N°. 8785. A0. 1895. Vrijdag 10 Mei. 1 egsnenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER; J. ODÉ. BCH8AC: BOTËRRTKliAT 7 O. ®u ite nl a n d s clie Berichten. düitscïïland, t 1.86. - 2.50. 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,10, Iedere gewone regel meer- 0.10, Driehssl geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheeie Rijk Afzonderlijke nommers De Rijksdag heeft Maandag het ".v* sociaal democratische zijde ingediende voorstei om de rijksgereering uit te noodigen de in de ver schillende Bondsstaten bestaande zeer uiteen- loopende wetten op het recht van vereeniging vergadering te vervangen door eene voor liet gansche rijk geldende wet bij tweede lezing behandeld en de paragrafen 1 en 2 verworpen, ■waarna de heer Singer verklaarde het gansche voorstel in te trekken. In de zitting van Dinsdag werd het ont werp tot goedkeuring van een krediet van 4,700,000 mark voor de feestelijke opening van het Noord-Oostzeekanaal bij derde lezing goedgekeurdalleen de sociaal-democraten stemden tegen. Een der zonderlinge argu menten voor hun verzet is dat, nu het kanaal gereed is, niemand zich het lot aantrekt van de duizenden arbeiders die daaraan hebben gewerkt en nu buiten verdienste zjjn. Het overige deel der zitting werd door gebracht met het onderzoek der geloofsbrie ven van de afgevaardigden dr. Bötticher en Dziembrowskieen nationaal-liberaal en een Pool. Beider verkiezing werd ongeldig verklaard. De tweede lezing van het ontwerp tot beteugeling der omwentelingspartijen werd, onder hilariteit, door den voorzitter tot Woensdag verdaagd. De Rijksdag hield zich gisteren bezig met de tweede lezing van het ontwerp tot beteu geling der omwentelingspartijen. De zaal zoowel als de tribunes waren over vol. Vóór de opening der debatten zette de rijks kanselier de motieven uiteen, welke de ver bonden regeeringen tot het ontwerp hebben geleid. De hoop dat de beraadslagingen in de commissie vruchtbaar zouden zijn, is niet ver vuld. De vergaderingen, welke slechts ten doel ■liaddea uiting te geven aan ontevredenheid ■ever het ontwerp, begrijpt spr. niet. Hij heeft •een te hoogen dunk van het denkende deel ■des volks, dan dat 't het werk van Duitsche philosophen en den vooruitgang der mensch- ïieid door wettelijke bepalingen zou willen belemmeren. De commissie heeft vreemde grondstoffen in het ontwerp gebracht. Het ontwerp beoogde slechts versterking van het gezag, terwijl de voorstellen der commissie bet uitbreiden tot den godsdienst en de zeden on het ontwerp in enkele opzichten zelfs ver zwakken. Spr. dankte den afgevaardigde Von Levet- zovv voor diens voorstel, dat tot strekking heeft het regeeringsontwerp ten deele weer in de plaats van het voorstel der commissie ie stellen. Hij besloot met de hoop uit te spreken, dat de Rijksdag aan de regeering de middelen zal verschaffen om aan gewelddadige neigin gen meer dan tot dusver het hoofd te kunnen bieden. (Bijval van de rechterzijde.) Bij het voortgezette debat in den Rijksdag over art. 111, betreffende de strafbepalingen op het aanprijzen van misdaad, geven, uit naam der Vrijzinnigen en Polen, Barth, Munc- kel en Wolszlegier, rekenschap waarom zij er vierkant tegen zijn. De sociaal-democraat Auer noemt de ont werpen een gevolg van vrees. »Onze tegen standers wenschen", zeide hij, sdafc wij de gematigdheid, die wij tot nog toe betracht hebben, laten varen en in oproer ons voor de geweren stellen". Be spreker wordt tot de orde geroepen. De minister van oorlog zegt, dat liet leger als zijne voornaamste taak beschouwt om naar de grenzen op te rukken en zich met den vijand te meten. »De lauwer", zoo roept hij uit, »groeit niet op de straat, waar inen het gepeupel te hoop drijft. Wij laten dat aan de politie en de biandweer over." Op die woorden volgen eenige minuten van groote vroolijkheid. Manteuffel verklaart, dat, als het voorstel van Levetzow verworpen wordt, de conserva tieven tegen de geheeie wet zullen stemmen. Ennecerus zegt, dat de meerderheid der nationaal-liberaien hetzelfde standpunt in neemt; de minderheid is onvoorwaardelijk voor de verwerping. Kardorff voor de Rijks partij en Zimmermann voor de Antisemieten verklaren dat hunne partij alleen stemmen zal voor eene verscherping van het militaire strafwetboek en voor het strafbaar stellen van het opruien van soldaten tot ongehoor zaamheid. Reinal zegt, dat het Centrum aan het ont werp der commissie vasthoudt, maar ten slotte naar bevind van zaken zal stemmen. Heden voortzetting. E N 6 E L U D. Het Lagerhuis heeft gisteren het wetsont werp tot afschaffing der Iersche dwaDgwet met 222 tegen 208 stemmen bjj tweede lezing aangenomen. John Morley, de minister voor Ierland, had het ontwerp verdedigd. De Inde'pendance verneemt uit Londen, dat-Rusland, Frankrijk en Duitschland, ook nadat Engeland geweigerd had zich bjj he* te voegen, niet opgehouden hebben bij de regeering aan te dringen, dat zij Japan raden zou wat het door de drie mogendheden ge raden werd. In Engeland zou men zich nu een weinig ongerust maken of de afzonde ring der regeering niet schaden zou aan Engelands aanzien in het Oosten. Te Londen is Dinsdagavond in den St. Ja mes Hall onder voorzitterschap, eerst van den hertog van Westminster en daarna van den hertog van Argyle, eene groote en druk be zochte meeting gehouden naar aanleiding van de gruwelen in Armenië, in welke Gladstone's schrijven aan dan hertog van Argyle werd voorgelezen. De ex-premier verklaart daarin dat vreedzame, maar desnoods ook andere, middelen moeten worden gebezigd om eene herhaling van zulke menschonteerende Turk- sche wandaden te voorkomen. Er werden, gelijk vroeger, talrijke vurige toespraken ge houden, waarna met algemeene stemmen verschillende moties, eveneens op den gewo nen vurigen toon gesteld, aangenomen wer den, welke aan lord Rosebery overgebracht zullen worden. In een hoofdartikel in de Times wordt erkend dat het ongeduld en de verontwaar diging van de Engelschen gewettigd zijn ten opzichte van het talmen van de Turksche commissie tot onderzoek van de gruwelen in Armenië, die als ze zoo voortgaat als tegen woordig over een jaar nog niet klaar zal zjjn met haar enquête. Niettemin erkent het blad dat er een radi caal onderscheid bestaat tusschen de toestanden in Armenië en vroeger in Bulgarije, en dus nok in de geneesmiddelen, daar het eerste een sterk gemengde bevolking heeft, wier rechten en aspiraties tegenstrijdig zijn. De Standard beschuldigt de sprekers van Dinsdagavond van de gewone overdrijving. Alle redenaars schenen uit te gaan van het denkbeeld dat alle Tuiken in Armenië duivels en alle Christenen aldaar heiligen en martela ren zijn, wat helaas een onjuiste voorstelling is. EÜSLANU. De correspondent van de Times te St.-Pe tersburg verzekert dat het besluit van de Japansche regeering naar aanleiding van de vredesvoorwaarden de regeering volkomen bevredigt. De bladen zijn natuurlijk over het toegeven van Japan zeer verheugd, al maken enkele zich over het tijdelijk bezet houden van Port Arthur ongerust. Dat heet eene groote over winning voor de mogendheden, Rusland vooral, en eene nederlaag voor Engeland. Ook wordt der regeering aangeraden op te passen voor de weerwraak, die Japan niet verzuimen zal te nemen. OOSTENRIJ K-H ONGiSIJE. De keizer van Oostenrijk heeft Dinsdag het geteisterde Laibach bezocht, heeft er zieken en gekwetsten toegesproken, de mannen, die .zich in de gevaarlijke en moeilijke uren ver dienstelijk hebben gemaakt, gedankt en staatshulp toegezegd. Na drie uren toevens ia de keizer naar Pola vertrokken. Aan de ïrankf. Ztg. wordt uit Buda-Pest gemeld ïNaar ik uit goede bron verneem is het nu tusschen Banfïy en Kalnoky geheel in orde. Hongarije krijgt volkomen de genoeg doening, dat zonder verwijl een vertoog bij het Vaticaan zal worden ingediend, en Agli- ardi teruggeroepen wordt. Banfïy ziet van «e*« persoonlijke genoegdoening af en staat voor een ongestoord beloop der delegaties in daarna neemt ook Kalnoky zijn ontslag." Het pauselijke blad, de Osservatore Romano, beweert, dat de nuntius Agliardi zijne Ilon- gaarsche reis ondernam, nadat Kalnoky er van onderricht was, en zoowel Josika, de minister a latere, en Banffy hem aangespoord hadden, de uitnoodiging van den vorst-primaat tot die reis aan te nemen. ITALIË. Men herinnert zich, dat Crispi den eersten Juli 1894 een wetsontwerp bij de Kamer heeft ingediend om het groot-grondbezit op Sicilië wat te beperken en dit ongelukkige eiland, het lerend van het Zuiden, althans eenige welvaart te schenken. Dit wetsontweip is weer ingetrokken en heeft geen kans ooit meer wet te worden. Toch is hierdoor de aan dacht op Sicilië gevestigd uitnemende land- hurhoudkundigen hebben zich met dit eiland beziggehouden en zoo beschikt de Kamer, die binnenkort bijeen zal komen, over een groote hoeveelheid materiaal, die ten voordeele van Sicilië gebruikt zal worden. Of de tijd voor Sicilië weer zal aanbreken dat het de voorraadschuur van Italië zal z.ijn "Volgens een bericht van de Indêpendance moet de paus door zijn vertegenwoordigers aan alle vreemde regeeringen hebben laten weten, dat elk telegram vangelukwensching en elke deelneming aan de feesten van a.s. Sep tember, ter herinnering aan de inneming van Rome door de Italianen, als beleedigend voor den Heiligen Stoel zal beschouwd worden. SPANJE. De minister van buitenlandsche zaken heeft nog eens verklaard, dat, ofschoon Spanje met Japan op den besten voet verkeert, de regee- ring, nu de toestanden ginds zoo veranderd zijn, zich genoopt acht op de Filippijnen bijzondere maatregelen te nemen. Te New-York is een telegram uit Havana ontvangen, naar luid waarvan de opstand op een eind loopt. De leiders hebben den moed verloren. AMERIKA. Aan de regeering der "Vereenigde Staten heeft de Spaansche gezant het antwoord van zjjne regeering overhandigd, waarin deze haar ongelijk in de zaak van de Allianga erkent. De regeering beschouwt dat antwoord als waardig en afdoende. Bij de opening van het Argentijnsch Con gres deelde de president in zijne boodschap mede, dat de invoer van Argentinië in het laatste jaar eene waarde had gehad van 93,000,000 pesos en de uitvoer eene waarde van 102,000,000 pesos goud. De rente voor de Europeesche leeningen was door geldzen dingen naar Londen tot September reeds verzekerd. De president beloofde, dat de regeering naar middelen zou zoeken om het papieren geld in te wisselen. Bjj hoopte

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1