Gemengde Berichten. PEK TELEGïfcAAfT Land- en Tuinbouw. R ëA cll tz a k h n der belastingen. Hij bestreed de landnationali satie "ls middel tot opbeuring van den land bouw. Alle andere middelen, hoe nuttig ook, tot verbetering van de landbouwtoestanden, dan matige graanrechten, zullen te kort schieten en omzetting van bouw- in weiland zal overpro ductie van vee opleveren tot schade van den uitvoer naar het buitenland. De graanbouw behoeft meer werkkrachten. Ofschoon vrijhan delaar, is hij voor graanrechten tot behoud van den landbouw, desnoods tijdelijk geheven. De heer Van den Berch van Heemstede is voor de motie omdat door beschermende maat regelen thans nog veel grooter schade voor den landbonw in de toekomst kan voorkomen worden. De heer Heemskerk verdedigde de bescher mende giaanrechten, waarvan hij de nadeelen zeer overdieven achtte. Zoo achtte hij een verhooging der broodprijzen volstrekt on1 wezen. Hij bestrijdt het betoog van den heer De Boer, die niet aanwees den weg om eigen- geërfden te doen ontstaan. Bescherming is gebaseerd op de taak der overheid om het goede te steunen. De heer Tijdens bestreed de heeren Be Boer en Heldt; hij acht bescherming zeer noodig, en meent dat de zuivelbereiders ook wel spoedig bescherming zullen behoeven, met het oog op den invoer der Nieuw-Zeelandsche boter in Engeland. Hij ziet in bescherming alleen heil. De heer Van Karnebeek bestreed het betoog van den heer Heemskei k en de motie, daar hij kunstmatige prijsverhooging afkeurt. Morgen voortzetting. SCHIEDAM, 21 Maart 1895. De stearine-kaarsenfabriek Apollo" alhier heeft bij de aanbesteding door het departe ment van koloniën, gisteren te Amsterdam gehouden, het minst ingeschreven voor per ceel 44, stearine-kaarsen, f1952.78. De commissie van rapporteurs ovei de dusgenaamde Veiligheidswet", bestaande uit de heeren Borgesius, Kerdtjk, Heemskerk, Hartogh en Van Alphen, had Dinsdagavond een conferentie met den minister van waterstaat, welke van 8 tot ruim 12 uur heeft geduurd. Naar de Residentiebode verzekert, houdt de minister van oorlog zich bezig met de voorbereiding van een hervorming onzer levende strijdkrachten. Bij die regeling zullen de schutterijen niet op den tegenwoordigen voet behouden blijven. Omtrent de voordracht voor de belooningen toe te kennen voor de op Lombok bewezen diensten, woidt ons medegedeeld, dat die zul len bestaan uitzes bevorderingen tot ridder 3e kl. van de Militaire Willemsorde, zeven tig benoemingen tot ridder der 4e kl. dier orde en acht benoemingen tot ridder van den Nedei lanschen Leeuw. Bij de eischen, welke men tegenwoordig stelt voor de M W. O., zouden deze cijfers zeker een sprekend bewijs zijn van de wijze, waarop het leger te Lombok zich van zijn plicht heeft gekweten. (N. v. d, D.) De Tel. ontving het teiegraphisch bericht, dat de sultan van Pontianak op Borneo over leden is. Ter gelegenheid van de feestelijke opening van het Noord-Oostzee-kanaaï door den keizer van Duitschland, in de maand Juni a.s., zal, bij genoegzame deelneming, door een der vier- most-stoomschepen van de Nederlandsch- Amerikaansehe Stoomvaart-Maatschappij een excursie-tocht naar Kiel worden ondernomen, welke ruim een week zal duren. Het voornemen bestaat van Rotterdam uit te gaan en, behalve Kiel, ook Kopenhagen en Helgoland te bezoeken. (N. R. Ct.) De katholieke kies vereen iging te Naald wijk heeft met algemeene stemmen voor de verkiezing van twee leden der Provinciale Staten in het kiesdistrict Vlaardingen de af tredende leden de heeren A. H. C. M. J. IJzermans, te Vlaardingen, en P. F. L. Wal deck, te Loosduinen, eandidaat gesteld. Op 's rijks werf te Hellevoetsluis is een proef genomen met het toestel-Vos, dat dienen moet ona de booten aan boord van groote schepen zeer snel te water te brengen. De uitslag van de proef is geweest, Jat in 18 seconden een boot werd neergelaten. In de Zuiderzee bevinden zich nog ijsber gen, die 4 meter boven het water uitsteken. De landbouwer D. J., uit Eesveen, keerde Dinsdagmiddag met een met riet beladen wagen huiswaarts. Buiten de Oosterpoort te Steenwijk wierp een baldadige knaap een der dartele paarden met een steentje. Het verschrikte dier maakte een sprong op zij, met het treurig gevolg dat J. van den wagen viel en onder het wiel geraakte. In een naburig huis gebracht, overleed hij binnen weinige minuten. Terstond nadat de woning van V. G. Huis man te Frederiksoord in asch was gelegd, liepen er geruchten dat de brand aan kwaad willigheid moest worden toegeschreven. Een door de justitie ingesteld onderzoek heeft de waarheid dier geruchten aan het licht ge bracht, De zestienjarige v. d B. heeft bekend den brand moedwillig te hebben aangestoken. Deze knaap, een wees uit Rotterdam afkom stig, was bij H. in den kost. Het beviel hem aldaar niet en alleen om weg te komen, stak de deugniet het huis in brand. In zooverre heeft hij zijn doel bereikt, dat hij onmiddellijk naar de gevangenis is overgebracht. N.RCt.) De heer Lely, oud-minister van waterstaat, sprak in het departement Utrecht der »Mij. van Nijverheid" over de droogmaking der Zuiderzee, De voorzitter, de heer Van Beunin- gen, bracht den spreker den dank der aan- wezenden voor de heldere uiteenzetting der kwestie en stelde de volgende motie voor, die met a!g, stemmen werd aangenomen »De vergadering, gehoord de voordracht van den heer Lely, hem dankzeggende voor de mededeelingen gedaan en de inlichtingen gegeven, spreekt als haar meening uit, dat een plan tot droogmaking der Zuiderzee, zoo degelijk voorbereid, zoo goed doordacht, zoo eervol voor den Ned. naam en zoo veelbe lovend voor onze nationale welvaart, ernstige overweging en levendige belangstelling ver dient." Uit Teiborg, Aalten, Winterswijk, Gen- dringen en andere plaatsen ontving de R. R. Ct. bericht, dat daar de geweldige slagen der dynamiet-ontploffing te Lobit werden waar genomen Men dacht daar aan een aardschok. Te Venlo waren de onmiddellijk op elkaar volgende schokken zoo hevig, dat alles in de huizen zich bewoog. In verschillende plaatsen in bitnte werd een geluid als van donder waargenomen. Ook in Friesland werd eene dreuning waar genomen omstreeks den tijd der ontploffing. O. a. te Bergum, Hardegarijp, Tietjerk, Sua- woude enz. rinkelden de ramen der woningen en hier en daar werden zelfs deuien open geworpen. Het verschijnsel duurde slechts eene enkele seconde. Wegens onregelmatigheden in zijne admini stratie is de brievengaarder D. van iiet hulp kantoor te Made (N.-B.) tijdelijk in zijn be trekking gesehorst. 's-Graveiihago. Koningin Wilhelmina maakte heden weder een wandelrit te paard en steeg aan het paleis af. De hofmaarschalk der Koningin, jhr. Clif ford, is Dinsdagavond naar Londen vertrok ken, tot het nemen van eenige voorbereidende maatregelen voor het a.s. bezoek van de Ko ninginnen aan de Engelsche hoofdstad. Een heden uitgegeven bulletin luidt, dat de toestand van den vice-admiraal De Casem- broot zorgwekkend is. Nijmegen. Van de 80 vertrekken in het hotel »Keizer Karei" zijn voor de Koninginnen en gevolg een 40-tal gereserveerd. De Ko ninginnen zullen gebruiken de zes salons op de eerste verdieping aan de voorzijde, met uitzicht op het Keizer-Karelsplein. Maastricht. Het gerucht, dat prins Albert van Vlaanderen aan HH. MM. de Koninginnen tijdens haar verblijf hier ter stede een bezoek zou brengen, wordt door de Etoile Beige ten stelligste tegengesproken. Dynamiet-ontploffing. Uit Lobit werd gisteren nader aan de N. R Ct. gemeld Het schip, aan Doord waarvan de ontploffing plaats had, was genaamd Elisabethschipper Reïmers. De overledenen zijn: de gebroeders Reiraers, schipper P. Vermaas, diens zoon en dochter, vrouw Van Meekaren en knecht, de schippersknecht Gerritsen en 5 Duitsche fabrieks arbeiders. Gewond zijnVan Bleekpren, Leen- ders, vrouw Vermaas en 2 fabrieksarbeiders. Het verbrande schip was dal van Gerritsen. De plaats des onheiis is zeer geteisterd. Hier en daar zijn ovei blijfselen van nienschen, lede maten en beenderen, gevonden. Van de gewon den, die te Kleef verpleegd worden, is schipper Van Meekeren overleden. Van de 13 lijken zijn er 7 gevonden. Omtrent de oorzaak der ontploffing loopen verschillende geruchten, doch met zekerheid is niets te zeggen. Aan de Tolkamer bij Lobit zijn tengevolge van de dynamietontploffing enkele huizen inge stort en verscheidene daken weggeslagen. Slechts een paar huizen zijn daar geheel onbeschadigd gebleven. De zes schepen, die op de plaats des onheiis lagen, warenElisabeth, schipper H. Reimers (in de lucht gesprongen) Dc IIoop, schipper H. Gerritsen (verbrand); Maria Odeha, schipper J. van Meekeren De Duif, schipper Th. Dre- ners Gesina. schipper W, Leenders. Uit Millmgen schrijft men aan de N. R. Ct., hoe daar de ontploffing is waargenomen. Men zag in de verte een vuuistraal omhoogschieten en hoorde daarna een knetterenden slag, als bij een hevig onweer. Een groote, zware rook wolk verhief zich, woelende en werkende, en bleef geruimen tijd op dezelfde plaats in de lucht hangen, tot zij zich eindelijk langzaam oploste. Wij vernemen nog Het dynamiet was bestemd voor Antwerpen, om van daarnaar de goudmijnen van Zuid-Afiika te worden vervoerd. Bij het weder inschepen van het dynamiet werd de grootste voorzichtigheid in acht geno men de weg was met stroc. belegd, de wonin gen in de nabijheid waren ontruimd, enz. 1 Te Kleef, op 2 uur afstands, vlogen de deinen open en dicht. De rechtbank te Kleef heeft een onderzoek ingesteld. i Uit Lobit wordt heden aan de N. R. Ct. ge meld Aan de bekomen wonden zijn gisteren over leden Van Meekeren, vrouw Vermaas en de knecht van Leenders, verpleegd zijnde in het ziekenhuis te Kleef. De toestand van schipper Leenders is bevre digend. Volgens deskundigen is het gevaar voor eene tweede ontjdoffing nog zeer grootdaarom wordt thans sti enger toezicht gehouden dan bij de eerste ovei lading. Eene oriveigeeflijke roeke loosheid mag thans als naaste oorzaak van het onheil worden aangenomen. Van een andere zijde schrijft men ons uit Lobit Omtrent do oorzaak van de verschrikkelijke ramp veikeert men nog altijd in het onzekere. Vermoedelijk heeft de herhaalde temperatuurs- wending, waai aan het dynamiet gedurende het vervoer en den opslag heeft blootgestaan, de ont plofbaarheid verhoogd en is slechts eene kleine onvoorzichtigheid van een der dragers of inla- ders voldoende geweest om de catastrophe in het leven te roepen. Gerust is de bevolking in den omtrek dan ook niet, want er ligt thans nog eene belangrijke hoeveelheid, vermoedelijk nog ongeveer 200.000, in en bij de tijdelijke stapel plaats. Het terrein wordt streng bewaakt. Een der ooggetuigen, schipper Th. Drevers, van het vaartuig Dc Duif, die bij de inlading tegenwoordig was en als door een wonder on gedeerd gebleven is, verklaarde de slachtof fers naar verschillende zijden te hebben zien heenslingeren. De lijken der verminkten zijn dan ook op honderden meter afstands van de schepen gevonden, sommige geheel onkenbaar, enkele verschillende ledematen missende. Het dochtertje van schipper Vermaas, van het schip Dc Vier Gebroeders, schijnt zich, doodehjk gewond, nog een eind te hebben vooitgesleept en is later levenloos gevonden. Ook een Duitsch blad zegt. dat nog niet alle gevaar voor een nieuwe ontploffing geweken is. Er zijn nog twee met dynamiet geladen schepen, waarvan het eene. De Vier Gebroeders, gezonken is. De kisten worden door het water tegen elkaar gestooten. Mathias Kuchenberg, die het overladen van het dynamiet had aangenomen en bij de ramp omgekomen is, moet bij het transport, ondanks herhaalde waarschuwingen, zeer onvoorzichtig zijn geweest. In de steenkolenmijn Hohenegg bij Troppau in Oostennjksch Silezié heeft Zatei dag eene ont ploffing plaats gehad, terwijl zich 240 werklieden in de mijn bevonden. 48 werklieden verloren het leven, terwijl 8 ernstig werden gewond. Aarts hertog Fiederik, tot wiens goederen, voorheen het eigendom van aartshertog Albrecht, de mijn behoorde, heeft onmiddellijk last gegeven, dat aan de weduwe der verongelukte werklieden eik •100 gulden moest worden uitbetaald. De ooi zaak van het ongeluk is nog niet bekend. Men ver moedt, dat de ramp is teweeggebiacht door de ontploffing van een dynamiet-patroon In het tijdsverloop van 1870 tot 1893 werden in Europa 19.700 dooden verbrand. De meeste doodenveibi mdingen geschied Ion in Fianknjk, namelijk 14 872. In Italië kwamen er 2402 voor, in Duitschland 1467, in Engeland 491, in Zwe den 292, in Zwitserland 172 en in Denemaiken 4. Te Hamburg werden tot 14 Febr. 1895 102 dooden veibrand, te Heidelbeig tot 30 Jan. 1.1. 205 en te Zurich tot 17 Dec. 1894 212 '8-GK4 VEÜHAGE21 Maart, Tweede Kamer. Na langdurig debat is de motie-Dobbelman tot invoering van graan rechten verworpen met 52 tegen 33 stemmen. Aangenomen werd het ontwerp tot wijziging der wet op de nationale militie (herhalings oefeningen zeemilitie) en de verbetering van de rivier oe Dommel. Vee-invoer in België. Uit Brussel ontvangt Reuter bericht, dat volgens particuliere berichten de Belgische grens overmorgen voor Nederlandsch vee weer zal worden geopend. De Rotteidamsche rechtbank heeft gisleren de behandeling voortgezet van de zaak der tNord- deut-che Lloyd" tegen de eigenaren van de Cralhie. wegens de aanvaring van de Elbe. Namens de Lloyd werd gevraagd betaling van alle schade aan de Elbe tuegebiarhi, plus 6 pCt. rente, veroordeehng van de gedaagden in de kosten, van de beslaglegging np de Cralhie tot het einde van het proce.s, met f.et recht tot verkoop van de Cralhie, om daaruit bij niet- betalmg de boete plus de rente ie dekken. Namens de gedaagden, A. Gordon en 41 anderen, weid gevraagd eene caunm-telling van f24,000 voor de kosten van het proces. Daarna werd aan den advocaat van den eischer 8 dagen continuatie toegestaan. De diaconieën der hervormde gemeenten te Amsterdam en te Haarlem zijn voor de rechtbank in iaastgenoerode gemeente veiooideeid tot terugbetaling eener som van ongeveer f S0.000. De zaak betreft het volgende i Den lln Juli 1890 ovprleed te Amsterdam zonder testament na te laten de heer H. W. B. en werd zijn erfenis verdeeld tusscben de ei fge-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3