S POR T. Gcmengdo Iïerielite». P E It TELEGIÏ A AE. Land- en Tuinbouw. Het wordt op de linkerborst gedragen aan een lint ter breedte van 3.8 centimeters, be staande uit vijf oranje, afgewisseld door vier Nassauscli-blauwe verticale strepen, alle van gelijke breedte. Het lint wordt niet zonder bet kruis ge dragen. Het kruis wordt slechts eenmaal uitgereikt. De Ilaarl. Ct. verneemt met zekerheid, dat de voormalige Kijn-Spoorwegambtenaren, die zich niet met de getroffen schikking hebben kunnen vereenigen, van plan zijn bij de Regentes een audiëntie aan te vragen, ten einde door IJ. M. een minnelijke schikking te verkrijgen. Zaterdag zullen de afgevaardig den voor deze audiëntie worden gekozen. Het tweede vakcongres van den »Ned. Room^cli-Kathoiieken Volksbond", ondereere- voorzitterschap van den heer C. J. M. Botte- manne, bisschop te Haarlem, zal worden ge houden tc Amsterdam op Zondag 15, Maan dag 'tö en Dinsdag 17 September. Dit con gres zal vergaderen in drie sectiën, n.l, V a k- bonden met de afdeelingen R.-k. bakkers- bond, lioulbewerkersbond, metaalbewerkers- boud, iederbewerkersbond, schihlet'sbond en typografenbond vakvereenigingen met de af deelingen kleermakers, kalk- en steenbewer kers, land- en tuinbouwers, handels- en kan toorbedienden, sigarenmakersalgemeene be langen met de afdeelingen afdeelingsbestu- ren, fondsen van onderstand, gecentraliseerde Barbara-vereeniging. Het programma van het congres is als volgt vastgesteld Zondag 15 September, a. Van 12 uur 's middags af tot 2 uur 's nam. bijeenkomst in het Gildehuis der afdeeling Amsterdam (Heerengiachl 489). b. Van 2 tot 4 uur gezamenlijk bezoek aan do wereldtentoonstelling. c. Te halfzeven uur plechtig lof in een nader te bepalen kerk. d. Te 8 uur openingszitting van het congres, dat door den lieer Bottemanne zal worden geopend, en waarin voorts eenige bekende sprekers zullen optreden. Maandag 16 September, a. Te 8hf uur mis, op te dragen door den heer G. W. Konings, met Veni Creator, in een der kerken. b. Te 9V uur gelegenheid voor de afge vaardigden, wier geloofsbrief nog niet is na gezien, om zulks door het algemeen secretariaat te laten doen. c. Van 1012 uur eerste vergaderingen der sectiën. d. Van 2 5 uur tweede vergaderingen der sectiën. e Te 8 uur algemeene congreszitting, waarin wederom eenige sprekers zullen optreden. Dinsdag 17 September: a. Van 9—12 uur derfl vergaderingen der sectiën. b. Van 24 uur gelegenheid voor die sec tiën, welke niet met hare werkzaamheden mochten gereedgekomen zijn, om hare slotzit tingen te houden voor de overige congres leden gelegenheid tot gezamenlijk bezoek aan de tentoonstelling. c. Te 5 uur algemeene sluitingszitting van het congres, waarin verschillende sprekers zullen optreden. Het ^Genootschap van Nijverheid" in Gro ningen heeft het vraagpunt: »Is het wensche- lijk, dat door het genootschap wordt aange drongen op de instelling eener rijks-hypo theekbank voor den landbouwer?" gesteld in handen van de heeren Heidema Sr. en II. D. Ebbens, ter fine vau onderzoek. De conclusie van het rapport is, dat »in beginsel geen bezwaar bestaat tegen de op richting van een rijks-hypotheekbank voor den landbouw, doch dat de voordeelen voor de provincie Groningen zoo gering zullen zijn, dat het niet wensclielijk is, dat door het hoofd bestuur van het ^Genootschap van Nijverheid" op de instelling daarvan wordt aangedrongen. In eene woning in de Kikkersteeg te Rot terdam is gisternamiddag een minderjarig meisje aangehouden, dat zich aldaar tegen den wil van haren vader ophield. Zij is door ha,en vader medegenomen naar de ouderlijke woning te Schiedam. (N. H. Ct.) Te Maassluis had een 6-jarig jongetje de onvoorzichtigheid een brandende sigaar in zijn zak te steken. Hij liep daarmede den A laardingschen dijk op, zijn kleeren geraakten in brand en het kind kreeg zulke brandwon den, dat het aan de gevolgen overleden is. De lustrumfeesten van het Leidsche stu dentenkorps zullen plaats hebben in de week van 17 Juni tot en met 22 Juni. 's Maandags heeft de feestelijke inhaling plaats van de oud-leden van het korps, gevolgd door een gezellige bijeenkomst op den avond vau dien dagdes Dinsdag wordt de gecos- tumeerde optocht gehouden, tewiji 's Woens dag daarop het reünie-diner zal plaats hebben. Tijdens het landbouwkundig congres te Dordrecht zal van 5 -10 Juni aldaar een onderlinge tentoonstelling van land- en tuin- bouwvoortbrengsoïen gehouden worden; 45 firma's zullen deelnemen, terwijl 15 bloemis ten als gast-inzenders hun medewerking ver- leenen. De tentoonstelling zal in nKimstmin" plaats hebben. In den namiddag van den 2n Paasehdag was de Dordtsche afdeeling van het Leger des Ileils met hare aanvoerders naar Dubbeldam getogen met bet doel aldaar, met muziek, een feestelijke bijeenkomst te houden. De Dubbeldammers, naar 't scheen, niet bijster met het leger ingenomen, trokken 't bij zijn komst in het dorp met stokken ge wapend te gemoet, zoodat er al spoedig een algemeene vechtpartij plaats had, waartegen de gemeente-veldwachter, die ter plaatse aan wezig was, niets kon doen. Het leger kon dan ook het voor de bijeenkomst bestemde lokaal niet binnentreden en was genoodzaakt in aller- haast naar Dordrecht terug te keeren. Te Alkmaar is een 77-jarige vrouw in brand geraakt door vuur in eene test en aan de gevolgen overleden. Binnen korten tijd zal op een Zondag een pleiziertrein rijden van Nieuwe Schans naar Friedrichsruhe, waar Bismarck zijn vereerders uit Oost-Friesland en Oldenburg zal begroe ten. Ook Nederlanders kunnen de reis mee maken tegen den prijs van f 6.90. De vrouw van den arbeider A., uit het na burige Blankenham, ontving, terwijl zij te Blokzijl haar boodschappen deed, de vreese- lijke tijding, dat haar huis in brnnd stond, waarin zij haar 4 kinderen had achtergelaten. Doordien de woning rondom in bet water is gelegen, had zij de deur gesloten en zijn nu alle kinderen, van 7 tot '/a jaar, in de vlammen omgekomen. Gistermorgen r nstreeks Guur is de huizinge van den landbouwer en bakker L. E. ten Berge te Steggerda geheel in de a"-ch gelegd. Een groot gedeelte van den inboedel en 2 paarden zijn gered, terwijl 20 stuks vee en al het overige in de vlammen zijn omgekomen. Dit is de derde brand, die Ten E. in dit huis binnen enkele jaren is overkomen, waarbij 2 malen het huis geheel is afgebrand. Alles was verzekerd. Een zeer ernstig ongeluk heeft Dinsdag te Leeuwarden plaats gehad. Terwijl een paar jongedames op den Stienser straatweg wan delden, kwam een marechaussee achter haar aanrijden. Een der dames, een meisje van 20 jaar, schijnt verkeerd te zijn uitgeweken, met het gevolg dat zij, hoe weet men nog niet, viel, en het paard over haar heen kreeg. In wendig werd zij zwaar bezeerd. Zij werd in een uitspanningsoord in de nabijheid opgeno men en kon eerst 's avonds laat per brancard naar haar woning worden vervoerd. De toe stand blijft zorgwekkend. Naar men ons mededeelt, hebben eenige heeren te Utrecht eene maatschappij opgericht tot stichting van een hoofddepot voor berei ding van serum tegen diphtheritis. (N.v.d.D.) A'oor drie van de vijf te stichten boerderijen in de Wormermaten te Apeldoorn, voorden sOranje-Bond van Orde", is het geld reeds aangeboden. Als verdacht vau den brand tc Dwingclo gesticht te hebben, is Zaterdag te Beilen dooi de marechaussees gearresteerd en ter beschik king vau de justitie gesteld de winkelier A. B., tegen wien reeds dadelijk na de ramp ernstige vermoetlens hebben bestaan. Door de stoomtram te Rozendaal is nabij Etten-figur de onlangs uit Lombok terugge keerde militair .1. Brabeis overreden. De ongelukkige was terstond dood. Bij bet bezoek aan de rillustre Lieve Vrouwe Broederschap" te 's-Hertogenbosch zal aan de Koninginnen een zilveren beker ten geschenke worden aangeboden, geheel volgens het model van den zich daar bevindenden historisehen tinnen beker, waaruit prins Willem de Zwijger heeft gedronken. De lieer J. T. Ci'emer geeft in 'Eigen Haard een levensschets (met uitmuntend gelijkend portret) van mr. W. K. baron van Dedem, oud-minister van koloniën. 's-Gravenhage. De minister van finan ciën, de heer Sprenger van Eyk, is gister ochtend alhier teruggekeerd van zijn zes- daagsch verblijf buitenslands. De gemeenteraad heeft gisteren met 23 tegen 11 stemmen afgestemd het voorstel van B. en W., om machtiging te verleenen tot aanvaarding van de voorwaarden, door dijk graaf en hoogheemraden van Delfland gesteld, voor de herstelling van den strandweg, enz. Blijkens de discussie hadden verschillende leden bezwaar tegen de door Delfland ver langde bepaling, dat 1 iet buitenbeloop dezer zandaanslortingen door en ten koste der ge meente, op den duur tegen afslag zal worden voorzien, waartoe aan dijkgraaf en hoogheem raden vóór of op 1 Augustus a s. de plannen ter goedkeuring zullen worden ingezonden. Men wilde zich tot zoo iets niet verbinden eerslens uit onbekendheid met de geldelijke gevolgen en voorts omdat, gelijk vooral de Schevenirigsche leden uiteenzetten, de vis- scherij geheel ten doode zou zijn opgeschre ven, zonder dat er iets in iiet vooruitzicht was gesteld, waarmede de visseherij te redden. De betoogen van het belang der badplaats mochten daartegenover niet baten. De raad wilde dezen sprong in liet duister niet doen. De weihennen en harddraverijen te Clmgendaal (Den Iluag) zullen plaats hebben 20 Juli. De Antwerpsehe wereldtentoonstelling van 1894 heeft, blijkens de nn openbaargemaakte sta ten, een-winst opgeleverd van-285,160 fis. Door het reisbureau Riese te Berlijn wordt thans eene groote onderneming op touw gezet, bestaande in eene reis om Afrika tot het bezoeken der verschillende landen en koloniën aldaar. Het reisgezelschap zal 1 October van Marseille vertrekken, en tiet eerste reisdoel na het bezoeken der Noordafrikaansche kuststaten en Egypte zal Duitsch Oost Afrika zijn, waar langer vertoefd zal worden, tot het bezichtigen van de Duhsche nederzettingen te Dat'-es-Salaam, Bagamoyn, Pan- gani en Tanga. Vandaar gaat de reis naar Delagoabaaiook worden de goudvelden van Transvaal en de dia- mantgroeven te Kimberley bezocht. Op de verdere reis worden Duitsch Zuidwest-Afrika, hetPortu- geesche Loanda, de Kongo, het tropeneiland Fer nando Po, Karneron en Togoland, de Engolsche goudkust, de negerrepubliek Liberia, Sierra Leone, Fransch Setiegambië en Teneiiffe bezocht. De terugreis geschiedt over Madeira. Te Berlijn heeft in den afgeloopen, bijzonder sneeuwrijken, winter bet sneeuwopruimen niet minder dan 1.109,702 mark gekost. Er werden 70 dagen lang hulp irbeiders ge bruikt bij den stadsreinigingsdienst. Het grootste aantal dier aibeiders was 2500, Da hevigo brand, die Vrijdag j.1. is uitgebroken, in de vei maarde badplaats Tophtz (Bolieinenj,. heeft 50 huizen, waaronder 2i hotels, abtmvle het post- en letegiaafkaruoor, in de asch gelegd. De beluchte Sardmische roover Dtiloga is bij Ozieii doodgeschoten in een gevecht mot gen darmes. Een zeer angstigeri aanblik bood Zondag de haven van llavre. Zij geleek een vlammenzee dio licit steeds vorder in zee uitlneidde. Wat was er geschied De .stoomboot La llêut', liggende in de buitenliavori. geladen niet 1800 vaten petroleum, was in biand geraakt. Nau welijks had do kapitein de vlam bemerkt, of een verschrikkelijke ontploffing volgde en de brandende petroleumvaten weiden omhoogge- siingerd en verspreidden zich over ln-t water. Gelukkig was de wind van do kust in het tegenovergestelde geval zou het onheil niet te overzien z'jn geweest. De brand woedde eenige uren voort, totdat do petroleum verteer I was. Do schade is zeer groot. Sclnp en lading zijn totaal verloren en ontelbaar vele i uiten zijn in de huizen aan de haven gesprongen. liet bericht, dat bij Cidix eon Resell was aangespoeld met een brief van een der mannen van hot vermiste ooi!og-se!np Ih'tna-Ilrgeiita, wordt nu weer tegengesproken. Er is niets met zekeiboid bekend omtrent liet sclnp. Maar men beschouwt 't als verloren. De koningin-regentes, die nog onlangs eenige hoop bad op bet terecht komen van de vermisten, laat nu op bate kosten in de San-Fiancisco-ketk te Madrid een plechtigen lijkdienst voor hom vieren. In verscheidene andere steden worden lijkdiensten voorde verongelukten gevieid, en er zijn verscheidene inschrijving#» voor do nagelaten betrekkingen der slachtoffers geopend. De Niag.u-a-waterval dient den geologen als een soort van tijdmeter voor liet bestaan van de tegentvooidige aardperiode sedert het ijstijd- perk. In het Amerikaanse!] Nation kundig Genoot schap te Brooklyn gaf J. W. Spencer vei slag van zijne jongste onderzoeking#» betieffende den vermaalden waterval on liet jaarlijks terug wijken daarvan. Naar zijn berekening is zie waterval 31.000 jaren oud en zal hij nog 5000 of 6000 jaren duren. De Perzische stad Kul solum, die bij een aai d- bevhig geheel werd verwoest, is in de aarde verdwenen. Een voerman, die vnn het onheil ooggetuige was, verhaalt dat hij den 17n Januari kort nadat hij de stad had vet laten een onder- aards-rh gerommel hoorde, gelijkende op kanon gebulder. Ilij zag om en bemerkte een dichte rook en stofkolom. Eenige oogenbhkken daarna was ile stad als van den aardbodem weggevaagd. Een consulaire agent te Kutschau, die als door een wonder werd gered, vei haalt dat bij een hevigeri schok voelde, kort daarop govolgd door een tweeden nog sterkeren, waarop de stad in een diepe kloof verdween. H A VESII A« E, 18 April. Bij de heden gehouden examens is deheerH.J. Lamet's te Schiedam geslaagd voor onderwij zer en voor vrije en orde-oefeningen in gym nastiek. Men schrijft uit Rozendaal aan de N. R Ct. Zelden was de uitvoer van vee uit Nederland

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3