N°. 8765. A". 1895 Donderdag 11 April. Negenenveertigste .Jaargang1. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. üitgev¥r7~j. odé. kattenland s che Berichten. B 0 U fl AIIT. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. franco per pose, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke - 0.10. BUREAU: BOIBR8IBAAT ff O. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. D riem aal geplaatst wordt tegen tweekaai. berekend. P R A N K R IJ K. President Faure gaat eerstdaags een bezoek brengen aan zijne vroegere woonplaats Havre. Bij die gelegenheid, dus wordt verzekerd, zal een Engelsch oorlogsschip derwaarts komen om hem te begroeten. In den Senaat werd Maandag weer een vrij geanimeerd debat over de kwestie der droits daecroissemente, dezer dagen naar het scheen door de Kamer a fond behandeld. Toen de heer Ribot verzekerde dat de regeering de nieuwe regeliug der successierechten ten aan zien van ordebroeders en geestelijke instel lingen, alleen ter hand genomen had ter wille eener rechtvaardiger regeling, waartegen ■slechts zij zich verzetten, die onder het gods dienstig masker politieke beweegredenen ver bergen, riep de heer Heine de PaisyDat is ■een onwaardige valstrikDe rechterzijde pro testeerde tegen deze woorden die door de Jinkerzijde luide werden toegejuicht. Toen het rumoer wat bedaard was, verklaarde de heer Ribot, ongevoelig te zijn voor dergelijke be- ieedigingen, overtuigd als hi; is, dat de natie den meesten eerbied heeft voor liefdadigheids instellingen, maar het bestaan van goederen in de doode hand zooveel mogelijk wil tegen gaan. Tengevolge van onaangenaamheden tus- schen de Hova's en de Engelsche officieren in dienst der koningin van Madagascar, heeft kolonel Shervington het leger der Hova's verlaten; hij is op weg naar de kust. In den morgen van den 2n April bom bardeerden de Papin, de Dupetit-Thouars ea een batterij de positiën der Hova's te Farafute. De vijand trachtte tevergeefs het vuur der Franschen le beantwoorden. De gezondheidstoestand onder de Fransclie troepen moet bevredigend zijn. B JE L G I E. De commissie uit den Senaat, belast met het onderzoek van het gemeente-kieswetont- werp, heeft het ontwerp aangenomen, met zeven tegen twee stemmen en een blanco. De commissie bestond uit zeven katholieken en drie liberalen. ENGELAND. Het Hoogevhuis is gisteren tot 22 dezer uiteengegaan. In het Lagerhuis werd eene motie, door sir William Harcourt welsprekend voorgedragen en strekkende om den voorzitter te danken voor de door hem bewezen diensten en om aan de Koningin te verzoeken hem een bijzonder blijk te geven van hare gunst, op hartelijke wijze gesteund door Balfour, Chamberlain, •justin Maccarthy en John Redmond, en ver volgens met algemeene stemmen aangenomen. Het ontwerp voor martieme werken werd j tweede lezing aangenomen. Harcourt zal den 2n Mei zijne begrooting indienen. Lord Rosebery is nog steeds niet in orde. Op zijn buitengoed te Epsom, in volkomen rust, maakt hij 't wel, doch zoo spoedig hij aan de regeeringszaken deelneemt, zooals de vorig week aan den Kabinetsraad, keert de slapeloosheid weder terug. De kansen van Gully, voor het ambt van speakerstaan gunstig; de oppositie hand haaft Matthew Ridley, maar Gully's meerder heid zal groot genoeg zijn. De nieuwe speaker zal den 22n zijn ambt aanvaarden. Volgens een telegram aan de Times uit Chitral hebben 1500 inboorlingen bij Chakdara vergeefs getracht den Engelschen het over trekken van de Swat te beletten. Aan den overkant gekomen vervolgde de Engelsche ruiterij den vijand en doodde er een honderd tal. De overigen vluchtten in verwarring naar Uch. De Engelschen bezetten gisteren waarschijnlijk de bergpassen van Uch en Katgola. Er is geen nieuws van het fort Chi tral noch van UmraKhan. DENEMARKEN. Bij de verkiezingen voor het Folkething zijn gekozen 21 leden van de rechterzijde, 28 voorstanders van het vergelijk, en 61 tegen standers van het vergelijk, van welke laatsten 8 sociaal democraten. Het lichaam bevatte tot dusver van elke der genoemde categorieën 30, 26, 46 en 2. De minister van binnenl. zaken Hbrring en de gewezen minister van oorlog Balson werden door hunne radicale tegenstanders geslagen. Kopenhagen zelf koos 7 socialisten, 5 radicalen en 4 van de rechter zijde. Te Slageln werd de vrijhandelsman Ködt, te Kelmborg de vroegere president van het Folkething Krabbe gekozen. Graaf Scheel is te Roskilde gevallen met 229 stemmen minderheid. RUSLAND. Keizer Nicolaas heeft eene commissie van 17 ingenieurs en vertegenwoordigers van mi- nisteriën benoemd, die het vraagstuk der vol tooiing van den Siberischen spoorweg grondig zal bestudeeren. Verder zal eene commissie worden benoemd tot onderzoek van den bouw van een handelshaven in eene bocht bij Wladiwostok, die het eindpunt van den spoor weg zal worden. De Times verneemt uit St.-Petersburg, dat de minister van oorlog de strikte uitvoering verlangt van de wet, die aan Joden het bezoek aan badplaatsen in den Kaukasus en aan grenzende landen verbiedt. De Standard verneemt uit St.-Petersburg dat de Russische regeering 3l/a millioen roebel voorgeschoten heeft om de vrywilligersvloot met minstens twee oorlogsschepen te ver sterken, ongerekend de twee stoomschepen, welke in Engeland gebouwd worden. OOSTENRÏJ K-H O N G A R IJ E. Met het oog op den aanslag op het stand beeld van generaal Hentzi te Buda-Pesl heeft de keizer het plan om zich derwaarts te be geven opgegeven. De Oostenrijksche commissie voor de suiker enquête heeft hare werkzaamheden geëindigd. De minister van landbouw verklaarde, dat eene internationale overeenkomst niet noodig is. De toestand is niet wanhopig; de crisis zal kunnen worden opgelost door een gemeen schappelijk overleg tusschen landbouwers en fabrikanten. Tegm het eind dezer maand zal het Hon- gaarsche Huis van afgevaardigden de ont werpen strekkende tot erkenning li; de wet van den joodschen eeredienst en tot vrijheid van eeredienst in behandeling nemen. Nadat de twee ontwerpen onveranderd zijn aangenomen, zullen ze ten derden male bij het Huis van magnaten worden ingediend. De Hongaarsche minister-president Banffy is^r,aar Weenen vertrokken om met den keizer te beraadslagen. De bladen der oppo sitie verlangen dat hij den keizer oprecht zal wijzen op de gevaren, welke ontstaan uit de plaatsing van het standbeeld van generaal Hentzy, den veroveraar van Ofen op de Hon garen, voor den Hofburg, aangezien socialisten en volksmenners steeds door aanslagen op dat gedenkteeken de goede verstandhouding tus schen de kroon en het volk zullen trachten te verstoren, om welke reden hij er op moet aan dringen dat bij de feestelijke viering van liet duizendjarig feest der verovering van Ofen op de Tui ken dat standbeeld worde vervangen door een van den heiligen Stephanus, den beschermheilige van Hongarije. De Hongaarsche minister van onderwijs heeft tegen den directeur en alle leeraren der hoogere burgerschool van Grosz-Wardein een aanklacht ingediend wegens verduistering van gelden en afpersing. ITALIË, Koning Humbert en zijn gemalin vertrek ken den 20n dezer naar Venetië, ter opening van de internationale kunsttentoonstelling aldaar. Men zegt ook dat keizer "Wilhelm en de prins van Wales deze plechtigheid zullen bg wonen. Het tijdstip der verkiezingen is nu op 19 Mei vastgesteldde nieuwe Kamer zal den ln of den 3n Juni bijeenkomen. Naar men beweert, heeft de paus de kardi nalen gepolst over het deelnemen der katho lieken aan de verkiezingen; de meerderheid heeft zich daartegen verklaard. Generaal Baratieri heeft, volgens de Toss. Ztg., in uitvoerige telegrammen, welker inhoud nog niet bekend is, gepleit voor de uitbreiding der Italiaansche kolonie naar het zuiden. De regeering schijnt geneigd te zij a Adua, Aksoem en Makaile voorgoed te doen bezet ten en Tigre met Agame bij Erythrea in te lijven, teneinde beter gedekt te zijn tegenover Abessynië, voor het geval een gevecht met de Mahdisten noodzakelijk wordt. Volgens de berichten uit Erythrea is de vroeger zoo geduchte strijdmacht van Ras Mangascia nu teruggebracht tot eene bende die nog slechts van rocverijen bestaat. De Ras wordt vervolgd door Agos Tafari, een bondge noot van de Italianen. De Italiaansche colonne zet haren marsch naar Adoua voort, colonel Pianavia heeft Amba en Salam bezet, waar 48 kanonnen en verscheidene honderden ge weren door hem buitgemaakt werden. Generaal Baratieri heeft een manifest open baargemaakt waarin hij vergiffenis belooft aan allen die zich voor Paschen aan Italië's gezag onderwerpen. Hij stelde tevens de be volking gerust en verzekerde dat haar geen leed gedaan zal worden. SPANJE. De koningin-regentes heeft het wetsont werp goedgekeurd, waarbij een subsidie ver leend wordt ten behoeve van den spoorweg, die bij Confranc de Pyreneeën zal overgaan. PORTUGAL. De regeering heeft weer een stoomboot met troepen gezonden naar Lourengo-Marquez op Afrika's Westkust. Ofschoon er berichten waren gekomen dat de meeste manschappen, die in het laatst van October vertrokken, aan koortsen waren bezweken, had zich toch een groot aantal voor den dienst in Afrika aangemeld. AMERIKA. President Cleveland moet de verklaring hebben afgelegd, dat hij in geen geval in aanmerking wenscht te komen voor een third term of eene derde benoeming voor het pre sidentschap der Vereenigde Staten. Uit Ottawa wordt aan de Times gemeld, dat er uitzicht bestaat, dat men het eens wordt over een basis voor de onderhande lingen die leiden kunnen tot de vereeniging van Canada en Newfoundland, Men meent thans in een federatie de beste toekomst voor de kolonie te zien. Eert tweede Engelsch oorlogsschip is te Panama aangekomen om zich te voegen bij den reeds aanwezigen kruiser Boy al Arthur. Beide zullen zich naar Corinto, in Nicaragua, begeven, indien de regeering van dat land weigert de door Engeland geëischte schade vergoeding te betalen. De Times verneemt uit Santiago, dat de betrekkingen tusschen Chili en Argentinië alles behalve bevredigend zijn. Beide landen wapenen zich op groote schaal. Argentinië schijnt oorlogzuchtig als afleiding voor binnen- landsche twisten en de openbare onrust. Chili koopt nog drie oorlogsschepen, maar de naasting van spoorwegen door den staat is onjuist. CHINA. Op het oogenblik bevinden zich 40 Japansche

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1