A0. 1895. Zaterdag 23 Maart. N°. 8752. KENNISGEVING. Kennisgeving. RËKItND.VIAKING.' Negenenyeertig'ste ,T aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODE BV 11 BA V: BOTE li STRAAT ?0. Buiteul au dselie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke Hommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van l10 gewone regels intt inbegrip van eene Courant. 1.10 Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorxaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op heden aan P. J. F. KREUGER en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot uitbreiding zijner brander!) aan de West- rest no. 98, kadaster sectie C no 353, met -een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmend oppervlak van 2 50 M*. Schiedam, den 21 sten Maart 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris VERNÈDE. Burgemeester, en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 81 der wet tot regeling van het lager onderwijs Brengen te; kennis, dat op de secretarie ter image is gelegd de staat der kinderen boven its en beneden twaalf jaren, met gevonden, op de lijsten bij art. 80 der aangehaalde wet bedoeld en ■tvairvan het met bekend is, dat zij zich met meer in de gemeente bevinden. Dn is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 22stcn Maart 1895. Burgemeester Ctt wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris VEHNÈDE DÉ burgemeester van Schiedam, gezien de wet van 30 December 1887 staats blad no. 255) betreflende onderstand (onder steuning) aan mindere geëmployeerden, vaste werk lieden en bedienden, op daggeld werkzaam bij inrich tingen van 's rijks zeemacht en op 's rijks werk vaar tuigen, met vallende in de termen van art. 2 der •wet van 24 Juin 1854 staatsblad no. 92); Gelet op art. 6 van het Koninklijk besluit van 10 Januari 4888 (staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen; Haakt bekend dat de attestatien de vita tot ont vangst van bedoelue ondersteuningen, in het begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor- Middags 10 tot des middags 12 ure, ter secretarie der gemeente verkrijgbaar zullen zijn. Schiedam, 22 Maart 1895. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. DUITSCHLAND. De gewoonlijk goed ingelichte Borddeut- sche Allgemeine Zeitung meldt, dat de keizer den 26n Maart naar Friedrichsruh gaat, om vorst Bismarck geluk te wenschen. De keizer heeft gisteren de zitting van den Raad van State gesloten met eene toespraak, waarin het volgende voorkwamMoge de «itslag der gedaclitemvisselingen wellicht niet overal de hooggspannen verwachtingen Be vredigen, voor de taak der regeering om alle deugdelijke maatregelen te nemen, teneinde den landbouw op te heffen uit den toestand van nood, waarin hij verkeeit, is het toch van groote beteekenis, dat op dit gebied door het verhandelde de grenzen van het bereik bare duidelijker waarneembaar zijn geworden. Het zorgvuldige onderzoek naar den algemeen erkenden toestand van nood des landbouws, de oorzaken, omvang en gevolgen daarvan, alsmede de nauwgezette behandeling van de middelen, om daarin verbetering te brengen, tot dusver openbaar gemaakt of lijdens de beraadslagingen geopperd, vormen eenen waardevollen grondslag voor de beslissingen der regeering. De ook door UI., leden van den Raad, ongeschikt, practisch niet uitvoerbaar of gevaarlijk bevonden en afgeraden middelen, zal de regeering nu zoo veel te gemakkelijker kunnen laten vallen. Het is mijn plan. verdere beslissingen onverwijld te doen nemen. De keizer spoorde ten slotte aan, er toe mede te werken, dat men, wanneer soortge lijke vraagstukken voortaan wederom de ge moederen verontrusten, zich in de eerste plaats tot de icgeering wende om spoedige voor ziening. Het is zijn voornemen, in zulke ge vallen dadelijk zelf te overwegen wat er ge daan moet wot den, en, bijaldien liet noodig blijkt, den Raad van State weder bijeen te roepen. De Raad van State heeft gisteren eene resolutie aangenomen waarin hij vei klaart het voorstel-Kanitz te verwerpen omdat liet onvereemgbaar is met eene juiste opvatting van de positie die de staat in onzen tijd inneemt tegenover handel en bedrijf, en om dat het indruisclit tegen de handelstractaten. De Ryksdag heeft Woensdag de koloniale begrooting bij tweede lezing goedgekeurd. De commissie uit den Rijksdag heeft de tweede lezing van het ontwerp tot beteugeling der om wentelingspartijen uitgesteld tot 27 dezer, teneinde den uitslag af te wachten van de besprekingen, welke tusschen de par tijen gevoeld worden om tot eene schikking te geraken. Het Senioren-Convent van den Rijksdag kwam Woensdagavond opnieuw bijeen om te beraadslagen, of de Rijksdag voist Bisnmrck zal gelukwenschen. Ook nu weigerden het Centrum, de vrijzinnige volkspaitij en de sociaal-democraten aan de huldiging deel te nemen. De piesident Von Levetzovv zal over de kwestie in den Rijksdag doen stemmen, en indien het voorstel wordt verworpen, dreigt hij het voorzitterschap neder te leggen. Het Piuische Huis van afgevaardigden heeft Woensdag de eerste lezing van het ontwerp tot uitbreiding van hel staatsspoor- wegnet ten einde gebracht en het ontwerp naar de begrootingscommissie verzonden. Blijkens het programma zullen de feeste lijkheden bij de opening van het Noord-Oost- zeekanaal van den 19n tot den 21n Juni duren. Op uitnoodiging des keizers zullen de lords der Engelsche admiraliteit er aan deel nemen. F It 1 S K II IJ K. De president der republiek bekleedde Woensdag het voorzitterschap van den Hoogen Raad van Oorlog. De zitting, welke drie uur duurde, werd ook door den heer Ribot bij gewoond. De Iialiaansche kolonie te Parijs heeft Woensdagavond aan den vertrekkenden con sul-generaal van Italië een afscheids-puneh aangeboden. Graaf Tornielli, de nieuwe gezant, woonde het feest bij. De voorzitter, de heer Rattini, stelde een dronk in op den president der republiek en op de Francche natie, die zoo gastvrij is ten opzichte van de Italianen. Deze toost werd met levendige toejuichingen ontvangen, waar na de ïMarseiilai'-e" staande werd aange hoord. Ook de officieele rnededeeling der ver loving van den hei tog van Aosta met prinses Helena van Oi leans wekte groote geestdrift. ENGELAND. Na een zeer uitvoerig debat heeft het Lagerhuis 'Woensdag den begroolingspo«t, rakende het eiland Cyprus, met 246 tegen'29 stemmen goedgekeurd. Onder luide teekenen van goedkeuring verklaarde de minister Har- coui't dat hij, men moge over de inbezitne ming van dat eiland denken zooals men wil, nimmer heeft voorgesteld het aan Turkije terug te geven, want liet ware een betreurens waardige daad, eene bevolking weer onder het Tuiksche gezag te brengen, na haar eerst daarvan bevrijd te hebben. In het Lagerhuis deelde de onder-secretaris van koloniën, Sydney Buxton, gisteren mede dat sir Hemy Loch den uitslag heeft geseind van de samenkomst der Transvaalsche com missie met den koning der Swazis. De koninginnen en een groot aantal Swazis, allen ongewapend, woonden de samenkomst bij. Genei aal Joubert vei klaarde, terwijl hij IJbunu bij de hand nam, hem te erkennen als oppersten hoofdman, namens de Transvaal. Deze verklaring werd met aigemeene teeke nen van instemming begioet. Onmiddellijk na de samenkomst zijn Joubert en Smit naar de Transvaal teruggekeerd. Geen enkele afdeeling van liet leger dei- boeren is Swaziland binnengerukt, met uit zondering van het escorte, dat de generaals begeleidde. L W K I) E N en N O O R W E G E N. De beide Kamers van den Zweedschen Rijksdag hebben 12 afgevaardigden benoemd om met den koning over de Noorsche kwestie te confereeren. R S L A N D. Zooals te verwachten was, heeft het ge rucht dat Herhert Bismarck, de i der van het Duitsch-Iiussische tiandiisverdrag, gezant in Petersburg zou wordefi, aan de Newa een alleronaangenaamsten indruk ge maakt. Gelukkig schijnt het geheele gerucht van de benoeming ongegrond te wezen. Steeds meer ontstaat behoefte aan nieuwe scholen. De keizer wijdt aan die behoefte en aan de geheele schoolbewegiug ten zeerste zijn aandacht, en er is wei kelyk kans dat bin nen korten tijd schoolplicht tot stand komi. Als voorbeelden van de meewerking van den keizer worden aangehaald zijn kantteeke- ningen op de rapporten van de gouverneurs van Astrachan en Cherson. In het eerste wei d gezegd dat onder de landbevolking een toe nemende neiging viel waar te nemen om de kinderen naar school te sturen. De keizer schreef daarnaast: »Men moet de bevolking aanmoedigen in dit opzicht, dat voor haar van zooveel belang is". De gouverneur van Cherson deelde mee dat de bevolking zoo vei langend is naar lager onderwijs dat, alle beslaande scholen overvol zijn en het aantal scholen uiteist onvoldoende. De keizei maakte daarbij de opmeiking dat hij de «ernstigste aan dacht" van den minister van volksverlichting op dien toestand heeft gevestigd. O O S T E N R IJ E-H O N G A R IJ E. Uit Buda-Pest wordt gemeld Bij de behandeling, in het Huis der Mag naten, van het wetsontwerp hetiellende de vrijheid der godsdienstoefening, heeft de mi nister vari eeiedienst giM,eien, onder toejui ching van de linkerzijde de beginselen der regeering uiteengezet. De stemming over het ontwerp leidde niet tot eene beslissing; de secretarissen van iedeie partij beweerden éene stem meerderheid te hebben. Bij de viering van den gedenkdag van Kossuth's dood zijn te Buda-Pest eenige onge regeldheden vooi gevallen, dooi dat een hoop volks wilde, dat op het Nationallhealer de vlag halfstok zou worden geheschen. Het garnizoen is in de kazernes geconsigneerd. SPANJE. De koningin-regentes heeft geen beslis sing genomen tot oplossing der ministerieel*- crisis. Het gerucht, dat maai schalk Campos zich met de vorming van pen nieuw kabinpt zou belasten, wordt niet bevestigdmeer en meer waarschijnlijk wordt het, dat de heer Sagasta zal aanblijven, daar er niets gebeurd is van genoegzame politieke beteekenis om een verandering van richting bjj hetgouvei- nement te wettigen. Maar ongetwijfeld zal de heer Sagasta zich niet door voorwaarden laten binden ten aanzien van de maatregelen die liij noodig acht om de grondwettelijke vrijheden der burgers beter te beschermend De regeering ontkent tijding te hebben om vangen uver den kruiser Beina Beg ent e, maar bevestigt officieel dat men aan de kust bij Es-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1