Biinienlandsche Berichten Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. i Land- en Tuinbouw. ambten met het lidmaatschap der Kamer. Niet meer 4an 40 ambtenaren en 20 advo caten of geneesheeren zullen in dat lichaam zitting mogen hebben. De verkiezingen zullen ■worden gehouden in Novemberde nieuwe Kamers zullen in Januari bijeenkomen. De vertegenwoordiging der minderheden wordt afgeschaft, en de scrutin de liste ingevoerd. Elke kolonie zal slechts door een lid in de Kamer van afgevaardigden worden vertegen woordigd. De Kamer van Pairs ondergaat geen veranderingen. T U B K IJ E. De gezanten van Groot-Brittannië, Frank rijk en Rusland te Konstantinopel hebben gezamenlijk bij de Porte een vertoog inge diend, betreffende den onveiliger) toestand der Armenische Christenen in Diar-Bekir. De Turksche regeering heeft de verzekering ge geven, dat den provincialen overheden de noodige bevelen voor de bescherming der Christenen gegeven zullen worden. JAPAN. De wapenstilstand welken Japan aan China heeft toegestaan zal tot 20 April duren, maal eerder ophouden, indien de vredesonderhan delingen worden afgebroken. Van de vroeger gestelde voorwaarden is afgezien, waartoe de aanslag op Li-Huug-Chang zeker veel heeft bij gedragen. Aan de bevelhebbers van het leger te velde is uil Tokio geseind de militaire operatiën tot nader te staken. Koyama, de dader van den moordaanslag op Li-Hung-Chang, is tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. SCHIEDAM, 2 April 18115. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven, dat de overgangs- en eind examens aan de burger-avondschool zullen worden gehouden op Maandag 8 en Dinsdag 9 Apiil a.s., en de tentoonstelling der teeke- ningen en werkstukken, in den afgeloopen cursus vervaardigd, zal plaats hebben op Woensdag '10 en Donderdag 11 April e.k. Door burgemeester en wethouders is, daar de schipper niet bij machte was dit te laten doen, de lichting van het gezonken aakschip Eendracht opgedragen aan de lirma W. A. van Tak te Rotterdam. Gisteren is er een begin gemaakt met het zoeken in de rivier de Maas naar de gezonken boeien en het losgeraakte schroefanker, welke schade in dezen winter werd veroorzaakt door het stoomschip Ben Voirlich Bij de op Zaterdagavond j.l. gehouden vei ling van onroerende goederen is, naar wij vernemen, voor de gemeente aangekocht het perceel weiland en straat genaamd ïHet Kamp" voor de som van f 5625. Zijn wij goed ingelicht, dan zou deze aankoop zijn geschied met het oog op eventueele uitbreiding dei- terreinen aan de Maas nevens die van de heeren Van Deventer Co. Aan schipper A. J. Prenger, wiens schip dezer dagen voor het Oostei havenhoofd is gezonken, is door het dageiijksch bestuur toestemming verleend om bij de ingezetenen een lijst te doen circuleeren ter inzameling van giften om hem in zijn hulpbehoevenden toestand te gemoet te komen. Prenger was niet in staat zijn schip te assureeren en evenmin het te doen lichten, zoodat hij, van zijn middel van bestaan beroofd zijnde, niet meer kan voorzien in de behoeften voor zich en zijn gezin. Wij doen daarom gaarne een beroep op de menschlievendheid onzer stadgenooten om Prenger door milde giften in zijn deernis- waardigen toestand ter hulp te komen. Onze stadgenoot de heer W. van Zon Nz. is door H.M. de Koningin in privé aangesteld tot opzichter-teekenaar bij den bouw van een museum (tevens archief-gebouw), dat voor rekening van H. M. gebouwd zal worden achter het koninklijk paleis te 's-Gravenhage. Wereldtentoonstelling: Amsterdam. Wij vestigen de aandacht vau onze lezers op achterstaande annonce betreffende de uit gifte van premie-certificaten voorzien van 25 toegangsbewijzen (tickets) a 50 cents. Pro spectussen (met plattegrond in kleurendruk) zijn kosteloos verkrijgbaar bij de heeren H. J. van Ogtrop Zn. alhier. Men verzuime niet spoedig een prospectus te vragen, daar ieder zich van de voordeeien der certificaten zal willen verzekeren en de inschrijving slechts tot uiterlijk Zaterdag ge opend is. De lezing van het prospectus schenkt de overtuiging, dat voor niet-Amsterdammers de voordeeien der inschrijving even groot zijn als voor de inwoners der hoofdstad. Bij kon. besluit is J. H. Hingman,"com mies-chartermeester bij het rijks-archief te 's-Gravenhage, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Bij kon. besiuit is, met ingang van 1 April 1895, tot adjunct-archivaris bij het algemeen rijksarchief te 's-Gravenhage benoemd mr. P. A. N. S. van Meurs, thans commies bij dat rijksarchief. B'y kon. besluita. zijn, met 4 April, be noemd bij den Raad van toezicht op de rijkspostspaarbank, tot voorz., het lid de heer P. A. L. van Ogtrop, en tot lid de heer W. Hovy, lid van den gemeenteraad van Amster dam b. is, met 15 April, eervol ontslag verleend, als lid van dien Raad, aan den heer mr. J. P. Moltzer, onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en c- is. met dien datum, benoemd tot lid van dien Raad, de heer mr. P. W. A. Gort van der Linden, hoogleeraar te Amsterdam. De minister van financiën maakt bekend, dat op 30 Maart bij de betaalmeesters in kas was. f l,405,872.84>/s en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van - 263,595.28 De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 4 dezer niet plaats hebben. De Nederlandsche Koninginnen worden kort na Paschen verwacht in Claremont Park. Esher, waar de hertogin van Albany, de zuster van onze Koningin-Regentes, verblijf houdt. Zoodra Koningin Victoria van hare buiten- landsche reis terugkeei t, gaan onze Koningin nen een paar dagen bij H.M, logeeren, zoo verhaalt de Engelsche pers. HH. MM. de Koninginnen zullen de wereld tentoonstelling te Amsterdam niet openen, doch bij deze plechtigheid vertegenwoordigd worden. Wei zullen Zij de tentoonstelling in den loop der zomermaanden met HDr. bezoek vereeren. (D.) Bij het dpparternent van koloniën is, sedert de vorige opgave, alsnog van den Nederland sehen consul-generaal te Kaapstad, als laatste gift voor het Indische «Roode Kruis", ont vangen eene som van f 173.65. Dit bediag wordt aan het centraal-comité van het «Roode Kruis" te Batavia overge maakt. Het door de in Nederland verbljjf hou dende Duitschers aan prins Bismarck gezon den adres is van den volgenden inhoud «Aan Zijne Doorluchtigheid, prins Otto von Bismarck. «Doorluchtigheid, «Met cle millioenen, die Uwer Doorluchtigheid op haren tachtigsten geboortedag van verre en van nabij metheeilijk vreugdebetoon toejubelen, vereer.lgt de onstuimige aandrang om aan hun geestdrift den vrijen teugel te vieren ook de Duitschers in bet land van den grooten Oranje. «Ongewoon is het getal der jaren, die wij heden vieren ongewoon bijna scheen het onbereikbaar is wat wij dien jaren te danken hebben. «Het hijgend verlangen eens volks is bevre digd wat het in den Jangen, bangen tijd nauw waagde te hopen, is vervuld Keizer en Rijk zijn opgestaan, grooter, machtiger, heerlijker dan ooit «De Duitsche banier wappert trotsch ter zee en te land beschutting en bescherming beloven zijne kleuren het Duitsche volk heeft de plaats, waarop het recht heeft, in de rij der volkeren weder ingenomen en wij, die in den vreemde vertoeven, wij koesteren dat heerlijke gevoel van mede toe te behooren aan het steike, hechtver- bonden vaderland. «Dit alles echter is de vrucht van den zelfbe- wusten arbeid, van de geweldige wilskracht dit is Uwer Doorluchtigheid's onsterfelijk ge wrocht. «Met dankbare harten zien wij tot Uwe Doorluchtigheid op als tot den baanbreker, den schepper des Duitschen Rijks. «Vurig wenschen wij, dat het Uwer Doorluch tigheid gegeven moge zijn in volle frischheid van lichaam en geest nog lang in en met het Duitsche volk te leven." Amsterdam, Maart 1895. De heer Louis Legrand, gezant derFran- sche republiek te's-Gravenhage, is door zijne regeering benoemd tot iid van den Raad van State en directeur der landsdrukkerij te Parijs. Te Pernis is in geen jaren de melk zoo goedkoop geweest als thans. De boeren die .a de boterfabrieken leveren, kunnen slechts 4 cent per liter maken, franco aan de fabriek. Er zijn boeren die, wanneer de prijs zoo blijft, dit jaar f 700 minder voor de melk zullen ontvangen. De aanstaande wereldtentoonstelling te Amsterdam. Tijdens het bezoek van de Koninginnen aan de tentoonstelling zal door Hare Majestei ten een wapenschouwing gehouden worden over een vendei soldaten, musketiers en pieke- niers uit den tijd van prins Manrits. Aan het comité van Oud-Holland is daartoe de steun vau verschillende, te dézer stede bestaande gymnastiekvereenigingen toegezegd. Ook zal voor HH. MM. een eerewacht wor den geformeerd, welke uit honderd man schappen zal bestaan, onder leiding van eenige officieren. Op de Beurs zullen vooraf oefeningen wor den gehouden. Bij een brand die hedennacht, in de Pola- nenstraat te Amsterdam op de eerste verdie ping eener woning, waarin vijf gezinnen huisden, door een onbekende oorzaak ontstond, zijn vijf menschen omgekomen. De justitie uit Roermond is naar Sevenum vertrokken, om een onderzoek in te stellen omtrent ijeh moord op een jongeling van 24 jaar, Zondagavond gepleegd. Nader meldt men ons omtrent het gebeurde te Sevenum, dat de landbouwer G., oud 22 jaar, door het dienstknechtje C., oud 16 jaar, is doodgestoken met een mes. Zij hadden, naar men zegt, twist gehad over een meisje. C. is door de marechaussees gevat.(27.B,Ct.) 's'bfrarcnliage. Ingevolge de keizerlijke bevelen, was gisteren ter gelegenheid van den 80sten verjaardag van prins Von Bismarck, de Duitsche rijksvlag geheschen op het ge bouw van het Duitsche gezantschap aan den Langen Vijverberg. De Duitsche zaakgelastigde, de heer Von Reichenau, vereenigde gisteravond, ter viering van den 80s ten geboortedag van Von Bis marck, vele aanzienlijke Duitsche bewoners van de residentie aan een feestmaal, in zijn woning aan de Javastraat. H. M, de Koningin-Regentes maakte Zón- dagmiddag in gezelschap van Haar broeder,, den regeerenden vorst van Waldeck en Pyr- mont, een rijtoer door het Haagsche Bosch- en omstreken en bracht gisteren een bezoek aan het Mauritshuis. De vorst van Waldeck en Pyrmont is: hedenmiddag 12.35 per staatsspoor naar Bent- heïm-Steinfurt vertrokken, De vice-president van den Raad van State, jhr. Van Panhuijs, heeft gisteren in dat staatscollege zijn functie hervat. De heer De Savornin Lohman was heden weer hersteld in de vergadering der Tweede Kamer aanwezig. De toestand van den vice-admiraal jhr. Be Casembroot is pijnlijkde laatste nachten waren onrustig en de patient is zeer zwak. Een lichte aanval van beroerte heeft den toestand verergerd. Amsterdam. De werkstakende meubel makers doen een beroep op de burgerij. In eene circulaire, welke zij bij honderden door de stad verspreiden maken zij heden de klan ten hunner patroons met den toestand en met hunne wenschen bekend. Zij deelden mede, dat te Amsterdam van de 500 gezellen slechts 6 een loon van 23 cent per uur genieten dat 20 gezellen 22 cent, 15 gezellen 21 cent, 4J gezellen 20 cent verdienen en de overigen voor minder moeten arbeiden, vaak voor 13 en 14- cent per uur. Zij vragen de burgerij af of'de- door hen gewenschle lotsverbetering al dan niet billijk is en deelen hun mede, dat de pa troons slechts de helft van het gevraagde wil len toestaan en dit nog onder de voorwaarde, dat na verloop van eene maand die verhooging weder zou komen te vervallen, zoo zij dan niet over geheel Nederland zou zijn ingevoerd. De stakers wenden zich tot de burgerij, wijt de patroons beweren, dat zij hunne klanten zullen verliezen zoodra zij den prijs van het fabrikaat ook maar met een enkelen gulden gingen verhoogen. Apeldoorn; Einde Juni worden HH. MM. de Koninginnen op het Loo verwacht. j Falb's weervoorspellingen voor April In deze maand zal er alleen enkele malen sneeuw vallen en dan afzonderlijke buien. Het weer is in de eerste tien dagen betrekkelijk nogal warm, in de laatste twintig dagen wordt het kouder. De nederslagen in de eerste helft zijn van veel meer beteekenis en meer gelijkmatig dan in de tweede helft. Er zal nu en dan on weer zijn. Daar het weer echter noga! zeer afwisselend is, bekent Falb zelf, dat zijn voor spelling deze maand niet al te goed te vertrou wen is. Van 1 tot 3 April Sneeuw met vorst. Van 4 tot 8 April De regens nemen toe en bereiken op ot bij den 7den hun grootste hoogte. Hier en daar onweer. Het water der rivieren rijst. >s-«KAVEAIIA«E,2 April. Tweede Kamer. Donderdag is aan de orde de han delsovereenkomst met Portugal en de schor- sching van het uitvoerrecht van suiker in Indië. Het algemeen debat over het voorstel- Hartogh tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering is gesloten, nadat de minister van justitie zijne beslissing had voorbehouden, maar eene welwillende beje gening van het voorstel had toegezegd. Het debat is gevorderd tot art. 18. Geen amen dementen werden aangenomen. Door fraai voorjaarsweder begunstigd, had heden te Rotterdam de tentoonstelling van j rundvee, schapen, varkens en pluimgedierte-;: plaats vanwege de afdeeling Rotterdam,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2