Donderdag 14 Maart. IN". 8745. A0. 1895. egenenveert i «st e. ,f a srga n sr. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T. ODÉ. Üuiteiilandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50, - 0.10. KV 11 RA H: BOTER1TH1AT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. -¥°' Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend DDITSCHLAND. De keizer heeft gisteren de vergadering van den Raad van State geopend met eene toe spraak, waarin hij zeide«De voortdurende ongunstige toestand van den landbouw maakt liet der regeering tot een onafwijsbaren plicht, de middelen en de wegen te zoeken, welke geschikt zijn om de opbrengst van het land- bouwbediijf te verhoogen en de gevaren, •waaraan de landelijke bevolking is blootge steld, af te wenden. Tot bereiking van dat doel heb ik den Staatsraad bijeengeroepen. Het zal mij genoegen doen, wanneer de voor stelen van den Staatsraad eene zoodanige gesf.ote aannemen, dat zij blijken uitvoerbaar te zijn en wanneer zijne beraadslagingen ge licht zijn op een doel dat, zonder de belangen van andere geiechtigden te schaden en met inachtneming van de op verdragen gegronde verhoudingen, in staat is den last, welke den landbouw drukt, zoo mogelijk op te heffen." De Rijksdag besliste in zijne zitting van Maandag nog ten aanzien der oorlogsbegroo- ting dat, zoodra de toestand der financiën dat gedoogt, de soldaten ook een warm avondmaal zullen ontvangen. Bij de daarna aangevangen behandeling der hegrooting van posterijen vei klaarde minister Von Stephan zich tegen eene verhooging van het gewicht voor enkelvoudig briefport, omdat ■dit aan de schatkist een nadeel zou berokkenen wan 9 millioen mark, zonder dat te voorzien is dat om die verhooging een enkele brief meer zal worden verzonden. Bij de gisteren door den Rijksdag voortge zette behandeling der begrooting van poste rijen, verklaarde de staatssecretaris Von Stephan, in antwoord op eene uitvoerige rede voering van den heer Bebel in zake het voorstel tot verhooging van het maximum gewicht voor enkelvoudig briefport, dat het bericht in de dagbladen als zou de eerstvolgende inter nationale postconferentie zich met een voorstel tot verhooging van het maximum-gewicht voor enkelvoudige brieven bezighouden en Duitschland dat zou bestrijden, valscli is. Een dergelijk voorstel is niet ingediend en zou bovendien ook zeer weinig kans van slagen hebben. Het Berliner Tagehlatt meldt, dat keizc Wilhelm tijdens zijn bezoek aan Abazzia koning Umberto van Italië te Monza za! be zoeken. Tevens beweert dit blad dat de rijks kanselier prins Hohenlohe eene samenkomst za! hebben met minister-president Crispi. De minister van buitenlandsche zaken te 'Berlijn heeft gisteren geconfereerd met den Engelschen gezant en vervolgens met den Japanschen gezant en den rijkskanselier. De Berliner Corresponded meldt dat de ■regeeringspresident te Hannover, graaf Bis- marek-Schönhausen, tot opper-president in Oost-Pruisen is benoemd. Ook het Pruisische Huis van afgevaardig den heeft, wegens het verzet der Centrum partij, afgezien van het plan om vorst Bis marck op zijn SOsten verjaardag eene oflicieele hulde te brengen namens de gansche ver gadering. In antwoord op de bewering der Torwarts dat de minister van oorlog den Ieger-comman- danten heeft aangeschreven geen sociaal democraten als werklieden in de rijkswerk plaatsen toe te laten, deelt de Rcichsameiger mede dat zoodanige bepaling wel vroeger bestaan heeft, maar reeds bij liabinetssclirijven van 2 Febr. j.l. is opgeheven. Mt U K II IJ K Tot de voorwaarden waaronder de verzoe ning van Fiankijk en St, Domingo tot stand zal komen, behoort ook dat het geschil over de bank van St. Domingo en dat betreffende pater Cliiappini aan Spanje's scheidsrechterlijke uit spraak onderworpen zullen worden, en dat de Fransehe gezant op Haiti naar St. Domingo ziu gaan met een Fransch oorlogsschip en daar met militaire eer ontvangen zal worden. De regeering van St. Domingo zal den gezant haren spijt betuigen over het gebeurde. Zoo dra te Parijs bericht ontvangen is van de naleving dezer voorwaarden, zal de vertegen woordiger van St. Domingo te Parijs door den president der republiek ontvangen worden. Te Havre is de maire Brindeau tot lid van de Kamer van afgevaardigden gekozen ter vervanging van den lieer Faure, den presi dent der republiek. De heer Biindeau behoort tot de gemaligd-republikeinsche partij. In liet departement van de Loiie zijn ge kozen tot lid van den SenaatBourganel, lid van den departemenlaien raad, oud-afgevaar digde, republikein, ter vervanging van Audif- fret, die bedankt had omdat hij lid van de Kamer wilde blijven, en Blanc, adjunct-maire van Saint-Etienne, republikein, ter vervan ging van wijlen Madignier. Het proces wegens de verkiezings-onregel- matigheden te Toulouse, dat eenigen tijd geleden verdaagd werd, is Maandag hervat; het getuigenverhoor alleen zal waarschijnlijk een geheele week in beslag nemen, daar het aantal getuigen omstreeks 200 bedraagt. Te Pont-Saint-Vincent, bij Nancy, waar Zaterdag de aannemer van het fort ernstig bedreigd werd door werklieden, ontevreden over het aanwerven van Italiaansche arbeiders, zijn de troepen nog gekampeerder hebben echter geen nieuwe rustverstoringen plaats gehad. B E L G I E. Na den werkliedenbond heeft nu ook de progressistische part te Brussel een congres gehouden. Natuurlijk vormden de kieswet voor de gemeenten en de Kongo-aangelegenheden de voornaamste punten van beraadslaging. Na een langdurig debat werden motiën aan genomen van de volgende strekking verwer ping van het voorstel tot annexatie van den Kongostaat, zoolang hierover niet door een referendum kan beslist worden; verwerping van het regeeringsvoorstel betreffende het kiesrecht voor de gemeentenwenschelijk- heid dat dit kiesrecht spoedig geregeld worde op den grondslag van algemeen stemrecht, evenredige vertegenwoordiging, referendum en verkiezing der burgemeesters. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lageihuis zeide Robbertson bij de behande ling der begroeting van marine dat sedert tien jaar de tonneninhoud der Britsche vloot vermeerderd was van 692,000 tot i,300,000. De uitgaven tot havenversterking zullen bijna 9,000,000 p. st. beloopen, welk bedrag zal moeien gedekt worden door middel van eene in dertig jaren aflosbare leening. De heer Logan heeft in het Lagerhuis een motie voorgesteld, waarbij de regeering wordt uitgerioodïgd in de kieswet de bepaling op te nemen, dat personen die in den regel in hun eigen onderhoud en dat van hun gezin voorzien, het kiesrecht niet verliezen wegens tijdelij/ce bedeeling. Sir Arthur Peel, sedert "1884 voorzitter van het Lagerhuis, zal eerstdaags, om rede nen van gezondheid, zijn zoo gewichtig en moeitevol ambt neerleggen. Als zijn opvolger wordt genoemd de heer Arnold Morley, even eens tot de liberale partij behoorende. K U S E A N I). De regeering heeft eene wet uitgevaardigd, waarbij de inioer wordt verboden van voor werpen, die bet karakter dragen van min achting van het heilige, godslastering of be spotting van den godsdienst, alsmede van voorwerpen die, zonder zelve van heiligen aaid te zijn, voorzien zijn van stempels of etiquetien met heilige voorstellingen. De H'innoverscheJTurier publiceert curieuse dingen omtrent den vorigen keizer. Mag men het blad gelooven, dan zou de vorst door panslavislFehe aansporingen en Fiansche in triges zooier gebracht zijn, dat hij besloten was tot, een ooi log tegen Oostenrijk en Duitschland. Het was in 1887, tijdens de Duit- sche Kijksdag wegens de oppositie legen de nieuwe eisclien voor het leger ombonden was. De ministers van marine en oorlog zouden toen echter beiden aan hun keizei' verklaard hebben, niet voor den oorlog ge reed te zijn. Toen keizer Alexander niettemin begeerig bleef om zijn plan uit te voeren, zou de minister van oorlog gezegd hebben dat er maar éen middel was, dat geacht kan worden de onvoldoendheid van het leger te compenseeren, dit namelijk, dat de keizer zelf zich aan het hoofd van het leger plaatste. Maar daar zou Alexander beslist niet van hebben willen weten. Zoo werd het oorlogs plan opgegeven en de Duitsche gezant te Petersburg, die zijn koffers al gepakt had, pakte ze weer uit. De Ilann. Eurier is het orgaan van Ben- nigsen en staat wel als een ernstig blad bekend dat niet aan sensatie-nieuws doet. Het verklaart thans, vooibereid te zijn op een in twijfel trekken van zijn onthullingen, maar ze uit goede bron geput te hebben. OOSTENBIJ K-li O N G A It IJ E. Volgens de Folit. Corresp. weet men in politieke kringen niets van een plan van kei zer Fians Jozef om de feesten te Kiel te gaan bijwonen. De Weenerdagbladen melden dat lietgeschil betreffende de invoerrechten tusschen Oosten rijk en Bulgarije uit den weg geruimd is. Bij de behandeling der Hongaarscbe be grooting heeft graaf Apponyi eene redevoering gehouden, waarin hij, onder de toejuichingen der oppositie, verklaarde, ondanks de pogingen der eonstitutioneele partijen om eene fusie tot stand te brengen, dat hij liet artikel van zijn program, dat betrekking heeft" op het leger, handhaafde. Nog altijd eischte hij de op richting van eene zuiver Ilongaarsche mili taire academie. De afgevaardigde Ugron, leider van het cle- ricale deel der uiterste linkerzijde, verdedigde daarop de persoonlijke unie tusschen de twee helften van liet rijk. De rede van graaf Apponyi is niet alleen eene oorlogsverklaring aan de tegenwoordige regeeringzij bewijst tevens, dat van de ge- wensehte samensmelting der partijen niets zal komen. ITALIË. Volgens de Corriere di Eapoli zou keizer Wilhelm aan koning Huinberto geschreven hebben om hem te verzoeken de opening tan het kanaal te Kiel te komen bijwonen. Crispi zou met Hohenlohe eene ontmoeting hebben bij de aanstaande reis van den keizer naar M onza. De Italia maakt eenige bijzonderheden openbaar betreffende de herziening van de kiezerslijsten, een delicaat en tijdroovend weik, daar alle elementen, vijandig aan de regeering, nu zooveel doenlijk geweerd moeten worden uit het kiezerskorps. Het aantal per sonen die op de lijsten voorkomen, is lnjna overal aanzienlijk verminderd. Zoo wordt het te Pudua 25,000 in de plaats van 30.000; te Trevisa 21,000 tegen 39,000 op de vorige lijst, en zoo vervolgens. De herziening of «zuivering" zooals de organen der oppositie het schamper noemen, is nog slechts klaar in de conservatieve provinciën, waar de regeering den minsten tegenstand te duchten heeft. Intusschen gaat ook de oppositie voort, zich te organiseeren. Het meest werd de aandacht getrokken door het feit dat de oud-minister Brin te Lanzo een redevoering gehouden heeft, waaruit blijkt dat hij deel blijft uit-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1