A". 1895, Woensdag 3 April. N°. 8759. Tweede Blad egenenveertigste Jaargang. uitgevêr7~j7 odé. Binnenlandsche Berichten P O L 1 T I E. I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Letteren, Kunst en Wetenschap. 5 COURANT. Jjohnskentsprijs, per kwartaal f 1.85; Tnneo per post, door het geheele Rijk2,50. kfcmderlijke nommers- 0.10. BVREAVt BOfERlTBiAT 7 O. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf i.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 2 April 1895. Beservekader. Het examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrij williger voor het reservekader, zal dit jaar gehouden worden op 12 Juli a.s. en zoo noodig op een of meer volgende dagen. De aanmelding voor het examen moet ge schieden vóór 12 Juni a.s. bij den hoofdofCcier voor het reservekader. Het examen zal dit jaar worden afgenomen te Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda, Deven ter, Gorinchem, 's-Giavenhage, Groningen, den Helder, Leeuwarden, Maastricht, Middel burg en Utrecht. Aan het examen kan ook worden deelge- nomen: a. door hen die, in het jaar 1878 geboren zijnde, op den dag of op een der dagen, waarop het examen gehouden wordt, den leeftijd van 17 jaar nog liet hebben be reikt; b. voor zooveel betreft de vakken a—van het programma, door hen, die zich nog niet ïn den wapenhandel geoefend hebben. Voor verdere bijzonderheden ook om trent het formulier voor de aanmelding zie de St.-Ot. no. 77. Gedurende de maand Maart kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 376 schepen, metende 268,096 netto reg. ton, waarvan 39 zeilschepen, met. 14,163 netto reg. ton. Yoor Rotterdam waren hiervan bestemd 371 sche pen, metende 265,990 netto reg. Ion, waarvan 36 zeilschepen, met. 13,463 reg. ton. In Maart 1894 kwamen den Nieuwen Wa terweg binnen 394 schepen, metende 291,228 netto reg. ton, waarvan 16 zeilschepen, met, 10,400 netto reg. ton. Voor Rotterdam warers hiervan bestemd 387 schepen, metende 289,122 netto reg. ton, waarvan 14 zeilschepen, me tende 9894 netto reg. ton. Sedert 1 Januari van dit jaar voor den Nieuwen Waterweg 1003 schepen, metende 720,202 netto reg. ton, tegen 1050 schepen, metende 750,529 netto reg. ton in de eerste 3maanden van 1894. Alzoo eene vermindering van 47 schepen en 30,327 netto reg. ton. De Parkschouwburg te Amsterdam leverde Zaterdagavond een eigenaardigen aanblik op. Het gebouw was thans het tooneel eener sa menkomst vanwege het sLeger des Heils", zooals er tot dusverre te Amsterdam geen was gehouden, onder leiding van niemand minder dan het lid der Eerste Kamer der Staten- Generaal, den heer A, C. Wertheim. De eerste rjj stalles was grootendeels in genomen door vrouwen uit de provincie, tot de leer van het Leger bekeerd. Verder be vond er zich in de stalles een publiek, zooals men anders op de samenkomsten door het Leger gehouden weinig ziet: de gegoede Amsterdamsche burgers met hunne echtge- nooten en dochters, uit belangstelling of nieuwsgierigheid tot deze plaats gekomen. Zoo °ok sn de loges, waar o. m. opgemerkt werden het lid der Tweede Kamer mr. M. J. Pjjnappel, W. van Hasselt, dr. Bruinwold Riedel, mr. Rahussen, prof. Pekelharing, van Delft, prof. Kramer, P, Nolting. Balkon en Zijbalkons, alsmede promenoir, waren alle oicht bezet door eene nieuwsgierige menigte, ogen de pilaren, boven het midden-balkon was een groot wit schild gespijkerd, waarop in roode letters de woordensHolland rejoices to see you." Even over achten betrad de «generaal" vergezeld door den heer Wertheim het too neel, terwijl daar ook plaats namen de heeren Robinson, Engelsch consul, J. Boissevain, prof. J. VV. Gunning, de wethouders Treub en Serrurier, het hd der Tweede Kamer mr. A, F. K. Haitogh, A. P. Obermeijer. Ver scheidene dier heeren waren vergezeld van hunne echtgenooten. De heer Wertheim opende de bijeenkomst met een kort woord, waarna hij aan generaal Booth het woord gaf om eene bespreking te houden van zijne maaatschappeljjke plannen. Generaal Booth tiad toen, aldus het Alg Hbl., voor dea katheder en dankte allereerst ïn de Engelsche taal den heer Wertheim voor zijne goede woorden, woorden, die evenals al hetgeen hg na dien sprak door majoor Govaers werden vertaald. Hij zeide dezen avond uit sluitend te zullen aanroeren het maatschappe lijk doel van het Leger en te willen bespreken de vraag T>Zal bet Leger des Heils het maat schappelijk vraagstuk der 49e eeuw oplossen Het leger heeft, zeide spreker, zich in zijn 29-jarig bestaan verspreid over gansch de we reld. Het telt thans 11,000 officieren, 4000 af- deelingen verdeeld over 40 landen en koloniën, en de periodieken hebben een oplaag van 1,000,000 exemplaren per week. Het doel van het leger was van den beginne af de ellende te lenigen, over geheel de wereld. Zelfs in Zuid-Afrika, het land der goud- en diamant velden in Australië, het vruchtbare land by uitnemendheid, werd die ellende gevonden. Overal, waar spreker en zijn officieren kwa men, vonden 'zij zooveel ellende te lenigen, zoovele »ondergedompelden" op te heffen. Spreker schetste daarna het leven in de ellendige woningen der achterbuurten, waar zoo vaak vrouw en kinderen ellende lijden, doordat de drankduivel den man aangreep. Hij wees er op, hoe dikwerf het leger in dergelijke gevallen reddend optrad en ves tigde toen de aandacht op de gevallen vrou wen. Evenmin als men een gevallen paard zal laten liggen, evenmin mag men de geval len vrouw lateif waar zij is, doch moet men met het leger trachten, haar op te heffen. Ook de misdadiger dient geholpen, men mag hem niet straffen zonder pogingen aan te wenden, hem weder te brengen op den goeden weg. Spreker verhaalde van een misdadiger, die door hem na zijn straf was geholpen en die nu in de wereld als schoenmaker op eerlijke wijze zijn brood verdiende. Al dat werk om de behoeftigen en de ellen- digen te helpen, kan, zeide spr., geschieden, indien er slechts samenwerking bestaat tus- schen menscben van alle rangen der maat schappij. Bekwaamheid, kapitaal en liefde zijn de di ie groote factoien, die vereenigd de maatschappelijke ellende kunnen opheffen. De sgeneraal" schetste toen het maatschap pelijk werk van het legerin de shelters te Londen, zeide hij, worden thans eiken nacht gemiddeld 5500 menschen opgenomen, terwijl ngelijks aan 30,000 een eenvoudig maal wordt verschaft. Hij brak vei der krachtig een lans voor landvei huizing, teneinde de over voerde arbeidsmarkt in Europa te ontlasten, om met een woord van opwekking tot hulp van het leger, te besluiten. De heer A. C. Wertheim, wijzende op het eenvoudig woord, door den heer Booth ge sproken, voegde hier aan toe, dat men moet helpen, samenwerken. Niet angstvallig dient men te vragen wie de hulp brengt, doch de helpende hand dient uitgestrekt. Boven den strijd dient te staan het bewustzijn, dat het plicht is te helpen, dat de liefde boven alles behoort te staan, jEr wordt gefloten. De heer Wertheim»Die daar fluit, fluit heel leeüjk en zijn gedachte is nog leelijker dan zijn fluiten". Daverende toejuichingen, eenig gesis en gefluit. De heer Wertheim vervolgt en wijst er op, dat het idealiseeren alles is en stelt voor de volgende motie: Dat deze vergadering met de meeste aan dacht heeft geluisterd naar de toespraak van generaal Booth en zijne beschrijving van de ontwikkeling van zyn maatschappelijk plan over de geheele wereld; dat zijne woorden opnieuw de overtuiging hebben opgewekt, dat de gevaren, waaraan onze maatschappij blootstaat, nog steeds even groot zijn als ooit te voren, en dat slechts door het in het werk stellen van vereenigde aanhoudende, energi- scbe en onpartijdige pogingen de stroom des kwaads kan worden gekeerddat, aangezien het Leger des Heils met zoo gunstigen uitslag werkzaam is geweest met het oprichten, in de groote middelpunten van bevolking, van toevluchten, het verschaffen van werk en het vormen van karakters van zocvelen der arm- sten van Nederland, deze vergadering beslist van meening is, dat de tijd is gekomen, om ook ïn Nedeiland eene Landkolonie te stich ten, waar zij, die een voldoenden proeftijd hebben doorgemaakt in de Toevluchten, en die geen werk kunnen vinden in de steden, kunnen geplaatst worden, teneinde een ge lukkig tehuis te vinden, ver van de verlei dingen en andere schadelijke invloeden van het leven in de groote steden." De socialist Cornelissen roept: Voorzitter, ik verlang het woord over deze motie." De voorzitter: »Ik geloof dat het niet aan gaat, in deze vergadering over de motie het woord te geven. Wie er tegen is, kan sneen roepen." Daverende toejuichingeneenig gefluit. De voorzitter: »Ik herhaal, wie tegen de motie is, kan heengaan of sneen!" roepen, maar ik meen hier als voorzitter het recht te hebben, de motie te stellen en van dai recht maak ik gebruik. Dat degenen, die voor de motie zijn, de hand opsteken," Bijkans alle handen gingen in de hoogte, slechts enkelen riepen sneenen floten, en daverende toejuichingen volgden. Toen richtte de heer Wettheim nog een woord van oprechten dank tot generaal Booth, voor hetgeen hij had gesproken en voor het geen hij had gedaan. Hij wees erop, dat de geheele wereld met aandacht had gevolgd het geen hij en zijne betreurde gade hadden ge daan voor de lijdende menschheid en sloot met een»God zegene u daarvoor 1" de vergadering. De menigte verhief zich en de groote meer derheid juichte generaal Booth en den heer Wertheim daverend toe. Eenige socialisten hieven het Vrijheidslied aan, doch hun ge zang werd door het oorverdoovend gejuich en hoerageroep overstemd. Toen stroomde het gebouw ledig; het was ongeveer tieu uur. Het Leger des Heils hield Zondag nog drie meetings, welke door generaal Booth werden gelei De eerste werd 's morgens gehouden in »Frascatie", de tweede des namiddags in den «Parkschouwburg". Beide waren tame lijk druk bezocht, meerendeels door heilssol daten. Deze bijeenkomsten droegen het ge wone karakter van die, gewoonlijk door het leger gehouden. Gisterochtend deed generaal Booth zijn in tocht in de residentie. De generaal vertrekt morgen naar Rotterdam. Donderdag hoopt hij Utrecht te bezoeken, waar hij o. a. een spreekbeurt zal houden, speciaal voor de stu denten en Zaterdag zal hij naar Engeland terugkeeren. Rotterdam. Zondagnacht om 12 uur precies heeft de Rotterdamsclie watergeuzeu- vereeniging »Pro Patria" evenals telken jare aan het beeld op de Nieuwe Markteen lau werkrans gehecht. De heer J. M. Buijser hield daarbij een ledevoering. Gindszeide hij hooren wij den laalsten klokslag van twaalven wegsterven, en daarmede verrijst een nieuwe dag, de le April. Dat is de dag waaiop Alva zijn bril verloor en ook voor de vrijheid en onafhankelijkheid van ons vader land het morgenlicht aanbrak. Den Briel was in handen der geuzen. Naast God aan hen onze dank daarvoor Spr. wees op de betee- kenis van dien ln April van het jaar 1572, toen het donkere dagen waren voor ons dier baar vadeiland, en noemde dien datum een der gedenkwaardigste in onze historie. Het was daarom, dat spr, thans een lauwerkrans aan het beeld wilde hechten als een hulde aan de mannen, die voor ons streden en leden. Een door allen heihaald sieve de geus!"gaf blijk, dat men daarmede instemde. Toen was de plechtigheid afgeloopen. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat \an politieeen medaillon met haarwerk, een bruin flu weeien hand werktasch, een zwarte garen handschoen, een gouden medaillon eu een sleutel. b. Terug te bekomen aan de volgende adressen een beursje met f 0.20, bij Voogd, Oostsingel 83, 3 vaarboomen, bij den sluiswachter N. v. d.Bos, Lange N'ieuwstraat 1, eeu porietoonnaie met f 0.29, bij Lamers, Kortlandstraat 11, een dito met f0 55, bij Van Aken, Zijlstraat 1410, een gouden ring met steen, by Leenders, Damlaan 55i5, een bloedkoralen kettinkje, bij v. d. Hoeven, Villaslraat 31, en een lorgnet in étui, bij Landheer, Hoogstiaat 50. De Fheqende Blatter geve» een extra-blad als als hulde aan Bismarck. De teekenaar heelt den ingang van het slot te Frtedriehsruh afgebeeld, maar onder zijn teekenstift is dat slot er een geworden uit een Duitsch spiookje, waai kabou ters vóir de poort staan, den ingang bewaken, en klauteren op het met bloemen versierde paar I van den Rijksridder, wiens standbeeld naast den ingang staatwaar kinderen met bloemen uit Elzas en Lotharingen vei legen staan te wachten waar hazen m een mandje de kievitseiien dei Jever'sche getrouwen aanbieden en de De FUcgendc Blatter zelt als dwerg hun adres van hulde komen brengen. Om Bismarck's buste in den gevel brengen eenige kabnuteis een kians nan, en Historia in midleneeuwsch gewaa i slaat

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5