Letteren, Kunst en Wetenschap. De gewone audiëntie van den minister van financiën op Donderdag 11 dezer zal niet piaats hebben. Na de terugkomst van generaal Vetter zal in de laatste helft der volgende maand op het galieveld te 's-Gravenhage, voor het front ran het garnizoen, waarbij detachementen «in de zeemacht, door H. M. d.e Koninginnen de plechtige uitreiking der Militaire Willems orden plaats hebben. De Koninginnen, die, zooals men weet, den 26n April van Amsterdam, via Vlissingen naar Engeland vertrekken, zullen ook hier te lande incognito reizen, de Koningin onder den naam van gravin van Buren. Volgens de Parijsche Lilertè is de heer Bihour, Fransch gezant te Lissabon, in dezelfde betrekking benoemd te 's-Gravenhage. De bezetting van Lombok bestaat uit 1 kolonel, '1 overste, 1 majoor, 13 kapiteins, 44 luitenants, 856 Europeesche, 270 Amboi- neesche en 702 inlandsche soldatenin het geheel alzoo 60 officieren en 1828 minderen. Door de Kamer van koophandel te Zwolle is een adres gericht aan den minister van waterstaat, om aan te dringen op verlaging van het telegram-tarief. Aan de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur der ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is deelgenomen door 106 depar tementen, uitbrengende 353 stemmen. Gekozen zijndr. J. W. R. Tilanus, oud- hoogleeraar te Amsterdam, met 347 stem men (tegen 6 op mr. E. Star Busmann, te Amsterdam)en jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, te Haarlem, met 251 stemmen (tegen 99 op den heer H. J. Steghers J.Hz., te Groningen). De beide gekozenen hebben de benoeming aangenomen. Met de Paaschdagen zullen op het traject Amsterdam - Den Haag—Rotterdam der H. IJ. S. M. vele extra treinen loopen. De twee- daagsche retourbiljetten zullen van Zaterdag tot Dinsdag geldig zijn. De dienst op de Linker Rhein-bahn Zeve naarKleefKeulenwegens den hoogen waterstand gestaakt, is Zaterdag hervat. Dr. Schncpman OTer Bismarck. In Doctrina te Leiden heeft de heer Schaep- man de vorige week een voordracht gehouden over Bismarck. Het slot dier rede, zooals de Zuid-Hollander er een overzicht van geeft, luidde ongeveer aldus ïWelk ueeld zal ik wagen te ontwerpen van een man, van wien men als Victor Hugo over Napoleon, kon zeggenLui toujours, lui partoutWat slotwoord toe te voegen aan deze schets? Er is in de verschijning van Bismarck een trek van onmiskenbare grootheid, een monumentale trek, dien ik liefst zou aanduiden met het woord, dat de ïtaliaansche kunsthis torie toegepast heeft op Michel Angelo, La terribihta, nhp het verschrikkelijke, noch het schrikwekkende, een term die de mate van kracht aanduidt, dieniet doet huiveren en bijna doet vreezen. Hij heeft zijn werk verricht met een geestesinspanning, met een moed, een kloekheid, die men slechts vereenigd vindt bij heel weinig mannen, wier namen op histo riebladen prijken. »Ik heb geen oordeel uit te spreken over de inwendige inrichting van het Duitsche rijk, over de kansen, die het in de toekomst loopt. Niet te ontkennen evenwel is de machtige leiding, bewerking zou ik zeggen, tot een waarachtig, welvarend, vaststaand rijk. slloe dikwijls de val ook werd verkondigd, de keizer en zijn rijk zijn vast blij ven staan. «Indien gij nog eene vergelijking wilt met eene andere groote verschijning, zie dan wat de droom van den eersten Bonaparte tot stand gebracht heeft. Zie hoe dat wereldrijk ineen- gerallen is als een Sodom's appel van haar schel ontdaan. ïDe uitkomsten van Bismarcks werk zijn zichtbaar genoeg. Zulk een arbeid kan niet door een gewoon man gedaan worden; voor die kracht koestere men bewondering, al blijve die bewondering tot de uiterstebrachtbeperkt. Die kracht openbaart zich in de zonderlinge veelzijdigheid van zijn geest, die zich op ieder gebied bewogen heeft. Hij was niet alleen kanselier, maar ook een minister van handel en nijverheid, die in de staathuishoudkundige toestanden van zijn land een geheele omwen teling heeft gebracht. Zijn kracht schonk hem een soort welsprekendheid. Hij heeft woorden gesmeed, beelden uitgedacht, die voor altijd het eigendom van het Duitsche volk zullen blijven. Zelfs de diepste diepte van het men- schelijk hart heeft hij kunnen peilen. Aan zijn zuster bij het overlijden van haar kind over trouw, liefde en gehechtheid schrijvende, vloeide uit zijn pen «Kind verlieren istschlim- mer als selbst sterben." üit die woorden klinkt een hart zoo kneedbaar als elk gewoon armemenschenhart. sBismarck was groot, ik zou haast zeggen, door overmaat van geestelijke hoedanigheden. Zag ik nu met U een groot man in den waren zin des woordsMen moet kunnen stilstaan met zijn critïek. Zonder de zegespreuk uit te spreken, kan men toch door eerbiedig zwijgen te kennen geven, dat men in eeD man groot heid van gedachte, kloekheid van wil, ernst van daad bewonderen kan. Men laat het oor deel over aan die historie, die de dichter Selbstgericht noemt. Men late den man het recht, geoordeeld te worden door zijn eigen werk, door die geschiedenis, door dat nage slacht, waarop hij zich niet beroepen wilde, omdat hij het te pathetisch vond, maar van velen waaronder ook zonder pathos een oordeel komen zal, komen moet." In het Zondagsblad van Be Amsterdammer komt de volgende belangwekkende mededee- ling voor: »Nu de houding van den Duitschen Rijks dag tegenover Bismarck allerwegen besproken wordt, mag er wel de aandacht op worden gevestigd, dat Bismarc! zelf zijne tegenstan ders in de politiek heel anders heeft bejegend. Dit kan uit het volgende blijken. »Toen indertijd gelden werden bijeenver zameld om een standbeeld voor Thorbeeke op te richten, kwam bij de commissie ook een bijdrage van Bismarck in, met een begelei dend schrijven, waarin de Rijkskanselier ver- klaatde, bij alle verschil van staudpunt in de politiek toch gaarne hulde te willen brengen aan zulk een eminent staatsman als Thorbeeke. De commissie, die met de zaak eenigszins verlegen was, heeft aan het schrijven van Bismarck geen ruchtbaarheid gegeven, en hoe wel in de advertentie, waarin de ingekomen giften verantwoord werden, Bismarck's naam evenals die yan alien, die bijdragen gegeven hadden, is vermeld, schijnt daarop toch weinig de aandacht gevallen te zijn. Het mag echter niet ongepast heeten het feit bij deze gele genheid te memoreeren." In de 60e algem, vergadering der Neder!, vereeniging tot afschaffing van sterken drank, welke 18 dezer te Amsterdam wordt gehou den, zal o. a. worden behandeld een voorstel, ingediend door mr. C. C. E. d'Engeibronner »De algemeerie vergadering spreke bare meening uit over de vraag of hier te lande al dan niet van staatswege opzettelijk moet worden uitgemaakt, niet alleen dat alcohol behoort tot de vergiften, maar ook tot welke sterkte-graden de handel van alcoholische dranken iu het klein kan worden gedreven." Te Rotterdam hebben zich de vorige week vijf gevallen van pokziekte voorgedaan. Door een commissie uit den Sliedrechtschen gemeenteraad en den gemeente-ontvanger aldaar zijn Gedeputeerde Staten ingelicht omtrent de onverkwikkelijke zaken, waarbij de in voorloopig arrest zijnde burgemeester betrokken schijnt. Volgens feiten werden aan Gedep. Staten medegedeeld "1. De jaarstaten voor 1893, waaruit blijkt, dat aan arbeidsloonen is uitbetaald f 765,55 en daarvoor gemandateerd f 1039,59, zoodat onverantwoord is gebleven f274,04. 2. Dezelfde staten Yan 1894, waarop is betaald f375,18 en gemandateerd f492,60, dus onverantwoord f 117,42. 3. De mandaten ten name van IJ. de Haas, IJ. van Leeuwen en B. Broekhuizen, te zamen bedragende f67, welke volgens verklaring van den ontvanger vaisch zijn. 4. De mandaten van A. de Wit en J. Broere, die hooger bedragen aanwijzen dan door die personen zijn ontvangen. 5. De mandaten voor de lijkdragers, welke elk kwartaal te hoog waren, bijv. in '93 f44,80, in 1895 f54,55. 6. Een mandaat ten name van L. H. van Ravestein ten bedrage van f 165, voor ge leverd laken voor politiekleeding. ten op zichte waarvan Ravestein verklaart wel te hebben geteekend, ofschoon geen laken ge leverd en ook geen geld ontvangen is. 7. Dat jaarlijks door de hoofden van scho len op de secretarie is gestort de opbrengst van verkoop der op school vervaardigde nuttige handwerken, hetgeen niet is verant woord. Tot tijdelijk wethouder benoemde de raad den heer G. A. van Hattem. Een jager te Gorinchem heeft in het Mon nikenland bij Loevestein 34 bazen levend ge vangen, welke tengevolge van het overstroom de veld op eilandjes gevlucht waren. Dit wild is in den polder Poederooien overgebracht. Het comité der werkstakende meubelma kers te Amsterdam heeft Zaterdag medege deeld, dat de Parijsche arbeidsbeurs te hunnen behoeve geld heeft gezonden en andere arbeidsbeurzen in Frankrijk zal opwekken hetzelfde te doen. De stakers ontvingen Zater dagavond de gewone uitkeering. Aangaande het bezoek van de Koninginnen aan Valkenburg (L.) wordt medegedeeld, dat zij Donderdag 23 Mei 's namiddags van Maas tricht over Meersen en IJoutem een wan delrit zullen maken naar dat stadje en o.a. de bekende ruïne zullen bezoeken. Een feest commissie heeft zich gevormd, om aan de Koninginnen eene waardige ontvangst te be reiden. Er zullen drie eerebogen opgericht en verdere versieringen aangebracht worden. De Koninginnen, die omstreeks 2 uur aldaar aankomen, zullen te halfvijf ener Berg-Ter- blijt weder naar Maastricht terugkeeren. Voorts meldt men ons, dat de Koninginnen, na Haar bezoek aan Maastricht, Aken zullen aandoen, waar reeds de eerste en tweede ver dieping van ïNuelleus Hotel" voor dat bezoek zijn afgehuurd en in gereedheid gebracht worden. Het vertrek van IIH. MM. uit Maas tricht naar Aken is bepaald op Vrijdag 24 Mei. Het dynamiet te Spijk zal nu spoedig van onze grenzen zijn verdwenen. Voor f 300 per reis is n.l. aangenomen de springstof weer naar de fabriek te Opladen terug te voeren. Aan de punt van de plaat de Reep te Scherpenisse (Tolen) heeft eene vrij belang rijke oeverafschuiving plaats gehad; delengte bedraagt 95 M, bij eene breedte van 35 M boven laag water. Donderdag is te Amstetdam door de justitie huiszoeking gedaan in de woning van den kleermaker A. H. Scheerder, Egelantiers- gracht 86, daar S. verdacht werd van het maken van vaisch zilvergeld, 't Bleek dat men zich niet vergist had; een hoeveelheid voorwerpen en werktuigen, dienstig om vaisch geld te maken, werden gevonden en dit was in verband met andere aanwijzingen tegen Scheerder een zoo overtuigend ver moeden van schuld, dat hij op staanden voet gearresteerd en naar het huis van be waring overgebracht werd. Scheerder is voor het maken van vaisch geld reeds tweemaal veroordeeld, in 4879 door het gerechtshof te Amsterdam, dat hem zeven jaar tuchthuisstraf gaf, en in 4889 door het hof te 's-Gravenhage, bij welke gelegenheid hij 5 jaar gevangenisstraf kreeg. Hij was dus nog slechts kort uit de "gevan genis ontslagen. Hit de strafgevangenis te Groningen wordt deze maand ontslagen de 55-jaiige J. v. S., uit Amsterdam. Behalve voor verschillende diefstallen werd hij ook veroordeeld tot de straffe des doods, wegens moord, welke straf veranderd werd in 26 jaar en 8 maanden gevangenisstraf. Hij beeft iu 't geheel bijna 40 jaar in ver schillende gevangenissen doorgebracht. Ylaardingen. Het bestuur der liberale kiesvereeniging «Burgerplicht" alhier, dat collectief zijn ontslag had ingediend, is, door eene ter goeder ure ingestelde motie van ver trouwen, die met algemeene stemmen werd aangenomen, van dat besluit teruggekomen, zoodat die vereeniging, die op het punt stond te bezwijken indien het bestuur bij zijn besluit* was gebleven, weder met frisschen moed haar werk zal vooitzetten. Leiden. Aan den raad der gemeente is door de besturen van een 27-tal werklieden- vereenigingen, vertegenwoordigende een getal van pl.m. 4000 werklieden, een adres ge richt, om het voorstel van buig. en weth., in zake het opnemen in bestekken van bepa lingen omtrent minimum-loon en maximum- arbeidsduur aan te nemen. Voor de dezen zomer van half Juli tot eind» Augustus, op initiatief van tien nHaagscheu Kunstkring", te houden tentoonstelling van schilder-, beeldhouw- en bouwkunst in de »Tee- ken-Academie" te 's-Gsavent ij,e, is een comité gevormd, dat Zaterdag 1.1. door den voorzitter van den «Haagschen Kunstkring" werd geïn stalleerd en zijn eerste vergadering hield. Het bestaat uit de heerenmr. N. G. Pierson voorzitter: mr. O. J. E graaf van Bylandt, onder.-voorz.mr. G. E. ridder Huysen van Kattendijke en Adoiph Lange, secretarissen W. Nijhoff, penningen,Theod, de Buck. P. J. van den Burg, J. T. Cretner, A P. Godon. H J. Havermm, dr. J D. de Jong, P. de Josselin de Jong. J. H. A. Miaralet, mr. baron Miclnels van Verduynen, Moulijn, Odé, oir. J. G. Patijn, P. Kink, mr. Snijder van Wisserikerke. E. L graaf van Limbuig Stirum, jhrmr. Victor de Stuers, Toorop en mr. baron Wïttert van Hoog land. Uit dit comité is een kleinere commissie van uitvoering gekozen, alsmede een comité van ai tisten. De voornaamste kunstenaars ia binnen- en buitenland zullen lot inzending worden uitge- noodigd zijnde deze expositie een zoogen. invitatie-ten toonstelling, (Vac/.) Naar wij vernomen bedankt de heer Haver- korn van Rijsewijk voor zijn benoeming tot directeur van het nieuwe gemeentemuseum te Amsterdam. (/V. R. Cl. Het standbeeld van Heinrich Heine dat door 'sdichteis vaderstad Dusseldoip en door Mainz geweigerd is, zal nu te New-Yoik geplaatst worden. Volgens de Eransche bladen is dr. Roger, een bekwaam bacterioloog, er in gesiaagd een nieuw genees-serum te vinden, dat veel resul taten belooft bij de behandeling van eiysipel,»s, puerperaalkoorts, meningitis en andere aandoe ningen. Sinds 1891 houdt dr. R>ger zich bezig met de studie van dit serum, en nadat door proefnemingen op dieren de volkomen onschade lijkheid er van gebleken was, is men proeven gaan nemen op menschen. De eerste proef weid C Fehruaii l.l. genomen op een vromv met puerperaalkoorts. wier toe stand zeer ernsiig was. Men begon met een inspuiting van 6 gram toen dit g'een resultaat opleverde, werd den volgenden dog de dosis

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3