Biniienlandscïie Berichten. In de Ksmer van afgevaardigden heeft de minister van financiën verklaard, dat de regeering alle hoop betrekkelijk de Reina- Regente heeft opgegeven. Hij voegde er bij, dat een enquête is ingesteld en dat aan de familie der verongelukten geiden zullen wor den uitgekeerd. Tevens komt bericht dat er weer op een vreemd schip geschoten is door een Spaansche kanonneerboot in de Cubaansche wateren. Ditmaal zou het de Engelsche stoomboot Ethelred geweest zijn, die echter niet getrof fen werd en onmiddellijk stopte om het be zoek der Spanjaarden af te wachten. Maarschalk Campos vertrok gisteravond van Oadix met het stoomschip Re'tna Christina en zal denkelijk den 12n Cuba bereiken. liet Spaansche leger zal daar op 45,000 man gebracht worden. Een telegram van Havas behelst dat gene raal Saicedo den opstandelingen eene neder laag heeft toegebracht in de nabijheid van Jlanzanillo. S E R T I I. Het gerucht, dat de ex-koningin Nathalie voornemens zou zijn, zich metterwoon te Bel grado te vestigen, wordt beslist tegengespro ken. Wel zal zij na Paschen voor zes weken van Parijs naar Servië gaan, maar daarna keert zij weer naar Frankrijk terug. De minister-president Chiistitch houdt niet van halve maatregelen. Hij heeft nu weer aan de prefecten bevolen om alle personen die bij de verkiezingen openlijk wei ken tegen de eandi- daten van de regeering in hechtenis te nemen, wegens openbare verstoring van de orde, een overtreding waarvoor volgens de strafwet twee jaar gevangenisstraf kan worden gegeven. Christïtch moet gezegd hebben dat hij voor geen middelen zou terugdeinzen om den hoog moed der liberalen te breken. A M B K I K A. Aan de New-York Herald wordt uit Pa nama gemeld, dat de werklieden, in dienst der Kanaal-maatschappij, die onlangs het wei k hebben gestaakt, nog altijd volhouden. Zaterdag 1.1. werd getracht Colon in biand te steken, maar deze poging werd verijdeld. Een bericht uiiCatacas meldt dat het nieuwe ministerie in Venezuela voornemens is het geschil met eenige Europeesche zaakgelastig den op vredelievende wijze uit den weg te luimen. Het grensgeschil tussciien Venezuela en Engeland loopt gevaar ingewikkelder te wor den, als een bericht uit Faribault in Minnesota juist is. Van daar wordt toch gemeld, dat Amerikanen uit die streek een syndicaat ge vormd en van de Venezueiaansche regeering lijk land aan de Oiinoco in pacht gekiegen hebben. Dat land nu ligt juist in het betwiste grondgebieddaarover zou voornamelijk het geschil tussciien Venezuela en Engeland be staan. Weet men, dat de Amerikaansche Jin go's reeds lang hunne regeering tegen de «aanmatigingen van Engeland" in Venezuela te wapen hebben geroepen, dan ziet men het bedenkelijke van het bericht gemakkelyk in. Uit Lima wordt gemeld dat de zegevierende PieroU met 500 man en 6 kanonnen naar Mollando is vertrokken, om er zich aan het hoofd -e stellen van shet zuiderleger" en ge neraal Mas, die in het zuidoosten uog met de Caceristen stand houdt, te onderwerpen. Naar de Times uit Lima verneemt heeft het vooiloopig bewind aldaar afgeschaft de invoerrechten op steenkolen, ijzer en machi nerieën, alsook de uitvoerrechten op katoen, caoutchouc, suiker en tabak, welke doorCa- ceres werden geheven. Pierola heeft Lima verlaten en is met een legermacht naar Mol lende gestevend, om vandaar naar Arequipa te vei trekken en generaal Mas, die Puno met tweeduizend man bezet houdt, te dwingen liet vooiloopig bewind te erkennen. CHINA. De keizer heeft aan Li-Hung-Chang gelast den Mikado mondeling te bedanken voor den wapenstilstand, Li-Hung-Chang zal gratie of verminde ring van straf vragen voor den persoon die op hem schooff Uit Jingkow wordt aan de Times gemeld dat het eerste Japansche legerkorps wegens de sneeuw niet kan voortrukken. Uit Kobe verneemt hetzelfde blad dat Korea de Japansche zes-percents leening van drie millioen voor vijf jaar aanvaardt. JAPAN. De vredes-onderhandelaar graaf Ito zou, wat den afstand van Formosa betreft, reeds met Li Hung Chang tot overeenstemming zijn gekomen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 4 April. Na bekrachtiging van de voorloopige rege ling der handelsbetrekkingen met Portugal, werd behandeld het voorstel tot schorsing van liet uitvoerrecht op suiker in Ned. Indië, De heer Kolkman vroeg dezelfde voorrech ten voor de Nederlandsche nijverheid, doch ook hare lasten te verminderen, b.v. door schor sing van de opcenten op de grondbelasting. Spreker toch betoogde, dat dezelfde omstan digheden als voor Indië gelden voor landbouw en industrie. De heer Gerritsen was tegen kwijtschelding van suikerbelasting, een ware protectiemaat- regel, zoolang nog niet gebleken is, dat de fabrikanten met geringe productiekosten kun nen werken. Beter ware geheele afschaffing van het uitvoerrecht tegenover de premiën voor suikerinvoer in Nederland met een ander equivalent daartegenover. De minister van koloniën verdedigde de schorsing, niet ter wille van de suikerfabrikan ten, doch in het belang van de inlandsche bevolking, die tot dusver zoo groote voordeelen trekt uit de suikerindustrie. Algeheele afschaf fing van het uitvoerrecht stuit af op het gemis van een voldoend equivalent, te vinden in nieuwe moeilijk op te leggen belastingen. De schorsing werd met 69 tegen 5 stemmen, die derheeren Gerritsen, Iverdijk, Zij!ma, Farn- combe Sanders en Dobbelman, aangenomen. Nog werden verschillende eenvoudige wets ontwerpen, o. a. dat wegens straataanleg bij den Haarlemmerweg te Amsterdam, goedge keurd, waai na de Kamer zich weer aan liet voorstel-Hartogh, tot vereenvoudiging der procesorde, zette. Met 54 tegen 16 stemmen werd verwor pen het amendement-De Kanter ten aanzien van art. '104 (scheiding van nalatenschappen). Alle overige artikelen werden goedgekeurd, met eene kleine wijziging in art. 123. De eindstemming is bepaald op morgen na de pauze. De Kamer is uiteengegaan tot morgen 11 uur. •SCHIEDAM, 5 April 18SI5. De kiesveieeniging sSchiedam" vergaderde gisteravond in r&Musis Sacrurn" ter bespre king van de ingekomen missive met vraag punten van het bestuur der »Liberale Unie". Nadat de voorzitter, de heer M. P. Tioelstra, achtereenvolgens de vraagpunten had gerele veerd, toegelicht en verdedigd, vereenigde de vergadering zich bij acclamatie met de volgende door het bestuur voorgestelde motie »De kiesvereeniging »Schiedam", noverwegende dat de liberale partij, zal zij nuttig werkzaam zijn voor land en volk, zich moet blijven bewegen in een vooruitstrevende vrijzinnige richting; ^overwegende dat het daarom noodzakelijk is dat reeds nu, door onderlinge samenspre- kingen, een zooveel mogelyk in hoofdtrekken afgerond program worde voorbereid, hetwelk tot grondslag kan strekken van hare werk zaamheden ^-overwegende dat de staatkundige en maat schappelijke onderwerpen, vervat in de cir culaire van het hoofdbestuur der L. U. d.d, 2 Jan. 1895, in zoodanig program niet mogen ontbreken verklaart dat de kiesvereeniging sSchie- dam" gaarne zal medewerken tot vaststelling van een program in den geest die doorstraalt in de vraagpunten, bij de bedoelde circulaire gesteld". Vervolgens werd van gedachte gewisseld over de a.s. gemeenteraadsverkiezing en, nadat met groote meerderheid van stemmen be sloten was eigen candidaten te stellen, een grostal opgemaakt, bestaande uit de heeren dr. J. Endtz, L. A. C. Ingenhoes, J. M. van der Schalk Jr., S. van der Schouw, G. W. Snel en W. F. Tak. Uit deze voorloopige candidaten werden definitief gekozen de heeren J. M. van der Schalk Jr. en W. F. Tak. De Woensdag in het hoogheemraadschap Delfland gehouden verkiezingen van hoofd ingelanden en hoofdingeland-plaatsvervangers had den volgenden uitslag: Herkozen als hoofdingeland de heer C. M. Ham met 349 stemmen en als hoofdingeland-plaatsvervan ger de heer Jb. van der Lely met 583 stem men. De heer Van der Lely had voor hoofd ingeland op zich vereenigd 335 stemmen, de heer Ham voor hoofdingeland-plaatsvervanger 84 stemmen. Blijkens nadere te 's-Gravenhage ontvan gen berichten is mr. W. K. jaron van Dedem gestorven aan bloedvergiftiging tengevolge van hevige koortsen. Op vei langen van den oveiledene zal hij te Calcutta begraven worden. Naar men verzekert, had de heer Van Dedem de hem door de regeering opgedra gen zending naar Siam nog niet aangevangen. Het vooi loopig resultaat der overleggingen in de liberale kiesvereenigingen over de be- stuursciiculaire der Liberale Unie", waarin bet iniiiatief werd genomen tot het ontwerpen van een program, is het volgende. Een veertigtal kiesvereenigingen hebben zich in beginsel verklaard voor het ontwerpen van zulk een program, ouder betuiging van instemming met de grondgedachten, waarvan de circulaire blijkbaar uitging. Negen kies vereenigingen achtten, nu het kiesrechtvraag- slulc nog hangende is, zulk eeri optreden praematuur. Vier kiesvereenigingen wenschten geen beslist oordeel uit te spieken of zich haar oordeel voor te behouden. Een aantal andere hebben nader bericht toegezegd. Vad Het Wbl. v. d. Burg. Aim., dat de beslis sing van Ged. Staten van N -Holland in de forensen-kwestie wel degelijk piiucipieel acht, vraagt: Hadden Ged. St. hun goedkeuring niet aan een kohier moeten onthouden, dat opgemaakt is uitgaande van een met de wet strijdige interpretatie, zóo, dat geheele klassen van personen, die naar Ged. St. nu erkennen, niet mochten worden aangeslagen, toch wer den aangeslagen? Hadden ze de kwestie niet moeten uitmaken alvorens hunne goedkeuring te verleenen? Wat beteekent die goedkeuring, wanneer thans wordt erkend, dat de reden, waarom hun gevraagd werd die goedkeuring te oulhouden, volkomen juist waren? Als vervolg op ons vorig bericht betref fende de botsing, die gisteren plaats had op de lijn der Rotterdamsche tramwegmaat schappij, tussciien Delftshaven en Schiedam, vei nemen wij nog, dat hieraan gedeel telijk schuld heeft de chef-machinist, die aan den machinist der train op den wissel nabij Delftshaven order had gegeven door te rijdenhij had echter bedoeld zoover door te rijden, dat devvissel vrijkwam het gevolg was dat er een botsing ontstond, juist op het eenige punt der lijn waar de machinist niet voor zich uit kan zien, omdat daar een kromming in den weg is. Hadden Ged. St. niet aan den Raad belmo ren te zeggen: Reken bij uwe raming var? de opbrengst der pi. dir. belasting niet op de aanslagen der forensen, want die keuren wij niet goed. Is thans het verschil in eindbedrag gioot genoeg om ernstige ongelegenheid teweeg te brengen, dan is zij te wijten daaraan, dat Ged. St. niet tijdig hun gevoelen kenbaar snaakten. Het Centrum geeft seen vingerwijzing, beter nog een waarschuwing". De liberale afgevaar digde Smeenge kwam in het volkomen katho lieke district Waalwijk, bet district van den heer Mutsaers, een voordracht houden over werkliedenverzekering en trok er een volle zaal. De katholieken, die de encycliek Rerum Novarum bezitten, hebben toch van een libe raal niet te leeren wat zij op het punt van sociale vraagstukken te doen hebben. De volle zaal bewijst op zich zelf reeds hoe in katholieke streken het sociale vraagstuk al evenzeer aan de orde is als overal elders. Een waarschuwing, die voor niemand verloren ga. Uit opgaven betreffende de opbrengst over 1894 van het recht van successie, blijkt o. a, datin genoemd jaar geërfd werd f289,378,675. Het getal der nalatenschappen, waarvan suc cessie werd betaald, bedroeg 9977. Van suc cessierecht vrijgesteld bleven 13,183 nalaten schappen met een zuiver saldo van f9,767,635. Ten voordeele der gezondheidskoioniën van alle gezindten te Rotterdam zal op 22 dezer eene uitvoering worden gegeven in den Groo- ten Schouwburg, daartoe door commissarissen op voordeelige voorwaarden afgestaan. Aan de uitvoering zal o. a. deelgenomen worden door het kinderkoor van den heer G. C. Bunk, dat de operette »De Schoone Slaapster" van Richard Ho! zal vertoonen. Ongetwijfeld zullen velen tot bevordering van het goede doel deze uitvoering bijwonen. (N. R. Ct.) Volgens de VerseJceringshode bestaat het voornemen om, ter gelegenheid van de wereld tentoonstelling te Amsterdam, aldaar een congres voor brandwezen te houden. Te Amsterdam heeft zich, met den burge meester aan het hoofd, een commissie ge vormd om generaal Vetter bij zijn terugkeer in het vaderland een schitterende ontvangst te bereiden. In het duin te IJmuiden werd gisteren het lijk van een jongmenseh gevonden, naar gis sing van 25- a 26-jarigen leeftijd. Vermoede lijk heeft het daar reeds 10 a 12 dagen ge legen. Een revolver waaruit 2 schoten gelost waren, lag in de nabijheid. Een kogel was- door de hersenen gedrongen. Op de borst van het lijk was het poitret van eene vrouw gehecht. De toestand vanWiepke Ketelaar, het meisje dat bij den brand in de Polanenstraat te Amsterdam uit het raam sprong en in het bin nengasthuis wordt verpleegd, is redelijk wet. Dat er nogal concurrentie bestaat in het vak van poffertjes- en oliekoekenbakkers, be wijst de omstandigheid dat Woensdag 500 inschrijvingen bij het gemeentebestuur vnn Amsterdam zijn ingekomen om staanplaatsen voor de halfvasten-kermis. Daarbij waieti aanbiedingen van oüebolienbakkers van f 300, voor beignets-kramen werd tot f 900 voor een standplaats ingeschreven. De gemeenteraad van Grave heeft besloten te verkoopen aan de Fransehe paters Redemp toristen het voormalige militaire ziekenhuis voor f 5000, de voormalige kazerne voor f 3000 en de aangrenzende terreinen voor f25l)0 per HA alles behoudens goedkeuring van Ged. Staten eeneizijds en den bisschop van 's-Hertogenbosch anderzijds. Nadat Maandag en Dinsdag een formeele klopjacht gehouden is, door marechaussees uit

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2