A0. 1895 Donderdag IS April. N°. 8769. egenen veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T ODÉ. IIIBGAII: lOTERIIBAAT O. gnitenlapdsclie Berichten. G D U fl A n I. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. franco pur pose, door het gehaele rtijk 2,50. Afzonderlijke nommers- 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels rait inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend DUjTSCHLJlSD. De keizer gaat in den loop dezer week een bezoek brengen aan Thüringen, Hessen en Baden. De volgende week begeeft hij zich naar Darmstadt om zijne grootmoeder, "Victoria van Engeland te begroeten, die daar den 23n dezer verwacht werd. Prins Bismarck, die Maandag nog een deputatie uit Stiermarken ontving, schijnt •zich daarbij wat overspannen te hebben, ten minste men heeft gisteren 1200 conservatieve Jkiezers, die hem wilden bezoeken, verzocht niet te komen. Schweninger werd naar Frie- drichsruhe ontboden. Het Pruisische ministerie van landbouw lieeft aan de deputatie van veehouders uit de Rijnstreek, die hem verzocht had den invoer van vee uit Nederland weer toe te laten, geantwoord, dat hij dien wensch niet kan inwilligen uit vrees voor de overbrenging van besmetting. Wat den invoer betreft van vleesch en melk uit landen waar veeziekten Beerschen, erkende de minister dat ook daar uit gevaar voor besmetting zou kunnen voort vloeien en beloofde hy te dier zake een onderzoek te zullen instellen. De lasterlijke aantijgingen, waaraan de kei zerlijke ceremoniemeester Von Kotze heeft blootgestaan, maar die door zyne vrijspraak zijn weerlegd, zullen, ingevolge de beslissing van een eeregericht, samengesteld uit leden der voornaamste adellijke club te Berlijn, ■aanleiding geven tot verschillende tweege vechten. Het eerste daarvan had Zaterdag ochtend plaats tusschen "Von Kotze en den keizerlijken hofmaarschalk baron Von Rei- achach, die het eerst Von Kotze als schrijver der naamlooze brieven aanprees. Eerstge noemde werd daarbij door een pistoolschot in liet dijbeen gewond, zoodat hij in het hospitaal moest worden opgenomen. Na zijn herstel zal hij nog met drie zijner aanklagers moeten vechten. F R A N K R IJ K By de receptie door president Faure giste ren in de prefectuur te Rouaan gehouden, uitte een radicaal lid van den raad den wensch, wetten te zien tot stand komen ten voordeele van de werkmansklasse, die veel verwacht van eenen uit haar midden voortgekomen man. Faure antwoordde dat de werklieden op hem rekenen konden, en sprak de hoop uit, dat de werklieden zich zullen wijden aan den dienst eener wijselijk doch zuiver progressieve republiek. Zooals de werklieden deze opvatten, zoo vatte ook spreker haar op. In een opwelling van verzoeningsgezindheid en wellicht met het oog op de naderende va- cantie zijn Kamer en Senaat het toch nog spoediger eens geworden over de begroeting van 1895, dan men dacht. Intusschen verwacht men clericale betoo gingen als protest tegen de sdroits d'accrois- sement", waardoor vooral de goederen in de doode hand getroffen worden, in het bezit der geestelijke instellingen. De hoogere geeste- lykeid wekt allen op tot een grootsche mani festatie. Reeds hebben zich hier en daar inci denten van weinig belang voorgedaan, maar het is te verwachten dat de geheele bewe ging weinig of niets zal uitwerken. BELGIS. De koning is Zondagnamiddag te Milaan aangekomen. Volgens de te Rome verschij nende bladen Opinions en Capitals staat zijne reis n verband met de verloving van den Italïaanschen kroonprins met prinses Clemen tine van België, welke waarschijnlijk in de troonrede van koning Humbert bij de opening van het Italiaansche parlement zal worden medegedeeld. ENGELIIS. Uit Londen wordt van gisteren gemeld: In een onderhoud met een vertegenwoor diger Aan Reuters bureau heeft de Japansche gezant alhier verklaard geenerlei bericht aan gaande den vrede ontvangen te hebben. Het telegram van de Times van hedenochtend laat verscheiden voorwaarden weg, zeide de gezant, die hij wist dat door Japan gesteld waren, b.v. de concessies op handelsgebied; de onaf hankelijkheid van Korea en de afstand van Formosa schenen den gezant intusschen juist. De Britsche Nigermaatschappij heeft een strijdmacht van 200 man naar Brass gezon den om de inlanders te straffen voor den aanval op Akassa. By een bezoek aan Sacri- fice-eiland zag de Britsche consul te Akassa een groote hoeveelheid menschenbeenderen, die van een feestmaal waren overgebleven, waarmede kannibalen het welslagen hunner onderneming tegen Akassa hadden gevierd. Berichten uit Simla meiden het naderend einde der expeditie tegen Chitral, Vermoede lijk zal het hoofd des opstands, Umra Khan, zijne onderwerping aanbieden; reeds heeft hij den door verraad in zijne handen gespeelden Engelschen luitenant Edwards aan generaal Low teruggezonden, terwijl hij ook voorne mens is luitenant Low in vrijheid te stellen. Door het plotseling zwellen der Panjkora heeft de expeditie met nieuwe moeilijkheden te kampen. De over die rivier geslagen ponton brug is door den stroom vernield, zoodat de genie thans zal trachten eene hangende brug te maken. Eene afdeeling onder luit.-kolonel Battye, die van Sado uit eene verkenning maakte aan de overzijde der rivier, is op eene aanzienlijke strijdmacht gestuit en moest met verlies van haren aanvoerder en vele andere dooden en gewonden ijlings terugkeeren. Telegrammen van de regeering melden, dat een broeder van Umra Khan door inlanders gevangengenomen is en aan de Engelschen uitgeleverd zal worden. De colonne van kolonel Kelly is er den 9n in geslaagd het garnizoen van Mastoei te ontzetten, na den vijand op zyne hoogten bestormd en verjaagd te hebben. De vijand was overigens niet talrijk, maar hij vocht hardnekkig. Uit Simla wordt van gisteren gemeld Kolonel Kelly, van het garnizoen te Mastoei, heeft den vijand, 500 sterk, door wien hij sedert 18 dagen ingesloten werd, op de vlucht geslagen, na een gevecht van een uur. BÜSLIN». Ter bescherming van den Transsiberischen spoorweg tegen de Mongooische stammen, heeft de regeering een duizendtal kozakken met hunne gezinnen naar Ussuri gezonden. Elk gezin ontving een geschenk van 600 roe bels, terwijl de czaar hen bij hun vertrek uit Odessa per telegraaf gelukwenschte in hun nieuw leven. Te Warschau is een uitgebreid komplot ontdekt om graaf Schuwaloff, den gouverneur- generaal van Polen, te vermoorden. Dinsdag avond zijn een aantal burgers van "Warschau in hechtenis genomen en geboeid naar de citadel gebracht. Onder de gevangenen waren twee dames. SPANJE. De koningin-regentes heeft de benoeming geteekend van graaf de Benomar tot gezant bij het Italiaansche hof. De Carlistische en republikeinsche afge vaardigden zullen de regeering interpelleeren over de vraag wie de verantwoordelijkheid draagt in het geval met de »Reina-Regente". Een officieel telegram meldt de aankomst van maarschalk Martinez Campos te Puerto- Rico. Zondagmiddag kwam de opperbevel hebber der regeeringstroepen op Cuba aan en werd met geestdrift door de bevolking ontvangen, terwijl allerwegen de vlaggen wa ren uitgestoken, 's Avonds om 5 uur reeds vertrok de maarschalk in de richting van Guantanamo de Cuba. Het schijnt, dat de sedert lang verwachte generaal der opstandelingen, Mareimo Gomez, thans waarlijk op Cuba gedebarkeerd is, komende van Sint Domingo. PORTUGAL. Naar de Times uit Lissabon verneemt, is weder eene troepenmacht van 300 man naar Lorenzo Marquez vertrokken. Een aantal bull dogs worden voor den voorpostendienst mee genomen. 8 E R V I E. De kroonpretendent prins Arsen Karageor- gewitch, die als luitenant by de Russische garde dient, blijkt niet een langdurig buiten- landsch verlof te hebben gekregen, maar ge heel uit den dienst ontslagen te zijn, om reden dat hij tot over de ooren in de schuld steekt. By na het gansche vermogen zijner vrouw, de Russische prinses Domata Demidoff, die 20 millioen roebels mede ten huwelijk bracht, heeft hy by het spel zoekgemaakt, op grond waarvan zy eenige maanden geleden echtscheiding vroeg en verkreeg, om daarna met een ander officier der garde te trouwen. Sedert wordt prins Arsen door zijn broeder Peter, den schoonzoon van den vorst van Mon tenegro, onderhouden, maar ook deze mist de middelen om eene samenzwering in Servië op touw te zetten. Van hunne zijde heeft koning Alexander dus vooreerstgeen gevaar te duchten. Te Belgrado zijn manifesten van de cen trale comité's der radicale en liberale party n beslag genomen, die aanmaanden zich van kiezen te onthouden. De regeering vond in deze publicaties passages van opruienden aard. AMERIKA. Uit Washington wordt van gisteren gemeld De vrouw van Foster, gewezen secretaris van financiën, ontving een telegram van haar man, waarin jiy het bericht bevestigt, dat gisteren de vrede tusschen China en Japan is geteekend. Foster denkt begin Juni naar Amerika terug te keeren. Een Reuter-telegram uit New-York bericht, dat Nicaragua op het ultimatum van Engeland heeft geantwoord met het voorstel een com missie te benoemen, die de hangende kwestie der door den Engelschen consul te Bluefields geëischte schadeloosstelling zal regelen. Het Amerikaansche eskader onder admi raal Meade is voor Colon aangekomen! Het Amerikaansche Middellandsche-zee-es- kader onder admiraal Kirkland is voor Beiroet aangekomen; de voorspelde opstand tegen de zendelingen blijft echter uit. CHINA. Reuter telegrapheert uit Shanghai, dat in verschillende groote steden van China een proclamatie verspreid is, waarvan de inhoud groote ontroering teweegbracht onder de Chi- neezen. Niet minder wordt er in gezegd, dan dat de keizer onbekwaam tot regeeren is en het rijk zijn val naby gekomen, daar de amb tenaren, op wie de hoerscher zijn vertrouwen had gesteld, allen blijken omgekocht te zijn. De bevolking is door dit stuk in staat van groote opwinding geraakt, en reeds zijn er teek en en van oproer. Het schijnt dat de proclamatie het werk is van een der talrijke geheime genootschap pen in China. De Times verneemt uit Shanghai: De schoon zoon van Li-Hung-Chang seint, dat de vrede gisteren gesloten is op de voorwaardenonaf hankelijkheid van Korea; Japan behoudt de veroverde plaatsen en ook liet gebied ten oosten van de Liao-rivier; Formosa wordt voorgoed afgestaaneene oorlogsschatting van 100,000,000 dollar en een of- en defensief verbond, JAPAN. Uit Jokohama wordt heden gemeld dat het vredesverdrag tusschen China en Japan is geteekend.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1