i Eerste Blad. Feu lleton. Onder de Camorristen, A0. 1895. Vrijdag 5 April. N°. 8761. Negenenveertigst© Jaargang. Verschifnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGËVErTT ODÉ. juitenlaudsehe Berichten. düitschland. G0UF1A1Ï. iBOHSSKBStsPRiJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijt ifionderlijke nommers t 1.85. 2.50. 0.10. I.VBEAI!: BOTEII8TRAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couranti.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend Keizer Wilhelm heeft vorst Bismarck Maan dag het volgende telegram gezonden sNogmaals, gelijk op den 26a Maart aan het hoofd der vertegenwoordigers van mijn leger, tvenschte ik diepbewogen den dank van mijn huis, zoowel als dien van het Duitsche leger uit te spreken voor al wat gij in zegen rijken arbeid voor het vaderland hebt gedaan. God zegene u en make den levensavond van een man gelukkig, die immer de trots des Duitschen volks zal blijven.'' De keizer, zoo wordt aan de Débats uit Berlijn gemeld, heeft bevolen dat alle Pruisi sche regimenten een gedenkwaardigen datum zouden kiezen om den 25n verjaardag van den Fransch-Duitschen oorlog te vieren. Zij mogen bij die gelegenheid hun vroegere kameraden uilnoodigen, die aan den oorlog hebben deelgenomen. Bismarck ontving Dinsdag eene deputatie der stad München, die hem het eereburger schap dier stad kwamen aanbieden. In zijn antwoord sprak de grijze staatsman herhaal delijk zijue blijdschap uit, dat in den grooten ooi log van 1870 Noord-en Zuid-Duitschland eendrachtig de wapenen hebben opgevat tegen Frankrijk en ook de Beieren daardoor deel hebben aan Duitschlands grootheid en een heid. Schertsenderwijze vergeleek hij de Bondsstaten met het echtpaar uit Molière's »Médecin malgré lui", dat steeds met elkaar oveihoopligt, maar eendrachtig is zoodra een derde zich met huDne zaken bemoeitFrank- rjjks uitdaging noemde hij een van God gezon den weldaad. Een eigenaardig geschenk heeft Bismarck ontvangen van den heer Timm, te Bromberg. Die heer en de oud-kanselier zijn de eenige nog levende leden van den verecnigden Land dag van 1847. Hij zond nu een autografen album uit dien tijd, waarin bijdragen staao van al de leden van dien Landdag. Von Bis marck's hand staat er in geschreven: »het loffelijk streven naar het beste wordt dwaas heid, als het goede dat men heeft, wordt voorbijgezien." Te Kiel zal een »Bismarcktoren" worden gebouwd. Prins Heinrich van Pruisen, de admiraal, gaf daarvoor een bijdrage van 500 mark. De commissie uit den Rijksdag tot onder zoek van de wet op de binnenvaart nam een resolutie aan om den rijkskanselier te ver zoeken de Duitsche kustvaart tegen de druk kende concurrentie der Nederlanders, Denen en Noren te beschermen. De regeeringscom- missaris had zich tegen dit besluit verklaard. De vereenigiug van grondeigenaars in liet Pruisische Heerenhuis heeft besloten der regee ring te verzoeken, onmiddellijk 'de noodige stappen te doen tot het tot stand brengen van eene internationale regeling der munt- kwestie, met het doel een internationalen dubbelen standaard ingevoerd te krijgen. F B A N K R IJ K. De Senaat is Dinsdag aangevangen met de algemeene beschouwing over de begrooting voor 1895. Door de heeren Hugot en Chesne- long werd het financieel beleid der regeering in vrij krasse bewoordingen gegispt; laatstge noemde beweerde zelfs dat de begrooting een volkomen onjuist beeld geeft van den toestand en dat het tekort eigenlijk niet 100, maar 322 millioen bedraagt. In zijn antwoord erkende de minister Lou- bet eenige der aangevoerde critische opmer kingen, maar hij teekende verzet aan tegen de beweringen, ten aanzien der spoorweg- kwestiën geuit. Ten behoeve van het staatsmagazijn van lucifers, zijn drie goederenwagens met lucifers uit België aangevoerd, te zamen pl.m. 15,000 kilo. In de staatsfabrieken heerscht werksta king, die derhalve geen succes kan hebbeu als ook de Belgische lucifersmakers niet den arbeid neerleggen. Daartoe sporen deFransche weiklieden aan. In het departement Loire-et-Cher te Blois s bij tweede stemming tot lid der Kamer gekozen Gauvin, republikein, met 7174 stem men, tegen 6632 op den radicalen en 3923 op den conservatieven candidaat. De gekozene vervangt wijlen generaal Rin, radicaal-socialist; zijn benoeming komt dus ten goede aan de partij der regeeringsrepu- blikeinen. Dinsdagavond heeft in Parijs een meeting plaats gehad, bijeengekomen op initiatief van de Bcomités républicains socialistes révision- nistes" om te protesteeren tegen liet zenden van een Fransch eskader naar Kiel, ais daar het kanaal feestelijk geopend wordt. Na veel heftig geredeneer, werd een motie van ede aangenomen, alle patriotten »uitnoo- digende om te protesteeren tegen het anti- Fiansch gedrag van hen die ons regeeren". De Central News verzekert dat de regeering ten volle bekend is geweest rnet het voort- dringen eener Fransche expeditie in liet Britsche Nigergebied. Reeds op 18 Maart zou de gouverneur van Dahomey zijn regeering per draad daarvan hebben onderricht. Des niettemin bleven de vertoogen, die Engeland te Parijs deed hooren, tot den 31n Maart ge heel zonder antwoord Zondagavond zond de Fransche ambassadeur bericht, dat binnen 1 of 2 dagen autwoord te wachten was. Naar uit Tamatave gemeld wordt, beproef den de Hova's in den nacht van den 22n Maart de Fiansehe voorposten bij Tamatave te over vallen zij werden echter teruggeworpen. De telegraafkabel tusschen Majunga en Mozambique is gisteren in gebruik genomen. Het Seri. Tagellaft maakt het volgend telegram van zijn correspondent Eugen Wolf opeubaar, gedateerd i April en afkomstig van Madagaskar: De Hova's verdreven de Fransche koop lieden uit Morondawa. De Salakawa's ver joegen de Indiërs. Het Fransche eskader, dat zich naar het zuiden wendde, heeft zich met de Fransche landtroepen vereenigd. Marowony, Liopiska, Mahabo en Betsiboka met storm genomen en 2 kanonnen buitgemaakt. Het oppei hoofd der Hova's is gevallen in den strijd. Aan Fransche zjjde werd niemand gedeerd. Twijfelachtig is het bericht, dat de Franschen reeds het fort Dauphin zouden veroverd heb ben. De gezondheidstoestand der Fransche troepen is goed. ENGELAND. De regeering moet zijne keuze voor den nieuwen voorzitter of speaker van het Lager huis thans bepaald hebben op den heer Gulley, libei aal afgevaardigde voor Carlisle. De oppo sitie steunt den liberalen unionist White Ridley. De meerderheid ten gunste van het regee- rings-ontwerp tot opheffing der staatskerk in Wales blijkt betrekkelijk zoo groot te zijn geweest, doordien Chamberlain en eenige andere gewezen radicalen in deze met de regeeringspartij hebben ingestemd. In zake de schoenmakersweikstaking heeft thans de regeering, bij monde van den »Board of Trade" en van den minister As- quith, hare bemiddeling aangeboden, om de definitieve eischen van beide partijen te hooren, en zoo mogeljjk eene scheidsrechter lijke uitspraak daartusschen te doen. Er staan nu te Leicester alleen 147, in hetgan- sche land ruim 600 schoenfabrieken verlaten. Vijftienhonderd Duitsche ingezetenen van Roman van W A L D E M A R URBAN. 3G. Thans was het stil in de kamer, eene lange, bange stilte, tot men eindelijk den snellen, vasten tred van den hertog hoorde naderen. Hij sloeg de vouwdeuren open en trad binnen. Hij was ongewoon bleek, zijne ademhaling fel en zijne neusvleugels trilden. Achter hem twam met angstig, bezorgd gelaat Cesina en na baar graaf Tozzo het vertrek binnen. Ook toen allen bijeen waren, duurde de stilte voort, eene stille vóór den storm, die voor allen den toesland nog pijnlijker maakte, 't Was alsof allen gevoelden, dat het beslissend vonnis thans »u vallen. Ieder scheen zich bezwaard te ge- wlen, die uitspraak te verhaasten. eNu V' begon hertog Cesare eindelijk, »wat is er Gij hebt mij laten roepen, Estella." De hertogin zag hem nog een oogenbhk zwijgend aan en las op zijn gelaat de onrust, de woede, die hem vei teerde, en die slechts op eene geringe aanleiding wachtte om los te breken. Op zachten, weemoedigen toon sprak zij Daar staat uw zoon, Cesaie, Hij hunkert naar een blik, naar een vaderlijk woord van u. Hij heeft er behoefte aan, meer don ooit." sik heb geen zoon," was het barsch en som ber antwoord. De jonge hertog schrikte op en scheen zich te willen, verdedigenmaar zijne moeder het hem niet aan het wooid. Haastig hernam zij: sMaar ik wel, Cesare Ik weet zeer wel, dat hij misdieven, zwaar gezondigd heeft, maar juist daarom heeft hij behoefte aan moederlijken steun en is hij meer dan ooit mijn zoon. Gij schijnt uwe vaderlijke plichten niet zoo zwaar op te vatten. Ik heb geenen zoon 1 Dat is gemakkelijk gezegd, maar klinkt weinig vaderlijk, zelfs niet manlijk »Een dief mag den naam van Tibaldi niet dragen." was het vastbesloten bescheid, sik een diet barstte Attilio los en trad met al de onstuimige hartstochtelijkheid van den Zuid-Italiaan op zijnen vader toe. sJa 1" sprak deze met luider stem. Attilio deed nog een stap vooruit, bleef toen staan en kieet in wilde vertwijfeling: sVader Zijne moeder was haastig opgesprongen en legde den arm teeder om zijnen hals. sAttiho," klonk het zacht, skom tot u zelf, vertwijfel niet! Alles zal weer goed worden!" Toen werd het stil in het vertrek. Attilio schoof zachtkens zijns moeders arm terug. Hij was plotseling bedaard. En weder trad eene stilte in, eene koude, ijzige stilte, die het eerst door Attilio verbroken werd. Op ernstigen, bijna veraclitelijken toon sprak hij »Als ik een dief ben, vader, dan hebt gij werkelijk geen zoon meer, en gij zoudt er al sinds iang geen gehad hebben, als ik u vroeger beter gekend had. Nu ken ik u. Onteert gij mij, ik wil geen uur als geschandvlekt door zijne eigene familie langer leven. Vaarwel Attilio wilde wegsnellenmaar zijne zuster trad hem in den weg en wierp zich aan zijne borst met den hartstochtelijken uitroep Attilio, Attilo, wat gaat gij doen Deze staarde baar een oogenblik teeder in het gelaat. Zijne onnatuuilijke kalmte scheen hem weder te veilaten. Hij kuste liet meisje en vroeg haar op zachten, kiagenden toon zCesina, zeg gij, ben ik een dief?" iNeen, o neen, duizendmaal neen I Evenmin als dat men zich zeiven iets ontstelen kan." Attilio keerde zich halverwege om en voegde zijnen vader toe: Hoort gij het, wien ik be stolen heb V Hertog Cesare zweeg. Om de blikken zijner gemalin te ontwijken, schreed hij langzaam naar liet venster. sik heb," vervolgde Attilio, nu de zorg en

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1