Binnenlandsclie Berichten. iepona overblijfselen van een sloep heeft ge vonden welke aan dien kruiser behoorde. De Timen verneemt uit Madrid, dat de Alfonso XII 30 lijken van de Beina lieg ente te Cadix heeft aan wal gebracht. De kust bij Conil moet bezaaid zijn met overblijfselen van dit Spaansche oorlogsschip. De justitie te Madrid hield gisteren een huiszoeking bij drie correspondenten van dag bladen, die Madrid verlieten. In geheel Spanje heerseht rust. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de direc teur van het blad Bublicida voor een krijgs raad gedaagd is, ter zake van een in zijn blad opgenomen schrijven uit Madrid te Valencia hebben een drietal officieren een dagblad redacteur bedreigd. Verscheidene duels tus- schen officiereu en journalisten worden on vermijdelijk geacht. B L G A R IJ E. Het gerechtelijk onderzoek nopens de ver nieling van de proteslantsche kerk in Lom- Palanka is geëindigd. De regeering heeft een staatsarchitect bevolen de kerk op staatskosten te herstellen. Uit correspondenties thans door buiterdand- sclie bladen ontvangen blijkt dat de daad niet is gepleegd uit dweepzucht, maar alleen uit domme woede (gepaard met de vernielzucht die eiken rnen-ch, vooral den minder be schaafden, eigen is), bij de boeren aange kweekt door den Griekschen geestelijke waar van is gesproken. De Bulgaren zijn geen dwepers en vatten hun orthodoxie vrij kalm op. R f E. Dezer dagen is te Bucharest ov ei leden vorst Alexander Stirbei, zoon van Barbu Stiibei, die van 1849 tot 1853 vorst van Walacbiie wa«. De jonge vorst, die een uitstekende op voeding had genoten, ten deele in Fiankrijk, verzoende zich na zijn terugkeer in Rum»nïë met de nieuwe toestanden, was herhaaldelijk minister, en in de laatste jaren lid van de Kamer en vice-president van dat lichaam en van de conservatieve club. Hij was groot grondeigenaar, en zijn goederen stonden be kend om de uitstekende wijze waarop ze werden beheerd. CHINA. De regeering heeft aan hare strijdmacht m Mantsjoerije bevel gezonden, zich samen te trekken op Shan-Hai-Kwan en Taku. waar men de eerstvolgende aanvallen der Japanners verwacht. Van Formosa zijn geen nadere berichten ontvangen. Naar het heet, zouden de bevelhebbers der Britsche en Russische eskaders in de Chinee- sche wateren thans in opdracht hebben ont vangen, voortaan gezamenlijk te handelen en Japan te dwingen zijne vredesvoorwaarden te matigen. In geen geval zon een der beide mogendheden dulden, dat Japan vasten voet kreeg in Mantsjoerije of op het schiereiland Liao Tong, op welks uiteinde de vesting Port Arthur is gelegen. Chineesche spionnen brachten het bericht te Shanghai, dat zij Jnpansche troepen 12 mijlen ten oosten van Kinchow ontmoet hebben. Uit Hongkong wordt van gisteren gemeld dat de Japanners de haven van Tamsui op Formosa blokkeeren. JAPAN. Volgens een bericht van Reuter uitJoko- hama zou de keizer binnenkort Hiroshima verlaten en prins Komatsu, de nieuwe opper bevelhebber van het Japanscbe Ipger in China, te Port-Arthur zijn hoofdkwartier gaan vestigen. Uit Simonoseki wordt bericht dat de vredes onderhandelingen aldaar gisteren zouden aan vangen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 21 Maart. Motie-Dobbelman tot herziening der tarie ven in beschermenden zin. De voorsteller, de heer Dobbelman, na te hebben gewezen op de wenschelijkheid eener speciale commissie van vakmannen, tot onder zoek van den toestand van handel, nijverheid en landbouw, beantwoordde uitvoerig de be denkingen tegen zijne motie. Daaruit valt aan te stippen, dat hij de bezwaren tegen verlioo- ging der broodprijzen volstrekt niet deelde en daartegenover stelde de stijgende Ioonen. Overigens ontzegde hij aan zijne motie elke po litieke strekking. Zij beoogt, afgescheiden van elke politiek van vrijhandel, den noodlijdenden landbouw te heipen. Met genoegen constateerde hij verder, dat de regeering erkent dat ons ta rief herziening eischt en hij hoopt dat de ver beteringen, die ook de regeering in de land- bouwtoestanden wil, zich ook tot den graan bouw zullen uitstrekken. Spreker meende reeds zijn plicht te hebben gedaan met de aandacht voor deze belangen in te roepen. Nadat de lieeren Zijima, voorstander, en De Boer, tegenstander van landbouwprotectie, hunne conclusion hadden gehandhaafd, legde de heer Lieftinck riamens'zijii mede-Fi iesche afgevaardigden, uitgez.onderil de heer Heems kerk, de verklaring af dat zij tegen de motie zullen stemmen. De heer Cremer constateerde hierop nog, dat de voorsteller de bezwaren van de industrie tegen de bescherming niet heeft weerlegd en ontkende dat Engeland een protectionistisch tarief heeft. De voorstelling alsof slechts nmtige bescherming werd verlangd, noemde spreker in strijd met de jammerkreten in Brabant en Limburg over de bescherming in het buiten land. Een motie die bescherming eischt is niet vaag, maar kras. De heer Heldt bestreed nogmaals de motie met het oog op den toestand der arbeiders ten plattelande en in andere industrieele bed rij tón en het algemeen de kleine luiden. Met 60 tegen 10 stemmen werd besloten, in strijd met den wensch van den heer Gerritsen, om na afloop der aanhangige ontwerpen aan de oide te stellen het wetsontwerp betreffende de verveningen en uitvoering van artikel 191 der grondwet. Daarna zijn aan de orde het voorstel- Hartogh, de moties-Tydeman en Farncombe Sandersde interpellaties-De Savornin Lob man en Staalman; de teruggaaf van een waarborgkapitaal en de inotie-Ileldt. Bij het voortgezet debat over de motie-Dob belman veiklaarde de heer Donner zich voor de motie, omdat, als de regeering bet oogenblik voor de bespreking wèl gekomen acht, het dan te laat kan zijn. Na repliek met den minister Roëli, die ver klaarde dat de regeering niets anders had toegezegd omtrent de herziening van het ta rief, dan de minister van financiën in zijn antwoord op het ontwerp betreffende de in voerrechten. werd de motie-Dohbelrnan ver worpen met 52 tegen 33 stemmen. Vóór stemden 22 katholieken, 8 antirevolu- tionnairen en 3 liberalen (Van Kerkwijk, Zijima en Tijdens). Tegen sternden 49 libe ralen, 1 katholiek (Schaepman), 2 antirevo- lutionnairen (Van Alphen en JE. Mackay). Afwezig waten 9 liberalen, 5 antirevolution- nairen. '1 katholiek. Het wetsontwerp tot wijziging der militiewet (invoering van herhalingsoefeningen bij dezee militie) is aangenomen, na verwerping met 49 tegen 23 stemmen van het amendement- Heldt, om dezen maatregel niet toe te pas sen op de zeemiliciens der lichting 1894/95. Ook zijn aangenomen de ontwerpen voor de onteigening in Beverwijk, en de verbe- i tering van de Dommel. j De Kamer is daarna gescheiden tot a.s. j Dinsdag, des voorm. 14 uur. Militaire inundation. Blijkens het afdeelingsverslag der Kamer over het wetsontwerp tot. uitvoering van art. 152, tweede lid, der grondwet, vond het be ginsel, om de rechtstreeksche schade door het voorbereiden en stellen van militaire inundatiën veroorzaakt, volledig te vergoeden, van verschillende zijden ernstige bestrijding. Andere leden verdedigden het beginsel van het ontwerp. Verscheidene leden betreurden het, dat niet tevens een wetsontwerp was ingediend, rege lende den staat van oorlog en beleg, waar aan volgens sommige leden meer behoefte bestaat dan aan dat, betrekkelijk de militaire inundatiën. De eindverslagen zijn verschenen van de Kamer over de wetsontwerpen, houdende be palingen omtrent verveningen en tot uitvoering van art. 191 der grondwet. De commissie van rapporteurs acht de open bare beraadslaging over beide wetsvoorstellen genoegzaam voorbereid. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft aan deu voorzitter der Kamer ter inzage voor de leden doen toekomen de teekeningen voor het nieuwe post- en tele- graafgebouw te Amsterdam, en daarbij mede gedeeld, dat een aanneemkantoor der pakket- post zal worden gevestigd in een daartoe te stichten gebouw op een terrein aan de Raad huisstraat, de Spuistraat eu den Singel. SCHIEDAM, 22 Maart 1S!)5. Naar wij vernemen, zal de stearine-kaar- senfabriek »Apo!!o" alhier over het nfgeloo- pen boekjaar aan hare aandeelhouders een dividend uitkeeren van 22 pCt. Ter voorziening in de vacature-J. Loopuyt werd tot cominissnris benoemd de heer P. Loopuyt. Door den minister van oorlog is vastgesteld eene instructie voor den commandant van een eere-escorte te paard tot het begeleiden van een vorstel'yken persoon. Deze instructie, voorschriften bevattende omtrent de eerbewijzen en handelingen van het escorte, besluit met deze bepaling: Tot de taak van het eere-escorte behoort ook de zorg, dat de vorstelijke persoon tegen allen overlast worde beveiligd; de comman dant van het escorte zal dan ook inzonder heid daarvoor behooren te waken. Ruw optreden is evenwel nimmer te ver antwoorden tegenover een publiek, dat uiting geeft aan zijne gevoelens van gehechtheid aan het Vorstenhuis of waar het een vreemd vorstenhuis geldt van belangstel ling in den vorstelijken persoon. De heer R. Heimpel, bij kon. besluit van 23 Januari benoemd tot consul te Corfu, is in die hoedanigheid door de Grieksclie regee ring erkend. St.-Ct Men zegt, dat graaf Von Rantzau, thans gezant van Duilschland bij ons hof en schoon zoon van prins Von Dismarck, benoemd zou worden tot gezant van Pruisen te Ham burg, teneinde steeds in de nabijheid van Friednchsruhe te zijn. Bij koninklijk besluit is gehandhaafd de uitspraak van Gedep Staten van Zuid-IIol- land om den post voor belooning van veld wachters te "Wateringen te verhoogen met f400, met verzoek om ten spoedigste de middelen voor te dragen ter bestrijding dier som. Het bestuur der vereeniging van Neder- landsche patroons »Boaz" heeft de aandacht van den minister van binnenlandsclie zaken gevestigd op het bestaan van vple woningen, welke aan de eerste en onmisbaarste ver- eischten eener eenvoudige maar voldoende behuizing niet beantwoorden, en op de wen schelijkheid, dat de gemeentebesturen zonder aarzeling gebruik maken van hunne bevoegd heid tot het onbewoonbaar-verklaren van dergelijke woningen. Naar aanleiding daarvan heeft de minister aan Gedeputeerde Staten verzocht om inlich tingen. Gedep. Staten der verschillende pro vinciën hebben daarop de gemeentebesturen uitgenoodigd hun een afschrift te doen toeko men van de in hunne gemeente bestaande bepalingen betreffende onbewoonbaar-verkla ring. Aan de gemeenten, waar dergelijke bepalingen niet bestaan, wordt gevraagd aan Ged. Staten te berichten of er bij het ge meentebestuur bezwaren bestaan tegen liet opnemen van voorschriften in de politie-ver- ordening tot regeling van de bevoegdheid van het gemeentebestuur betreffende onbe woonbaar-verklaring. De heeren De Jongh, directeur, en Van IJselsteijn, adjunct-directeur der gemeente werken te Rotterdam, zullen in den loop der volgende week op reis gaan om in Duilscii- land, Denemarken en Zweden de telephonie te be«tudeeren, met het oog op eene moge lijke gemeentelijke exploitatie van de tele phonie te dezer stede, na het verstrijken van het contiact met de Ned. Bell-telephnon- maatsctiappij in 1897. (X. B Ct.) In de nabijheid van R. bevindt zich, vol gens de a.-r. Nederlandereen steenfabriek, waar vroeger welvaart heerschte. Door achter uitgang van zaken, veroorzaakt door onguns tige tijdsomstandigheden als anderszins, werd de fabriek'rnet toebehoorende landerijen be zwaard met een hypotheek van f 83.000. Een zoon van den fabrikant, door huwelijk iri be zit gekomen van f40.000, verbond zich al,? compagnon aan de zaak zijns vaders, wel wetende, dat de boel zwak stond, doch met het voornemen, zijn vader te redden. Doch het mocht niet baten. Om aan de ioopende schulden te kunnen voldoen, werd de inboedel beleend, enz. De uitgaven evenwel bleven de inkomsten steeds overtreffen. Dezer dagen werd nu bedoelde zoon van genoemden fabri kant in de wachtkamer van het station te R., op het oogenblik, dat hij naar huis wilde gaan, door de politie ingerekend op last van de schuideisehers, welke den jongen man, die zich voor zijn vader had opgeofferd, in gijzeling namen voor de schulden der firma Van't ff. S. Z.; deze zaak verwekte nogal opspraak, daar de oude fabrikant tevens dijkgraaf van een belangrijk waterschap is. Te Scheveningen hebben zich weder eemge gevallen van typhus voorgedaan. Thans is de barak in de Westduinen in gebruik ge nomen en een der lijders daarheen ter ver pleging vervoerd. Van de Dordtsche drielingen is nu ook de derde gestorven. In verband met liet bezoek van generaal Booth aan Nederland, heeft hei »Leger des Heils" te Amsterdam besloten. 500 van de armsten van Amsterdam den generaal te laten verwelkomen, Zaterdagmiddag om 1 uur in het j>Paleis voor Volksvlijt", bij welke gelegenheid dezen 500 armen een flink warm middag maal zal worden verstrekt. De generaal zal hen na afloop van dezen maaltijd toespreken. Kaarten voor dezen maaltijd zullen kosteloos verkrijgbaar zijn. De gemeente Oegstgeest heeft een zeer groot verlies geleden door 't afsterven van mevr. douairière jhr. Gevers van Endegeest. Zij was voor velen in en buiten de gemeente 'Je vriendelijke hulp en steun, en aan allerlei instellingen der gemeente bewees zij haar stoffelijke en geestelijke belangstelling. Nog altijd komen uit verschillende plaatsen nu ook uit Groningen berichten, dat daar de schok der dynamiet-ontploffing te Lobit werd waargenomen. {X. B. Ct.) Edam. In de Maandag j.l, gehouden gemeenteraadszitting is vastgesteld.een straf-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2