Binnenlandsche Berichten Schiedam (1ste Afd.) 923 709 (2de 313 252 Overschie 3J4 179 Ketel 145 106 1715 1246 zoodat 469 kiezers van hun kiesrecht geen De gemeenteraadsverkiezingen te Madrid hadden den volgenden uitslag. Er waren 27 vacatures, waarvoor 18 ministerieele candi- daten waren gesteld. Dezen zijn allen geko zen voorts 4 liberalen, 4 afvallige conser vatieven en 1 republikein. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in de provinciën heeft de ministerieele partij eene groote meerderheid behaald. Te Bilbao werd een sociaal-democraat verkozente Ferol eveneens. Te Cadix hebben in de stembureaux eenige ongeregeldheden plaats gehad. S E B T I E. De ex-koningin Nathalie, die thans de gast is van haren zoon, heeft Zondag alle ministers bij haar ontvangen, zoodat voor het oogen- blik een crisis vermeden is en alleen de mi nister van ünanciën zal vervangen worden. De hoofden der geestelijkheid zijn nog niet bij de koningin toegelaten. Het heet nu weer dat het leeningsontwerp niet in beginsel verworpen is, maar dat de Skupscbtina alieen een paar artikelen heeft geschrapt. Of dat belangrijke zijn, vindt de regeering niet noodig te vermelden. It U E S I E. De regeering heeft een wetsvoorstel ont worpen, waarbij bepaald wordt, dat ver- kiezingsvechtpai tijen voortaan door de gewone rechtbank behandeld zullen worden. Tot dusver werden zij als politieke misdrijven voor de jury gebracht, wat zeker niet altijd tot een onpartijdig vonnis leidde. Het ministerie heeft besloten den Koning te stellen voor de keuze van ontbinding der Kamers in September, of de aftreding van het gansche Kabinet. A M E it I K A. De wetgevende Kamer van den staat New- York heeft met 80 tegen 31 stemmen een voorstel aangenomen om bij de grondwet ook aan vrouwen het kiesrecht toe te kennen, welk besluit door den Senaat met 20 tegen 5 stemmen bekrachtigd is. Aangezien zoodanig besluit door twee opvolgende vergaderingen moet worden genomen, alvorens rechtskracht te verkrijgen zal het opnieuw worden inge- gediend bij het volgende Parlement, maar men beschouwt de aanneming reeds nu verzekerd. De wetgevende vergadering van Pennsyl vania heeft hare sympathie voor de Cubaan- sche opstandelingen uitgesproken en daarbij den wensch, dat de regeering der Vereenigde Staten den tijd gekomen mocht achten om Spanje te bewegen, aan Cuba de vrijheid en zelfstandigheid te verleenen, waarop het recht heeft. Sir William Whiteway, eerste minister van New-Foundland, heeft Vrijdag aan de Kamer voorgesteld noch acht dagen te wachten op het autvvooi d van Canada, betreffende de in lijving van het eiland bij Canada. Indien na dien tijd het Canadeesch gouver nement geen antwoord kan geven, zal New- Foundland krachtdadige maatregelen moeten nemen, om de kolonie van een bankroet te redden. Uit Colon wordt gemeld, dat weer duizend werklieden in dienst zijn genomen voor het Panama-kanaal. Uit Honduras wordt gemeld, dat in Cen~ traal-Amerika Spaansciie en Duitsche koop lieden een verbond sluiten tegen den Ame- rikaanschen en Engebchen handel. Slechts twee Centraal-Amerikaansche republieken schijnen intusschen voor een boycott tegen Engeland te vinden Nicaragua en Honduras. AFRIKA. Op de grens van Algetië en Marokko heeft weer een hevig gevecht plaats gehad tusschen inlandsche stammen; 600 man zijn op het slagveld gebleven. JAVA N. Ofschoon het tractaat van Simonoseki nu geratificeerd is, zal de volledige tekst niet worden bekendgemaakt voordat men het eens is geworden over de punten die Japan heeft toegestemd te herzien, en voordat een aanvullingstractaat is opgesteld en bekrach tigd. Daarover zijn thans reeds onderhande lingen aangeknoopt tusschen graaf Ito en Li-Hung-Chang. Toen Japan toegaf aan de vertoogen der drie mogendheden en afstand deed van het schiereiland Liaotong, heeft het uitdrukkelijk bedongen dat het zelf verder alles met China zou regelen. Te Jokohama gelooft men, dat het voornemen der regeering is, de Japan- sche troepen geleidelijk terug te trekken, naar gelang de oorlogsschatting wordt afbetaald. De admiraal Kabayama, die tot onderkoning van Formosa is benoemd, zal over een paar dagen uit Tokio vertrekken om zijn post te aanvaarden en het eiland van de Chineezen over te nemen. Midzuno, eerste secretaris van de Japansche Kamer, is aangesteld als hoofd van het civiel bestuur op Formosa. Uit Jokohama wordt van gisteren gemeld In een keizerlijke proclamatie wordt op nieuw verzekerd dat Japan slechts oorlog gevoerd heeft in het belang van den vrede in het Oostenmet het oog op deze zelfde be langen volgt het nu den raad van de drie Europeesche mogendheden, om het schier eiland Liaotong te ontruimen. Volgens den Parijschen correspondent der Times is de oorlogsschatting verhoogd tot 140 millioen p. st., en als men daarbij in aanmerking neemt de rente waartegen China die som zal moeten leenen en verder het geld, dat het noodig heeft om zijne financiën in orde te brengen, zal de te sluiten leening waarschijnlijk het kolossale cijfer van 180 millioen p. st. bereiken. Offlcieele berichten. Bij kon. besluit is aan den heer G. F. Pen ning een pensioen van f 2165 verleend. B(j kon. besluit is benoemd tot referendaris bij het kabinet der Koningin, mr. J. A. baron de Vos van Steenwijk, thans commies bij het dep. van justitie en tijdelijk beiast rnetP de waarneming der betrekking van adjunct directeur bij het bureau van den industrieelen eigendom, Bij kon. besluit is aan J. C. van Marken, te Hof van Delft, verlof verleend tot het aan nemen van het ordeteeken van ridder der Leopoldsorde, hem geschonken door Z. M. den koning van België. SCIEUHAM, 14 Mei 1895. Bij de heden gehouden stemming ter ver kiezing van twee leden voor de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Schiedam zijn uit onderstaande gemeenten, door het geza menlijk aantal kiezers ten getale van 1715, het volgend aantal stembiljetten ingeleverd Aantal Ingeleverde Kiezers. Stembriefjes. gebruik hebben gemaakt. In het jaar 1892 werden bij de eerste stemming 1343 stemmen uitgebracht. De typografen-vereeniging sAdeiphismus", die in Juli van 't volgende jaar haar 25-jarig bestaan feestelijk hoopt te gedenken, heeft van haren beschermheer, den heer P. J. van Dgk van Matenesse, de toezegging ontvangen dat hij haar bij deze gelegenheid een banier ten geschenke zai geven. Gisternamiddag te halfzes is uit een sloot aan den Vlaardinger dijk, nabij de Vijf Slui zen, opgehaald het ljjk van F. H. Steiger, oud 50 jaar, metselaar te Vlaardingen. Hedenmorgen te HVs uur is de 6-jarige A. Marchand al spelende in de Lange Haven gevallen en daaruit gered door den gistbaas J. Schellenbach, die gekleed te water sprong. De knaap had geen letsel bekomen. Tijdens het bezoek van HH. MM. de Ko ninginnen te 's-Hertogenbosch zal Woensdag baron d'Osy de Zegwaart, gouverneur der provincie Antwerpen, namens Z. M. de koning van België en de Belgische regeering HH. MM. begroeten. Naar wij vernemen heeft H. M, de Koningin- Regentes, nadat was geconstateerd dat de knaap, die dezer dagen op de Dagelijksche Groenmarkt in Den Haag onder het rijtuig van H. M. de Koningin was geraakt, hoege naamd geen letsel had bekomen en dat on geval aan eigen onvoorzichtigheid van den knaap was toe te schrijven, nochtans-aan de moeder van den knaap, op grond harer be hoeftige omstandigheden, een gift doen toeko men van f 25. Dagll T. Huijzer te Rijsoord ontving .van H. M. de Koningin-Regentes f25, ter voorziening in zijne behoeftige omstandigheden. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 41 dezer bedroeg bij de Nederiandsche Bank f 3,199,807.66 en bij de betaalmeesters- 1.824,013.83i/a Te zamen f 5,023,821.497s Bij de regeering is de vraag aanhangig, of en in hoever het aanbeveling verdient terug te komen van het bij het Indische pensioenreglement voor Europeesche burger lijke ambtenaren van ouds gehuldigde stelsel om hunne pensioenen steeds te berekenen naar de hoogste bezoldiging, gedurende 24 maanden genoten, en dus in den regel naar het traktement van de laatste twee dienst jaren. Op 15 Juli en volgende dagen zal te 's-Gra- venhage worden afgenomen het eerste examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, en wel voor twintig plaatsen. Naar wij vernemen, is thans tusschen onze regeering en de Engelsche algeheele overeen stemming verkregen omtrent de conventie tot het aangaan eener arbitrage in zake de Costa Rica Packet. De onderteekening dier conventie zal eerstdaags plaats hebben, waarna een wetsontwerp tot goedkeuring daarvan zal worden ingediend. (R, R. Ct In het bestek voor de uitbreiding van het departement van koloniën te 's-Gravenhage welk werk uitgaat van het ministerie van waterstaat is voor het eerst eene bepaling omtrent den maximum-werktijd voorgeschre ven. Bepaald wordt, dat er buitengewone gevallen uitgezonderd niet langer gewerkt mag worden dan 44 uur per etmaal. Verder wordt bepaald dat de betaling van de werklieden moet geschieden in het bijzijn van den opzichthebbende. De aanbesteding zal den 23n Mei gehouden worden. Over de vraag of nog meer betrekkingen in Indië dan de reeds vermelde kunnen worden aangewezen, die bij verlof naar Europa van Indische ambtenaren voor niet langer dan éen jaar tijdelijk worden waargenomen, wordt in Indië nog overleg gepleegd. Ten aanzien van de vraag, of eene gelei- delijke uitbreiding van den verkoop van gouvernementsproducten in Indië aanbeveling kan verdienen, is de regeering tot eene negatieve conclusie gekomen. De Telegraaf ontving uit Ned. Indië tele- grafisch bericht, dat dr. D. W. Horst benoemd, is tot resident van Ternate. Men leest in de Amsterdamsche Volksbode- van 8 Mei Zoo behoort het. Toen in April 1879 Z. M. Willem III voor de eerste maal met zijn tweede echtgenoote, nu onze geliefde Koningin-Regentes, de hoofd stad zoude bezoeken, was de Oude Kerk voor het vorstelijk kerkbezoek aangewezen. De- Koning, zonder te informeeren naar persoon of richting van den predikant, wiens beurt het dien morgen was, gaf, maar niet op offlci eele wijze, zijn verlangen te kennen, om dan ds- Ten Kate te hooren. Dr. Laurillard, hoe wel hij gaarne zelf ware opgetreden, stond onmiddellijk zijn beurt af, opdat aan den wensch des Vorsten, dien men niet naar be weegredenen vraagt, zoude kunnen worden gehoor gegeven. Verkiezingen voor «Ie Prov. Staten. De anti-revoiutionnaire partij in het kies district Brielle heeft besloten ditmaal geen oandidaten te stellen. Door de liberalen in 't kiesdistrict Zoeter- meer wordt alleen 't aftredend lid, de heer mr. P. L. F. Blussé, candidaat gesteld en om zijn groote verdiensten als lid van Ged. Staten door kiezers van allerlei richting ten zeerste- aanbevolen. De candidatuur van 't andere aftredende lid, den heer Van der Ouderraeu- len, wordt losgelaten, wegens de minder nobele houding van genoemden heer tegen over zijn medelid den heer Blussé by de vorige herstemming voor Prov. Staten in dit district. Thans is eene herziening zoowel van het algemeen reglement voor de hoofdspoorwe gen als van dat voor de secundaire spoor wegen op Java aan de orde gesteld, welke herziening o. a. daarom noodig is, omdat de bij het stoomtramreglement aangenomen vrij geviger bepalingen betreffende de snelheden,, waarmede gereden mag worden, in dit op zicht voor de secundaire spoorwegen in som mige gevallen eene ongemotiveerde tenachter stelling hebben in het leven geroepen. In een vergadering van liet hoogheemraad schap van Schïeland is, met het oog op den plaats gehad hebbenden hoogen vloed, bepaald, dat Scbielands dijk van den Bontepaal tot hoefslag 24 (voormalig Kralingen) vóór 1 September 1895 gebracht moet worden op 3.75 meter boven R. P. en vóór 1 September 1896 van den Bontepaal tot de Oostpoort op 4 meter boven R.P. en van de Oostpoort tot hoefslag 24 (voormalig Kralingen) tot 4.25 meter boven R.P. Aan het gemeentebestuur te Rotterdam is van dit besluit kennis gegeven. Naar men verneemt heeft de Holl. spoor weg mij. f400 uitgeloofd voor opsporing van den dader of de daders die door bet leggen van steenen op de rails onlangs bij Rijnsburg de Noordwijker stoomtram deden ontsporen. Het ongeluk met de stoomtram der R. T. M. bij den oprit te Delftshaven is voor den machinist J. Klopman toch niet zoo geheel en al zonder kleerscheuren afgeloopen, als men aanvankelijk wel meende. Klopman heeft een paar spieren verrekt niet alleen, doch tevens zich genoodzaakt gezien rust te nemen. (2?. Ril) Te Rotterdam hebben zich de vorige week twee gevallen van pokken voorgedaan. Zondagmiddag is door rijks- en gemeente politie te Overschïe aangehouden Jb. koopman, wegens verduistering van een rood bonte koe, ten nadeele van A. J, Noordam te De Lier. Hij is naar Delft overgebracht Het personeel der gist- en spiritusfabriek te Delft heeft een vergadering gehouden ter bespreking van de kwestie der inning der achterstallige bedrijfsbelasting. Mr. P. Tjeenk Willink diende de vergade-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2