Donderdag 9 Mei. N°. 8784 A0. 1895. egenenveert; ^ste Jaargan». Versch nt dagei ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BDKEAIJi BOTKB1TKAAT 9 O. Buitenl andscli eBcr icliten. duitschland. Abonnementsprijs, per kwartaal frmco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50, - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mrt inbegrip van eene Courant. f 1.10 Iedere gewone regel meet - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Maandag is te Berlijn het congres van afgevaardigden van Duitsche gemeenteraden legen het Umsturz-ontwerp gehouden. Er waren vertegenwoordigers van 250 gemeen ten aanwezig, terwijl 170 andere betuigingen van instemming hadden ingezonden. De heer Langerhans, voorzitter van den Berlijn- sclien raad, leidde de vergadering. Met alge- jneene stemmen werd eene motie aangeno men, waarin verklaard wordt dat het Umsturz-ontwerp wordt geacht in stiijd te -zijn met de vrijheid en het recht van critiek, dat de voorwaarde is voor de normale ont wikkeling van het openbaar leven, en vooral met de autonomie der gemeentebesturen. ive verzoekt de vergadering den Rijks- ■dag' het ontwerp te verwerpen. In eene talrijk bezochte vergadering van geestelijken, onderwijzers en fabrikanten uit hei Rijnland en Westfalen, te Barmen ge houden, is met algemeene stemmen eene motie aangenomen, waarin verklaard wordt dat het geclericaliseerde 77»wj;«r«-ontwerp in strijd is met de belangen der Luthersche kerk. De Pruisische minister van binnenlandsche zaken heeft, in overleg met den minister van oorlog, den gemeentebesturen verboden het voorgenomen huwelijk af te kondigen van Pruisische onderdanen, in den vreemde ver toevende, wanneer deze niet voldaan hebben aan de verplichtingen der wet op de militie. Door dezen maatregel wil de regeering den deserteurs het verblijf in het buitenland moeilijker maken. Volgens de National Ztg. is Wissmann voornemens, een flinken stoot te geven aan de ontwikkeling van Duitsch Oost-Afrika, vooral door het aanleggen van spoorwegen en het instellen van geregelde stoombootdiensten langs de kust. Het tjjdperk der rust is voor prins Bis marck nog niet aangebroken. Den 8n Mei ïdmldigingstocht" uit de 72 Saksische steden, den 1ln komen de Westfalers, den 18n de Rijnlanders, op Hemelvaartsdag 2000 Leipzi- gers, en den 26n vermoedelijk de Sleeswijk- Holsteiners FRANKRIJK. Lagarde, gouverneur van Obock, heeft uit Afrika een metalen krans meegebracht, welke koning Menelik van Abyssinië hem ter hand stelde om neer te leggen op het graf van wijlen Carnot. De gouverneur heeft zich in tegenwoordigheid van den jongen Carnot van zijn taak gekweten. De Howa's schijnen, nu de Engelsche offi cieren het land verlaten, plotseling in te zien, dat zij verkeerd hebben gedaan met zich te verzetten tegen het ultimatum vanFrankrijk en dat zij een toontje lager hadden moeten zingen. Bij de inneming van Morovoay zijn 300 Howa's gesneuveld. De ministerraad heeft, overeenkomstig het voorstel der commissie, besloten voor testellen den vrijdom van accijns voor de stokers van eigen gewas op te heffen, en het recht op alcohol te bepalen op 175 francs. De vermindering der rechten op hygiënische dranken zal meer dan 80 miliioen francs bedragen. Aile rechten op wijnen worden afgeschaft en vervangen door een enkele ver bruiksbelasting. DENEMARKEN. Uit Kopenhagen komt het officieuse be richt, dat het ministerie niet aan aftreden denkt. Overigens zou een beslissing moeteu wachten op den terugkeer van den premier, baron Reetz-Thott, uit het buitenland. ZWEDEN en NOORWEGEN. Het bestuur van de vereeniging der linker zijde van het Noordsche Storthing heeft beslo ten dat de linkerzijde zal stemmen voor het voorstel-Engelhardt, waarin verlangd wordt dat de protocollen van den Raad van State en andere stukken betrekking hebbende op het verzoek om ontslag van het ministerie aan het Storthing voorgelegd zullen worden. Dit voorstel zal waarschijnlijk ook de stem men der rechterzijde en der gematigden krijgen. O O S T F. N R IJ K-H O N G A K IJ E. De Daily Chronicle verneemt, dat de paus bij keizer Fraus Jozef heeft aangedrongen op het handhaven van Kalnoky. Men gelooft dat Agliardi nu teruggeroepen en tot kardi naal verheven zal worden. Bij de algemeene beraadslagingen over de rentebelasting in de Oostenrijksche Kamer verzette de minister Von Plener zich tegen de voorstellen der minderheid, betreffende de belasting op coupons en dividenden. De minister verklaarde, dat het onmogelijk was in Oostenrijk een consequent doorgevoerde rentebelasting in te voeren. Men moet niet in het buitenland kunnen zeggen, dat Oosten rijk minder interest betaalde dan waartoe het zich verplicht had, meende Von Plener. ITALIË. De koning toekende gisteren het besluit tot ontbinding der Kamers; de verkiezingen zijn op 26 Mti, de herstemmingen op 2 Juni bepaald. Te Brescia is bij een Zondag gehouden ver kiezing voor de Kamer, Zanardelli, jarenlang lid en voorzitter, geslagen. SPANJE. De Kamer van afgevaardigden besloot een bewijs van bijzondere tevredenheid te schen ken aan den gouverneur der Philippijnsche eilanden en de expeditietroepen aldaar, we gens liet onderdrukken van den opstand. PORTUGAL. Naar de Times uit Eissabon verneemt, heeft de regeering besloien alle stukken, rakende de Nyassa-maatsehappij, welke in haar bezit zijn, aan bet openbaar ministerie te overhandigen, met last de maatschappij wegens de voorgevallen onregelmatigheden te ontbinden. S E R V 1 E. Onder levendige bijvalsbetuigingen heeft de Skupschtina het voorstel betreffende de jaarlijkse!® uitkeering van 360,000. aan den ex-koning Milan toe te kennen, aangenomen. De zitting is daarna gesloten. Koning Alexan der is naar Belgrado teruggekeerd, waar hij zijne moeder verwachtMilan heeft het veld geruimd en is naar Italië vertrokken. Het aftreden van den minister van financiën zal vermoedelijk den val van het gansche kabinet ten gevolge hebben. Vermoedelijk zal de progiessistische leider Garaschanine met de vouniDg van een nieuw kabinet belast worden. T U R K IJ E. De leden der Armenische enquête-com- TÖHe hebben uit Konstantinopel de aan schrijving gekregen, zich onverwijld te be geven naar Ghellyego Ozan, een dorp in het district Sassoen, waar een groote kuil moet zijn met de overblijfselen van de slachtoffers der gruwelen. Ook is der commissie opgedra gen, een onderzoek in te stellen naar de ge ruchten van pogingen tot het omkoopen en intimideeren van Armenische getuigen. Het door de mogendheden opgestelde schema van hervormingen in Armenië is nog niet aan de Porte voorgelegd, omdat daar over nog van gedachten wordt gewisseld tus- schen de betrokken kabinetten. De Turksche gezant te Athene heeft zich bij den Griekschen minister van buitenland- sche zaken beklaagd, dat de Armenische uit gewekenen die te Athene wonen, voortdu rend onrust stoken onder hun landgenooten in het Turksche rijk. De gezant verlangde daarom dat het Armenische comité zou wor den ontbonden en de uitgave van het Arme- niscli nieuwsblad verboden. De minister ant woordde, dat dergelijke maatregelen in strijd zouden zijn met de grondwet, inzonderheid wat betreft het Armenische blad dat door een Grieksch burger wordt uitgegeven. AMERIKA. Het hooggerechtshof der Vereenigde Staten is Maandag aangevangen met de behandeling der zaken betreffende de inkomstenbelasting. De beslissing van liet hof wordt tegen den 17n Mei te gemoet gezien. Morti, afgezant der Cubaansche opstande lingen, wordt te New-York verwacht. Hij is op weg naar Washington, waar hij de regee ring wil bewegen de opstandelingen als oorlogvoerende partij te erkennen. De New-York Herald meldt, dat de Nicara- guanen zeer weinig gesticht zijn over de regeling van het geschil met Engeland. In liet geheele land worden vry willigers-korpsen gevormd. Door de straten der steden trekken volksmenigten, roepende: »Weg niet presi dent Zelaya Het blad verzekert, dat een opstand op til is. De Nicaraguanen hebben Corinto weer bezet. Na het vertrek der Engelsche oorlogs schepen is er alles weer rustig. Zelaya heeft verklaard, altijd voor diplomatieke afwikkeling van het geschil te zijn geweest, maar Enge- land weigerde te wachten. Roeas is tot president van den Senaat in Argentinië vei kozen. Mag men den correspondent van de New- York Herald te Panama gelooven, dan i- het in Ecuador nog allesbehalve rustig, ondanks het aftreden van den pre-ddent. Het oproer zou zich niet beperkt hebben tot de hoofd stad, doch ook overgeslagen zijn naar de pro vinciën, waar de opstandelingen de stad Ksine- raldas veroverd hebben. Zij verwoestten de regeeringsgebouwen met behulp van dynamiet. Een aantal opstandelingen hebben bet grond gebied van Columbia geschonden. .De regeering brengt te Guayaquil ti oepen bijeen om Esmarcldas te iteioveren. De Neio-York Herald omving uit Guaya quil bericht, dat aldaar de voornaamste dag bladen geschorst, en de ledacteurs velbannen zijn. Verscheidene regimenten maken gemeene zaak met de opstandelingen politieke gevan genen worden bevrijd: de opstandelingen be schikken te Esmeraldas over 1000 man. AFRIKA. De Volksraad van den Oianje-Vrij.staat heeft besloten tot den aanleg van een spoor weg van Bloemfontein naar Kirnberley en Hart ismith. CHINA. De gezauten Wutingfang en Liënfuinr zijn Maandagavond uit Taku naar Chefoo verirok ken. Ook Ito Myodzji wordt daar verwacht. Te Chefoo zijn de eskaders der Euiopee- sclie mogendheden bijeengetrokken. Het Rus sische eskader telt 8 bodems, met inbegrip van 3 torpedobooten, Nog meer Russische oorlogsschepen worden verwachtvoorts nog een EngePch, een Amerikaansch, een Fiansch en twee Duitsche schepen. JAPAN. In een hoofdartikel spreekt de Times hare gioote voldoening uit, dat Japan voor goed afziet van de inlijving van liet schiereiland Liaotong, alleen Port Arthur bezettend tot de oorlogsschatting afbetaald is. Deze schat ting wordt echter als vergoeding met eau nog onbekend bedrag verhoogd. Sarcastisch zinspeelt de Times dan op de hulp van Duitsch land en Frankrijk, waardoor Rusland een onbetwistbaar diplomatiek succes heelt be haald. Het blad vraagt zich af of Franki ijk's liefde voor Rusland niet zoover kan gaan dat het China de noodige milioenen voorschiet, die immers Japan's inlijving van een stuk van China's vasteland verhinderen moeten.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1