Bimieiilaiidsclie Berichten. woordiging over zijn houding tegenover het Noorsche Storthing wi! beraadslagen. OOSTESBIJK-HOSGiRlJE. De Ooslenrijksche Rijksraad telt op het oogenblik 234 voorstanders eener coalitie, 87 leden der oppositie en 28 wilden, van wie er 1G de regeering gunstig gezind zijn, bene vens 4 vacaturen. Ten aanzien der voorgeno men kiesrecht-uitbreiding staan de partijen dus tegenover elkaar als 253 tot 100. De be doeling is, nevens de bestaande vier groepen van kiezers en met handhaving der trapsge wijze verkiezingen, een vijfde groep te vormen uit de kleine belastingbetaienden en arbeiders. De Hongaarsche regeering heeft met de clericale partij in het Magnatenhuis eene schikking getroffen, waarbij bepaald is, dat de vrijheid om niet tot eenig kerkgenootschap te behooren niet in eene wet zal worden opgenomen, maar bij koninklijk besluit zal geregeld worden. Alleen ten aanzien van het artikel, waarbij de overgang tot het Isrrëlie- tische geloof wordt toegestaan, is men het nog niet eens kunnen worden. De regeering is evenwel vast besloten het ontwerp, waarbij de Israëlietische kerk wordt gelijkgesteld met andere gezindten, onveranderd te hand haven en, wanneer krt mocht verworpen worden, voor de tweede en zoo noodig voor de derde maal bij het Magnatenhuis in te dienen. De hofbeambten en dienstdoende mili tairen, die iu het Huis zitting hebben, zullen vermoedelijk aan de stemming geen deel nemen. Zaterdag is te Hold-Mezö-Vasarhely in Hongarije uitspraak gedaan in het proces tegen de socialisten die verleden jaar in die stad zulke bloedige ongeregeldheden hebben ver oorzaakt. De raddraaier, een zekere Kovacs, werd veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstraf en 500 florijnen boete 24 andere veroordeel den van 3 jaar tot 8 dagen. Voorts zijn alle 25 in de kosten en tot het betalen eener schadevergoeding aan hen, die bij de beroe ringen van verleden jaar verliezen hebben geleden, veroordeeld. Zes en dertig beschul digden zijn vrijgesproken. T A 1 I E. Officieus wordt nu het gerucht tegenga sproken, als zou koning Humbert zich per soonlijk naar Kiel begeven, ter bijwoning der feestelijke opening van het Nuord-Ooslzee- kanaal. De hertog van Aosta, oudste zoon "an wij len koning Amadeus van Spanje, heeft zich verloofd met prinses Hélène van Orleans, dochter van wijlen den graat van Parijs. Te Palermo is door den gematigd liberalen Itoliaanschen oud-minister Di Rudini eene redevoering over de crisis gehouden, waarin hij des heeren Crispi's beleid met den rriees- ten nadruk veroordeelde. Te Rome is Maandag op plechtige wijze de eerste steen gelegd voor een gedenkteeken ter eere van den vrijheidsheld Giuseppe Gari baldi. De koning en de koningin waren er Zij 'ag hem twijfelend aan, alsof zij zijne sdnngende aangelegenheden" op geheel bijzon dere wijze, niet tot zijn voordeel, uitlei. »0, mijnheer de graaf, ik kan u wel verzekeren, dat ik in uwe plaats geene omstandigheden dringend geno«g zou achten om nu zulk een genot te ontzeggen. Addio »Maar, genadige hertogin li begon graaf Tozzo weder. Addio 1 Addio!" riep Cesina en wilde hem den tug toekeeren. »Gij zult mij later mijne opoffering dank weten, Cesina riep hij haar nog haastig toe. liij verbeeldde zich, dat zij zich nog eenmaal wilde omwenden, dat zij hem nog een enkelen weiwillenden blik had toegezonden, maar zeker wist hij het niet. Mismoedig en ontevreden verliet bij het paleis om zich naar het station te laten rijden. Op den avond van den volgenden dag arriveer- bij tegenwoordig en minister-president Crispi hield eene redevoering. Maandag is het grootsche gedenkteeken onthuld, ter eere van de in Maart 1848 te Milaan gevallenen. De stoffelijke overblijfselen werden in 30 urnen verzameld, met groote praal overgebracht naar de krypte onder het monument. Alle winkels waren gesloten en van de huizen wapperden de vlaggen halfstok. De burgemeester en de president der vete ranen voerden het woord. Uit Massowah is bericht ontvangen dat generaal Baratieri opnieuw,een schrijven heeft ontvangen van Bas Mangascia, met het ver zoek om vredesonderhandelingen te openen. SPANJE. De politieke toestand is niet veranderd. Sagasta zou blijven weigeren indien hij zich aan voorwaarden moest onderwerpen. De koningin-regentes gaat voort met verschil lende politieke personen te spreken. Onmiddellijk na zijn optreden als kapitein- generaal van Madrid heeft maarschalk Cam pos een deputatie van officieren en een depu tatie van journalisten ontvangen. De toespraken, bij die gelegenheid door den maarschalk gehouden, moeten zeer streng geweest zijn, aan de dagbladdirecteuren moet hjj o. m. te verstaan gegeven hebben dat, indien zij op nieuw het leger aanvielen, zij wel kans lie pen, gefusilleerd te worden. Het land is in rouw gedompeld door de treurige tijding dat de prachtige kruiser Beina Begente bij Conil, tusschen Caöix en kaap Trafalgar, gevonden is vastzittende onder zee, met de masten slechts een halven meter boven het watervlak. Het schip is dus geheel verloren en daarmede ook de equipage. De kruiser was in 1887 in Engeland ge bouwd. Hij was 97 meter lang en 15 breed en had een voortreffelijke zware bewapening; 10 groot-kaliber Hontoriastukken en een aantal snelvuurkanonnen en mitrailleuses. Het schip was van twee machines voorzien met vier groote stoomketels, samen van 12,000 paardenkrachten De equipage bestond uit den commandant, een kapitein ter zee, zes Isie en vier 2de lui tenants, twee doctoren, een geestelijke, tien vaandrigs of adelborsten en 415 minderen. Onder hen bevonden zich ook de zoons van den oud-rninister van marine Romero en van den admiraal Butler. Volgens bericht uit Key West breidt de Cubaatische opstand zich in het oostelijk eilanddeel uit. De nederlagen der regeerings- troepen zouden erger zijn dan de regeering erkent. 8 E R Y I E. De verkiezingen voor de Skupschtina zijn bepaald op 19 April a.s. T B K IJ E. De Standard verneemt uit Konstantinopei, dat de Porte het verzoek der groote mogend heden om eigen tolken bij de commissie tot onderzoek der Armenische gruwelen te mogen aanstellen ten slotte toegestaan heeft. den ook hertog Ces«re, Cesina en Attilio weder te Positano, 's Hertngs eerste vraag was naar de teruggevonden juweelen. »Och heer!"' antwoordde hertogin Estella, sdie zijn teruggevonden op de plaats, waar zij geborgen zijn, op Cesina's bovenkamertje. Toen het mij alleen begon Ie vervelen en ik mij wat beter bevond, ben ik er nog eens naar gaan zoeken en vond ze achter een hoop kant, in een hoek geschoven." iWaar zijn ze?" vroeg de hertog. nDe doos staat er nog, maar ik heb nu natuurlijk de kast zorgvuldig gesloten, wat Cesina ook had moeten doen. Men gaat met zulke dingen niet om, alsof zij geen waarde hadden. Hier is de sleutel." Attilio waagde het niet, zijne moeder aan te 2ten. Toen hertog Ceitare zich met den sleutel naar de torenkamer begaf, volgde hij hem even als Cesina, die meer door nieuwsgierigheid ge dreven werd» Hij beefde een weinig, toen de A tt E R I K A. De regeering der Vereenigde Staten heeft beslist, dat de diamantslijperij niet is eene zoodanige nieuwe industrie, welke een con tract tot arbeitis-invoer zou wettigen. Dien tengevolge zullen aankomende uitheemsche diamantslijpers worden geweerd. Reeds hon derd waren onderweg, terwijl talrijke anderen wilden volgen. De Wetgevende Vergadering van Colorado heeft in eene krachtige motie de jongste lynch-misdaad, aan zes Italianen gepleegd, veroordeeld, daarbij de overheid uitnoodigend alles in het werk testellen om de schuldigen te doeu straffen. De Italiaansche consul heeft der vergadering deswege zijne tevredenheid betuigd. De Times verneemt uit Rio de Janeiro dat Brazilië en Argentinië een neutraliteitsver drag hebben aangegaan voor geval van oorlog. De opstandelingen in Rio Grande behaal den weder eene overwinning. De staatspresi- deut Demoraes verklaarde een vredelievend einde van den opstand aldaar te begeeren, waartoe de minister ter plaats j onderhande lingen zou gaan voeren. Mfar de staats president weigert den gouverneur van Rio Grande terug te roepen. Volgens te New-York ontvangen berichten uit Peru vechten sedert drie dagen de regee- ringstroepen en de opstandelingen om het bezit der hoofdstad. De eerstgenoemden hou den het paleis en andere openbare gebouwen nog bezet. De opstandelingen heeten te Lima opgesloten. Engeland heeft aan Nicaragua als ultima tum gesteld: de betaling van 15,000 p. st. als schadevergoeding voor het over de grenzen zetten van den Britschen vice-cousul te Blue- fieids, en de benoeming van een commissie om uit te maken, hoeveel schadevergoeding aan Britsche onderdanen betaald moet worden. Een Engelsch oorlogsschip moet naar Nica ragua op weg zijn om aan deze eischen kracht bij te zetten. AFRIKA. De Times verneemt uit Kaapstad, dat de regeering der Kaapkolonie met de Zuidafri- kaansche spoorwegmaatschappij eene spoor wegen bijeenkomst heeft belegd, waartoe ook Oranje-Vrijstaat, Natal en Portugal genoodigd zijn. De Kaapsche Kamer van koophandel heeft zich tegen het voorgestelde uitvoerrecht op diamanten verklaard. CHINA. Uit Tientsin wordt bericht dat vier Japan- sche oorlogsschepen Dinsdagavond gezien zijn voor de haven van Taku, jacht makende op schepen met oorlogscontrabande. JAPAN. De Chineesche onderkoning en vredes- onderhandelaar Li-Hung-Chang is te Simono- seki met buitengewone beleefdheid ontvangen. Men bracht hem in een hofkoets, door eene eerewacht omstuwd, naar de residentie. hertog de kast opende en de doos er uit nam. Hij werd van oogenblik tot oogenblik angstiger te moede. Hij bad een voorgevoel, alsof er iets vreeselijks gebeuren moest. Hij had wel uit het venster willen springen. De hertog nam het kleinood met den grooten steen uil de doos, trad er mee naar het raam en hield hem tegen het volle licht. »Maar wat ia dat?"* riep hij ten hoogste verbaasd, langzaam en ernstig: sdat isidester vat. het zuiden" niet »Wat bracht Attilio met moeite uit. »Dat is een nagemaakte, geheel waardelooze steen. De echte is uitgebroken en deze onechte er voor in de plaats gezet!" Terwijl Cesina zich over het kleinood heenboog om zich van de waarheid dier opmerking te overtuigen, stond de junkman als aan den grond genageld, bleek en sprakeloos. Hij was niet meer in staat zich zelf rekenschap te geven van het geen ér met den steen gebéurd was en al hadde 'T "■".V TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Zitting van 20 Maart. De Kamer besloot Vrijdag in de afdeelingen tal van wetsontwerpen te onderzoeken. Bij de voortzetting van het debat over de motie-Dobbelman ten gunste der bescherming, kwam de heer Roëll, minister van buitenland- sche zaken, aan het woord. Een heilaanbren gend middel ziet de regeering in bescherming niet en deze beschouwt zij evenmin als een partijzaak, met het oog op de uiteenloopende gevoelens onder de verschillende staatkundige richtingen. De minister zette, op grond ook van de jongst bekende berichten, uitvoerig uiteen dat, hoewel de toestand van landbouw' en nijverheid niet rooskleurig is, deze bedrijfs takken echter nog niet zoo kwijnen, dat zij bescherming rechtvaardigen. Zelfs wees hij op vooruitgang in de wol- en aardappelmeel-m- dustrie. Hij veronderstelt, dat de slechte oog sten der laatste jaren de klachten hebben uitgelokt over de/, toestand van den landbouw. In de motie ziet Wij volstrekt niet den wensch naar een finale herziening van het tarief. Zij. vraagt integendeel bescherming in engen zin, waarvan de minis! al de nadeeleu in het licht stelde, als daar zijnrijzing der prijzen van alle producten en belemmering van an dere industrietakken bevoordeeling van het eene belang ten koste van het andere; de beperking van den invoer van de voor onze fabrieken meest noodzakelijke grondstoffeny de slechte invloed op de arbeidende klasse door stijging der prijzen van het brood en andere levensmiddelen met kunstmatige mid delen, waartegenover niet staat vermeerdering van werk. Verder de voordeelen van een matige be scherming nagaande, speciaal van den graan bouw, erkende de minister dat 1/5 der be bouwde oppervlakte des lands zou worde» gebaat, maar dat de hoogere inkomsten alleen ten voordeele van de grondeigenaren komen, als renteheffers gelijk te stellen met de fond senhouders, die dan evenzeer op hooge inkom sten aanspraak hebben. En ook de voordeelen voor handel en nijverheid zijn zeer betrek kelijk, die veeleer bloeien onder een stelsel van vrijheid dan van belemmering, gelijk de minister met een beroep op de klaagtonen der industrie in de beschermende landen zoekt aan te toonen, daarbij vooral wijzende op den achteruitgang van nijverheid, industrie en landbouw in Frankrijk, tengevolge van de handelspolitiek-Méline. Toch is de regeering bereid werkzaam lezija tot verbetering van den toestand, o. a, door verbetering der bestaande tarieven, versprei ding van meer kennis omtrent den landbouw opheffing van belemmeringenverbetering der communicatiemiddelen en van den bodem en door verbetering van den toestand vau liet muntwezen, waarop hare aandacht gevestigd blijft. Maar buiten de regeering is lot betere toestanden te geraken o. a. door mindere» aankoop van producten en artikelen in liet buit» nland, een misgreep zoowel voor viijhan- delaren als beschermers, en vooral door het vermijden van weeldé-uitgaven. Waardeerende de goede bedoelingen der motie, ontried hij, namens de regeering, de motie in het belang der geheele maatschappij» Het debat bleek nog niet uitgeput. De heer Lucasse betoogde dat van regee- ringswege iets behoort te geschieden tot bevor dering van welvaart op het steeds verarmende platteland, ook tengevolge van de opvoering hij het gewetenhij zou zich wel gewacht hebben er met een woord van te reppen. »Wie heeft dat gedaan riep Cesina, De hertog wendde zich bedaard tot zijn zoo» en zeide»Zie maar hier Om zijne verwarring te bemantelen boog ook Attilio zich nu voorover, ofschoon een onderzoek voor hem geheel onnoodig was. »'tls duidelijk," zeide hij zacht, vdat is geen diamant." »Muar waar is dan da echte En hoe komt deze er in Niemand gaf natuurlijk antwoord op dia vraag, en de hertogin werd met hel gebeurde in kennis gesteld. Ook deze verklaarde van niets te weten. Zij verzochi dringend met rust te worden gelaien, daar zij weder erger dan ooit door hoofdpijn werd gekweld. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2