N°. 8755. A°. 1895 Donderdag 28 Maart. g* n e n ve e r t ig s t e .Taargau^. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsda UITGEVERt J. ODÉ fïuitenl «111 dsclie Berichten. DENEMARKEN. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1,85. ¥n*co per pose, door het geheeie Rijk2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BBKEAÏ! B O T EB t'TIUAT Advertentieprijsvau 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10 Iedere gewone regel meer. - 0.1 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Bij zijn bezoek aan Bismarck, gisteren op Fiiedrichsruhe gebracht, zeide de keizer bij de aanbieding van het lange kurassierszwaard, ten aanhoore van de aanwezige kurassiers, van wie Bismarck het hoofd is, dat hij hier mede aan Bismarck het beste geschenk aan bood dat hij had kunnen bedenken, daar het zwaard, het Germaansche wapen, een symbool kan geacht worden van het doen dergenen -die niet versagen. Op het wapen had de keizer de wapens van Elzas en Lotharingen doen graveeren, daarin mocht Bismaick een blijk van dankbaarheid zien voor zijne daden die geboekt zijn in het boek der geschiedenis, zijne daden die voor vijf en twintig jaar hun bekroning hebben gevonden. "Wij echter, kame raden, roepen voor Zijne Doorluchtigheid, vorst Bismarck, hertog van Lauenburg, hoera! Aan het middagmaal bood de keizer aan Bismarck nog een tweede geschenk aan, namelijk den zegeldrukker dien "Wilhelm I op zijn schrijftafel had staan. De toost van den keizer aan tafel luidde als volgt: iNiet den grooten staatsman, maar den officier gelden thans mijne warmste wenschen. Drie leuzen hebben heden eene bijzondere be- teekenis. Vooreerst het bevestigings-motto van Uwe Doorluchtigheid»Wat gij doet, doet dat den Heer, niet den menschen". Dit woord wijst op het onwrikbare vertrouwen op God, waarmede Uwe Doorluchtigheid een reusach tig werk volbracht heeft. De tweede luidt ïDennochde leuze van den dapperen graaf Mansfeld, toen hij koen den overmach- tigen vijand het hoofd bood. Vaak genoeg heeft Uwe Doorluchtigheid ook dit woord tot waarheid gemaakt. De derde leus, Spectemur agendo, schreef mijn Engelsche dragonderregi- mant ia zijn vaandel, nadat het des vijands carré onder den voet gereden en een veld- teeken veroverd had. Dit woord kan als ant woord gelden op alles, wat de vijanden en de bsnijders van Uwe Doorluchtigheid doen en zeggen kunnen. Wij echter, als vrienden en kameraden en standgenooten, stemmen in met den juichtoon van alle Duitschers, van de met «aeeuw bedekte Alpen tot aan de wadden van den Belt: nVorst Bismarck, hertog van Lauen- torg, hij leve! Hoeral"" Hierop antwoordde Bismarck sik herhaal wat ik reeds vóór tien jaar bij de begroeting der generaals te Berlijn gezegd keb: het beste in mij was altijd de officier. Ware ik geen officier geweest, ik weet niet ft ik dan wel denzelfden rechten weg zou zijn ingeslagen. Maar de landweer-officier van het jaar 1848 bracht mij terstond op den rechten sg der verknochtheid aan ons regeerend Hais; en over dat jaar 1848 kwam ik heen eene innige aanhankelijkheid aan ons koningshuis. Daarin stond ik pal, en ik werd overtuigd dat buiten deze verknochtheid aan de djmastie voor Duitschland geen heil te vinden is. Wij behoeven immers slechts het oog naar Frankrijk te wenden. Waar moet daar, sedert de dynastie weg is, het verzamel punt vandaan komen, wanneer 1 verzamelen" geblazen wordt Laat ons vasthouden wat wij hebben Wij hebben nog niet het keizer schap als eenheidmaar wij hebben onze uit den stam gesproten voisten en heeren. In den geest der Germaansche vei knochtheid aan den stamvorst verzoek ik u de glazen te doen klinken op Zijne Majesteit den keizer en koning Hij leve 1" In den Rijksdag liep gisteren de tweede beraadslaging over de begrooting af. Het voor stel der conservatieven, om de behandeling van de motie-Kanitz heden aan de orde te stellen, werd met 149 tegen 56 stemmen verworpen. Heden moet er een voorzitter gekozen worden. Van verschillende zijden wordt bevestigd, en ook de National Zeitp. "vrnpemt uit ver trouwbare bron, dat de regeering niet van plan is den Rijksdag te ontbinden. De Ereuz- Zeitg. en het christelijk-sociale orgaan Bas Volk verklaren, dat bij de tegenwoordige verhouding van de regeeriug tot de partijen eene ontbinding helaas niet mogelijk is. De Nordd. Allg. Zeitg. betoogt in een offici eus artikel, dat de couservatieve nalionaal- liberale coalitie, op welke de regeering bij eene ontbinding zou moeten steunen, geen gemeenschappelijk program, geen politieken samenhang heeftanderzijds kan evenmin gezegd woi den, dat de meerderheid, welke het besluit van Zaterdag doordreef, naar een gemeenschappelijk politiek doel streeft. Daar om kan men der regeering geen gebrek aan kracht verwijten, wanneer zij na kalm overleg niet tot eene ontbinding besluit. De groothertog van Baden en de rijks kanselier brengen heden een bezoek aan vorst Bismarck op Friedrichsruhe. De Rijksdag heeft heden tot voorzitter ge kozen den eersten vice-voorzitter, baron Buol, lid van het centrum, B JE L 1 E. De Kamer ving gisteren aan met de be raadslaging over het regeeringsontwerp tot wijziging van het kiesrecht voor de gemeente raden. De tribunes waren stampvol. De minister-president De Burlet hield een lange rede, waarin hij de noodzakelijkheid trachtte te rechtvaardigen der indiening van dit ontwerp, waardoor het aantal kiezers voor 'de gemeenteraden verdubbeld zal worden. De regeering begint zich ongerust te maken over de gisting, die nu reeds op tal van pun ten ontstaan is, wegens het indienen van het regeeringsvoorstel betreffende het kiesrecht voor de gemeenteraden, en waaraan ook de veikstakingen vooral in het Luiksche kolen bekken, moeten toegeschreven worden. Twee eskadrons van het 8e Janciers wor den te Biugge gereedgehouden om zich op bet eerste bevel naar Luik te begeven. Reeds ..tjn de militaire treinen in gereedheid gebracht. Uit Gent wordt gemeldDe verschillende •akvereenigingen die met Vooruit in vei bin ding staan, hebben het besluit tot algemeene werkstaking, wegens het kiesrecht-ontwerp, "ekiachtigd. Ofschoon er eene clericale en hbeiale mmdeiheid bestaat ouder de leden dezer vereenigingen, houdt men zich over tuigd dat allen, goedschiks of gedwongen, zich aan de beslissing te houden zullen heb ben. Het aantal aangesloten werklieden wordt, 'oor Gent en voorsteden op 37,000 begroot. Door den minister van financiën is een wetsontweip ingediend, waarbij liet invoer recht op sigaren en sigaretten verhoogd wordt van 300 op 500 frs. per 1000 KG, terwijl de belasting op de inlandsche tabak vermin derd zou worden, -o EÏ6E115D. Sir G, Russell verklaarde gisteren in het Lagerhuis, dat er geen enkele bevestiging ontvangen was van de nederlaag en dood van kapitein Ross in liet land van Chitral. Ook te Calcutta is geen vei der bericht ont- vangen omtrent de positie van Robertson in het gai nizoen van Chilralfoi t, maar de mullah van Manki heeft verklaard dat hij in dit ge schil Engelands zijde kiest. Ook de khan van Nawagai heeft zijn hulp aangeboden. Vooral de toetreding van den mullah wordt als zeer gewichtig beschouwd, daar hij de invloedrijkste godsdienstige leider iu het grens land is. De Armenische vereeniging te Londen ont wikkelt eene zeer ijverige propaganda. De voorzitter had een onderhoud met Gladstone, van wiens portret te Konstantinopel de ver koop verboden is, evenals dat van Bryce. De deputatie in zake de Armenische gruwelen zal Vrijdag eene audiëntie hebben bij lord Ivim- berley. De ministerraad heeft den datum der ver kiezingen voor de Folkething op 9 April vastgesteld. ZWEDEN en NOORWEGEN. De koning zal zich heden opnieuw naar Christiania begeven om te trachten de minis- terieele crisis op te lossen. OOSTENRIJ K-H O N G A R IJ E. De amanuensis der boekerij van dehooge- school te Innsbruck, dr. Sprung, heeft gewei gerd zich aan te sluiten bij de hoogleeraren, die op aandringen van den Oostenrijkschen minister van onderwijs teruggekomen zijn op hun besluit het adres van gelukwensching aan prins Bismarck te onderteekenen. Dr. Sprung verklaarde dat hjj reeds geteekend had. waar op de rector eischte dat hij zijne handteeke- nïng zou laten radeeren. Hij weigerde even wel en de rector zegde nem aan dat hij „er op rekenen kon, dat hij ontslagen zou worden. In den ijksdag is van Duitsche zijde leeds eene interpellatie over het optreden des ministers aangekondigd. ITALIË. liet gerucht dat, naar aanleiding der wijze waai op aan Kapitein Romani gratie geschon- ken is, de hofmaarschalk Gianotti ontslag ge nomen zou hebben, wordt nu door de pers volkomen ongegrond genoemd. Te igivv bij Turijn is op 70-jatigen leef tijd overleden de senator Clemente Corte; een man die in lialie's politiek een belang rijke, z'y liet niet altijd opzienwekkende rol heeft vervuld. Hij streed onder Garibaldi mede voor Italie's eenheid, was sedert 1870 een voorstander van toenadering tot Oostenrijk en bleef een der scherpste besti ijders van Italië's koloniale politiek. Corte heeft, alvorens tot senator benoemd te worden, verschillende openbare betrekkingen bekleed. Uit Massowah woidt gemeld dat generaal Baiatieri met eene sterke troepenafdeeling naar Jenafe is opgerukt, om de vijandelijke plannen van Ras Mangascia te vooi komen, die zijne belofte om zich uit Agame terug te trekken, niet gestand gedaan heeft. SPANJE. De iamer en Senaat komen heden bijeen. De legeering zal alles doen ter regeling van den inancieelen toestaud nog voor het einde der zitting. De plannen betreflende de leening en de spoorwegen blijven echter liggen tot de bijeenkomst der nieuwe Kamer. PORTUGAL. De regeering heeft aan de eilandengroep der Azoren onder zekere voorwaarden zelf bestuur toegekend. Op het eiland St. Michel zijn reeds tal van eigen vlaggen ontplooid, bestaande uit een witten valk op een blauw veld, omringd door 9 sterren als zinnebeeld van de 9 steden. S E R V I E. De koning is gisteren te Belgrado aange komen. Hij complimenteerde de ministers voor het handhaven van de orde en verze kerde hen van zijn vertrouwen en welwillend heid. T U R K IJ E. De sultan heeft, volgens een Reuter-tele- gram, bevolen dat de Ai menische geestelijken, die wegens politieke misdrijven gevangen- gehouden worden, in vrijheid gesteld moeten worden. Tusschen Armenische Christenen en Mo hammedanen is het tot een ernstig gevecht gekomen te Iokat, in het vilajet Sivas. De aanleiding tot den strijd is niet bekendde orde werd door de Turksche troepen her steld, nadat er 40 dooden en gewonden waren gevallen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1