Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten* PEÏÏ TELEG B A A F. Stedelijk Nieuws. T8n jen heer C. F. de Ronde naar het zie kenhuis alhier vervoerd, waar hem door den geneesheer Rutschy het eerste verband werd gelegd. Naar wij vernemen, moeten nog een paar reizigers lichte kwetsuren bekomen hebben. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der wet tot vaststel ling van de klassen en samenstelling der arrondissements-rechtbanken enz. van 9 April 1877. De heer Ferf, lid van de Tweede Kamer, die reeds sedert het begin van Januari om gezondheidsredenen in het zuiden van Frank rijk vertoefde, is hersteld teruggekeerd en was heden weer in de vergadering van de Tweede Kamer aanwezig. Door den commissaris der Koningin is den burgemeesters in Zuid-Hollaud verzocht om ten dienste van den minister van buitenland- sche zaken te zenden een exemplaar van de verordening, ten doel hebbende de gevaren van ontvlambaarheid van petroleum te ver minderen, welke in den handel toegelaten en voor huishoudelijk gebruik bestemd is. Den 4n April 1865 werd de heerP. L. F, Blussé gekozen tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het hoofdkiesdistrict Zoetermeer, waarvoor hij tot heden onafge broken zitting had. Heden is de heer Blussé derhalve 30 achter eenvolgende jaren lid van de gewestelijke vertegenwoordiging, en een groot deel van dat tijdvak, n-1. 19 jaar, werd hij door het ver trouwen zijner medeleden bestendigd als lid van het college van Gedeputeerde Staten, dat in hem een zoo gezaghebbend adviseur in waterstaat- en polderzaken waardeert. Den 31n Augustus j.l. erkende de regeering zijne verdiensten door hem te benoemen tot ridder der Orde van den Nederlandsehen Leeuw. Lombob. De medaille ter herinnering aan de gebeur tenissen op Lombok is thans gereed. Het, D. geeft er de volgende beschrij ving van De voorzijde geeft de Nederlandsche Maagd te zien, de Sasaks beschermende en de Baliërs op de vlucht jagende. Het snoode verraad der Baliërs wordt voorgesteld door een panter, die evenwel het onderspit delft voor den Nedei landschen Leeuw. Zoowel de conceptie als de uitvoering stempelen dit werk tot een waar kunststuk. De keerzijde vertoont een tropee van wa pens der verschillende troepen, die aau de expeditie hebben deelgenomen, zoomede van eenige inlandsche lansen. Daarboven het jaartal 1894er onder «Expeditie tegen de Baliërs op Lombok. Lan ding te Ampenan 6 Juli, Tractaat Augustus. Overrompeling 25/26 Augustus. Mataram veroverd, 29 September. Tjakra Negara 18 November. "Van deze medaille zijn groote en kleine afdrukken te bekomen in de kon. Utr. fabriek van zilverwerken van den heer C. J. Begeer. De commissaris der Koningin in Gelderland heeft op het verzoek van W. F. d'Harvant, expediteur te Lobit, om alsnog vergunning tot invoer van 6900 kisten dynamiet, afwij zend beschikt. De Nordd. Allgemeine Zeiiung verzekert, flat het aftreden van ör. Göhring als consul- generaal te Amsterdam niets te maken heeft met de politiek, doch dat de reden alleen moet worden gezocht in het feit, dat ver schillende leden zijner familie het Amster- damsch klimaat niet kunnen verdragen. De dienstregeling voor den a.s. zomerdienst op de lijnen der Staatsspoorwegen is door den minister van waterstaat goedgekeurd. "Wereldtentoonstelling te Amsterdam. Het uitvoerend comité heeft officieel be richt ontvangen van eene beschikking van H. M. de Koningin-Regentes, waarbij te ken nen worde gegeven, dat door HH. MM. ter beschikking van het uitvoerend comité wor den gesteld: 4 gouden, 17 groote zilveren en 17 groote bronzen medailles. De 17 zilveren en 17 bronzen medailles zijn als prjjzen uit te loven in de 17 groepen der tentoonstelling, terv'tj! de 4 gouden medailles worden uit geloofd voor Groep II. (Vervoermiddelen te land). II. jj te water). VII. (Machinerieën enz.) XIII. (Veiligheidsmiddelen). Mocht liet comité echter meenen, dat 't met het oog op de belangrijkheid der inzendin gen wenscheiijk zou zijn, een of meer gouden medailles voor andere groepen of klassen te bestemmen, dan kan een daartoe strekkend verzoek vooralsnog worden gedaan. Van de genoemde medailles zullen 2 gouden en 9 zilveren en bronzen de beeltenis der Koningin dragen en de overige die van de Koningin-Regentes. j Volgens de opgaaf van het Bureau Veritas zijn gedurende de maand Februari 102 zeil schepen en 21 stoomschepen verloren gegaan, onder welke laatste 1 Nederlandsch. Te Rotterdam hebben zich de vorige week 8 gevallen van pokziekte voorgedaan. De gemeenteraad van Maassluis heeft thans met 7 tegen 5 stemmen besloten om aan de sYVestl. Stoomtram-Mpij," voor 25 jaar een jaarlijksch subsidie van f 500 te verkenen, indien de ontworpen tramlijn over of langs den Maasdijk naar Maassluis tot stand komt. Het 10-jarig zoontje van G. A. Siermans, goudsmidsknecht, Poeldijkschestraat te 's-Gra- venhage, was Zondag door zijne ouders be straft en in een kamer opgesloten. De kleine deugniet wist met een pook het slot van de deur te verbreken en te ontvluchten en ging op reis naar Rotterdam, waar hij aan eene tante in de Yan-Oldebarneveldstraat een be zoek bracht. In den loop van den dag ontving die tante uit -'s-Hage een brief en de jongen, die het schrijven hoorde voorlezen, liep, zeg gende dat hij niet naar huis terugging, naar de keuken, waar hij een mes nam en zich aan den hals zoo verwondde, dat zijn opneming in het ziekenhuis noodzakelijk bleek. (S Nil.) Dinsdag was aan het Houtman-monument te Gouda een prachtige krans gehecht, ter herinnering aan het feit, dat hij 300 jaar geleden naar Indië uitzeilde. Men meldt uit Amsterdam aan de N. B. Ct Bos, de bekende colporteur van Recht voor Allendie gisternamiddag op den Dam ventte met kleine geschriften, waarin over sgene- raal" Booth gehandeld wordt en waarin tegen enkele ingezetenen beleedigende uitdruk kingen gebezigd werden, is door een paar agenten in verzekerde bewaring gebracht ■wegens het verwekken van volksoploopen. Op de Purmerender weekmarkt zijn Dins dag 200 kievitseieren aangevoerd, welke voor 23 a 25 cent per stuk werden verkocht. Te Sneek werden Dinsdag ongeveer 1000 kievitseieren aangevoerd. De prijzen wisselden tusschen 25 en 30 cents per stuk. Te Dwingelo (Dr.) is Maandagnamiddag de kapitale boeienbehuizing van den land bouwer F. Wesseling afgebrand. Hoegenaamd niets is gered kunnen worden. Uit een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken, dat de brand is gesticht door den knecht, zekeren A. H., die zijn misdrijf reeds bekend heeft. Even vóór de aankomst aan het station Schalkwijk had door het niet afsluiten der sluitboomen gisterochtend omstreeks 8.50 een ongeluk plaats. Het paard van een tentwagen waarin man, vrouw en kind gezeten waren, van de kerk huiswaarts keerende, werd door den voorbijsnellenden trein 404 's-Hertogen- boschUtrecht gegrepen en circa 100 meter voortgesleept. Het paard werd gedood en de wagen verbrijzeld. Als door een wonder kwamen de in den wagen gezeten personen met den schrik vrij. Door het breken van de ladder, die hij be klom, is de loodgieter J. II., te Amersfoort, van eene aanzienlijke hoogte naar beneden gestort en doodgevallen. De oppassende huis vader, die vrouw en vier jeugdige kinderen in behoeftige omstandigheden nalaat, was niet tegen ongelukken verzekerd. Onder Voorst is gistermiddag een rijtuig, waarin de gemeente-ontvanger en de ge meente-bode van Voorst waien gezeten, in het water geraakt. Beiden verdronken. Koet sier en paard werden gered. Door de coöperatieve boterfabriek »de Lijmers", te Zevenaar, is de eerste grasboter aan H. M. de Koningin aangeboden. Volgens de verklaringen van den gearres teerden 46-jarigen Th. Coks, betreflende den moord te Sevenum, zou deze alleen ge handeld hebben uit zelfverdediging waarvoor hij twee hoofdwonden als bewijs aangeeft. Daartegenover staat de meening, dot de ver- slagene hem die wonden heeft to'egebracht, na reeds verscheidene messteken ontvangen te hebben, waarvan de laatste in de borst doodelijk was. De gearresteerde is thans in de gevange nis te Roermond. Rotterdam. In de Duitsche sociëteit sYereiri" alhier werd door de leden en die van den «DeutscheTurnerund Ruder-Verein" Bis- marcks 80e verjaardag feestelijk gevierd. Door den voorzitter werd een toost uitgebracht, die tintelde van vaderlandsliefde en eindigde in een driewerf »Hoch auf unserm Bismarck!" welke met geestdrift werc' toegejuicht en ge volgd werd door het zingen van «Die Wacht am Rhein", Door den secretaris van het Duitsche con sulaat werd een toost op den Duitschen keizer uitgebracht, terwijl in den vroegen morgen uit naam der feestvierenden een telegram met gelukwenschen aan den «Wederoprichter van het Duitsche Rijk" was gezonden. Dat de stemming der feestvierenden opgewekt was en dat het niet aan nationale liederen ontbiak, behoeft zeker niet gezegd. De versiering der groote balzaal waar de feestviering plaats had, was prachtig. Bismnrcks buste prijkte er om geven door frisch gioen en getooid meteen lauwerkrans. Van het gebouw wapperden de Duitsche en Nederlandsche vlaggen. Delft. Bij de Zaterdag j.l. door dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland gehouden aanbesteding voor het maken van 3 steenen hoofden en eene sleenglooiing te Schevenin- gen, tusschen strandpaal 102 en 100, was het minst ingeschreven door de heeren Volker Sc Bos te Sliedrecht, voor f213,000. Het percentage der gemeentelijke inkom stenbelasting bedraagt voor 1895 3.6 pCt. het vorig jaar was dit cijfer 4.5 pCt, De vereeniging »Toynbee-wei k" heeft voor dezen winter hare wei kzaamheden gestaakt, om die in September weder op te vatten. Dan zullen in afzonderlijke clubs de volgende onderwerpen worden behandeld gezondheids leer, metsel- en stukadoors-materialen, na tuurkunde, wis- en werktuigkunde, sterre- kunde, letterkunde en muziek. Eerstdaags komen alle clubs te zamen in eene gezellige bijeenkomst. De vereeniging telt thans 64 conHbueerende leden en 60 clubleden. 's-Gravenhage, Herkozen is alhier tot hoofdingeland in het vijfde district van Delfland mr. R. Th. Bijleveldmet282 van de424geldige stemmen tegen 140 op jhr. mr, O. .1. Repelaer van Molenaarsgraaf. Tot hoofdingeland-plaats vervanger de heer S. van der Laan te Loos duinen met 412 van de 418 geldige stemmen. De minister van marine was gisteren weder op zijn departement werkzaam. Haarlem, Door het looncomité uit de timmeilieden is Zaterdag aan verschillende niet alle patroons, een schrijven ge richt, waarin werd aangedrongen om van Maandag af een werkdag te bepalen van 4 L uur, met een uurloon van 23 cent. De patroons hebben op dit schrijven niet, of in dier voege geantwoord, dat zij, die niet wilden blijven werken voor het oude loon, hadden te doen wat zij verkozen, doch dat aan het verlangen vooralsnog niet kan worden voldaan. Maandag waren op alle werken de gezellen aan den ai beid, ook de voorzitter van het looncomité. De patroons hebben het plan te wachten met het nemen van maatregelen, totdat de Raad zich zal hebben uitgesproken over deze kwestie. Een nieuw historisch wetk van dr. Jan ten Biink zal als feuilleton opgenomen worden in de Amsterdammer, Weekblad voor Nederland. Da titel zal zijn «Augtislin Robespierre," eene novelle uit het tijdvak der Terreur. Tot directeur en conservator van het nieuwe gemeentelijk museum te Anisteidam is benoemd de heer P. Haveikorn van Rij-evvijk, directeur van het museum Boymans te Rotterdam. De gemeenteraad van Brielle heeft voor het herstel van deri toren tot architect benoemd den heer Cuypers, van Amsterdam, en tevens oen commissie van toezicht voor dat weik be noemd, bestaande uit de heeren Roozeboom, Joh. Been, A. Hermans en M. L. Veenenbos. Van rijkswege za! hieraan oen vijfde lid woiden toegevoegd. Een geheele wijk van Karlstadt is in den nacht van Zondag op Maandag verbrand. De schade bedraagt milhoenen. Te Ermikalysalva (Hongarije) is een school gebouw onder leertijd ingestoit. Dei tig kinderen werden bij dat ongeluk bedenkelijk gewond. Aardverschuivingen schijnen tegenwoordig aan de orde van den dag te zijn. Thans beeft er weder eon plaats gehad nabij Fredozio in de provincie Florence. Hieibij zijn vier huizen inge stort, terwijl onder de puinlroopen tvvaalfpersonen zijn bedolven. 's-GRAVEXHA«E,4 April. Tweede Kamer. Aangenomen werd de voorloopige handelsovereenkomst met Portugal pn met 69 tegen 5 stemmen het ontwerp tot schor sing der heffing van uitvoerrecht van suiker in Ned. Indië. Op het voorstei-Hartogh werd aangenomen met 34 tegen 32 stemmen een amendement toelatende de opneming van de exceptie der onbevoegdheid in conclusiën tot vrij waring. De behandeling van het voorstel is afgeloopen. Morgen eindstemming. Alhier is bericht ontvangen van het over lijden van den oud-minister W. K. baron van Dedem te Calcutta. B U R G E II L IJ K E STAND. Geboren t 2 April. Clara Liduina, doch ter van J. H. Engels en J. C. Witberg, Sin-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3