sport! Gemengde Berichten. Stedelijk Nieuws. Bij kon- besluit is aan dr. K. W. M. Mon- lijn. rector van het gymnasium te Schiedam, een pensioen verleend van f 1G43. Bij kon. besluit is J. C. T, Reelfs, consul te Calcutta, benoemd tot consul-generaal aldaar: zijn ressort zal zich uitstrekken over Britsch Indië. De minister van financiën maakt bekend, 1 dat het saldo van 's rijks schatkist op 4 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,122,230.4972 en bij de betaalmeesters- 2,182.481.987$ Te zamen f 4,304,712.48 De minister van koloniën maakt bekend, dat vooreerst, vermoedelijk gedurende eenige jaren, geen jongelieden in opleiding zullen worden genomen voor de betrekking van t ambtenaar voor Chineesche zaken (tot dusver genaamd tolk voor de Chineesche taal) in Nederlandsch Indië. (St.-Ct.) De gewone audiënties van de ministers van f una jciën en van oorlog zullen Donderdag 9 de;,-r niet plaats hebben. De Koninginnen In Engeland. De Koninginnen deden Zaterdagmorgen inkoopen in het Westend. Daarna lunchten i zij in Brown's Hotel en gingen met den extra trein van Kingscross naar Hatfield House, om lord Salisbury te bezoeken, j De Koninginnen keerdenZaterdagavond te 6 uur met een extra trein uit Hatfield te Londen terug. De prins van Wales heeft in den i namiddag aan HH. MM. een bezoek gebracht aan brown's Hotel. I Zondagmorgen te '11 uur roden de Ko- i ninginnen naar Claremont-House, de resi dentie van de hertogin van Albany, en be zochten ook het koninklijke slot Hampton- 1 court. Zij kwamen des avonds 8 uur in haar hotel terug en zullen Donderdag met een specialen trein naar Queensborough vertrek ken, waar zij aan boord zullen gaan van de s Valk, om naar Nederland terug te keeren. De hertog en de hertogin van Rutland l en prins Hermann Stolberg-Wenigerode be hoorden onder hen, die Zondag hun naam i op de lijst van het hotel geplaatst hebben. Koningin Wilhelmina heeft veel genoegen te Londen. j Verkiezingen voor de Prov. Stalen. DeZwammerdamschekiesvereeniging iBur- gerplicht" heeft tot candidaten gesteld de heeren H. Ie Coultre, burgemeester van Bode- 1 graven, c.n A. Koster Mz. te Boskoop. i Naar de Arnh. Ot. van goed ingelichte zijde verneemt, is in de ontworpen kieswet de leeftijd voor de kiezers op 25 jaar gesteld. Fiscaal kiesrecht. Ir? de Katholieke Residentiebode komt een merkwaardig artikel voor, dat onder de vraag: Op het rechte spoor De regeeringsplannen ten aanzien van kiesrecht en personeel be handelt. Het blad neemt akte van vroegere verklaringen van den heer "Van Houten, waar- uit het afleidt, dat er nauw verband zal be staan tusschen personeele belasting en kies recht, en dat de heer Van Houten nog meer kiezers geven zal dan Tak. I Nu heeft iemand, die op de hoogte moet j zijn, aan de Residentiebode een geheimpje medegedeeld over de herziene personeele be lasting, dat in het licht van die verklaringen voor haar redactie, groote waarschijnlijkheid heeft. Een der hoofdpunten van het plan tot 'herziening dier belasting zou nl. hierop neer komen, dat de huurwaarde bij weekhuren voortaan vastgesteld zal worden door het daarvoor gerekend bedrag niet langer met 33, maar met 50 te vermenigvuldigen. sHierdoor", redeneert het blad, zal het aangenomen cijfer der huurwaarde hooger worden, het getal aangeslagenen toenemen en, indien men dezen hoogsten aanslag hls basis neemt voor het kiesrecht, zal het aantal kiezers zeer aanzienlijk worden. Dit is nu wel juist hetgeen velen in den lande, met name dit kieswet-Kabinet en speciaal rnr. Van Houten, verlangen, maar de vraag blijft, of zij het juiste middel hebben gekozen tot bereiking van hun doel »De vraag s, of het wenschelijk moet ge acht worden, juist nu algemeen de leus wordt aangeheven ontheffing der lasten, op de minbevoorrechten drukkend, juist onder die klassen uitbreiding te geven aan den aanslag in het personeel nDe vraag is bovendien, of het. aantal non valeurs, het aantal fiscale vervolgingen met of zonder succes, het aantal kwade posten niet op schrikbarende wijze stijgen zal, waardoor de uitbreiding van den aanslag of zou worden tot een doode letter, óf tot een vruchtbaar veld van agitatie voor Reens en de zijnen? ïOns wil het voorkomen, dat althans indien onze zegsman goed is ingelicht, waaraan wij evenwel niet kunnen twijfelen de weg, dien de regeering hiermede in wil slaan, niet zonder gevaren is, waaronder wij als een zeer ernstig noemen, het verknippen der wet op de personeele belasting ter wille van het kiesrechthet nog slechter maken van deze belasting, welke toch al niet in een geur van heiligheid leeft." Allermerkwaardigste woorden van die zijde. Steeds hebben katholieken en conservatieven van allerlei schakeering aangedrongen op een vastkoppeling van kiesrecht en belasting, en ziedaar nu, waartoe de vervulling van dien wensch leidt. Krijgen niet zij de kroon op het hoofd, die altijd tegen dergelijke samenkoppe ling hebben gewaarschuwd Of moet zulk een fiscaal kiesrecht de vrucht zijn der verzoenings politiek, die ons op electoraal gebied is be loofd De tijd zal het leeren. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Or, Ot. deelt mede, dat er eene bespreking is gehouden, die ten doel heeft een comité te vormen, om Koningin Wilhelmina bij Haar troonsbeklimming een nationaal geschenk aan te bieden, geen nieuw jacht, maar een zomer verblijf aan het Scheveningsche strand. Op gezag van het Fad. deelden wij in ons ochtendblad van Zaterdag mede, dat de Neder landers te Genua het voornemen hadden gehad, aan generaal Vetter een bloemstuk ten geschenke te geven, doch dat hieraan geen gevolg kon worden gegeven door het korte oponthoud van den generaal te Genua. Thans wordt ons echter medegedeeld, dat het bewuste huldeblijk nog tijdig ter bestemming is ge komen. Een loods heeft des nachts om half- twee het bloemstuk aan boord gebracht. De generaal was zeer ingenomen met dit bewijs van vereering en belangstelling, Hbl Ook de beer Verwey, oud-hoofdingenieur bij de Transvaalsche spoorweg-maatschappij, is met den heer Snetlage door de Transvaal sche regeering uitgenoodigd om de opening van den Delagoa-spoorweg bij te wonen. De door het sVerein Deutscher Eisenbahn Verwaltungen" uitgeschreven conferentie tot het nemen van gewichtige besluiten omtrent veranderingen, welke zullen plaats hebben in het zoogenaamde rondreisverkeer, die op 14 Maart j.l. te Brussel zou worden gehouden, is door verschillende omstandigheden ver daagd tot 24 Mei a.s. Ook door de Nederlandsche spoorwegen zal aan deze conferentie worden deelgenomen. Een der toeristen-bureaux te Parijs is voor nemens dezen zomer met 300 Parijzenaars een bezoek te brengen aan Middelburg en Viissingen, voornamelijk om de verschillende Zeeuwsclie kleederdrachten te bezichtigen. Het plan bestaat om per extra trein van Parijs naar Blankenberghe te gaan en van daar per boot naar Middelburg. Mej. Engeltje (in de wandeling genaamd Aaltje) De Wijzer, in leven bankbewaarster in de Groote Kerk te Rotterdam, heeft voor een bedrag van f 2G50 aan legaten gemaakt, waaronder het Ned Zendeling-Genootschap te Rotterdam f 1000 en aan het Ned. Bijbel genootschap, afdeeling Rotterdam, en de In richting voor doofstommenonderwijs aldaar, ieder f 500. Te Rotterdam hebben zich de vorige week 2 gevallen van pokziekte voorgedaan. Naar meit verneemt, is het gemeente bestuur van Den Haag voornemens dit jaar alleen den strandweg te Scheveningen te her stellen en in den loop van het volgende jaar eerst over te gaan tot den bouw van den -ur, die tot bescherming van den weg en te gelijk als zeewering moet dienen. Eenige heeren hebben het plan gevormd tot het aanleggen van een tramlijn langs de Rijnstieek van Leiden tot Bodegraven. Zij heb ben zich om inlichtingen tot de betrokken gemeentebesturen gewend. Te Amsterdam heeft het gerucht geloopen, dat de moordenaar, die het dienstmeisje vaD den heer Viotta od de Prinsengracht om het leven bracht, gevonden zou zijn. De waarheid is, dat een verpleegde op Veen- huizen meedeelde, een en ander van dien moord te weten. De man werd daarop naar Amsterdam gebracht en de justitie stelde een onderzoek in, dat tot niets leidde, en het ver moeden wekte, dat de rnan het balletje had opgeworpen, om eens een reisje van Veen- huizen naar Amsterdam te maken. Te Leeuwarden was Vrijdag een levendige handel in kievitseierenin het geheel waren ongeveer 15,000 stuks aangevoerd, welke werden verkocht voor gemiddeld 12 tot 14 cent per stuk. Het grootste gedeelte wordt naar het buitenland vervoerd, voornamelijk naar Engeland, Frankrijk en België. Zooals reeds gemeld, is dezer dagen ont- d»kt, dat aan het station der SS. te Meppel 52y.waggonladlngen steenkolen te kort zijn. Daarop is een onderzoek gevolgd, en in ver band daarmede is thans een nachtwaker bij genoemd station onmiddellijk ontslagen. Nabij het station Maarsbergen werd gis termorgen eene kudde schapen aangereden door den personentrein van 8.22 v.m. van Arnhem. Een 14-tal schapen werden gedood. Zaterdagavond te kwart voor 9 liep de Arnhemsche socialist N. de Markt te Nijmegen op en neer en was ditmaal niet tevreden met enkel zijn blad te colpolteeren. .'rij meende zich ook minder gepaste uitdrukkin gen aan het adres van HH. MM. de Koning innen te mogen veroorloven. Het publiek was van een ander gevoelenburgers, infante risten, kolonialen en mariniers omringden hem en zouden hem misschien gelyncht heb ben, indien de politie hem niet bad ontzet. Hij werd op het politiebureau in veiligheid en later onder geleide van een paar agenten naar het station gebracht. (Geld.) Als een bewjjs van stipte nauwgezetheid en rechtschapenheid kan dienen, dat dezer dagen een boerenknecht, sinds jaren in dienst bij een paar kinderlooze boerenlieden te S., niet ver van Rotterdam, onlangs bij het over lijden van den man een legaat van f 5000 ontving. Nu, kort voor het overlijden der weduwe, verzocht deze hem dringend hare overige nalatenschap te aanvaarden, ais beloo ning voor trouwen dienst. Doch de boeren knecht gaf ten antwoord»Geef het maar aan uw familie, die het toekomt en het goed kan gebruiken. De baas heeft het voor mij al goed genoeg gemaakt". Botterdam. Naar wij vernemen hebben de verschillende patroons in liet timmervak Zaterdagavond aan hunne werklieden mede gedeeld dat hun loon voortaan met 3 cents per uur wordt verhoogd. Bij den schietwedstrijd van het korps konink lijke scherpschutters te Rotterdam in April, afstand 225 meter, is door den heer A. II. van der Most te Schiedam de 23e medaille behaald met 55 punten in den wedstrijd voor buiten gewone laden, staande, uit da vrije hand. Zondag werd de Arnhemsche wielerwedstrijd gehouden. Er was veel wind en er hingnn drei gende regenwolken, maar toch hield het weder zich goed. Het ontbrak ook niet aan belang stelling. I. Openingswedstrijd op 1 Eng. mijl (record Jaap Eden 2 min. 3*,5 sec.). Overwinnaars J. Eden in 2.257: 2e pr. II. J. Gorter in 2.28"/:. De heeren Siep en Wiemarin, die ook aan den beslissenden strijd deelnamen, vielen bij de laatste rondte en bezeerden zich, doch niet ernstig. II. Nietiwelingswedstrijd van meet op 1 Eng. mijl. Overwinnaars 1e pr. M. Kingma in 2.37' en 2e pr. J, M. N. Vrouwes in 2.37'/3. III. Handicap op 3 KM. Record 4.20'/:. Overwinnaais J. P. Ridout in 5.12'/:, W. C. Jones in 5.12%, en P. J. Adrian in 5.12-7:. Gorter, die van meet af reed, gaf bet spoedig op. IV. Handicap op 1/2 Eng. mijl. Record 1.5'/:. Overwinnaais: W. L. Beisenheis Jr. in '1.4'5, P. de Waardt in 1.4'/: en W. C. Jones. IV«. (Buiten programma.) Wedstrijd voor safety-tandems, op 1 Eng. mail. Deelnemers GorterDe Waardt en JonesRidout. Deze wedstrijd viel op het oogenblik dat de Neder landers vooi kwamen in het water. Door het breken van een ketting aan het wiel blei- de heeren Gorter en De Waardt achter, zont, eenig letsel te bekomen. V. Slotnummer. De afstand bedroeg 10 E >1 in 25 ronden. Record Jan R. Fockema in 14 Er waren als extra-prijzen uitgeloofd 3 tijdme- dailies en 1 Jeidingsmedaille. 17 deeln. Jaap Eden overwon in 1G,1%, dus nog vrij ver boven het recoid (14.43); H. J, Gorter haaide num mer 2 in 16.35'/: en J, E Ridout kwam bijna gelijk in 16,357:- Falbs weervoorspellingen Van 6 tot 8 MeiDe regen neemt weet toe. Warm weer. Van 9 tot 13 Mei: Over 'talgemeen nemen de regens in deze dagen af, maar bij de hooge temperatuur komen talrijke, meestal plaatselijke en dikwijls nogal zware onweders voor, die van wolkbreuken vergezeld gaan. Daardoor zullen de de rivieren stijgen en komen er hier en daar overstroomingen voor. De doctoren Richct en Hericomt hebben aan de Parij,che academie van wetenschappen ken nisgegeven van twee gevallen van kanker, welke in weinige dagen genezen zijn door in spuiting met serum, afkomstig van een muil dier dat met vocht van een kankergezwel was ingeënt. Jn het district Reichenberg bij Weenen zijn 1200 werklieden ontslagen, wegens eigenmachtig wegblijven uit de fabrieken teneinde deel te nemen aan de viering van den Meidag. Daaren tegen heeft de directie eener groote fabriek te Witkowitz. op grond dat Woensdag alle wei klie- een aanwezig waren, 5000 florijnen onder haar personeel laten uitdeelen. BURGERLIJKE STAND. deboren t 3 Mei. Theodoras Petrus Jo seph, zoon van II. S. Braak en J. M. Govaart, Rortlandstraat. Theodora Maria, dochter van S- Zonneveld en W. C. Gordijn, West- frankenlandschc laan. Henricus Antonius Joseph Maria, zoon van J. H. Fredriks en M. H. Oosterveer, Ooslsingel. 4. Maria Geertruida Johanna, dochter van J. A. Hagen doorn en G. M. E. van Slobbe, Nieuwe Sluis straat. 5. Jan, zoon van A. Mout en A. C. A. Schilknegt, Korte Singehtraat. Gijsbertus, zoon van J. M. Bongers en J. Kleijn, Singel. Adriana, dochter van F. van der Rhee en C. Visser, Ploegstraat, Adriana Cornelia, dochter van B. J. Meijer en M. J.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3