Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Stedelijk Nieuws. ring 'van deskundig advies en op zijn voorstel werd de volgende motie aangenomen: jDe vergadering van werklieden, gehouden in De Gemeenschap, ïvernomen hebbende, dat vanwege den fis cus wordt gedreigd met beslaglegging op het loon onder den patroon, indien deze niet de achterstallige directe belasting van zijn perso neel betaalt, szich onbevoegd rekenend te beoordeelen, in hoeverre de uitvoering dezer bedreiging door de rechterlijke macht zou toegelaten worden, ïspreekt hare overtuiging uit, dat een der gelijke wijze van invordering van belasting schuld afkeuring verdient als schadelijk voor de goede verstandhouding tusschen patroon en werkman." In Kapelle-aan-den-IJsel leeft een meisje, dat met recht den naam van monsterkind mag dragen. Op 4-jarigen leeftijd woog het reeds 78 pond en nu dertien jaar oud mag het zich in een gewicht van 240 pond (zegge 120 kilo) verheugen. De ouders zijn te kies om er mee te kijk te gaan. Het bezoekt ook de lagere school, natuurlijk is voor haar een afzonderlijke, geschikte bank gemaakt. Thans is zij onder medische behandeling te Leidenhare beenen ontzaglijk dik leden onder het zware gewicht van haar lichaam. Het meisje is jaloersch op gewone meisjes. Vaak zucht zij»Och, kon ik ook eens hard loopen en touwtje springen {Weder lander.) De zaak tegen den heer J. A. v. H., bur gemeester van Siiedrecht, zal vóór half Juni a.s. in openbare behandeling komen. Met het mooie zomerweder was het Zondag te Scheveningen zeer druk. De stoomtram der Hollandsche spoorwegmaatschappij alleen vervoerde ongeveer 5300 personen, de staats- spoorstoomtrarn 4000 naar Scheveningen. Zaterdag is naar de strafgevangenis te Scheveningen overgebracht de man, verdacht betrokken te zijn bij de ontsporing van de stoomtram nabij Rijnsburg, die aan kwaad willigheid wordt toegeschreven. Gisteren is in het Volksgebouw te Haarlem het besluit genomen, om de werkstaking van de timmerlieden, die ongeveer drie weken heeft geduurd, te doen eindigen. De terreinen der tentoonstelling te Amster dam zijn Zondag door 9600 betalende perso nen bezocht, Oud-Holland door 9400 id., Mailstoomboot door 6100 id. Des avonds wa ren de terreinen verlicht en zat men op het pleintje van Oud-Holland zich in groepen te laven aan een koelen dronk. De verlichting op Oud-Holland is in den toon van het geheel. H. M. de Koningin-Regentes, bescherm vrouw der tentoonstelling, heeft Zaterdag in een telegram aan den voorzitter van het uitvoerend comité van HBr. belangstelling in het evenement van den dag opnieuw getui genis gegeven. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der stoom vaart-maatschappij ^Nederland" te Amsterdam werd gisteren een feestelijke jaarvergadering gehouden, die door zeer vele aandeelhouders werd bijgewoond. Hulde werd o. a, gebracht aan de nagedachtenis van prins Hendrik, die terstond bij de oprichting het eere-voorzitterschap aanvaardde en krachtig medewerkte om der maatschappij de noodige vastheid te geven. Zeer geroemd werden de bekwaamheden en de energie der tegenwoor dige diiectie en der administratie en de nauwgezette plichtsbetrachting van officieren en bemanning der vloot. Besloten werd c 100.000 te storten in het ondersteuningsfonds. Het dividend over het geëindigde boekjaar werd vastgesteld op 10 percent' Uit Terschelling wordt gemeld, dat door den stoomschelpenzuiger, die dienst doet op het wrak der Lutine, Vrijdag de eerste Spaan- sche mat is opgehaald. De ondernemers zijn weer vol moed. De Kamer van koophandel t" Leeuwarden zal aan den minister van buitenlandsehe za ken een adres richten, met verzoek om nu in Friesland, Groningen, Drente en Overijsel de veestapel als sedert geruimen tijd vrij is van het mond- en klauwzeer te willen bevorderen, dat van uit die provinciën de invoer van vee naar België en Duitschland, onder de noodige waarborgen, weder worde toegelaten. Gistermiddag is nabij het station Franeker de conducteur J. B. der staatsspoorwegen, uit den trein gevallen, welke ten 2.41 n.m. van Harlingen vertrekt. De ongelukkige was onmiddellijk eenljjk. Als een bewijs hoe groot de aanvoer van kippeneieren aan de Deventer markt is, deelt men mede, dat alleen door den heer P. da Bruin, te Deventer, bijna wekelijks 50 ii 60 duizend stuks van de markt worden genomen voor de firma A. Bluijssen, welke in Holland, België en Engeland thans 86 eigen winkels heeft. Omtrent de arrestatie van twee Duitsche valsche munters te Hengelo en Goor wordt nader bericht dat zij H. Ahrens en L. H. Plato heeten en 27 en 29 jaar oud zijn. De eerste heeft het valsche geld (guldens en kwartjes) uitgegeven en werd Vrijdagavond te Hengelo aangehouden, terwijl de andere de vervaardiger er van is, en te Goor in hechtenis werd genomen. Plato werd in het bezit gevonden van veertien valsche guldens. De gereedschappen, die gediend hebben, om het valsche geld te vervaardigen zijn reeds gedeeltelijk in beslag genomen, en zullen ver der op aanwijzing der verdachten worden opgespoord. Beide personen hebben den wacht meester der marechaussee bekend. Op de stoomtramlijn BredaRozendaal, is Zondagmiddag, nabij Etten, zekere C. Cokx, uit Prinsenhage, uit de tiam gevallen. De ongelukkige kwam met het hoofd onder de wieien en werd zoo ernstig gewond, dat hij terstond is bezweken. Men meldt uit Miilingenaan de N. B. Ct.: Te Ruhrort, Duisburg en Mulheim hebben de groothandelaren in steenkolen eene over eenkomst gesloten, strekkende om de prijzen der steenkolen voor scheepsverzending in juistere verhouding te brengen tot de prijzen van het syndicaat. Voorgesteld is, de prijs der gewone kachel- en machinekolen voor Nederland te verhoogen tot f9 per kar minimaal. Het tarief der spoorvrachten van steen kolen en cokes uit het Rijnsch-Westfaalsche gebied naar Nederland zal binnenkort ge deeltelijk eenige verlaging ondergaan. Te Arnhem is Zondagmorgen door een schipper uit den Rijn, ter hoogte van den Boterdijk, het lyk opgehaald van eene vrouw, dat later herkend is geworden als eene dienst bode, die sedert eenige dagen te Arnhem vermist werd en aan zwaarmoedigheid lijdende was. De gemeenteveldwachter M. H. te Leer- sum, tevens bode dier gemeente, is gevankelijk naar Utrecht overgebracht, als verdacht van het plegen van vaischheid in bevelschriften tot betaling, door den gemeente-ontvanger te Leersum afgegeven, en van die bevelschriften gebruik maken en de voor de uitbetaling van verschillende schuldeischers ontvangen gelden verduisteren. Nen meldt uit Zevenaar aan de N. B. Ct. De troepen zigeuners, welke eerst getracht hebben in Limburg en bij GroeVbeek over de grenzen ons land binnen te dringen, hebben zich onverwacht alhier vertoond. Once mare- chaussee's, welke van hun komst nog juist bij iijds waren onderricht, galoppeerde spoedig gewapend naar de grenzen waar zij nog in tijds aankwamen om het binnentrekken te beletten. Bij de liefdezusters te Venlo kwam Zater dagmiddag een werkman, om, op last van den directeur der drinkwaterleiding, het buizennet in het klooster na te zien. Bij werd voor dat werk gewillig toegelaten. Na zijn vertiek bemerkte men, dat ver scheidene gouden voorwerpen en een porte- monnaie met geld spoorloos waren verdwenen. Dat Roermond ditmaal niet door de Koning innen bezocht wordt, vindt, volgens de Midd. Ct., zijn oorzaak in een minder goede verhou ding tusschen den commissaris der Koningin in Limburg en den burgemeester dier ge meente, een gevolg der archieven-kwestie. Delft. Tergemoetkomingaanden wensch van den minister van bïnnenlandsche zaken tot wijziging der verordening op het haven geld, stellen buig. en weth. aan den raad voor, een havengeld te heffen van de vaar tuigen, die de gemeentewateren binnenkomen, in deze verhouding: van vaailuigen tot en met 10 M3 10 ct. per Ms; vervolgens van de 10 tot en met de 45 M3 2 ct. per M3; van de 46 tot en met de 70 M8 3 ct. per M3, en van de 71 en alle volgende M3 4 ct. per M'. Daarvan zullen dan uitgesloten zijn alle vaartuigen van welken aard ook, en hout vlotten die de Schie bevaren tusschen de Delftshavensche Schie en de provinciale vaart in de gemeente Delftvan deze zal een door- vaartrecht geheven woiden van let. per M'. 's-Gravenliage. De prinses "Van Wied en hare familie, die 1 Augustus te Domburg aankomen, worden half September voor eenige dagen te Scheveningen verwacht. Naar men uit vertrouwbare bron verneemt, is het tijdstip van aankomst hier ter stede van generaal Vetter zeer waaischijnlijk 1 Junia.s. De generaal bevindt zich thans te Montreux, waar het klimaat naar hij zelf getuigt zeer bevorderlijk is aan zijn herstel en alwaar hij zoo lang mogelijk denkt te vertoeven. Alleen als de kuur dit zou vereischen, zou het kunnen zijn dat in bovengenoemden datum van aankomst in de residentie nog wijziging komt. De Heer A. B. H. Veihey, te Rotterdam, is naar de N. 15. Ct. meldt in de plaats van den Heer W, Kes benoemd tot directeur van de zangvereeniging der afd VGravenliage van de ^Maatschappij tot bevordering der Toon kunst". Hij blijft echter tevens onderwijzer aan de muziekschool der afdeeling Rottei dam dierzelfde maatschappij en duecteur van tRotle's Mannen koor." Falbs weervoorspellingen Van 14 tot 18 Mei: In deze dagen begint het weer te veranderen. De temperatuur daalt aanzienlijk. De regen duurt voort en valt in tamelijk groote mate Zelfs is het niet onmogelijk, dat er sneeuw valt. Ook kan men bier en daar onweer vernachten. Een opzienbarende moord is te Parijs ge pleegd. De jongste hertog De Broglie, de broeder van den vroegeren minister-president, is Zaterdag morgen vermoord door eene vrouw, zekere mevr. Amelot, een gewezen modiste, Poul de Broglie was geestelijke en professor aan het katholiek instituut in de rue Vaugirard hij was de biechtvader van mevrouw Amelot. Deze schijnt aan vervolgingswaanzin te lijden en had bet gerucht verspreid, dat de abbé haar her haaldelijk had belasterd. Onder voorwendsel zijn raad te willen inwinnen, had de vrouw den abbé in hare woning gelokt; zij eischta toen dat de abbé schriftelijk zijn lasteringen zou intrekken. Toen de priester weigerde, schoot de vrouw hem vier revolverkogels in het hoofd, zoodat hij onmiddellijk stierf De moordenares ging het gebeurde vertellen aan een priester, die haar in hechtenis deed nemen. De broeder van den verslagene, hertog Albert de Broglie, vernam den moord terwijl hij zich naar de académie franpaise begaf, waarvan hij lid is. In Hongarije hebben een reeks zeer heftige branden gewoed. Het stadje Msohubin, dat twee jaren geleden geheel in de asch werd gelegd en sedert opnieuw opgebonwd is, is thans bijna geheel verwoest. Een aantal publieke gebouwen, waaronder de kerk en een honderdtal parlicuhere woningen, zijn afgebrand. Bovendien zijn 12 personen in de vlammen omgekomen. Het vuur tastte een zestal dorpen in den omtrek aan en verwoestte die bijna geheel. Ook een groot deel der stad Laun en zeer vele dorpen zijn een pioot der vlammen geworden. Een verschrikkelijke ontdekking maakte een echtpaar te Leipzig na dp terugkomst van een uitstapje. Zij hadden hun kind van 17 weken toevertiouwd aan de hoede van een t'ejaarde vrouw en bemerkten bij hun thuiskomst tot hun onbeschrijfelijke ontsteltenis, dat het kind de tong was afgesneden. De vruuw verklaarde dat zij bij ongeluk de tong had doorgesneden, toen zij met een mes beproefde pen propje, dat het kind, naar zij geloofde, ingeslikt had, te verwijderen. Vee! geloof hecht men aan dit verhaal met. Men vleest dat het kind niet in het leven behouden zal kunnen woiden, daar de longwortel op ver schillende plaatsen sneden vei toont. In April kwamen in Zuid-Holland 175 gevallen van mond- en klauwzeer voor, bij het vee van 10 eigenaren, en 4 geïsoleerde gevallen van miltvuurin het geheele rijk 485 gevallen van mond- en klauwzeer (bij het vee van 26 eigenaren), 34 gevallen van miltvuur (bij 30 eigenaren) en 716 gevallen van schuift bij eenhoevige dieren en schapen, voor het meerendeel in Noord- Brabant. Da heer Smits, rijksveearts te Deventer, be toogt dat niet het mond- en klauwzeei, maar het in het buitenland toegepaste stelsel van protectie aan onzen vroeger zoo bioeienden vee handel den neksiag geelt. In 1879 zijn wij, met het oog op den uitvoer naar Engeland, het mond- en klauwzeer gaan reglementeeren, maar het heeft tot niets geleid. En tegenover Pruisen en Belgie blijven wij ook thans in dezelfde conditie. Voor dat tijdperk van reglementeering, herinnert de schrijver voorts, heeft men dikwijls, juist in jaren dat de ziekte vrij erg heerschte, den veehandel zich op het levendigst zien ontwikkelen. Van 1621 September a.s. zal te Bern een veeartsenijkundig congres worden gehouden, waar o. a. een internationale overeenkomst voor het vervoer van vee in behandeling zal komen. De schr. zou willen, dat Nederland daar voorstellen deed, tot schrapping van het mond-en klauwzeer van de lijst der besmettelijke ziekten, waar omtrent verordeningen zijn vastgesteld, opdat weer een vrije, onbelemmerde veehandel in de plaats trede voor den gedrukten toestand van thans, die tal van kostbare maar nuttige for maliteiten eischt. BURGERLIJKE STAND. Ceboren t 1 i Mei. Jacobus Cornells, zoon van J. C. van der Meer en A. Marijnen, Broersvest. Johannes, zoon van R. van Rutten en W. van der Schot, 's-Graveland- sche polder. Johan, zoon van W. Hoevers en H. J. Zomerhuis, Lange Nieuwstraat. 12, Arendje, dochter van A. Ie Pair en A. J. in 't Hol, BwamtraatMaria, dochter van D. Ravesterjn en E. Spitters, Station

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 3