Binnenlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 8 Mei 1895. De kiesvereeniging «Schiedam" vergaderde gisteravond in Musis Sacrum" tot het stel len van candidaten voor de a.s. verkiezing van twee leden der Provinciale Staten. Dat de belangstelling in deze verkiezing groot was, bewees de talrijke opkomst ter ver gadering, welke, behalve door vele leden, ook werd bijgewoond door afgevaardigden uit de onderdistricten Overscbie en Ketel. Nadat het ledental was uitgebreid en tot bestuurslid (vacature-Troelstra) gekozen was de heer D. Ris, ging men over tot het be spreken der aanbevolen voorioopige candida ten, de heeren M. van der Laan te Overscbie, S. A. Maas, J. Tak en \V. A. J Wittkampf. Daar van laatstgenoemde een schrijven was ingekomen, de mededeeling behelzende dat hij zich niet hei kiesbaar stelde en derhalve voor een eventueele candidatuur bedankte, bepaalde men zich, daar staande de vergadering geen anderen werden genoemd, tot de overige drie. Uit een ingekomen schrijven en monde linge mededeeüngen bleek dat de heer Van der Laan niet alleen een geacht ingezetene van Overscbie is, maar ook dat hij wegens zijn veel omvattenden werkkring op het ge bied van landbouw, waterschapsaangelegen heden en grondige administratieve kennis een waardige plaats in het gewestelijk college zou innemen. De heer Maas, in ons district geen onbe kende, werd nailer aanbevolen met het oog op de waterververschingsplannen, waaraan hij, in zijne kwaliteit van wethouder, krach tig zou kunnen medewerken. De heer Tak, ter vergadering aanwezig, werd aanbevolen als vrijhandelaar, die boven dien als oud-lid van den gemeenteraad en dijkgraaf van den polder Nieuw-Mathenesse volkomen vertrouwd werd geacht met plaatse lijke en provinciale toestanden. De heer Tak gaf zelf, daartoe door den voor zitter uitgenoodigd, nadere inlichtingen. Nadat men over en weer van gedachten gewisseld had, werd tot stemming overge gaan, waarvan de uitslag was, dat van de 37 stemmen er 36 werden uitgebracht op den heer Van der Laan, 29 op den heer Maas en 9 op den heer Tak, zoodat beide eerst- genoemden gekozen waren. Daar ook de afge vaardigden uit de onderdistricten van hunne medekiezers een mandaat hadden voor de beide gekozenen, werden tot definitieve can didaten voor het district Schiedam geprocla meerd de heeren M. van der Laan en S. A. Maas. Met een opwekkend woord tot krachtigen steun der candidaten sloot de waarnemende voorzitter, de heer M. Kranen, de vergadering. De katholieke vereeniging «De Grondwet" heeft tot voorioopige candidaten voor het lidmaatschap der Piovinciale Staten gesteld de heeren J. J. G. NoletenA. W. Schippers te VInardingen. Vrijdagavond vergadert de centrale ver eeniging tot het doen eener definitieve keuze. De heer J. H, Houtmhn, de candidaat der centrale anti-revolutionnaire kiesvereeniging jNederland en Oranje", heeft voor de candi datuur bedankt. Waarschijnlijk zal nu de heer A. W. Schippers, te Vlaardingen, wor den gesteld. Met onverdeeld genoegen woonden wij o-isteren in de groote zaal der sociëteit Har monie" te Rotterdam, de uitvoering bij van «die Jahreszeiten" van Havdndoor «Gemengd Koor", onder leiding van den heer Georg Rijken. Bij al de verschillende, dikwijls zenuw achtige composities van den tegenwoordigen tijd, werkt het weldadig op 's menschen geest en hart, wanneer vader Haydn aan het woord is met zijne in majesteit ongeëvenaarde en in eén woord onovertroffen werken. Deze uitvoering was eene zeer gelukkige te noemengelukkig vooral omdat hier is bewezen dat, wanneer de koren onder leiding van hunnen bekwamen dirigent blijven voort gaan met studie en toewijding zich te oefenen, zij eerlang tot de beste van Rotterdam kun nen gerekend worden. Wat betreft het orkest, ook dat heeft zijn aandeel in ruime mate aan het behaalde succes van den avond. Natuurlijk, zouden wij haast zeggen, dat het koper in het jagerskoor te wenschen overliet, daar de horens, be halve de ongelijke intonatie ook nogal ge jaagd schenen, wat op de jacht wel eenigszins te begrijpen is. Dergelijke vlekjes worden gaarne vergeven, waar overigens het geheele orkest op eene zoo uitmuntende wijze zich van zijn taak kweet. De solopartijen werden vervuld doormej. Jean nette de Jong uit Berlijn en de heeren Joh. J. Rogmans en Joh. Meschaert. Omtrent deze twee heeren kunnen wij volstaan met te zeggen dat beiden hunnen alouden roem als beschaafde zangers handhaafden. Hun succes was onbetwistbaarhun schoone vertolking zoowel in de recitatieven als in de heerlijke aria's stemde tot dankbaarheid. Mej. Jeannette de Jong wasten volle waardig hare plaats in het edele trio in te nemen. Zij zong hare schoone en dankbare partij met innigheid en warmte, met eenvoud en ongedwongenheid, welke bekoorden. Een Hannchen in alle hare bekoorlijke ongekun steldheid, zich aansluitend bij hai en trouwen en fleren Lucas. Ten slotte onze hulde aan den energieken dirigent, die opnieuw getoond heeft, hoe hij met meesterhand zijne koren weet te leiden. Moge de toewijding van directeur en koren wederzijds «Gemengd Koor" brengen tot eene steeds stijgenden bloei Door de politie alhier is procesverbaal op gemaakt tegen een Rotterdamschen jonden genaamd J. K., die bij den veehouder C. M. van der Velden aan den Rotterdamschen dijk van een zolder een aantal eieren had ont vreemd. Bjj kon. besluit is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Haailem mr. N. F. van Nooten, thans kantonrechter in het 1ste kan ton te Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsclie zaken zal Zaterdag 11 dezer niet plaats hebben. De Koninginnen In Engeland. Maandag maakten de Koninginnen des morgens een rijtoer in de city en bezich tigden de Towerbrug en dejeuneerden in het Mansion House, de residentie van den lord-mayor. Daarna reden de Koninginnen weder uit om eenige inkoopen te doen. Des middags dineerde Koningin Wilhel- mina in het hotel met den hertog en de her togin van Westminster; de Koningin-Regen-' tes tegelijkertijd in Mai thorough House bij den prins en de prinses van Wales. Onder de gasten daar behoorde ook minister Rosebery. De gezanten van Turkije en Peru kwamen hun naam in het register van het hotel inschrijven. Gistermorgen zijn de Koninginnen uitge gaan om inkoopen te doen, vervolgens wer den HH. MM. met hofrijtuigen naar Bucking ham Palace gebracht, waar de lunch gebruikt werd met den prins en de prinses van Wales. Vervolgens keerde men naar het hotel terug. De prinsessen Christiaan en Beatrice verlieten het hotel eerst te vier uur na een langdurig bezoek. Koningin Wilhelmina ge leidde de prinsessen naar haar rijtuig en nam hartelijk afscheid van haar, na prinses Beatrice beloofd te hebben, de drawing-room (receptie) hij te wonen die koningin Victoria heden op Buckingham Palace zal houden. Ook de her togin van Saksen-Coburg bracht te halfvijf een bezoek aan de Koninginnen. In een van Buckingham Palace gezonden hofrijtuig maak ten HH. MM later een rijtoer door de parken. Gisteravond diner in Brown's hotel. Tot de genoodigden behooren lord Carrington, opperkamerheer ten hove, baron en baronesse v. Goltstein, liet gevolg en legatiepersoneel. Lord Reay, sir Horace en lady Rumbold, de Nederlandsche consul en de consul-gene raal zaten bij den koninklijken disch aan, die kringvormig in het midden der zaal geplaatst was en een tooverachtigen aanblik opleverde, dank zij het electrisch licht en den overvloed van prachtige bloemversieringen. De Koninginnen in het zuiden. Bij gelegenheid van het bezoek der Koning innen aan Tilburg zal HaaV door de leerlingen der stedelijke weefschool een eigenaardig ge schenk worden aangeboden, namelijk het geweven portret van II. M. Koningin Wilhel mina. Het portret zal in wit fluweel en passe partout in vergulde lijst met wapen geënca dreerd zijn. Tijdens het bezoek der Koninginnen te Til burg zal de eerewacht bij het monument van Willem II betrokken worden door de afdee- ling Tilburg van den «Bond van Oud-onder officieren en door oud-strijders gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Namens de Koningin zullen op 20 dezer bij de sGymkhana-races" te Venlo de volgende prijzen uitgeloofd worden: een gouden hor loge aan onderofficieren voor elke race, zilve ren horloges met ketting aan korporaals er. huzaren. Aan deofficieren zilveren sigaretten kokers, als souvenir uitgereikt worden. De races zullen bestaan uit zes nummers. Met het oog op het groot aantal eommissiën en personen, die hunne opwachting wenschen te maken aan de Koningin-Regentes op de audiëntie te 's-Hertogenbosch, en in verband met den beschikbaren tijd, heeft H. M. be paald, dat zoo veel mogelijk personen die gelijksoortige betrekkingen bekleeden tezamen zullen worden ontvangen. Ook heeft H. M. den commissaris der Koningin doen verzoeken waar noodig bekend te maken dat wenschelijk is het houden van toespraken zooveel moge lijk te vermijden. Te 's-Hertogenbosch zijn de geraamten van de eerepoorten gereed en is men Maandag begonnen met de straatversiering, welke vooral in de Hinthamer-Vuchter-Vischstraat, Hoogen Steenweg en op de Markt prachtig belooft te worden. Op den stationsweg zijn vele gaslantaarns bijgeplaatst, en allerwegen ziet men de toebereidselen voor de gasillu- minatiën. Ook met het inwendige van raad huis en gouvernementsgebouw gaat men flink vooruit. In de hotels zijn alle kamers besproken, en ook bjj vele particulieren wacht men familiën van eiders die de «blijde inkomste" van HH. MM. binnen den Bosch van nabij willen zien. De commissie uit de Tweede Kamer voor de invoering van de faillissementswet houdt Donderdag eene conferentie met den minister van justitie. Naar men verneemt is bij de daarbij be trokken departementen eene regeling betref fende arbeidsraden in bewerking. De Haagsche correspondent der Zuiph. Ct. heeft vernomen, dat de regeering heeft te kennen gegeven op spoedige behandeling der kieswet pi ijs te stellen, terwijl die spoed in de hand wordt gewerkt doordat men gezorgd heeft, dat elk lid van den raad van state in het bezit is van een gedrukt exemplaar waardoor de vee! oponthoud gevende rond zending van stukken wordt vermeden - - maar in het gunstigste geval zal het toeh wel einde Mei worden, voordat de kieswet de Tweede Kamer bereikt. Dezelfde correspondent verneemt uit goede bron, dat de conferentien tussehen den minis ter van waterstaat en de commissie van rap porteurs over enkele hoofdpunten der veilig heidswet, o. a. over de organisatie van de inspectie, niet tot overeenstemming hebben geleid, en dat de minister met name aar» samensmelting van de inspectie op de stoom ketels met de arbeidsinspectie blijft vast houden. Nu de Belgische grens opnieuw voorden invoer van Nederlandsch vee is gesloten, heeft het bestuur der Provinciale Groninger ïPeirnolenaars-Vereeniging" zich per adres gewend tot den minister van waterstaat, met verzoek het daarheen te leiden lo. dat onze grenzen voor den uitvoer van Ned. rundvee, hetzij naar Duitschland, hetzij naar België, opnieuw worden geopend en 2o, dat, zoodra zulks het geval mocht worden, het uit te voeren vee, vóór het de grenzen overschrijdt, op 's rijks kosten aan eene strenge keui ing worde onderworpen, opdat de Nederlandsche veehouder verzekerd kan zijn, dat zijn vee gezond in het buitenland aankomt en de na burige regeeringen niet zoo spoedig termen vinden om de grenzen opnieuw op het on verwachtst te sluiten. De Rólnische Ztg. verneemt, dat in verband met verklaringen van den minister van land bouw en een door de Pruisische regec-ring ingesteld onderzoek, weldra een verbod tot invoer van melk uit Nederland verwacht kan- worden. Verkiezingen voor de 2*rov. Staten. De liberale kiesvereeniging Rotterdam" heeft de zes aftredende leden de heeren H. de Bie, C. H. van Dam, J. Drost, J. van Stolk Az., mr. J. A. Vaillant en mr. 1 van Weel, opnieuw candidaat gesteld. Door de kiesvereeniging «Burgerplicht" te- Ridderkerk is Maandagavond tot candidaat gesteld de heer P. Smit Jr. te Rotterdam. De kiesvereeniging «Burgerplicht" te Delft heeft besloten geen candidaat te stellen. Op 21 Mei a.s. zal te Weenen eene con ferentie worden gehouden van afgevaardig den van verschillende spoorwegmaatschap pijen, waaronder ook de Nederlandsche, be- hoorende tot de commissie voor technische aangelegenheden. In de 43e algemeene vergadering der »Ne- derl. Maatschappij ter bevordering der Phar- macie", in het vorig jaar te Rotterdam gehou den, werd eene commissie benoemd om na- te gaan welk stelsel van apotheek-inrichting den apothekers het meest wenschelijk voor komt. Van de 215 antwoorden, welke op eene desbetreffende circulaire inkwamen, luidden 126 voor behoud van het tegenwoordig stel sel der vrije inrichting, 39 waren van voor standers van een rijks-concessie-stelsel, terwijl in 41 antwoorden de apotheek als eigendom van den staat en dus als eene staatsinstelling werd aanbevolen. In verband met de plannen, dat het Rot- terdamsch gemeentebestuur de exploitatie van de telephoon in eigen beheer zal nemen, is thans sprake van de oprichting van een nieuw centraal telephoon-bureau op de plaats, waar thans de Remonstrantsche kerk staat. Bij de Remonstrantsche gemeente bestaat reeds sinds eenigen tijd het plan, een nieuw kerkgebouw te stichten. Te Rotterdam heeft een agent van politie 7'/s jaar achtereen zijn superieuren bedot. Het blijki uit het onderstaande berichtje in de Rotterdamsche Neierl. «Dat onze hoofdcommissaris van politie, de heer Voormolen, niet spot met politie-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2