A°. 1895 Zondag 28 en Maandag 29 April. IN0. 8777, Derde Blad. ©eenenveertigste Jaargang. Binnenlandsclie Berichten Letteren. Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BVKBAÜi BOTER8TBAAT 9 O. coimwT. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal Tntnco per post, door het geheele Rijk Iftonderlijke nommers t 1.85. 2,50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ4.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 27 April 1895. De St.-Ct. no. 97 bevat twee wetten van 20 April 1895: lo. nadere bepalingen omtrent de helling van invoerrecht naar de waarde der goederen 2o. verlenging van den duur der werking van de wet van 4 April 1892, bevattende voorziening tot tijdelijke versterking van de nationale militie. De Londensche correspondent der N. 22. Ct. schrijft aan dat blad van Donderdagavond De gravin Van Buren en hare dochter worden Zaterdag omtrent het middaguur alhier verwacht met den extra trein van den London- Chatham-and-Dover-spoorweg. Die extra trein ah denzelfden ochtend halfnegen van hier vertrekken en o. a. medevoeren den heer William Forbes, directeur van het vasteland- sche verkeer, die, namens zjjne maatschappij, de doorluchtige reizigsters aan het haven station te Queenboro' zal opwachten, om haar vervolgens naar hier te geleiden. De Valk zal tusschen negenen en tienen wel binnen wezen, en de extra trein dan op het vast gestelde uur (halfelf) kunnen vertrekken. Jhr. H. A, Clifford, hofmaarschalk der Koningin, zal, met dea Vlissingschen nacht dienst reizende, vroegtijdig te Queenboro' landen, teneinde daar de noodige schikkingen te maken. Gisteren liet koningin Emma den gezant der Nederlanden te Londen seinen, dat zij aanstaanden Zondag met hare dochter in de Hollandsche kerk in Austin Friars de gods dienstoefening zou bijwonen. Bij deze ge legenheid zal ds. D. W. Schuuring (uit Assen) de predikbeurt vervullen. De dienst is een uur vervroegd, want koningin Emma wil, naar ilc verneem, den namiddag te Claremont doorbrengen. Verkiezingen voor de Frov. Stalen. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging ^Vrijheid en Recht" te De Lier heeft tot voor- loopiga candidalen voor de verkiezing van twee leden van de Provinciale Staten in het district Vlaardingen gekozen de heeren mr. H- A. van de Velde te Loosduinen en A. Hogeboom te Honselersdijk. Door de liberale kiesvereeniging te Loos duinen en de katholieke te Poeldijk en Naald wijk zjjn candidaat gesteld de aftredende leden, de heeren A. H. C. M. J. IJzermans te Vlaardingen en P. F. L. Waldeck te Loos duinen. Te Delft is de heer Seret door de katholieken candidaat gesteld voor de Provinciale Staten. De R.-k, centrale kiesvereeniging in het district Leiderdorp heeft tot candidaat gesteld den heer jhr. F. C. V. Dommer van Polders- veldt, burgemeester van Noordwijkerhout, in plaats van het aftredende lid A. op de Laak, die naar Amsterdam vertrekt. Door de centrale anti-revolutionnaire kies vereeniging in het district Sliedrecht zijn weder candidaat gesteld voor de Prov. Staten de aftredende leden, de heeren Klijn te Noor deloos en Goedhart te Alblasserdam. De beide giften van de directie der Neder- landsche Gist- en Spiritusfabriek, elk van f 10,000, zijn, volgens de Ncd. Bakkcrscrt., beschikbaar gesteld als eerste steen" voor twee fondsen, het eene ter ondersteuning van hulpbehoevende bakkerspatroons, het andere ten behoeve van noodlijdende gezellen. Deze gelden zullen beheerd worden in overleg met den Nederlandschen Brood-, Koek- en Banket- bakkersbond en met den Bakkersgezellenhond. Men meldt uit Den Haag aan de N. 22. Ct. Op zeer eigenaardige wijze heeft dezer dagen een onderwijzer alhier de aan zijne zorgen toevertrouwde leerlingen een bevattelijk beeld trachten te geven van de parlementaire werk zaamheden. Hij ontwierp voor zjjn klasse een reglement en zond dit zijnen leerlingen toe, geheel en al in den vorm van een ontwerp van wet. Eerst de boodschap (in casu meesterlijke)daarna het uit negen artikelen bestaande ontwerp en ten slotte de memorie van toelichting, een en ander in de gebruikelijke parlementaire termen. En om het beeld te voltooien liet hij over dit ontwerp in zijn miniatuur-parlement beraad slagingen houden, na een svoorloopig verslag", dat saamgesteld werd uit de schriftelijke be oordeeling der kinderen van de artikelen, een oordeel dat zij bij wijze van huiswerk moesten opstellen. Een der knapen fungeerde als voor zitter, de meester als minister, terwijl de overige bevolking der klasse de kamerleden vormde. De kleine quasi-volksvertegenwoordigers debatteerden er dapper op los. Ook de meisjes want de klasse bestaat uit jongens en meisjes nemen aan de werkzaamheden" deel. Men meldt uit Nieuvvediep aan de N.B.Ct. Gisterochtend werd bij de schietoefeningen met zwaar kustgeschut op de batterij Erfprins te Helder de voorbijvarende Enkhuizensche vischschuit EB. 82, schipper Jac. Edelenbos, door een, granaat getroffen. Het vaartuig is gezonken. Van de bemanning is er slechts een ongedeerd afgekomen, n.l. de knecht Jacob Bakker, die door de blazerschuit W.B. 84 gered en behouden aan wal gebracht werd. De schipper van het vaartuig werd, aan het roer staande, door de granaat in een der beenen getroffen, dat geheel verbrijzeld werd. Zwaar verminkt werd hij te Helder aange bracht en. in het gemeente-ziekenhuis ter verpleging opgenomen. De zoon van den schipper, Jan Edelenbos, gehuwd en vader van 2 kinderen, heeft de ramp het leven gekost. Zijn lijk werdopge- vischt en door visschers te Helder aan wal gebracht. Van de schuit is niets overgebleven. Men schrijft uit Nijmegen aan de 2V. B. Ct. Woensdag meldden wij met een kort woord dat H. M. de Koningin-Regentes van haar voornemen om hier op 19 Mei met H. M. de Koningin eene godsdienstoefening bij te wo nen, heeft afgezien. Tot dit besluit heeft, blijkens bij den kerkeraad ingekomen missive, ook aanleiding gegeven een aan de Regentes gericht schrijven van de minderheid van den kerkeraad. Naar wij vernemen, was door deze min derheid (orthodox) eene poging gedaan ten gunste van ds. Smits, die naar hare meening de godsdienstoefening behoorde te leiden ook met het oog op de omstandigheid dat hij was de oudste predikant in leeftijd. Dat de wensch van Hare Majesteit niet beter werd ontvangen, wordt hier zeer afge keurd. De heer S. M. van Wijck, te Renkum, die te Maurik twee groote steenfabrieken bezit, heeft ten opzichte van alle manlijke werk lieden van goed gedrag op zijne fabrieken het volgende bepaald lo. Zij worden in het bezit gesteld van een rijkspostspaarbankboekje. Voor hen die boven 50 jaar oud zijn, met een inleg van f20, die van 40 tot 50 jaar zijn, met een inleg f15, die van 30 tot 40 jaar van f10, die van 20 tot 30 jaar van f7.50, en jonger van f 5. 2o. De door de werklieden bespaarde be dragen worden met gelijke sommen verhoogd. Dit tot zeker maximum en onder behoor lijke contróle. Heeft dus een werkman b.v. f5 per jaar gespaard, dan wordt en door den heer Van Wijck f5 bijgevoegd. 3o. De werklieden worden lid van het zie kenfonds, zijnde eene afdeeling van de be staande sHulpvereeniging", te Maurik, doch de halve premie, benevens het geheele inleg- geld, wordt voor hen betaald. Reeds eenigen tjjd had het de aandacht ge trokken van den pastoor der Dominïcuskerk op de Mariaplaats te Utrecht, dat in de offer bussen in de kerk veel minder geld werd ge vonden dan vroeger. Den koster werd van deze bevinding kennisgegevendeze vermoedde dat de bussen nu en dan gelicht werden. Om tot zekerheid in dezen te komen, deed men een bepaald geldstuk in de bus, dat later bij opening daarin niet meer aanwezig was. De politie werd toen in den arm genomen en de recher cheur Van Doorn en de agent 2e kl. B. verborgen zich Woensdagmorgen in de kerk en dezen mocht het gelukken den dader, zekeren v. d. L., op de daad te betrappen. Met een valschen sleutel opende hij de bus toen alle aanwezigen de kerk hadden verlaten. Bi; Martinus Nijhoff, te 's-Gravenhage, zal een groot bibhographisch werk verschijnen, onder den titel«Wetenschap, Letteren en Kunst in Nederland", voornamelijk, in de 19e eeuw. Het eerste deel, dat reeds spoedig het licht zal zien, behandelt taalkunde, letterkunde en fraaie letteren, en geeft in systematische rang schikking de titels der taal en letterkundige werken, door Nederlanders geschreven of in Nederland uitgekomen. Hoewel voornamelijk de literatuur van deze eeuw «op den voorgrond treedt", zijn toch de voornaamste wei ken van vroeger datum niet veronachtzaamd. Het doel van dit werk is dan ook een overzicht te geven van het beste dat door Nedei landers op ieder gebied van wetenschap, letteren en kunst ge leverd is. Do volgende deelen zullen o. a. bevatten exacte wetenschappen, medische wetenschappen rechtsgeleerdheid theologie en kerkgeschiedenis aardrijkskunde en geschiedenis schoone kunsten tijdschriften en bibliographie. De «Holland Society" te New-York beeft, volgens de 2V.-Y. Times, het plan, om, ter her innering aan de bezetting van Manhattaneiland door' de Hollanders, een bronzen of granieten standbeeld voor Willem den Zwijger op te richten aan de rivier-zijde te New-York. Een som van vijf duizend dollars zal er voor besteed worden. De jury bestaat uit de heeren Van Hoesen, George G. De Witt en dr. D. B. St. John Roosaeen plan, een ruiterstandbeeld van Daniel C. Frenck, is reeds door deze jury onderzochthet paard is door den heer E. C, Potter gemodelleerd het voetstuk van graniet, door Mc Kim Mead en White ontworpen. Het schip Arno, van New-York met graan naar Liverpool, dat den 31 n Maart werd ver laten en waarvan de opvarenden door het stoomschip Normannia met groot gevaar werden gered, arriveerde den 25sten April op de bestem ming, bemand door den oppeistuurman en tien man der equipage van het ss. Mcrrimae, die het den 2den dezer op 43° NB. 42° WL. verlaten aantrof. Volgens de ofiicieele statistiek waren onder de 253,477 Duitsche recruten van de lichting van 1893 slechts 617 man, die lezen noch schrijven konden, d. i. 24 op de 10,000in hetzelfde jaar waren er onder de 343,651 man, die in Frankrijk aan de loting moesten deelnemen, 22,096 analfabeten, d. i. 643 op de 40,000. Er zijn nog menscheneters in China, op het veel besproken eiland Formosa. Iemand, die daar geruimen tijd heeft doorgebracht, verhaalt daarvan in Das Echo het volgende

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 9