Binneniandsche Berichten. •weg voort te gaan, en daarom voelt het zich te meer gerechtigd, van anderen dezelfde gematigdheid te verlangen. Door de overeen stemming tusschen de drie mogendheden •wordt Japan niet benadeeld, maar het zal spoedig inzien dat de mogendheden die het bijtijds terughielden op zijn weg waar zijn kracht in de toekomst dreigde te falen, het voortreffelijke diensten hebben bewezen." Te Kiakau gaat het gerucht, dat graaf Schuwaloff, de gouverneur van Polen, thans reeds, tengevolge van een strijd met den chef der gendarmerie Brock, die onmiddellijk uit Petersburg bevelen ontvangt, het ambt moede is. Hij zou zich wenschen terug te trekken indien niet het goheele ambtenaarspersoneel in Polen, en dus ook de gendarmerie, onder zijne leiding gesteld werd. OOSTENRIJ K-U O N (i A It IJ E. De verklaring door den Hongaarschen minister-president, Banffy, Woensdag afge legd, mag een gebeurtenis genoemd worden, en liet is daarom niet overbodig er nog eens op terug te komen. Een van de liberale afgevaardigden richtte tot de regeering een interpellatie over de reis van den pauselijken nuntius Agüardi. Men beschouwt die reis, zeide Interpollant, alge meen als een inmenging van een buitenland- sche mogendheid in de binneniandsche aan gelegenheden van Hongarije, daar het doel van de zending van Agüardi was, de oppo sitie tegen de kerkelijk-staatkundige wetten te versterken. Heeft de regeering beslist welke houding ze moet aannemen ten opzichte van de reis van Agüardi en zal zij zorg dragen dat dergelijke onruststokerijen niet meer voorkomen Banff} antwoordde. Nog nooit heeft hij zoo gelukkig en luachtig gesproken. De nuntius, zeide hij in 'tkort, heeft door de uitlatingen die hij zich in Hongarije heeft veroorloofd den indruk gemaakt dat hij zijn bevoegdheid als buitenlundsch vertegenwoordiger van den paus te buiten ging. De nuntius is niets anders dan de vertegenwoordiger van een vreemde mogendheid. De invloed van de Curie op het geestelijk gebied mag volgens het staatsrecht niet door den nuntius, maar moet door deri vorsl-primaat geoefend worden. Deze meening van de regeering deelt thans ook de gemeenschap- pel ij k e r e g e e r i n g. Laatstgenoemde heeft bij den heiligen Steel een piotest inge diend en opheldering gevraagd omtrent de manier van optreden van den nuntius Agüardi in Hongarije. Dat (Ie indruk van die krachtige woorden diep was, spreekt vanzelf. De liberalen barst ten los in een donderend gejuich, do cleri- caleri gaven luid hun verontwaardiging te kenneD. Ongetwijfeld zou Banffy niet zoo kras heb ben kunnen spreken, als hij niet gesteund was geweest door de instemming van Kalnoky (ede gemeenschappelijke regeeiing"). Die instemming is in de zaak van het grootste belang, üe regepring van de gansche monar chie zet zich schrap tegen de herhaling van zulke ergerlijke gebeurtenissen als de reis van den nuntius, waarvan het doel oprr"jig tegen de regeering was. Het »Geef den keizer wat des keizers is" had de nuntius voor deze bij zondere gelegenheid, als lastig, tijdelijk ver geten, horizont. Nog bleef het donker aan de kim, maar hoe lang zou het nog duren sHaast u riep hij zijne manschappen toe, «spoedig zal de dag aanbreken en dan is het te laat 1" De karabiniers spanden evenals hij al hunne krachten in. Het waren Piemonteezen, goed geoefende, trouwe mannen. Eenigen van hen waren nog belast met planken, die men noodig bad om de kloof te overbruggen. Men had zich zoo goed dit mogelijk was op alles voorbereid. Checco zou vooruitgaan, in de spelonk dringen en trachten don hertog te ontvoeren. Hij droeg nog het rooverkostutim en zou dus, mocht ook al een der bandieten wakker worden, geen ver denking wekken. Slaagde hij, dan wilde men met het roofgespuis korte metten maken en allen bij den geringsten tegenstand neerschieten. Ook Checco had zich van een revolver voorzien. Schoot hij, dan zou dit- het sein wezen voor de anderen om in de grot te dringen. Toen .men deze tot op een paar hondeid schreden genaderd was, gaf Checcu aan graaf Tozzo een teeken om stil te houden en fluisterde De Nme Freie Presse is van oordeel dat, na Kalnoky's protest en de verklaring van Banffy, Agüardi onmogelijk is geworden en bezwaarlijk langer nuntius in Weenen kan blijven. Uit het antwoord van Banffy op de interpellatie blijkt ook, zegt ze, dat de be trekkingen tot den pauselijken Stoel nog ver zwakt zijn. Het ultramontaansche Vaterland, dat de beruchte Magyar Alïam niet veel toegeeft, noemt de redevoering van Banffy ongema nierd zoo kan alleen een Zevenburgsche boer praten. Maar intusschen die Zevenburgsche boer heeft de waarheid gesproken, en dat is toch de hoofdzaak en kan door geen tien kran ten als het Vaterland worden te niet gedaan. Buiten kijf is het aanzien van Banffy en van de liberale regeering door het voorge vallene versterkt, en zoo zou het kunnen ge beuren dat de nuntius door zijn stoken juist het tegendeel bereikte van hetgeen hij hetft willen bereiken en den gehaten liberalen de overwinning verschafte in den kerkelijk-staat- kundigen worstelstrijd. De Politische Correspondenz zegt dat de verklaringen van Banffy betreffende den pause- lijken nuntius Agüardi op een aantal punten onjuist zijn en niet overeenstemmen met de inzichten van den Oostenrijksehen minister van buitenlandsche zaken. Zoo wordt de verklaring betrekkelijk de stappen door de regeering bij den Heiligen Stoel gedaan, aan de weinige diplomatieke ervaring van Banffy toegeschreven en zal zij tegenverkiaringen en andere gevolgen in het leven roepen. Graaf Kalnoky desavoueert Bariffy dus in de Pol. Corr. Men gelooft dat beiden zullen aftreden. ITALIË. Er dreigt alweer een nieuw schan daal in de regeeringskringen te ontstaan. De minister vart financiën Sonnino wordt beschuldigd, heimelijk, zonder goedkeuring van het parlement, staatsobligatiën verkocht te hebben tot een bedrag van ruim 71 mil- lioen lire. De dagbladen spreken dit gerucht tegen. De bladen bevatten het vonnis, waarbij het beroep van Gioütti wordt toegewezen eu slechts de Kamer van afgevaardigden in zijn zaak competent verklaard wordt. "Volgens de Viritto zal heden of morgen na terugkeer des konings uit Venetië, eindelijk het ontbindingsbesluit der Kamer verschijnen. Te Florence is het strafgeding begonnen tegen den anarchist Lucliezi, beschuldigd van den moord op den journalist Bandi. De be klaagde heeft bekend,'maar noemt een anderen anarchist, Romili genaamd, als intellectueelen dader. SPANJE. De peis is verontwaardigd over den aan val der Mooren op het Nederlandsche vaar tuig Anna. Zij raadt de koopvaardijschepen, die langs de kust varen aan zich te wape nen, daar het Mai okkaansclie bestuur niet in str.at schijnt de zeeroovers te beteugelen. Omtrent den hertog van Orleans komen nu meer geruststellende berichten. De koorts is verdwenen en de ziekte heeft haar ge wone verloop. Zijn familie, die tot nu toe in Engeland was, zal hem komen bezoeken. T D R K IJ E. De commissie tot onderzoek naar de Arme- hem in het oor «E-ne minuut slechts. Ik wil gaan zien, of wij niet te laat zijn." Hij sprong op een uitstekend rotsblok en trachtte in het (Juister te onderscheiden wat er bij en in de schuilplaats der roovers voorviel. De anderen stonden met ingehouden adem zijne bevelen af te wachten. Checco meende te be speuren, dat men van plan was het hol te verlaten. De ladder lag over de kloof en een paar lieden, die hij in liet donker niet herkende, droegen pakjes uit hot lio! naar den overkant. Had men zijne vlucht ontdekt Wilde men zich bijtijds uit de voeten maken? In dat geval was aanpakken de boodschap. Als een kat klom Checco naar beneden om zijnen makkers zijne bevinding mede te deelen. Nu kwam het er maar op aan, zoo snel mogelijk te handelen, de brug weg te nemen en aldus aan de vluchtenden de passage af te snijden. Of het een losgeraakte steen was. die bij het neervallen gedruisch gemaakt had, of datde scherpe blik van Ti onraad bespeurd had, plotseling klonk zijne stem 7.00 krachtig en bevelend door de nachtelijke stilte «Wie daar? Als iemand nische gruwelen heeft hare werkzaamheden geëindigd. Het staat thans vast, dat werkelijk slachting en gruwelen op groote schaal ge pleegd zijn. De Europeesche afgevaardigden zouden den wensch te kennen gegeven hebben, in de dorpen in het district Sassoen het onderzoek voort te zetten, doch de Turksche overheid heeft beslist geweigerd toestemming daarvoor te verleenen. Men zegt, dat de afge vaardigden daarop verklaard hebben, dat zij, voor het geval dat de Porte toestemming blijft weigeren, hunne regeeringen hiervan in kennis zullen stellen en de reis zullen aanvaarden zonder verlof. Indien het bericht waar is, begint de zaak een eigenaardige wending te nemen. S E R T I E. De regeering is voornemens, teneinde de lastige openhartigheid der pers eenigszins te beteugelen, de wet op de drukpers te wij zigen in dien zin, dat een dagbladzegel, als mede eene verplichte borgstelling worden ingevoerd. AMERIKA. De gezant der Vereenigde Staten te Londen, Bayard, seint aan den minister van buiten landsche zaken Gresham dat Engeland de garantie van San Salvador voor de betaling der schadeloosstelling door Nicaragua heeft aangenomen. Het bedrag moet binnen 14 dagen te Lon den gestort worden. Zoodra Nicaiagua de overeenkomst bekrachtigd en admiraal Ste phenson daarvan in kennis steit, zal het eskader Corinto verlaten. De admiraal heeft instruction in dien geest ontvangen. Volgens bericht uit Corinto hebben de Nicaraguanen hun voorposten versterkt, het geen de Engelschen navolgden. Nicaraguaan- selie agenten trachten de bewoners van de stad over te halen, geen levensmiddelen aan de Engelschen te verkoopen. Een van die agenten is gepakt. Ondanks den staat van beleg duren de anti-Engelsche betoogingen in Nicaragua voort. De pers, blijkbaar ten onrechte onder den invloed van de meening dat de Vereenigde Staten zich met de zaak zullen bemoeien, publiceert dreigende arti kelen. Uit Leon is naar New-York geseind dat de haven van Corinto heden weder voor den handel wordt opengesteld. Uit Winnipeg komt het bericht dat de Indianen van Noord-Dakota opgestaan zijn. De president van Ecuador heeft ontslag genomen. CHINA. Volgens bericht uit Peking, gisteren te Tientsin ontvangen, heeft de keizer het vredes verdrag met Japan bekrachtigt. Volgens een bericht aan de Times uit Shanghai heeft de keizer aan Li-Hung-Chang dringend bevel gegeven, te Peking le komen om deel te nemen aan de beraadslaging over het viedesverdrag. Prins Kung had ook op de overkomst van Li aangedrongen. Enkele prinsen en ministers hebben tot den keizer het schriftelijk verzoek gericht, den afstand van grondgebied in Mantsjoeiye te vervangen door een verhooging van de oorlogsschatting. Een soortgelijke petitie aan de Kroon hebben beambten te Fuking gezonden met betrekking tot Formosa. Liukunji en generaal Sung verklaren dat de keizer zich liever doodvecht het waagt te naderen, dan is de hertog een man des doods 1" Niemand gaf teeken van leven. Alleen graaf Tozzo deed een paar schreden vooruit en trachtte den spreker te onderscheiden. Hij wenkte een der karabiniers en deze reikte hem zijn geweer. nis het de verrader met zijne pupazzi riep Ti weder. «Antwoordt. Als gij ons hem uitlevert, dan laten wij den hertog vrij Geef antwoord Dat antwoord liet zich niet wachten. Er knalde een schot en Ti stortte neer. «Voorwaarts gebood graaf Tozzo en snelde reeds vooruit. De karibiniers Heten zich niet wachten en in stormpas ging het voorwaarts. Schoten knalden, gewonden en stervenden vielen, het werd een vreeseüjk tooneel, te vreeseüjker nu in het nachtelijk donker het vuur der geweren en karabijnen bliksemslagen en het geknal wel een rommelende donder geleek. De woedende strijd kon niet lang duren. De roovers hadden zich laten overrompelen. Voor een gevecht man tegen man waren zij te zwak. Graaf Tozzo, die vooraan streed, meende in dan een duimbreed gronds van Mantsjoerije af te staan. JAPAN. Volgens bericht uit Tokio, bestaat er ge gronde reden om te vermoeden dat Japan Duitschland heeft overtuigd van de onbillijk heid van zijn optreden, zoodat een gewijzjrrj beleid van het Duitsche rijk dienaangaande zou kunnen worden verwacht. In een interview moet de Japansche gezant te Parijs gezegd hebben: Wij verlangen vooral de kr'y'gsschatting te ontvangen°en handelsconcessies te verkrijgen. Wat de kwestie van afstand van grondgebied betreft die is voor ons niet essentieelwij willen slechts de onafhankelijkheid van Korea". De gezant verklaarde te gelooven, dat men het spoedig eens zou worden omtrent het vredes- tractaat. Het legerbestuur op de Pescadores-eilanden heeft den berichtgever van de Times vergund te vertrekken, zoodat eerstdaags zal blijken wat waar is van de geruchten, aangaande de door de Japansche soldaten gepleegde wreed heden. De Japanners hebben de in beslag genomen Engelsche stoomboot Jilcsang losgelaten, na dat de onschuld van reeders en bemanning aan de kardoezenlading was gebleken. SCHIEDAM, 3 Mei 1895. Binnen weinige dagen zal het wetsontwerp der annexatie van Nieuwer-Amstel en het na burig Sloten en Diemen aan Amsterdam bij de Tweede Kamer inkomen. Het ontwerp zal 0. a. in zooverre met liet oorspx'onkeüjke verschillen, dat de datum van overgang, 1 Januari 1885, veranderd is in t November 1895. De verordening op het venten, ter wering van vermomde bedelarij door de Utrechtsche Vereeniging van burgemeesters en secreta rissen" luidt als volgt Art. 1. Het is vei boden, voorwerpen of waren, van welken aard ook, hetzij op of aan de» openbaren weg, hetzij aan de huizen te koop aan te bieden of te venten, zonder voorzien te zij» van een bewijs van vergunning, afgegeven door den burgemeester. Onder dit verbod valt niet het te koop aan bieden of venten van gedrukte stukken. Art. 2. De vergunning, ingevolge het voor gaand artikel te geven, wordt schriftelijk e» slechts voor een bepaalden tijd of tot wederopzeg ging verleend en onder stilzwijgend voorbehoud, dat de voorwaarden en bepalingen, waaronder de vergunning verleend werd, zullen worden nagekomen. Worden deze voorwaarden en bepa lingen niet nageleefd, dan wordt geacht te zijn gehandeld zonder vei gunning. Art. 3. Hij, die van eene bij de voorgaande artikelen bedoelde vergunning gebruik mankt, moet het bewijs er van op de eerste aanvrage aan de politie vertoonen. Art. 4. Tusschen zonsondergang en zonsop gang is het verboden op den openbaren weg iietgeen ten verkoop wordt aangeboden, luidkeels aan te prijzen of te koop aan te bieden. Art. 5. Het venten, te koop aanbieden of verspreiden van voorwerpen of waren, van wel ken aard ook, is verboden op die gedeelten van den openbaren weg, waarop dit in het belang van openbare orde of veiligheid door den bur- het donker te bespeuren, dat achter hen een persoon over den grond lag uitgestrekt. Hij meende ook te zien, dat een ander, die bij hem stond, zijn dolk trok. Het gold zonder twijfel het leven van den hertog. De vaardige schutter mikte, een man stortte neer en het volgend oogenbük stond de hertog naast den graaf. Ea weder knalde een schot en viel graaf Tozzo in de armen van den hertog. «Tozzo 1" riep deze angstig. sZijt gij ongedeerd, mijnheer de hertog?" ilk geloof ja." «Dan voorwaarts, er op in schreeuwde de graaf, maar zelf kon hij niet meer van de plaats. Hij was in het dijbeen getroffen. Hij zag boe Checco eenige soldaten naar de kloof geleidde, langs welke een paar niet gewonde roovers trachtten te ontvluchten. "Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6