SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PER TEL E G it A A F. Koloniën. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. Onderwij s. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Limburg en Noord-Brabant, in de buurt van 4e Peel, is het gelukt den dader der verschil lende aanrandingen in Limburg en Noord- Brabant, in de maand Maart gepleegd, te vatten. Dinsdagavond werd hg, na onder Nederweert te zrjn aangehouden, naar Weert gebracht en daar terstond in verhoor geno men door den kapitein der marechaussees uit Roermond, die persoonlijk die twee dagen de opsporing geregeld had. Hij zal naar Roermond worden overge bracht, geeft voor ontvlucht te zijn uit de gevangenis te Hoogstraeten (België), zich te noemen H. v. B., zonder vaste woonplaats en is slechts 20 jaar oud. Te Wehr, in de nabijheid van Sittard, is gis terochtend uit een beek het lijk opgevischt van een onbekend meisje, naar gissing 17 a, 18 jaar oud. Botterdam. Woensdagavond is generaal Booth alhier opgetreden. Te 5 uur werd hij aan het Centraal-station verwacht, doch eerst te ruim 7 uur kwam hij aldaar aan, hetgeen wel eenigszins afbreuk deed aan de schitte rende ontvangst, welke men hem hoopte te bereiden. J£—~ kon o. a. de begroeting door het kinderkoor aan het station niet doorgaan. Niettemin was kolonel Oliphant met zijn staf aanwezig om den generaal te ontvangen en begroette het Dordtsche muziekkorps hen met de volksliederen. Een groote volksme nigte juichte hen toe. Na per rijtuig naar het huis van dr. Rutgers gereden te zijn, alwaar hij logeert, verscheen hij te 8 uren in de Doelezaal, welke voor deze gelegenheid fraai met groen was versierd. Boven den ingang prijkten de woorden Welkom aan den Generaal te Rotterdam". Bij zijne komst werd hij met daverend gejuich begroet. Gezang eD gebed volgden, waarna ook het kinderkoor zich hooren deed, terwjjl het een doek ontplooide, bevattende de woorden »Generaal, de jonge strijders groe ten u". Het was een welkomstgroet, afge wisseld door handgeklap en halleluja's. Nadat mevrouw Oliphant nog een solozang had voorgedragen, trad de generaal op, ver gezeld van een tolk. Ruim een uur sprak hij onvermoeid over de vorderingen, welke het Heilsleger maakt, over het schoone doel, dat het zich voor oogen stelt, en het groote maatschappelijk plan, waarvan h\j de verwe zenlijking nog hoopt te beleven. Nadat nog eenige liederen gezongen waren, ging men te ruim 10 uur uiteen. Geen enkel oogenblik werd de orde verstoord. Lelden. De arbeidsraad voor de bouw en aanverwante vakken alhier heeft zich dezen winter beziggehouden met liet opstel len van een loontabel voor de verschillende bouwvakken. Tot voorbereiding daarvan worden besprekingen gevoerd eerst met de patroons, daarna met de werklieden in de verschillende vakken, eindelijk met de com- missiën uit patroons en werklieden te zamen. j Na afloop van deze voorbereiding heeft de arbeidsraad eenstemmig besloten, vast te «tellen de volgende loontabel Het minimum-loon per uur werkens voor een volwassen werkman van gewone be kwaamheid wordt bepaald vooreen timmer man op 18 cent, een metselaar op 18 cent, een opperman op 14 cent, een steenhouwer op 20 cent, een stukadoor op 18 cent, een witter op 16 cent, een huissmid op 17 cent, een loodgieter op 17 cent, een verver op 17 cent en een behanger op 16 cent, met dien verstande, dat waar het loon naar tarief wordt berekend (stukwerk), door den werk man ten minste het genoemde uurwerk worde verdiend. Kijiiiegen. Ofschoon de Koninginnen alhier van 14 tot 20 Mei onder streng incognito tuilen verblijven, wil men toch blijk geven dat dit bezoek op prijs wordt gesteld. De heer De Koning, voorzitter van pNijmegen Vooruit", vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen-verkeer, heeft namelijk belang stellenden uitgeuoodigd tot een samenkomst op morgenavond in het hotel Place royale", teneinde te bespreken wat tijdens dat be zoek kan worden gedaan. Maastricht. In de zitting van den ge meenteraad van Zaterdag, werd gelezen een schrijven van jhr. De Ranitzparticulier secretaris der Koningin-Regentes, met de mededeeling, dat H. M. de uitnoodiging van den gemeenteraad tot bijwoning van een feest banket, door de Koninginnen welwillend heeft aangenomen, en daarvoor bepaald heeft Woensdag 23 Mei, te halfzeven namiddags. De raad heeft met eenparige stemmen f15.000 toegestaan voor het doen van ver nieuwingen en veranderingen aan het raadhuis, de muziektent op het Vrijthof en andere wer ken van blij venden aard, en voorts burgemees ter en wethouders gemachtigd uit den post van f 25.000 op de begrooting voor appropria- tie van de vestingterreinen uitgetrokken, de uitgaven te bestrijden voor de plechtige ontvangst van de Koninginnen. De gemeenteraad alhier heeft een subsidie van f300 toegekend voor tegemoetkoming in de kosten van versiering ter gelegenheid van de Heiligdomsvaart. Mejuffrouw Joukje Postma, te Midlum, die dan lln Februari j.l. bij den schaatsenwedstrijd voor vrouwen te Leeuwarden den eersten prijs behaalde, heeft van den heer J. Bat ker, te Londen, die met twee zijner landgenooten dien wedstrijd bijwoonde, een paar fraaie Engelsche schaatsen ten geschenke ontvangen, als een büjk van hoogachting. Uit Parijs wordt gemeld, dat een nieuw serum is gevonden tegen longontsteking en hersen vliesontsteking. Aan eerie te Beverwijk nieuwaangelegde straat in de nabijheid van het vroegere buiten goed «Lommerlust," waar de vriendinnen Wolff en Deken vroeger hebben gewoond, is de naam gegeven: sWolfT en Dekenstraat". Te Cadix heeft een zware storm gewoed, die veel schade in de stad aanrichtte en een 2 kleine schepen deed zinken. Hoe het deelnemen aan een wedstrijd voordeel kan geven, ook al wint men den prijs niet. heeft dezer dagen zekere Mile Collet ondervonden, die deelnam aan den wedstrijd van hardloopers met een houten heen te Noyant sur Marne. Een notaris te Toulon, die in een verslag van den wedstrijd haar naam !as, ontdekte namelijk in haar een Mile Collet, die hij aigeruimen tijd had gezocht, om haar in 't bezit te stellen Yan een vrij aanzienlijke erfenis. Een Spaar.sch zeilschip, de «Maria Luisa", dat niet ver van de monding der Marokkaan-cbe rivier de ICoes, die zich in den Atlantischen Oceaan stort, gestrand was, is door de Marokkanen geplunderd. Kapitein en Spaartsche consulaat- beambten hebben het wrak moeten ptijsgeven om niet vermoord te worden. De aanvallers, oenige honderden sterk, -.varen grootendeels met goede Manchester geweren gewapend. '«-GRAYJENIIAUK, 5 April. Tweede Kamer. Aangenomen zonder stemming het voorstel-Hartogli tot herzieniug van het wet boek van burgerlijke rechtsvordering. De heeren Hartogli en Pijnappel werden afge vaardigd voor de verdediging in de Eerste Kamer. Ook werd aangenomen het ontwerp voor den aanleg van deu spoorweg Alk maar—Hoorn. De heer De Savomin Lobman interpelleerde over de verordening van den raad van Leeu warden, waardoor de middernachtzendelingen worden belemmerd en gestraft, en bordeel houders beschermd. De ministers Van Houten en Van der Kaay verklaarden dat die ver ordening niet strijdt met de wet of het alge meen belang, en de gemeenteraad vrij is te verordenen over het verblijf op de openbare straatzij ontkenden dat de politie en de justitie onrechtvaardig handelden. De heeren De Savornin Lobman en Heemskerk waren zeer onvoldaan, maar de regeering hand haafde haar standpunt. De Kamer is daarna uiteengegaan. Benoemd tot ontvanger der invoerrechten, suikeraccijns en waarborgbelasting op gouden en zilveren werken te Rozendaal de heer M. P. Troelstra, ontvanger der directe belastin gen te Schiedam. BataviaS Maart. Aan het verslag omtrent de voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en onder- hoorigheden, loopende van 12 tot en met 25 Februari, is het volgende ontleend G r o o t-A t j e h. Onze posten Lamkoenjit, Bitoel, Anagaloeng, Senelop en Tjot-Rang wer den een enkele maal beschoten, waardoor te Biloel een dwangarbeider werd verwond, terwijl de door de Atjeheis bezette wachthuizen Mata- Ajer en Aloet-Oe in den nacht van 16 op 17 en eerstgenoemde nog in in den morgen van 21 bovendien van kanonvuur hadden te lijden, het welk hun echter geen verlies berokkende, hoewel 2 projectielen in het wachthuis Mata-Ajer spron gen en de planken omwandmg voor een groot deel uit elkander werd geslagen. Op de aflossing van Senelop en het terug- keerend detachement van Biloel vielen respec tievelijk op 19 en 21 mede eenige schoten, ter wijl ook de werkzaamheden builen Senelop, Anagaloeng en Biloel nu en dan, zoomede een transport van Anagaloeng naar Lambaroe ver ontrust werden, evenwel zonder voor ons nadee- ligo gevolgen. Op het eiland Weh viel niets bijzonders voor. Onder h oo righe den. Oostkust. De politieke toestand bleef bevredigend. Noordkust. Te Teiok Semawé en in de omliggende landschappen werd de rust niet ver stoord. In den nacht van 14rop 15 werd te Seglï een aan de inlandsche vorsten toebelionrend en nabij de visitatieloods aldaar gemeerd stoom- sloepje door eenige kwaadwilligen geroofddoor het donkeie en regenachtige vveier bemerkten de schildwachten er niets van. De daders zijn nog niet opgevat. Westkust. In den omtrek van Melabneh heerschte in da eerste helft dezer maand onder de bevolking eenige ourust, ten doele voort spruitende uit naijver tusschen de hoofden aan wie de bezetting van het om Melaboeh gelegen gebied was opgedragen, ten deele uit wantrou wen over eene in die dagen onverwachts plaats gehad hebbende militaire opname nabij Rounding. Van deze omstandigheden werd door eenige kwaadwilligen gebruik gemaakt om in den nacht van 9 op 10 een 10 tal schoten te lossen op onze versterking aldaar; uitwerking had dit vuur echter niet. Na gehouden onderzoek werd de rust er ge heel hersteld. Elders bleef het rustig. De weersgesteldheid was warm, vergezeld van oostelijke windennu en dan vielen er flinke regenbuien. Herhaaldelijk werden aardtrillingen gevoeld schokken van aardbeving, meest in horizontale richting en enkele zelfs zeer hevig, werden in het geheele gewest waargenomen op 16 en 20 Februat i. De gezondheidstoestand op de zeeposten was minder gunstig. In Groot-Atjeh was hij over het algemeen ongunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 24 tegen 27 en dat van de beriberi 12 tegen 12 gedu rende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. Uit Koewala Simpang wordt gemeld, dat Radja Adil, die na den dood van Kedjoeroean Moeda als opvolger van dezer, gekozen vra», overleden is. In den nacht van 2 op 3 dezer hebben Atjehers een verhoogd schillet huis op het om rasterde erf van den controleur te Edi bekro pen en de twee gewapende politie-oppassers die er in waren (een derde had zich verwijderd om te gaan eten) met klewangs of rent jongs deet- lijk toegetakeld. Een oppasser is doodelijk en de ander zwaar gewond. Drie geweren gingen bij deze gelegenheid weder verloten. Eervol ontslagen als commandant der 2e militaire afdeehng op Java, de generaal majoor der infanterie M. Segov en benoemd tot chef van het wapen der infanterie, terons chef der Ue afdeeling van het departement van oorlog in Ned. Indie, met ingang van 15 Maart a.s. Bevordeid tot la luit. bij het wapen dtr inf. de 2n luit. C. Korfmacher. De Ma/;. CL van 25 Februari maakt melding van een gerucht dat de vorstin van Boni ovei- leden is, en voegt er bij dat officieel daarvan nog niets bekend was. Uit Djambi verneemt men, dat de pangeran ratoe of troonopvolger spoedig, vvaatschijnlijk in April, zijne opwachting zal maken bij den resi dent van Palembang De Vries, dio daarvoor te Bjambs zal komen. De sultan zal dan ook daar zijn en alles zal met veel plechtigheid geschieden. Do Mak. Ct. bericht dat de vertegenwoordiger van den vorst van Gowa. die. zooals ons tele grafisch werd gemeld, op zich liet wachten, toen hij bij den gouverneur van Colebes en On ler- hoorighedeu op audiëntie zou komen en toen niet meer ontvangen werd, terstond zijne excu ses heeft gemaakt en belet heeft gevraagd voor een paar dagen later. Toen is hij ontvangen, heeft hij nieuwjaar gewenscht en heelt hij mee gedeeld dat de oudste zoon van den vorst van Gowa tot troonopvolger was benoemd. De Zwitsersche regeering bericht, dat de repu bliek Nicaragua is toegetreden tot het hoof.l- verdrag gesloten op postcongres te Weenen van i Juli 1891. Het mond- en klauwzeer heeft in Friesland I opgehouden te heerSchen. De laatst aangetaste stal in de provincie is ontsmet en door het vété rinair toezicht gezond verklaard. Benoemd tot onderwijzeres te Gouda mej. M. C. van der Kieijn, onderwijzeres aan da 2e openbare kostelooze school te Schiedam. De rechtbank te Groningen veroordeelde gis teren G. J. M koopman, tot een jaar gevan genis, wegens valschheid in geschrifte i voor omloop bestemd handelspapier en het opzettelijk gebruik maken daarvan. Het gerechtshof te 's-Boseh heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak van H. J. S„ mijnwer ker, geboren te Kerkrade, en J. R. F., molenaars knecht, geboren te Nut, beiden wonende te Keikrade. de 1e appellant, de 2e geapjjelleerde van een vonnis der rechtbank te Maastricht, dat vonnis bevestigd, met uitzondering van de aan den ln beklaagde opgelegde straf, op dit punt vernietigd en hem schuldig verklaaid aan zware mishandeling, die den dood ten gevolge heett gehad en veroordeeld tol 2 jaar gevangenis met bepaling, dat het voorloopig ariest bij de uit voering der strat geheel in mindering zal wor den gebracht, dan 2n vrijgesproken. KRALÏNGSCUE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 85 zalmen, die voor f 1.20 tot 1.40 per Va kilo werden verkocht. Nog werd aangevoerd 1 eljt.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3