Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw, O n tl e r w ij s. Be c lit zaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Nieuws. dan strikt onvermijdelijk mag -worden vertraagd. Voor zulk een beweging zou, meende spr., algemeene deelneming zijn. want werkelijk, de voorstanders van groote uitbreiding slapen niet en een wel ingerichte beweging op het juiste oogenbiik door de leiders van verschillende demo cratische groepen gemeenschappelijk opgezet, kan aan den sluimerenden toestand onmiddellijk een einde maken. Ten slotte zei de voorzitter toe, bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het verbond «en register te bewerken van de in den loop der jaren behandelde onderwerpen en de naar aanleiding daarvan genomen besluiten of aangenomen con- clusiên. Voor het volgend tijdperk zou hij gaarne een andere methode van werken van het verbond zien en wel lo. door betere toelichtingen te geven bij de vraagpunten en 2o. door minder punten op de beschrijvingsbrief te brengen. Aan een voorbereiding voor zulk een herziening zal ter gelegener tijd worden gedacht. Met een opwekking ora samen te werken tot het verkrijgen van het stembiljet, besloot de voorzitter zijn toespraak, waarmede hij de leden welkom heette en de vergadering opende. Zijn rede werd met applaus begroet. Er waren vertegenwoordigd 26 afdeslingen. Hierna werden door den heer Th. Last huijzen eenige mededeelingen gedaan omtrent het door het verbond opgericht alg. Ned. begrafenisfonds. De toestand tot 31 Dec. 1894 was vooruit gegaan ai kwamen er geen afdeeiingen bij. Het ledental vermeerderde met 400 en klom tot 8931. De nabiijvenden van 50 personen kregen de premie van f10 en 18 die van f5 boven de gewone uitkeeringen, aizoo f590. De uitkeenngen bedroegen f4819, makende te zamen van af 1 April '94 tot 31 Dec. '94 een bedrag aan uit keeringen van f80.110. Op 31 Dec. was het kas-saldo met inbegrip van dat in de klas van toelaag f 33.293 80i/«. Met het oog op de veiligheid werd het bezit 39 certificaten a. f 1000 overgeschreven ten name van het »A. N, W. V." op het Grootboek der Nat. Werk. Schuld. Het jaarverslag vermeldde grootendeels bekende zaken en onder meer, een verklaring, waarom het dagelijkse!) bestuur gemeend had, dat het geen spoed behoefde te maken met een beweging voor kiesrechtuiibreiding, waartoe de soc. dein. arbei derspartij het verbond had uitgenoodigd. Het aantal atdeelingen was met 3 Beklommen o. a. Zutfen met 300 leden het verbond telt thans 34 afdeeiingen. De volgende voorstellen werden behandeld. lo. Vuorstel-Gouda ora een congres te doen honden voor maatschappelijke hervormingen door alle gelijkgezinde vereenigingen. Besloten werd hiertoe ter gelegener tijd eens pogingen te doen. 2o. Voorstellen-Rotterdam en Hin teloopen be treffende het woningvraagstuk. Rotterdam wilde een wet op de onbewoonbaarverklaring. De vonrz. wees op de groote moeilijkheden van het woningvraagstuk. Hij wilde afkeuring uitspreken over het gemeentebestuur van Hinde- foopen en voorts liet vraagstuk aan de orde houden, om ter gelegener lijd een stem uit het verbond te doen opgaan. De afkeuring gold het feit, dat reeds voor 2 jaar de geneeskundige inspecteur ie Groningen een 20-tal woningen te Hindeloopan had onbewoonbaar veiklaaid en toch alles nog bij het oude was gebleven. De Rot wilde die afkeuring uitspreken over alle slechte woningen in Nederland, doch het voorstel van den voorz. werd aangenomen. 3o. Voorstellen-Leiden. Het centraal bestuur wende zich tot de regeering met het verzoek tot afschaffing van arbeid door vrouwen in fabrieken, en tot instellen van Kamers van arbeid, geregeld door den staat. Tot het laatste werd besloten. Wat het eerste betreft, weid met 36 tegen 3 stemmen uitgesproken de wenschehjk- lieid. dat geen gehuwde vrouwen werken irt fa brieken. 4o. Vooistel Schiedam, verlangende staatstoe zicht op den vei koop van sterken drank, wat betreit vervalschingen. Ingetrokken, omdat men algemeen van opinie was, dat sterke diank niet beliouide onder de rubriek levensmiddelen en het niei noudig was deze ta gebruiken. Tweede dag. Over den financieelen toestand wordt medegedeeld, dat de ontvangsten van het verbond hadden bedragen f2165, de uitgaven f1918, zoodat een batig saldo in kas is van 1246,50. Als bestuursleden werden herkozen de beeren B. tl. Heldt, als voorzitter, D, Nanmnga, II. Heydennjk, H. Kok en P. Plakké Pzn. Op voorstel van den voorz. werd besloten, ia den loop dezer week, op den dag waarop de Dzlltsche gist- en spiritus-fabriek haar 25-jarig bestaan herdenkt, namens het verbond telegra fisch een gelukwensch te zenden aan den heer Van Marken en diens personeel. Hierna was aan de orde 5o. Voorstel-Bolsward, om een uitspraak te doen over het vraagstuk der landnationalisatie. Leeuwarden stelde de motie voor uit te spreken dat het in het algemeen belang is allen grond langs regelmatigen weg uit het particulier bezit in dat der gemeenschap te brengan. Rotterdam en de voorzitter bestredbn de motie. Zij wilden allen vergemakkelijking van onteige ning. Langdurig werd gesproken over de wijze waarop dit zou kunnen en behooren te geschie den, waarna de motie met 24 stemmen vóór, 8 tegen en 4 in blanco werd aangenomen. Omtrent de afdeeling Kralingen werd beslo ten haar zelfstandig te laten voortbestaan. 6o. Kinderaibeid te plattelande werd uitvoe rig besproken. Besloten werd bij de regeering aan te dringen op leerplicht en op uitbreiding van de arbeidswet tot veldarbeid. 7o. Voorstellen-Uithuizen, om aan te dringen op progressieve grondbelasting en om te protes teeren tegen beschermende graanrechten. Het eerste verworpen, het tweede aangenomen. 8o. Voorstel-Boskoop. Wat het verbond doen kan tot uitbreiding van het kiesrecht? Het ant woord luidde, dat men dezerzijds het gunstig oogenbiik zal afwachten, om het mogelijke ter bevordering der uitbreiding te doen, in vereeni- ging met andere groepen. Hierbij drongen De Rot en Nolting aan op samenwerking tnet het onlangs gevormde comité door de sociaal-democratische arbeiderspartij in het leven geroepen. Dit standpunt werd bestreden door den voorzitter, die het oogenbiik om op te treden niet gekomen achtte en dan wel samen werking wilde, doch van het verbond uitgaande. Ten slotte werd het centraal bestuur met 34 stemmen voor en 4 in blanco gemachtigd om te gelegener tijd met rle bestmen van verschillende democratische vereenigingen te overleggen, wat in zake kiesrechtuitbi aiding gedaan kon worden, b.v. door het opzetten van een algemeene bewe ging voor kiesrechtuitbreiding. De heer De Rot bedankte naar aanleiding hiervan als lid van het centraal bestuur. In zijn plaats werd bij tweede stemming tot bestuurslid gekozen met 25 van de43 stemmen de heer Jansma van Leeuwarden, die de benoe ming aannamop den heer Snel van Schiedam waren 18 stemmen uiigebracht. De voorzitter bracht den afgetreden vice-voorzitter hulde voor 't geen hij voor het verbond had gedaan. 9e Voorstel. Schiedam. Wat kan het verbond in het belang van scbutterplichtige werklieden doen om hem te gemoet te komen in verzuimden tijd bij bet in dienst zijn bij brand en wapenoefe ningen? Deze zaak werd, daar het hier eene plaatselijke aangelegenheid gold, overgelaten aan de afdeeiingen. 10. Voorstel Workurn, om mee te werken met de Nederl. Volkspartij, vroeg deze afdeeling ver tegenwoordiging van het centraal bestuur op de vergadering, 21 April in Den Haag te houden. De voorz. was hiertoe we! geneigd. Hij raadde echter de afdeeiingen af, zich bij de Volkspartij aan te sluilen, daar dan het A. N. VV. V. er onder zou lijden. Het verbond wenschte zelfstandig te blijven, doch was geneigd tot samenwerking. De heer Post raadde sterk af, om zich bij de Volks partij aan te sluiten. Het gaf slechts verbrokke ling van krachten waarbij Rotterdam (De Klerk) zich aansloot, er evenwel op wijzende, dat het Centraal Bestuur wat meerder weikzaamheid zou ontwikkelen. Daardoor zouden zeker voorkomen worden voorstellen, om dit of dat op te richten. Ten slotte werd besloten, dat de verga lering zal worden bijgewoond door den voorzitter, zon der dat een beslissing in zake aansluiting wordt genomen. Door Harlingen werd nog een woord van dank gesproken over liet optreden van den voorz. in de Tweede Kamer bij de pensioen-kwestie. De bijeenkomst werd hierna met 't oog op het late uur gesloten. '«-Gravenliage. De Koninginnen vertrek ken Zaterdag, des namiddags te 2 uur, met een extra trein van de Hollandsche spoor naar Amsterdam, waar de koninklijke trein te 3 uur 5 min. verwacht wordt, beide tijd stippen gerekend naar plaatselijken tijd. Eene commissie uit het comité te Amster dam, dat zich ten doel stelt luitenant-gene raal Vetter bij zijne terugkomst in het vader land eene hulde te brengen in de hoofdstad, is dezer dagen hier geweest tot het bespre ken van eenige maatregelen. Zij had o.a. een conferentie met den broeder van den generaal, den heer W. Vetter, gep. overste van het O.-I. leger, die hier ter stede woont. Wij vernemen, dat bij den minister van waterstaat een adres is ingediend, geteekend door ruim een 130 tal van de voornaamste neringdoenden te Scheveningen, tot onder steuning der eerste aanvraag door de heeren De Villeneuve en Scholten gedaan voor den aanleg en de exploitatie van een normaal spoor van den Hoek-van-Holland naar Scheve ningen als eerste gedeelte van een geheele kustlijn tot Helder. (N. li. Ot.) Het nieuwbenoemde lid van den Raad van State, mr. J. P. Moltzer, is gisteren in de ver gadering van dat staatscollege beëedigd. Gisteren is Delfland begonnen met de werkzaamheden voor den aanleg van de 140 meter lange baznltglooiing van »Zeerust" tot voorbij het Hotel Rauch". Falbs weervoorspellingen Van 18 tot 20 April: Het weer blijft tamelijk mild, toch kunnen nog enkele sneeuwbuien wor den verwacht. Uit de berichten over groote aardbevingen in Oostenrijk en Italië in den nacht van Zondag op Maandag kan men het gebied waarover zij zich hebben doen voelen ongeveer als volgt afbakenen. In het noorden schijnt Weenen het uiterste punt te zijn geweest, terwijl in liet westen Tirol met het Etsch dal tot Verona, Aico en Meran, voorts Karinihië en het meer van Worth zijn getroffen; zuidwaarts sirekte de golving zich uit over Istnë, Dalmatié en Bosnia tot Saiajewo, en in de laag vlakte van Lomb.irdije tot Florence; in het oosten werd het oude gebied van aardbevingen Agram, Fiume, Abbazia en Triest getroffen. Het ergste schijnt het in Laibach te zijn ge weest; tusschen haiftwaaif en halfacht zijn daar 31 schokken geteld. Volgens telegrammen van daar zijn alle huizen, keiken en gebouwen in de geheele stad beschadigd en verscheiden menschen dood of gewond. De kazerne van de cavalerie is ineengezakt, de landsschouwburg en de Maria- kerk hevig beschadigd, de huizen in do stations straat zijn ingezakt of dreigen in te zakken. De commandant van de stad heeft huizen laten onderzoeken en straten afzetten. Alle inwoners kampeeren in de open lucht, en zieken, kraamvi ouwen en kleine kinderen zijn daar zoo goed het ging gelegerd. De krachtigsten zijn naar het busch in de buurt gpvlucht. Vrouwen en kinderen, die reeds te bed lagen toen de aard schokken begonnen, zijn slechts van de allernoo- digste kleeren voorzien, want men dorst niet meer in de huizen lerog te keeien. Er heerschte een onbeschrijfelijke wanorde. Alles liep door elkaar. De vluchtelingen verleiden elkaar gillend hoe ze aan het gevaar waren ontsnapt, hoe de plafonds inzakten, vazen, klok ken, schilderijen en huisgprei naar beneden kwa- '^men en door de kamer vlogen. Op de straat vielen steenen van schoorsteenen en dakpannen de arme merischen op bet hoofd. De kerktorens staan scheef en kunnen geen stootje meer velen, de Füi stenhof en de Burg zijn zoo beschadigd, dat ze gauw zullen moeten wor den afgebroken. De trein uit Triest was bij den eersten schok dicht bij Laibsch en moest midden op den weg blijven staan. Toen de schokken voorbij waren, reed hij langzaam naar Laibach, maar de passa giers dotsten daar niet uilstappen en de sta tionschef vetklaaide dat de trein niet door mocht rijden eeist moest de weg onderzocht worden, vooral de bruggen. Werkelijk werden 's morgens op den weg verscheiden rotsblokken gevonden. Te Triest moest de militaire bezetting van de g'vancpnis worden versterkt, daar de gevan genen zeer ongerust en weerspannig weiden. Personen die in den sneltrein van Triest naar Weenen zaten, vertellen dat de bewoners van de dorpen overal buiten kampeeren, en dat zij tal van gebarsten huizen hebben gezien. Te Fiume vluchtten de raenschun in hevige angst op de schepen die in de haven voor anker lagenin een oogenbiik waren deze stampvol. Vooral de groote stoombooten van de maatschappij Adria en van de Ungaro Croata en de groote zeilschepen, alsmede een stoomboot die 400 waggons jute had gelost, waren in enkele secon den dicht bezet met menschen. Uit Venetië en Boven-Italië in het algemeen zijn dergelijke berichten gekomen. Met ingang van 16 Mei a.s. is benoemd tot directeur van het postkantoor te Viaardingen de heer P. D. Cöster, thans commies der posterijen eerste klasse. Vermits het stoomschip Princes AmaUa der stoomvaartmaatschappij sNederland", wegens herstelling van onderweg bekomen averij, te Genua zal worden opgehouden, is heden (17 dezer) geen brievenmaal voor Nederlandsch Xndië over Genua verzonden. Nader zal worden aangekondigd wanneer eu met welke gelegenheid de verzending van de thans aanwezige brieven en andere stukken voor Nederlandsch Indië zal plaats vinden, St.-Ct Gistermorgen werden te Rotterdam uit de Hoekscha Waard aangebracht 300 stuks hoorn veede prijs der ossen was f 140 a 150, die der kaifkoeien f 200 a 240, en de andere koeien f 160 en hooger. Meerendeels werd het vee gekocht door Belgische kooplieden. Te Sloten (Fr.) zal een school met den bijbel worden gesticht. In de gisteren gehouden zitting der arrond,- rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld J. D., werkman te Schiedam, wegens verzet tegen de politie aldaar, tot 8 dagen gevangenis straf. A. M., brandersknecht te Schiedam, wegens mishandeling van een ambtenaar, tot 8 dagen gevangenisstiaf. M, P. v. d. B. hvr. van W. G. M V. to Schiedam, wegens mishandeling en beleediging van een ambtenaar in functie, tot 8 dagen ge vangenisstraf. Diefstal van een hoevelheid touw, tuebehoo- rende aan den beer C. Broeksmit, op 16 Maart j.l. te Schiedam gepleegd, bracht niet den straf rechter in aanraking C. v. B., lGjaurbian- derskneeht te Schiedam. De beklaagde, reeds vroeger tot een korte celstraf veroordeeld, be kende het touw aan het Balkengat, achter do houtkooperij der firma v. d. Eist Sc Co. weggeno men en bij een uitdrager in de Bi eedstraat ver kocht te hebben. Vijf getuigen bevestigden de bekentenis volkomen. Het bleek nog, dat do opkooper de 4>/s KG touw met inbegrip van den zak voor 15 cent gekocht heeft. Met het oog op de zeer ongunstige rapporten omtient dezen beklaagde eischte het O. M. twee maanden ge vangenisstraf. Vervolgens had zich te verantwoorden W. J. C. v. d. V,, branderskneebt te Schiedam. Htj zou den 4ri Maart j.l. te Schiedam een aan A. van der Sluis toebehoorend boezeroen hebben weggenomen. Beklaagde, die in de instructie een volledige bekentenis had afgelegd, was thans niet ver schenen. Uit het verhoor van een tweetal getui gen blijkt dat de beklaagde dien dag tn de bsan- derij van den lieer A. Dirkzwager was geweest, waar men had opgemeikt dat bij bij liet heen gaan een dikte onder de jas had. Even na zijn vertrek vermiste 4e bestolene, die in bedoelde branderij weikzaam is, zijn eigendom. Tegen beklaagde, die reeds herhaalde vonnis sen te zijnen laste heeft, luidde de eisch than, zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak tn deze zaken over 8 dagen. KRALINGSCHE VEER.Gisteiochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 223 zalmen, die voor f 1 05 tot 1.25 per >/s kilo werden ver kocht. Nog werden aangebracht 113 eliten. Men schrijft ons uit oud-Iiralingen Het is opmerkelijk hoe sterk de elftvangst elk jaar afneemt. Was in het vorige jaar de vangst al zeer onbeteekenend, dit jaar schijnt zij nog minder te zullen zijn. Tot heden w er I slechts een 200-tal aangevoerd, terwijl in hetzelfde tijdsver loop van het vorige jaar nog ruim lOOOO stuks werden aangevoerd. Nbl.) AMMERSTOL. De vorige week zijn alhier ter markt aangevoerd 41 zalmen, die voor fl .20 a 1.50 per i/s kilo werden verkocht, alsmede 1 elft. GORINCilEM. In het visrhwater dezer ge meente zijn de vorige week gevangen en ter markt verkocht 10 zalmen, die voor f 0.32 a 1.40 per i/3 kilo werden verkocht, en 31 elften, die f 0.35 a 1 40 per stuk opbrachten. Keü.-Herv. Kerk. Beroepen: te Nimiwerkei k-n/d.- IJsel (toez.) ds. W. van der Waal, te Moeikapello te Oldeboorn ds. W, van Sloten, te Rouveen te Klundert ds. J. G. P. Muller, te Nunspe'et. Bedankt: voor Stadskanaal door ds. P. F. v. d. Berg, te Zieriksee. BURGERLIJKE S T A N D. Geboren i 43 April. Wilhelmina Elisa beth, dochter van J. Koorengevel en M. de Pater, Nieimstraat. "VVilhelmina Frederika Neeltje, dochter van P. C. Slieker en A. Bruelleman, Dwarsstraat. 14, Cornelia,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3