A0. 1895 Vi/oensdag 24 April. N°. 8773 Eerste Blad. KENNISGEVING. egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgever/j. odé. Huitenlandsclie Berichten. 10 UII 1 Abonnehentsprus, per kwartaal Traitco per post, door het geheele Rijk Abonderlijke nonuners t 1.85, 2.50. - 0.10. B1BSAV: BOTE ft~is IKAAT 7 O. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Kleinhandel ln sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam krengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen de volgende verzoekschrif ten zijn ingekomen, om vergunning tot ver koop van sterken drank in hei; klein: lo. van J. H. C. VAN WAART, voor het huis aan de Hoofdstraat no. 97 2o. van L, HOEK, huisvrouw van G. BUB- BERMAN, voor het huis aan de Broersvest co. 39; 3o. van J. VAN DER HORST, voor het huis aan de Prinsensteeg no. 2. Schiedam, den 20sten April 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE, DUIISCHIIO. Meer en meer blijkt dat het ontwerp tot beteugeling der omwentelingspartijen, in den vorm dien dit door de amendementen der Centrum-leden in de commissie uit den Rijks dag heeft gekregen, ook voor de regeeiflg onaannemelijk is. In de best ingelichte krin gen verwacht men dan ook dat de regeering het zal terugnemen om niet de bijna zekere kans te loopen dat het door den Rijksdag verworpen wordt. Niet alleen de nationaal- liberalen, de vrij-conservatieven, de Polen, de radicalen en de sociaal-democraten zullen het gewijzigde ontwerp bestrijden, maar ook onder de conservatieven heerscht verdeeldheid, zoo dat in het gunstigst geval slechts 150 van de 397 leden van den Rijksdag het zullen steu nen. Vermoedelijk zal de tweede lezing van het ontwerp reeds deze week aan de orde gesteld worden. De Beicksanzeiger spreekt het bericht tegen, dat de regeering voornemens zou zijn het ont werp lot beteugeling der omwentelingspar- tjjen terug te nemen. Bedoeld ontwerp steunt op een besluit van den Bondsraad, en er wordt niet aan gedacht op dat besluit terug te komen. De regeering houdt vast aan de verwachting dat het den Rijksdag zal gelukken het ontwerp zoodanig in te kleeden, dat het aan de oorspronkelijke bedoeling beantwoordt. De Nordd. Allg. Ztg. neemt op in het oog loopende wijze akte van het bericht in Engel- 6che bladen dat er tusschen Japan en China waarschijnlijk nog een geheim verdrag ten nadeele van Europa zou bestaan. Ook andere officieuse Duitsche bladen maken daar met «enige bezorgheid melding van. De meeste bladen verklaren overigens ver trouwen te stellen ir. het beleid van Hohenlohe en te verwachten dat Duitschland in over eenstemming met Rusland en Frankrijk het Oostaziatische vraagstuk zal behandelen. Nochtans zijn enkele liberale bladen als de Vossische en de Volkszeiting van meening, dat Duitschland zal blijken voor Rusland de kastanjes uit het vuur te moeten halen. Door de Silezische vrouwen is eene som van 87,500 mark bijeengebracht, om vorst Bismarck een verjaringsgeschenk aan te bieden. Daarvan zullen zij een karpet en een kast koopen, die zij Bismarck ten geschenke zullen zenden. De overige 75,000 mark zijn bestemd voor een Bismarck-fonds, uit de rente waarvan de opleiding zal bekostigd worden van eenige Silezische meisjes. De rechtbank te Halle a. S. heeft Vrijdag uitspraak gedaan in het proces tegen 21 leden van de anarchistische club aldaar, meeren- deels arbeiders, handwerkslieden en kasteleins. De vervolging was ingesteld op grond van 129 van het wetboek van strafrecht «deelneming aan eene vereeniging, die zich ten doel stelt, maatregelen van de overheid of de tenuitvoerlegging van wetten door onwet tige middelen te verhinderen. Dertien d«r beklaagden werden veroordeeld tot gevange nisstraffen van vijf maanden tot een week. Ook zonder het Umsturz-ontwerp blijkt dus het gezag wel te handhaven te zijn. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren bij tweede lezing het wetsontwerp op fabrieken en werk plaatsen goedgekeurd. De groote werkstaking der schoenmakers is geëindigd. In de conferentie, welke door het ministerie van koophandel was belegd met vertegenwoordigers van de fabrikanten en de werklieden, is men het na lange be sprekingen eens geworden over eene schikking, die gelijkstaat met een volkomen overwin ning van de patroonswant al hun zeven voorstellen, waarvan de verwerping de aanlei ding was tot de werkstaking, zijn ingewilligd. DENEMARKEN. Voor het sluiten van den P::ksdag besloten Zaterdag de gezamenlijke tegenstanders van het vergelijk met de regeering uit het Folke- thing, zich aaneen te sluiten tot eene partij, genaamd de linker-reformpartij. Zij telt 33 ledentot haren voorzitter is verkozen de president van het Folkething Hügsbrö. Het bureau is samengesteld uit leden van alle tot dusver bestaande groepen van tegenstanders van het vergelijk. Voorts constitueerde zich eene, uit 27 leden beslaande partij der linkerzijde van het Fol kething, welke gunstig jegens het vergelijkge- .tind is. Zij herkoos haar vroeger bestuur. R S L A N D. De Kronstadtsky Wjestnik verneemt uit Shanghai, dat de Japansche regeering kenne lijk met het oog op Ruslands plan om zich te verzetten tegen de annexatie van het Chi- neesche schiereiland Liao Tong, besloten heeft vreemde oorlogsschepen slechts in klein aan tal, behoudens bij gevaar op zee, in hare havens toe te laten. Dit besluit is officieel ter kennis gebracht van den commandant van het Russische eskader in de Stille Zuidzee. Voor Rusland is dit een zeer onaangename maat regel, zoolang het in den Stillen Oceaan geen ijsvrije havens bezit. In de haven van Nan- gasaki mogen niet meer dan twee Russische oorlogsschepen te gelijk verblijven. Het Rus sische eskader moet dus de Japansche wateren verlaten en in Wladiwostok een groot ge deelte van het jaar opgesloten zijn door het ijs. Volgens den Russiscben correspondent van de Polit. Corr. zal Rusland niet terugdeinzen voor een ernstig conflict met Japan, als andere middelen niet baten om de wenschen die het koestert tot vervulling te brengen. Berichten uit Parijs verklaren dat de Fransche regeering besloten is in deze kwestie met Rusland samen te gaan. Daardoor zou de toestand in Oost-Azië hoogst ernstig kunnen worden, zegt de cor- vwposdent en het is te hopen dat Japan, wetende welke gewichtige plannen Rusland koestert, zijne eischen zal matigen. De uitingen van dezen correspondent van de Polit. Corr. hebben te meer waarde, wijl de schrijver bekendstaat als bevriend met hel Russische departement van buitenland- sche zaken. Meermalen bleken zijne artikelen door dat departement geïnspireerd te zijn, en de toon van zijn schrijven doet vermoeden, dat dit ook thans het geval is. SPANJE. Het aantal der opstandelingen op Cuba bedraagt, volgens een bericht uit Havana aan de Imparcial, 6000 man, die zich grooten- deels in de provincie Santiago ophouden. Volgens een ander bericht zijn de aanvoer ders van den opstand uitgesloten van de am nestie, welke maarschalk Carnpos belooft aan de opstandelingen die zich nu onderwerpen, daar die hoofden meerendeels behooreu tot de aanstokers van den opstand van 1879, en na de onderdrukking vau dien opstand reeds van eene begenadiging gebruik maakten. T D R K IJ E. Uit Armenië komen berichten van een beraamden opstand. De onderdrukking dooi de Turken heeft onder de Armeniërs een verbittering doen ontstaan, die zich in daden wil uiten. De opstandelingen zijn in het bezit van geld en van vuurwapenen. In Mei zullen, naar het heet, in het geheele Turksche rijk de Armeniërs opslaan. De leiders hebben aan de bevolking van het oostelijk deel van Ar menië beloofd, dat de hoofdaanval in Kon- stantinopel zal plaats hebben. Dit zal de op standelingen in Van, Bitlis en Moesh tot hardnekkiger verzet aansporen. Er is zelfs sprake van dat tot den aanval op het paleis van den sultan besloten is, en dat men hoopt aan diens regeering een einde te maken. Een groot aantal Martirii-Henry-geweren, men spreekt van 3000, zijn verborgen in het gebergte bij het meer Van. Aldus luidt het verhaal, dat door Engelsche bladen wordt opgediseht. Geloofwaardig klinkt het zeker niet, want daargelaten nog dat het dwaas zou zijn van een ongeordenden troep om den strijd te willen aanbinden met het in de laatste jaren flink geoefende Turksche leger, is liet bepaald onzinnig, te veronder stellen dat het plan eener groote samenzwe ring reeds vooraf tot in zijne bijzonderheden door de leiders zou worden aan de klok ge hangen. Veeleer is dan ook te veronderstellen dat men hier slechts te doen heeft met on handige vrienden der Armeniërs, die door het verspreiden der sensatieberichten invloed denken te oefenen op de Turksche regee ring, maar er hoogstens in zullen slagen haar nog meer te verbitteren. 8 E R V I E. Men verwacht, dat de Skuptchina zal be staan uit 130 progressisten en independanten en overigens uit radicalen of wilden. AMERIKA. De Senaat van den staat New-York heeft besloten, de kwestie van het kiesrecht dei- vrouwen door een referendum te doen be slissen. Te Philadelphia hebben 1200 katoenspin ners liet werk gestaakt, zij eischen een loons- verhooging van 15 pCt. De regeering van Nicaragua heeft van lord Kimberley telegrafisch bericht ontvangen, dat hare voorstellen overwogen zijn, doch niet aannemelijk bevonden werden. De Britsehe regeering kan niet toelaten, dat er twijfel gekoesterd wordt aan de rechten barer onder danen op schadeloosstelling. Zij eischt daarom onvoorwaardelijke aanneming van hare eischen. CHINA. Uit Peking wordt van 20 dezer gemeld: Naar men verneemt heeft China alle eischen van Japan ingewilligd, behalve de vordering, Peking tot open haven te verklaren. De regeering onderhandelt met een syndi caat van Duitsche bankiers over eene geld- leening van 50 millioen mark. Blijkens nadere berichten moet China de oorlogsschatting met 200 millioen tael binnen 7 jaren betalen, met eene rente van 5 °/0 'sjaars. Li-Hung-Chang heeft echter ver klaard dat die som contant zal worden be taald. Verder heeft de regeering beloofd de Japansche gevangenen ongedeerd te zullen uitleveren en de Chineezen, die tijdens den oorlog de Japanners hebben ondersteund, niet te zullen straffen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1