Gemengde Berichten. Excellentie voor het navolgende te verzoeken Bij de wet van den 26n Mei 1870 Staatsblad no. 82, betrekkelijk de grondbelasting werd sub art. 59 het volgende bepaald a. aDe belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen wordt vóór den eersten Januari] 1875 herzien, volgens regelen bij de Wet te stellen. b. j>De herziening wordt elke twintig jaren herhaald." De Kamer voornoemd veroorlooft zich op te merken dat, waar de eerste alinea van dit wettelijk voorschrift is nagekomen en er dientengevolge een noria is aangegeven, terwijl het even uitdrukkelijk in de wet opgenomen voorschrift, de tweede alinea, niet is nagekomen er dientengevolge immer wordt voortgegaan volgens een verouderden maatstaf die belastbare opbrengst van rijkswege vast te stellen en te hefTen. Naar het oordeel onzer Kamer kan noch mag deze afwijking van het bestaande wettelijk voor- scbrilt, hiet boven sub lett. b bedoeld, worden toegelaten, daar er dan gegronde bezwaren zou den bestaan, dat de heffing op een verouderden voet, niet alben hier en daar onbillijk, maar op de eeiste plaats onwettig geschiedt. Is de bestendiging van den verouderden norm wellicht gunstig voor sommige gemeenten, voor andere is zij ongunstig duch al ware dit niet zoo, onze Kamer is van oordeel dat dit geen reden voor de regeering kan zijn, de be sliste herziening niet te doen plaats hebben. Onze Kamer ontveinst het zich niet, dat zij bijzondere redenen heeft, de aandacht van Uwe Excellentie op dit achterwege blijven van het uitvoeren van dit uitdrukkelijk voorschrift der wet te vestigen, duch al wate dat zoo niet, zij heeft genoeg vertrouwen in de Nedetlandsche regeering om te verwachten, dat, na hot hier boven geciteerde onder de aandacht van Uwe Excellentie te hebben gebracht, zij zich ook mag verzekerd houden van Uwen voelvermogenden steun, teneinde zoo spoedig mogelijk aan het bedoelde voorschrift der wet worde voldaan, en er niet verder worde voortgegaan naar een veroudeiden type te schatten. De Kamer van Koophandel en Fabriekvn te Schiedam, J. J. G. NO LET, Voorzitter. I. HOOGENDAM, Secretaris. Schiedam, April 1895. De Kamer van koophandel en fabrieken heeft tot burgemeester en wethouders het verzoek gericht dit adres te willen steunen. Het lijdt geen twijfel of zij zullen aan dat ver zoek gaarne gevolg geven. Het diploma A stenographic voor de zuivere toepassing van het correspondentie schrift en vertrouwdheid met liet systeem Stolze-Wéry, is toegekend aan mej. Anna van Erpecum alhier. Bij kon. besluit is benoemd tot heemraad van Schielancl de heet: A. van Hoboken. Naar men verzekert, draagt de thans van den Raad van State terugontvangen wet op de personeele belasting, een progressief karak ter, waardoor de treffing meer in overeen stemming wordt gebracht met de draagkracht der bevolking, waarvan eene verlichting van druk op den middenstand en de kleine bur gerij het gevolg zal zijn. Het beginsel van het voorstel moet door den Raad vau State gunstig ontvangen zijn. De Koninginnen in Engeland. Uit Londen: De Koninginnen maakten gistermorgen met baron Schimmelpenninck en barones Ittersum een rytuig naar het Hydepark, waarna zij weder naar Brown's hotel terugkeerden. Gisternamiddag vertrokken de Vorstinnen met den trein die te 1 u. 10 m. van Pad- dington-station gaat, naar Windsor, om het bezoek aan koningin Victoria te brengen. HH. MM. werden aan het station te Windsor door een koninklijk rijtuig afgehaald en naar het paleis gereden. Teu paleize lunchten zij met koningin Victoria en prinses Beatrice. Des avonds keerden de Koninginnen weder naar Londen terug en dineerden in Brown's hotel. Heden reden de Koninginnen naar Hamp ton Court, vervolgens naar Clarernont, waar zij tot den avond bij de hertogin van Albany zullen vertoeven, om dan weder naar haar hotel terug te keeren en daar te dineeren. HH. MM. zullen waarschijnlijk in het mid den van aanstaande week Engeland verlaten. Uit Windsor: De Koninginnen kwa men gisteren hier aan in gezelschap van [de hertogin van Albany en werden aan het station ontvangen door den hertog «art Co- burg, prins Hendrik van Battenburg en den burgemeester Weber en diens echtgenoote. De hertog van Coburg en prins Hendrik kusten de jonge Koningin de hand. Daarna reden de Vorstinnen in een met vier paarden bespannen rijtuig naar het paleis. In het eerste rijtuig reden de beide Koninginnen met den hertog van Coburg; in het daarop volgende hadden plaats geno men de hertogin van Albany en prins Hen drik van Battenberg. Jn de andere rijtuigen het gevolg. Een koninklijk escorte der tweede lijf wacht reed voor en achter de rijtuigen. Aan het paleis was een eerewacht der Scots guards met de muziek opgesteld. Bij de komst van IIH, MM. werd het geweer ge presenteerd. De Vorstinnen werden door koningin Victoria aan den ingang van het paleis ontvangen. Gedurende den luncli speelde de kapel en de pijpers der Scots guards. De Koninginnen gebruikten de lunch in het salon Oakroom genaamd, met koningin Victoria, den hertog van Coburg, de hertogin van Albany, prinses Henry van Battenberg en andere leden der koninklijke familie. De Regentes bezocht na afloop met de hertogin van Albany de kapel, aan de nagedachtenis van prins Albert gewijd. Ann Koningin Wil- helmina werden de verschillende zalen van het kasteel vertoond. Allen maakten vervol gens des namiddags een rijtoer in het park. Om 7 uur verlieten HH. MM. met dezelfde militaire honneurs als bij aankomst, het paleis. De menigte in de straten juichte levendig toe. De hertog vau Coburg en prin ses Beatrice vergezelden de Koninginnen naar het station om haar vaarwel te zeggen. De Koninginnen dineerden na haren terug keer in Browns hotel. Onder hen die zich gisteren aan het hotel aanmeldden waren prins Eduard van Saksen- Weimar, de markies van Salisbury, lord Kimberley, de Siameesclie en de Argentijn- sciie gezant. De heer F. de Rijk is op zijn verzoek eervol ontslagen als consul van België te Soerabaja. Men meldt uit Genua aan het Vaderland Generaal Vetter kwam 26 April alhier aan. Het schip kwam aan den wal vroeg in den morgen. De generaal vertrok reeds den zelfden morgen om 8 uur met den trein naar Milaan. De Hollanders in Genua waren op zoo'n afreis niet bedacht en velen hebben het genoegen moeten missen hem persoonlijk te zien, terwijl een prachtige mand met bloemen, die namens de maatschappij Nederland door den heer Tiedeman zou worden aangeboden, zyn doel miste. De generaal zag er goed uit, maar was toch niet volkomen gezond. Van Milaan is hij aanstonds naar Lugano vertrok ken en gaat van daar naar Montreurc. Verkiezingen voor de l'rov. Slafen. De liberale kiesvereeniging Vooruitgang", te Rotterdam, heeft candidaat gesteld de zes aftredende leden, de heeren mr. J. A. Vailiant, H. de Bie, mr. D. van Weel, C. H. van Dam, J. van Stolk Azn. en J. Drost. Door de anti-revolutionnaire kiesvereeniging »NederIand en Oranje" te Delft is de heer H. Seret (aftr.) 'opnieuw candidaat gesteld. Te Leiden heeft de vrjjz. kiesvereeniging tot candidaten gesteld de aftredende leden, de heeren dr. E. F. van Dissel, mr. P. A, van der Lith en mr. H. A. Neeb. In de Middelb. Ct. en het N. v. d. Dag wordt het denkbeeld aan de hand gedaan, om H. M. de Koningin bij gelegenheid van haar troonsbestijging een fraai stoomjacht als na tionaal geschenk te vereeren. i Men kwam daartoe door eene vergelijking tusschen de Valk van zeer verouderde type, waarmede onze Koninginnen naar Engeland overstaken, en de Victoria and Albertdie koningin Victoria van Vlissingen overbracht. Het Handelsblad, het geval besprekend van de Ned. brik Anna aan de Marokkaansche kust, herinnert er aan, dat veertig jaren ge leden een Pruisisch oorlogsschip, na een soort- j gelijk geval de roovers willende tuchtigen, échec leed. »Het uitroeien van de zeeroof op die kust is dus geen gemakkelijke zaak. Onze regeering zal echter stellig niet nalaten een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar het gebeurde en naar gelang van den uitslag te handelen." Wellicht, meent het blad, zal een gezamen lijk optreden der Europeeschemogendheden op den duur niet kunnen uitblijven. Nederland maakte op de klachten der zeemogendheden aan de daden van zeeroof der Atjehers een einde. »Laten nu eenige andere mogendheden de gemakkelijker taak aanvaarden die Moor- sche zeeroovers op te hangen aan de ra van een oorlogsschip." Volgens opgaaf van het bureau Veritas zijn in Maart 1.1. vergaan 67 zeilschepen en 15 stoomschepen, waaronder éen Ned. zeilschip. De courant Het Nieuws v. d. Dag maakte in 1894 een netto winst van f 52,000. Vóór een paar dagen meldde het Utr. Dll., dat de uitgave van de a.-r. Nederlander (Rott.) eerstdaags zou worden gestaakt. Thans blijkt uit de Nederlander zelf, dat het bericht van allen grond is ontbloot. Op den Schiedamschen dijk te Rotterdam liep Woensdagochtend een gezin met 6 kin deren met een scharenslijp. Een herbergier ster liet een schaar slijpen voor een dubbeltje. Een der kinderen bracht d* schaar binnen en ontving ter betaling 4 halve stuiverstuk ken, Bij haar ouders komende, ontdekte zij, dat er een goud tientje bij was. Aanstonds ging het kind terug en de eerlijkheid van het meisje werd beloond, doordien de herbergier ster haar medenam naar een kleederwinkel en in een geheel nieuw pakje stak. (Maasbode.) Voor het Koningin-Wilhelmina-Zeebad, dat aan het strand te Loosduinen een Kitrhaus doet verrijzen, waarvoor de werkzaamheden reeds zijn aangevangen, wordt door de firma Vogels Dolhain te 's-Gravenhage een eigen electrisch station aangelegd. Voor de nabij het Kurhnus gelegen perceelen bestaat reeds gelegenheid, zich voor de electrische verlich ting daarbij aan te sluiten, doch het is natuurlijk niet onmogelijk, dat voor liet gan- sche dorp Loosduinen die gelegenheid ook .eens wordt opengesteld. Zooals bekend is, worden niet alleen alle kamers vau het Kurhaus electrisch verlicht, maar ook het strand daarvoor, wat reeds iets eenigs in ons land is. Ook is vermeldenswaardig, zegt de Resi dentiebode, dat op Kijkduin een der hoogste toppen aan 't Loosduinsche strand een Belvédère wordt opgericht in den vorm van den Eiffeltoren, doch natuuriyk niet zoo hoog. Dit zal evenwei niet beletten, dat men van die Belvédère af 'tgansche Westland zal kunnen overzien, bij gunstig weder misschien zelfs de Engelsche kust zal kunnen onder scheiden. In ieder geval zal liet een interes sant kijkje over den omtrek wezen. Te Leiden wordt een kookcursus opgericht onder leiding van mevrouw Wilterdink, thans nog onder-directrice aan de Haagsche kook school. Reeds tien dames hebben zich laten in schrijven. De duur van den cursus hangt af van het getal leerlingen. Zyn er 20, dan wordt hij over 6 weken verdeeldzijn er 40, dan wordt voor allen de cursus zeer ver aangenaamd, daar de leerlingen dan in ver schillende groepen verdeeld worden, hij zich over 4 maanden verdeelt, en men tweemaal per week les had in plaats van zooals met 20, 5-maal, hetgeen voor velen bezwaarlijk zou zijn. Te Haarlem wordt de prijs der recepten voor instellingen van liefdadigheid gereed te maken in de stads-apotheek, gebracht va» 45 op 25 cent per stuk, omdat thans door de apotheek geld moet worden bijgepast. Het gemeentebestuur van Alkmaar neeft aanbesteed de verbouwing van de openbare burgerschool aldaar, geraamd op f21,000. De langste inschrijving was die van den heer C. van 't Hullenaar, te Alkmaar voor f 20,749, met verplichting van een minimum loon eu maximum arbeidstijd. Het schoenerschip Anna, kapitein J. Yel- vis, dat op de Marokkaansche kust door zeeroovers werd overvallen en geplunderd,, waarbij de kapitein gedood en de stuurman W. Smid zwaar gewond werd, behoorde te Nieuwe-Pekela tehuis. Donderdag werd daar van het gebeurde bericht ontvangen. De kapitein laat eene weduwe met vier jeugdige kinderen na. Door de jongelingsvereeniging tot afschaf fing van sterken drank te Leeuwarden zal Zondag een propagandatocht worden gehouden naar Stiens, over Jelsum, Cornjum en Britsum. Met medewerking van de afdeeling Stiens zal in het kerkgebouw aldaar 's namiddags eene openbare vergadering plaats hebben, waarin als spreker zal optreden de heer A. van der Weide van Leeuwarden, proponent. Te Sneek werden Dinsdag ongeveer 20,009 kievitseieren aangevoerd; prijs 11 a 12cents. Uit Yeenhuizen is de verpleegde S. naai Amsterdam overgebracht, teneinde door den officier van justitie gehoord te worden inzake den voor een paar jaar gepleegden moord op de dienstbode der familie Viotta aldaar, Eenige uitdrukkingen desbetreffende heb ben hiertoe aanleiding gegeven. Wij vernemen, dat de heer Bei tels, teleur gesteld door de ondervonden tegenwe. king, besloten heeft het Landgoed de Biezen", bij Barneveld, voortaan niet meer voor het pu bliek toegankelijk te stellen. De heer Bertels zoo meldt men nog-— blijft de vijandschap van enkele betreuren, maar 't verheugt hem daartegenover te kun nen plaatsen een heirleger warme vrienden bij de practijk en onder hen, die het wét meenen met den vaderlandschen landbouw. (N. v. d. D.) In Limburg wordt door de grensbrigades andermaal een wakend oog gehouden tegen het binnendringen van Zigeuners. Dinsdag werden zij te Venlo, Tegelen en Reuver door de marechaussee over de grenzen geleid. Van het garnizoen te Venlo zijn Donderdag 25 huzaren te gelijk gedeserteerd. Zij zijn de grens overgetrokken, om in Pruisen werk te zoeken. VGtravenliage, De Koninginnen wor den Vrijdag 10 Mei a.s. uit Londen in de residentie terugverwacht, om hier ter stede tot Dinsdag 14 Mei d.a.v. te verblijven en alsdan naar Nijmegen te vertrekken voor het bezoek aan Noord-Brabant en Limburg. De voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Gleichman, is gisteravond van zijne reis naar Italië alhier teruggekeerd. Onlangs is te Dortmund kinderloos overleden de Abrikant Schüchtermann. flij heef het grootste deel van zijn vermogen, n.l. 5 millioen

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2