Binneiilandsclie Berichten. de makelaars verboden vreemde suiker te verhandelen, aangezien groote partijen Duit- sche suiker aan de markt zijn gebracht, welke ondanks de extra belasting, die, in strijd met de handelsverdragen, in de Unie wordt geheven van suiker, afkomstig uit lan den die eene uitvoerpremie betalen tot lager prijzen worden aangeboden dan de Ame- rikaansche suiker. Jabez Balfour is Zaterdag te Buenos Ayres aangekomen. Engelsche detectives bewaken hem. Binnen een maand wordt Balfour in Engeland verwacht. Jabez Balfour is reeds ingescheept naar Engeland. Het slagen zijner uitlevering be woog de Fransche regeering om mede uit levering te eischen van Portalis. Maar Argen tinië wees dit af. CHINA. Volgens bericht uit Shanghai ontving de regeering verdere belangrijke bijzonderheden betreffende de Japansche vredesvoorwaarden, welke, behalve eene krijgsschaltiDg, onaf hankelijkheid van Korea* en afstand van Formosa en het schiereiland Liaotung, de gewichtige volgende eischen stellen eerstens onbeperkte invoer van machinerie in China; tweedens openstelling van China voor uit- heemsche fabrikanten ten derde openstelling voor den buitenlandschen handel van de groote Cliineesche stroomen tot zekere punten, waaronder de Kantonrivier tot Ontjufu, de Zanghairivier tot Sutju noordwaarts en Hang- chutu zuidwaarts, de Jangsekiang tot Tjun- kingfu. Ten vierde zouden nieuwe tractaat- haveris, iu een nader vredestractaat aan te duiden geopend worden. In den omtrek van Peking op Formosa en elders worden de krijgstoerustingen ijverig voortgezet. In Japan is men daarover zoozeer ontstemd, dat de gansche politiemacht noodig is om Li-Hung-Changs gevolg tegen het ge peupel te beschermen. Toch heeft Japan in dezen zelf ook schuld, want den dag vóór de afkondiging van den wapenstilstand werden nog vijf transportschepen met troepen uit Hiroshima gezonden; waarheen is onbekend. JAPAN. Uit Simonoseki wordt van gisteren gemeld De wond van Li-Hung-Chang is genezen en het verband reeds verwijderd. De opper-bevelhebber der Japansche troe pen, prins Komatsu, is voornemens den lOn dezer Hiroshima te verlaten en zijn hoofd kwartier op Chineeschen bodem over te bren gen. SCHIEDAM, 9 April 1895. Vergadering van den gemeenteraad op lieden, 9 April '1895, des namiddags ten kwartier voor twee ure. Voorzitter de burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 19 leden; afwezig de heer Knappert, er bestaat eene vacature. Na vaststelling der notulen der vorige ver gadering van 26 Maart j.l., kwamen de vol gende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen Missive van burgemeester en wethouders, waaiin zij mededeelen dat zij overeen komstig de door den raad in zijne besloten zitting van 26 Maart j.l., op hen verstrekte machtiging ten behoeve der gemeente hebben aangekocht de perceelen weiland met "straat, gelegen in Nieuw-Westfrankenland, groot 2.09.32 HA voor de som van f 5625.— Burgemeester en wethouders stelden nu voor, als vervolg op gezegde machtiging, hunne handeling te bekrachtigen. Voorts werd voor gesteld om de kooffsom zoomede de kosten op dien koop gevallen, ten bedrage van f 448.65, te betalen uit den post voor onvoorziene uit gaven der gemeente-begrooting voor 1895 beide voorstellen werden met algemeene stem men aangenomen. Verzoek van het raadslid den heer D. F. "W. Prins, om ontheffing van zijn lidmaat schap der commissie voor de plaatselijke finan- ciën, daar het hem niet wenschelijk voorkomt in die commissie zitting te houden, nu hij ook benoemd is tot lid der commissie uit makende de directie der gasfabriek en drink waterleiding daar de heer Prins bovendien lid is van de commissie voor gemeentewer ken en van die voor het pakhuis »de Neder landen" en het hem dus vrijstaat, op grond van art. 35 van het reglement van orde, voor het lidmaatschap van éen der genoemde com- missiën te bedanken, werd op voorstel van burgemeester en wethouders besloten het ver zoek van den heer Prins toe te staan, nadat deze zijn verzoek nader had toegelicht, met de opmerking, dat hij als lid der firsancieele commissie zou moeten nazien de rekening en verantwoording van de gasfabriek en de drinkwaterleiding en dus zou moeten mede helpen aan de controle van zijn eigen werk adres van de wed. C. H. Ruseier c. s., allen respectievelijk bewoners van de Hoofdstraat, Nieuwehaven, Hagastraat en Groenelaan, om de kermis, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk we der te verplaatsen naar de Westerkade en Warande, de vroegere standplaatsen voorde kermisdaar het bepalen van de plaats waar de kermis gehouden zal worden, bij art. 45 der verordening op de beurs en de mark ten van den 29n Juli 1881 gemeenteblad no. 9) aan burgemeester en wethouders is opgedragen, en het nemen van eene beslissing in dezen dus niet behoort tot de bevoegdheid van den raad, werd op voorstel van burge meester en wethouders besloten het adres naar hun college te renvoyeeren ter afdoening; van de heeren J. Hoek, J. van der Hout, C. M. Knoop, Th. E. J. Kramers, M. Kranen, Th. Kudders Jr. en G. W. Snel was bet icht ont vangen dat de benoeming tot lid der com missie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der verordening op de heffing van eene plaat selijke directe belasting Daar het inkomen, door hen wordt aangenomen, terwijl de hee ren W. A. Beukers en F. Bijlandt hadden kennisgegeven van de «ie/-aanneming dier benoeming; allen aangenomen voor kennis geving, zullende door burgemeester en wet houders eene nieuwe aanbeveling worden in gediend van dubbeltallen ter voorziening in de nog open plaatsen. De later ingekomen stukken zijnMissive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide vari het door hen goeilgekeutde 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1894; kennisgeving; missive van burgemeester en wethouders waai bij zjj naar aanleiding van een door den voorzit ter van hun college ontvangen uitnoodiging van den heer commissaris der Koningin in deze provincie eene aanbeveling van twee personen inzenden voor de door den raad op te maken voordracht ter benoeming van een lid in het college van zetters van 's rijks directe belastingen; op die aanbeveling zijn geplaatst de heeren K. Snetjders de Vogel en Th. E. Kiamers. Aangezien het indienen dezer aanbeveling noch bij de wet noch bij eenige wettelijke bepaling verplichtend ge steld is, zoodat het voorschrift vervat in art. 32 van het reglement van oide voor deze vergadering op deze aanbeveling met van toepassing is, zoo zal liet opmaken dezer voor dracht nog heden aan de orde worden gesteld; adres van mej. M. C. van der Kleijn, om eervol ontslag, liefst zoo spoedig mogelijk, als onder wijzeres 3e klasse aan de 2e openbare koste- looze school alhier, wegens hare benoeming te Gouda, het gevraagde eervol ontslag werd verleend met ingang van 20 Mei a.s. of zoo veel vroeger als in de vacature zal zijn voor zien bezwaarschrift van M. Looijenga tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1894/95, om onderzoek en rapport in handen gesteld van de commissie voor de plaatselijke belastingen. Aan de orde was nu het voorstel van bur gemeester en wethouders om ter voorziening in het gebrek aan plaatsruimte op de 2e open bare kostelooze school, voor zooveel noodig onder goedkeuring van de Gedeputeerde Sta ten dezer provincie en van de betrokken schoolautoriteiten, te besluiten 4o. Twee of, zoo noodig, drie van de lokalen der ten vorigen jare opgeheven burgerschool, in te richten tot hulpschool voor de 2e kostelooze school 2o. Die hulpschool te stellen onder toe zicht van het hoofd der sub i genoemde kostelooze school (de heer Vaandrager); 3o.' Het getal onderwijzeressen 3e klasse aan de 2e kostelooze school met twee onder wijzers of onderwijzeressen, en dat aan de 3e kostelooze school met éen onderwijzer of onderwijzeres uit te breidenen de betrek kelijke verordening van 28 Aug. 1894 gem.- bl. no. 10) in aangegeven zin te wijzigen 4o. De regeling en de keuze van het aan de hulpscboo! te verbinden hulppersoneel waarvoor slechts in aanmerking zullen komen zij, die reeds aan de 2e kostelooze school zijn geplaatst, of éen of meer der nieuw te benoemen onderwijzers of onderwijzeressen aan ons college over te laten, voor zoo veel noodig in overleg met den heer arron- dissements-schoolopziener, de commissie van toezicht op het lager onderwijs en het hoofd der betrokken school. Sub lo. achtte de heer Poortman beter met het oog hierop, dat geen twee scholen onder éen hoofd mogen staan, dat de raad in beginsel besloot tot uitbreiding der school van den heer Vaandrager met drie lokalen. De heer Van Harwegen den Breems merkte op, dat daarmede niet zou worden voldaan aan de oogenblikkelijke bedoeling, n.l. de over vloedige schoolbevolking met 1 Mei onder dak te brengen. Vervolgens werd dit punt goed gekeurd met 18 stemmen tegen 1, die van den heer Poortman. Sub 2o. werd zonder discussie bij accla matie aangenomen. Sub 3o. achtte de heer Hoogehdam de toeneming der schoolbevolking niet van dien aard, dat hij de aanstelling van drie vaste onderwijzers gerechtvaardigd achtte. De wet houder van onderwijs hief dat bezwaar op met de mededeeling, dat met 1 Mei aan de scholen derzelfde categorie niet meer dan 27 plaalsen gezamenlijk open zullen blijven. Ook de verschikking van onderwijzend personeel, die de lieer Hoo^éndam voorstond, bleek met het oog op de getallen der kinderen aan elke school onmogelijk. De heer Elzevier Dom wenschte twee der drie plaatsen te doen ver vallen door tijdelijk aangestelden, daar de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat het aantal leerlingen zou verminderen, b.v. door een eventuede wijziging der bepaling, dat de kinderen reeds voor hun zesde jaar de school mochten bezoeken. De voorzitter wenschte echter alleen rekening te houden met be slaande verordeningen, eifbovendien, werden een of twee onderwijzers overcompleet, er zouden ook wel weer vacaturen ontstaan. In stemming gebracht, werd punt 3 aan genomen met algemeene stemmen ensub4o. bij acclamatie zonder discussie. De adressen van D. M. C. Nieuwhof c. s., J. Feteris c. s., het bestuur der »Vereeniging tot het verschaffen van goede woningen aan minvermogenden", J. Pinster c. s., J, J. Gabel c. s., L. van der Sman, J. P. van Vonderen c.s., en een nader adres van D. M. C. Nieuw hof c. s allen eigenaars of bewoners van pan den, respectievelijk gelegen aan de volgende particuliere straten: den Eersten Tuinsingel, de Spoorstraat, Nieuwsticht, de Nieuwe Sin gelstraat, de Ilendrik-Gabelstraat en de Dirkje- Meestersstraat, het Baantje achter het Broers- veld en de Villastraat, met verzoek die straten door en voor rekening van de gemeente te doen verlichten, alsmede het praeadvies daarop van burgemeester en wethouders, waarin zij voor stelden op der adressanten verzoek afwijzend te beschikken, kwamen nu in behandeling. De heer Hoogendam constateerde, dat hier verschillende adressen waren verward. Hij vestigde er bepaald de aandacht op, dat het adres van Nieuwhoff c. s. zich onderscheidde van de andere, omdat daarbij niet werd ge vraagd aanleg van verlichting, maar het nemen van de reeds bestaande verlichting voor reke- van de gemeente, gelyk vroeger reeds geschied is met den Oostsingel. De heer Poortman ver dedigde krachtig de meening, dat het voor stel van burgemeester en wethouders niet moest worden aangenomen, maar dat veeleer in overeenetemming met vroegere beslissin gen, zou moeten worden besloten de behan deling der adressen uit te stellen tot in de uitbreiding der gasfabriek zou kunnen worden voorzien. De voorzitter plaatste zich in over eenstemming met de meening der heeren o. a. Van Erpecum, Schuurman en De Groot, uit sluitend op het standpunt van artikel 9 der bouwverordening, dat den eigenaren van openbare straten en hofjes verplicht die vol doende te verlichten. Den heer Van Westen dorp ontlokte dit de vraag, of dan alle arti kelen der verordening terugwerkende kracht zouden krijgen, terwijl de heer De Groot voorstelde dat de raad burgemeester en wet houders zou uitnoodigen artikel 9 ook toe te passen op de bewoners van den Oostsingel, Het voorstel van burgemeester en wethou ders werd vervolgens aangenomen met 12 tegen 6 stemmen en dat van den beer De Groot met 10 stemmen tegen 8. Alsnu werd overgegaan tot het opmaken der voordracht ter benoeming van een lid in het college van zetters voor 's rijks directe- belastingenop die voordracht werden ge plaatst de beide aanbevolen, de heerenI. K, Sneijders de Vogel en II. Th. E. J. Kramers. Na afloop der agenda vroeg de heer Elze vier Dom of het wel juist was, dat de heer Maas als voorzitter was aangewezen van de- commissie voor de gasfabriek en drinkwater leiding, terwijl hij door den raad was be noemd als lid dier commissie. De voorzitter achtte deze opmerking juist, zoodat in de vol gende vergadering een nieuw lid dier com missie zal worden benoemd. De lieer Hoogendam verzocht den voor zitter zijn invloed bij het dagelijksch bestuur aan te wenden tot een spoedige behandeling: van het adres der werklieden-vereenigingen inzake minimum-loon en maximalen werktijd. Niets verder aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. De 71e verjaardag van H. K. H. de groot hertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, ge boren prinses Sophia der Nederlanden, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. De beide candidaten der kiesvereeniging ^Schiedam" voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing, de heeren J. M, van der Schalk Jr. ea W. F. Tak, hebben de candidatuur aanvaard. Bij kon. besluit van 29 Maart j.l., Staats blad no. 24, is rechtspersoonlijkheid verleend aan de kiesvereeniging sSchiedam" te Schiedam. In de 77ste algemeene vergadering van het »Kon. Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot schap", j.l. Zaterdag te Amsterdam gehouden, is tot bestuurslid gekozen de heer A. A- Beekman. Zondagmiddag is de 4-jarige Leendert de Bruin, wonende aan de Hoofdstraat, in de Buitenhaven gevallen. Schipper G. Hamerslag, die zich gekleed te water begaf, had het geluk den kleinen drenkeling te redden. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,152,117.52'/?: en bij de betaalmeesters - 1,418,334.031A Te zamen 3,570,452.16

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2