A0. 1895. Woensdag 8 MeL N°. 8783. Eersle Blad. egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODÉ. Bu itenl an cl s cli e Ber ichteu. duitsciiland. Italië. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per pose, door het geheele Rijk2.50, Afionderlijke 0.10. BVBG1D: BOTE BS T KA tl ÏO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10 Iedere gewone regel meer. -0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend De Rijksdag heeft het ontwerp rakende de benoeming van burgemeesters in Elzas-Lotha- ringen bij derde lezing goedgekeurd. Bij, de behandeling van het aanvullings- „krediet voor de opening van het Noord-Oost-zee kanaal deelde minister Van Bötticlier in den "Rijksdag mede, dat eene vloot van 50 vreemde schepen met 800 officieren en 16,000 zeelieden verwacht wordt. De gasten der regeering sullen gedurende de feestdagen logies vinden op schepen van den Nordd. Lloyd en de flaroburgsche Pakketvaart-maatschappij, die tot dat doel gehuurd zijn. De minister deelde voorts mede, dat bij de uitvoering van het werk 700,000 mark be spaard is, ofschoon het kanaal, om het bruik baar te maken voor de allergrootste schepen, een halven nieter dieper is uitgebaggerd dan het departement van marine verlangde. De gemeenteraad van Berlijn heeft met algemeene stemmen op twee na de gevraagde subsidie geweigerd voor den bouw eener kerk ter nagedachtenis van keizer Wilhelm I. Be langrijke debatten werden niet gevoerd; de woordvoerders der verschillende partijen be paalden zich tot voorlezing eener verklaring, waaruit de werkelijke reden der weigering niet valt op te maken. In het groothertogdom Hessen is oneenig- heid gerezen tusschen de nationaal-liberale meerderheid in de Tweede Kamer en de regee- ring over de toelating van geestelijke orden. Er is n.l. een wetsontwerp ingediend dat de onbeperkte uitbreiding toelaat van het leden tal der orden die szielszorg" tot doel hebben, nieuwe vestigingen vergunt van orden voor ziekenverpleging, en aan dergelijke viouwen- orden bovendien het recht geeft van onderwijs aan kinderen, die buiten den schoolplicht vallen. De meerderheid der Kamer wil in de eerstgenoemde orde alleen nieuwe leden toe laten ter vervanging van overledenen,- en voor ziekenverpleging alleen de sBarmhartige broeders". Volgens de nationaal-liberale bla den was de regeering met dit gevoelen der Kamermeerderheid bekend voor zij het ont werp indiende. F E A N K R IJ K. De Japansche gezant deelde gisternamiddag len minister van buitenlandsche zaken Hano- teau mede, dat Japan, gevolg gevende aan de vriendschappelijke raadgevingen van Frank rijk, Rusland en Duitschland, afziet van de definitieve inbezitneming van het schiereiland Liaotong met inbegrip van Port-Arthur. Bij de Kamer-verkiezingen die Zondag heb ben plaats gehad is te Redon (Ille et Vilaine) een lid der rechterzijde, ter vervanging van een republikein, gekozen en te Thiers (Puy •de Dóme) een radicaal. De Fransche troepen in Madagascar heb ben Morovoay ingenomen. De Franschen leden weinig verliezen daarentegen moeten de ver liezen der Howa's zeer aanzienlijk zijn. De inneming van dit versterkte dorp' is voor de Franschen van veel belaug. Immers deze stelling beheerscht de Betsiboka, welke rivier de Franschen bijna tot aan de bronnen moeten volgen om te Tananarive te kunuen komen. B I 6 1 De centrale commissie" der Kamer heeft het regeeringsonlwerp betreffende de wijzi ging der invoerrechten aangenomen. Hierbij wordt voor met suiker ingemaakte vruchten een invoerrecht van- 30 frs. per 100 KG, voor meel en mout een recht van 2 fr. per 100 KG, voor chocolade een van 50 fr., voor grof aardewerk een van 1 fr., voor faience en porselein een recht van 10 fr. op 100 KG voorgesteld. Het voorgestelde invoerrecht op gerst werd verworpen, dat op haver aange nomen. EKGEIiSD. In de gisteren gehouden zitting van het Hoogerhuis zeide lord Ripon dat men het gebied op de grenzen van Zoeloeland heeft moeten annexeeren, omdat de Transvaal niet bij machte was hare burgers te beletten op dit gebied tusschen beide te komen, terwijl het toch ongetwijfeld valt binnen de Engel- sclie zone. Bij de indiening der staatsbegrooting heeft de minister Harcourt zich lal en ontvallen dat dit wellicht het laatste belangrijke ontwerp was, dat het Lagerhuis van hem ontvangt. Verscheidene ministers, gepolst wat daarmede bedoeld werd, haalden ten antwoord geheim zinnig de schouders op. De Times beweert thans te weten, dat in het kabinet eenige verdeeldheid heerscht ten aanzien van het ont werp, waarbij aan de gemeenten de bevoegd heid wordt verleend door middel van volks stemming te doen uitmaken of de verkoop van sterken drank zal worden toegelaten. Jabez Balfour is gisterochtend te Southamp ton aangekomen, opgewacht door een enorme menigte, die echter door de detectives, welke over den gevangene waken, verschalkt werd, daar zij er in slaagden Balfour heimelijk in een trein naar Londen te smokkelen. De emir van Afghanistan heeft het verzoek der Indische regeering toegestaan om den op zijn gebied ge vluchten en gevangengeno men aanvoerder des opstands in Chitral, Umra Khan, aan haar uit te leveren. O O S T E H R 1J K-H OSÖARIJE, Keizer Frans Jozef is naar Laibach ver trokken om zich persoonlijk te overtuigen van de gevolgen der jongste aardbevingen. In het Hongaarsche Huis van afgevaardig den heeft graaf Appony de regeering geïn terpelleerd om te weten, wat er van de medeeling in de Foïit. Corretp. is, en n welke daden en verklaringen van den nun tius de regeering eene inmenging in de binnenlandsclie aangelegenheden van Honga rije heeft gezien. Verder vroeg Apponyi welke verhandelingen tusschen de Hongaarsche regeering en den Oostemijk-Hongaarsehen minister van buitenlandsche zaken gehouden waren over de diplomatieke stappen, welke in deze zaak gedaan moesten worden. Het Fremdenllati verzekert, dat Kalnoky den 2n dezer ontslag heeft gevraagd, dadelijk nadat hij kennis had gekregen van het ant woord van Banffy op de interpellatie van Teneryi. In weerwil der nota in de Politische Oor- Vespondenz staat het vast dat Kalnoky in brieven aan Banffy de reis van Agliardi afkeurde. Het was het Hongaarsche kabinet dat Banffy's antwoord heeft opgesteld. De keizer heeft gisteren een vriendelijken jnrief aan Kalnoky gericht, waarin hij diens ontslag weigert en hem zijn vertrouwen uitdrukt. Banffy heeft gisteren in het Huis van afge vaardigden mededeeling gedaan van de met Kalnoky gewisselde brieven, welke bewijzen dat zij het volmaakt eens zijn over de inter ventie bij de geestelijkheid, Banffy meende dat hiervoor de 25e April was vastgesteld, maar zij heeft den In Mei plaats gehad. Hij handhaafde zijne meening, dat het aan iedereen, zelfs aan den Heiligen Stoel verbo den is, zich in de zaken van Hongarije te mengen. Het Huis nam akte van deze verklaring. Apponyi, repiiceereride, vroeg waarin de vergoeding zal bestaan die aan den voorzitter van den flongaarschen ministerraad zal wor den gegeven en waarin de nuntius zijne bevoegdheid is te buiten gegaan. Volgens hem blijft de president van den ministerraad be neden zijn taak. Lichtenstein interpelleerde de regeering en vroeg of de voorlezing door Banffy aan het Hongaarsche Huis van afgevaardigden van Kalnoky's nota plaats gehad heeft met goed keuring van den president van den Oosten- rijksehen ministerraadverder vroeg hij wat men van plan is te doen. De Hongaarsche Kamer van afgevaardigden heeft het spoorweg-wetsontwerp voor Bosnië aangenomen en de tot uitvoering daarvan be- noodigde geldieening van 24 mülioen florijnen goedgekeurd. Kardinaal Verga heeft op bevel van de Curie tot de Hongaarsche leerorden de aan sporing gericht om in hun inrichtingen aan kinderen uit gemengde huwelijken uitslui tend Roomsch godsdienstonderwijs te geven. Die aansporing is in strijd met de Hon gaarsche wetten, en de minister van eere- dienst, Wlassics, heeft in een meedeeling aan de leerorden verklaard dat hun het recht van openbaarheid zal worden onttrok ken als ze den raad van kardinaal Verga opvolgen. De Itaüaansche couranten hebben eene groote beteekeriis willen hechten aan het bezoek, dat de keizerin van Oostenrijk te Venetië aan het Italiaan=clie koningspaar gebracht heeft. Het blijkt nu, dat de keizerin toen zij te Venetië kwam niet eens wist dat de konirg van Italië daar was. En zoodra ze het vernomen heeft, heeft zij eenvoudig ee.. beleefdheidsbezoek gebracht. Op ee.. diner bij baron Blnnc te Rom moeten Crisp, eri kardinaal Hohcnlohe elkan1 ontmoet hebben. Natuuilijk zijn alle Ita- liaansche bladen onmiddellijk inde wam om de groote beteekenis van deze gebeiirtein in het juiste daglicht te plaatsen. In de hoogere kringen van het Vatica n wordt echter beweerd, dat deze geheele zaak een onaangename verrassing voor den Heili gen Stoel geweest is. In Vaticaansche kringen wordt de inhoud der nota van de Weener Politische. Corres ponded bevestigd, en gezegd du Banffy's antwoord geen reden van beslaan had. S V A N J K. De Correspondence aeen Madrid-ell blad, bevat een officieus bericht, naai" luid w.iai van Spanje, na het kenniskrijgeuvad.it»» verding van Simonoseki, begreep, dat liet zieli bij de mogendheden, die voor Europa'- belangen in het Oosten opkwamen, moest ann-iiiiten. Spanje wendde zich toen tol Engeland, dat echter weigerde aan een gezaioenh ke actie mee te doen. Rusland, Fiankiijk en M dt-eli- land keurden goed, dat Spanje >ie' dij li*»n aansloot, op de wijze, die het goed tot d. /on der nog tot een resultaat gekomen te zijn, heeft Spanje over deze zaak oud. riaiodeld Een artikel van de gouvernement -el- Epoca, waarin de regeering gesteund wtndi m haal verzet tegen Japan, trekt te Madnd bijzon der de aandacht. De leden van het socialisti-cbe r onité tc Bilbao zijn weder op vrije voeten ge-teld. De rust onder de mijnwerker- - volledig hersteld. De laatste officieels berichte" m Cuba doen weldra het einde van dee mSiriI te gemoet zien. De tn»ar«chnlk I'm;» ude- grapheert dat hij zeker is van -c:. -;.oed:ge zegepraal. Volgens een telegram uit li.. v.:> a is een correspondent der JVew-Torler i! orld in Guantanamo gevangengenomen we-ons pro paganda voor den opstand. S E li V I E. Koning Alexander heeft de omsi.ig nun rage van den minister van financiën e ingenomen en den minister va" (geotlv-r v.- rt i lijdt.-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1