l J A°. 1895. Woensdag 15 Mei. N°. 8788 Tweede Blad. I1 610 N D E N. !N" ©genenveert .gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BVREAUt BOTBRHBAAï 7 O. Post en Telegraphie. 011 d e r w ij s. R ehtzak n. K o I o n n. Armenzorg, V1 s s c h e ij. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk kfconderlijke nommers f 1.85. 2.50. 0.10. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Batavia, 11 Apil. Het Bal. Hbl. schrijft: De aanneming der wet op de schorsing voor den tijd van een jaar van het uitvoerrecht op sniker heeft hier, zooals te begrijpen is, een uitstekenden indruk gemaakt. Men is den minis ter en de Tweede Kamer vooral dankbaar voor den buitengewonen spoed, welken zij met deze taak gemaakt hebben. Het voordeel, dat deze wet de suikerindustrie bezorgt, moge op zich zelf niet opwegen tegen de gevaren, welke zij loopt, niette min is het voor haar van gewicht, als bewijs van belangstelling der regeering, in zoo verre het haar sterkt in haar hoop van tijdelijke verlaging der spoorwegtarieven. De verkoop van zwak staande suikerfabrieken gaat voort. Er zijn er in den lavtsten tijd weder drie verkocht voor spotprijzen en blijkbaar ter executie van de daarop rustende hypotheken. In den suikerhandel zelf gaat nog niets om. De fabrieken houden op f 6Vs> maar de koopers willigen vooralsnog dezen prijs niet n. Waar schijnlijk richten zij zich naar het voorjaarsweer, dat de bietwortel in Europa zal ondervinden. Als een lichtpunt wordt de vermoede ka openstelling der Chineesche rivierhavens voor den Europeeschen handel aangemerkt, wijl zij de rietsuiker nieuwe en belangrijke déboucbés kan openen. Het toenemen der vervalsching onzer Indische rijksdaalders heeft de directie der Javasche Bank doen besluiten naar Nederland een order te zen den tot het maken van biljetten van f5. Uitter- lard zal het eeuigen tijd kosten alvorens de bestelling gereed en afgeleverd is, en waarschijn lijk zs) de uitgifte eerst over een half jaar plaats hebben. Ten gerieve van het publiek getroost de directie der Javasche Bank zich de uitgaven der nieuwe emissie, waartoe de Bank bij het tegen woordig octrooi gemachtigd is. Dit is echter niet het geval met het eventueel Uit te geven papier van f 2i/s, Daarom is hier omtrent nog niets beslist, en schijnt men eerst ti willen afwachten of de nitgifte van f 5-bü- jetten doel treft. Blijkt dit, en wordt er geen wijziging in het muntstelsel gebracht, welke het uitgeven van f 2 Ji-biljetten nutteloos maakt, dan zal waarschijnlijk gestreefd worden naar de goedkeuring der regeering van eene uitbrei ding van het octrooi, opdat de Bank gerechtigd worde ook tot de uitgifte van dergelijke biljet ten. Ook hiermee zal waarschijnlijk nogal wat tijd gemoeid zijn. Overigens zou de aanmaak van f 2Vs-biljettcn zooveel kosten, dat hier, waar het eene zaak *an algemeen belang geldt, door de regeering 1 Zou behooren te worden overwogen, door welke concessie het groot verlies der bank zou kunnen worden gecompenseerd. it alles in aanmerking nemende, laat zich nog niet voorspellen of en wanneer het zal ko men tot een uitgifte van f 2|/s-baukbi!jetten. Wij zien geen reden om zich hierover bij zonder te verontrusten. Immers de uitgifte van f 5—biljetten zal op zich zelve reeds heel wat rijksdaalders buiten omloop brengen, zoodat, zoodra zij eenmaal is aangevangen, zegge over een halfjaar, de behoefte aan f2yi-papipr, zoo ooit, zich eerst na langen tijd zal doen gevoelen. Bovendien is het in omloop brengen van valsch geld, d. i. van niet op de Nederlandsche rijksmunt geslagen rijksdaalders, nog niet zón groot, dat de hoeveelheid der onbruikbaar gemaakte aan zienlijk mag heeten. Veeleer komen zij sporadisch voor, zoodat de bezitters, bij inwisseling, nog slechts een percents gewijze verlies lijden, een verlies, dat tot dusver slechts onaangenaam maar niet ruïneus heeft mogen lieeten. Bovendien wurdt niet het gesnoeide zilver, maar slechts het valsche d. i. het niet op de Nederlandsche munt geslagene onbruikbaar gemaakt en daarna teruggeven, wijl geen ver beurdverklaring is voorgeschreven. Wat de min of meer gesnoeide zilverspecie betreft, zij wordt geweigerd aan 's landskassen, de Javasche bank en de factoiij der c Neder landsche Handelmaatschappij," maar aan de circulatie wordt zij niet onttrokken. Zooals men ziet, zijn deze maatregelen niet te gestreng. Het doorkappen van valsch geld, het ergste wat den eigenaar gebeuren kan, is voor hem zonder twijfel onaangenaam, maar het publiek belang vereischt het, en dit zegt alles. Welk een premie op de valsche aanmunt zou het zijn, wan neer het valsche geld hier vrij kon cii culeeren 1 Naar het ons toeschijnt, zijn de belangen van het publiek ten spoedigste en waarschijnlijk vol doende behartigd door de directie der Javasche Bank met haar besluit, om, ondanks de kosten, zoo spoedig mogelijk papier van f5 in omloop te brengen. (Bal. Hbl.) Kapitein Bellmer van het Bremerschip Rajah heeft het volgende verhaal gedaan omtrent een ontmoeting met zeeroovers. ïWij verlieten Cardiff den In Sept. 1894, passeerden 25 December Soemba en kwamen dus in de Ombaistraat, waar wij bij een brandende hitte veel te lijden hadden van windstilte. Den ln Januari hadden wij ons opgewerkt tot lord North Island, of Tobi, en wilden op een afstand van 12 mijlen het eiland omzeilen. Daar ik ge hoord had van het kwaadaardige karakter der bevolking van Tobi, durfde ik het eiland niet dichter te naderen. Ik hoopte reeds door hen met rust gelaten te zullen worden, toen ik om tien uur 's morgens een zeilschip zag en kort daarna nog elf, die jacht op ons maakten. De wind was Z.-West en het schip liep vier mijlen. Daar ik met dezen wind nog eenige streken hooger kon sturen, dan de koers was, liet ik de raas scherp brassen, en sneed den eilanders zoo den wind af. De drie groot ste vaartuigen kwamen ons echter zichtbaar nader, terwijl de kleinere na een jacht van twee uren uit het gezicht waren Om 12 uur maakte de derde boot rechtsomkeert en spoedig volgde de voorste tweemaster hetzelfde voorbeeld. Wanneer de laatste zijn koers nog een uur had pijioi tge/et, dan zou btj zeker de Rajah langs z zijn gekomen wij telden 24 man. Het was een geluk voor ons dat alle booten terugkeerden, want een uur later dreven wij weder in een wind stilte. Hoeveel koopvaarders mogen wet door deze eilanders zijn genomen 1 Het ware te wenschen, dat een oorlogsschip zich daar eens vertoonde, opdat vreedzame koopvaarders ongehinderd hun weg kunnen vervolgen en wegens deze horden niet van koers behoeven te veranderen. Wan neer de bemanning van een oorlogsschip het eiland eens zou willen afzoeken geloof ik bepaald, dat daar veel van den inventaris van schepen zou worden ontdekt, evenals gestolen booten. Het Lord North-Island, of het eiland Tobi, ligt ten N O. van Dsjilolo en behoort tot de Molukken. Volgens het Bat. Ilbl. blijven tot zelfs in hoogere militaire kringen de geruchten loopen van eene expeditie naar Atjah. Met ingang van 1 Mei wordt het veldpost kantoor op Lombok vervangen door een postkan toor te Ampenan, dat tevens voor den binnen- en bnitenlandschen pakketpostdienst wordt open gesteld. Den 6n dezer kwam de Amboina van Ampenan te Soerabaja aan met ongeveer 115 zieken aan boord, die er over het algemeen zeer slecht uitzagen. De ontscheping en het vervoer naar het hospitaal hadden op de gewone zorgzame wijze plaats. Tol viering van het verleenen van onderschei dingen ter zake van de Lombok-expeditie zijn heden alle militaire bureaux gesloten, en ▼eieenigden zich hedenmorgen de gedecoreerde en andere officieren op de Militaire Sociëteit Concordia", waar muziek was, terwijl zich alle gedecoreerde officieren, hier aanwezig, heden in den vooravond in de woning van generaal Segov zullen bevinden, waar hun dan eene serenade zal worden gebracht en aan een ieder de gelegenheid wordt gegeven hen te komen felici- teeren. Bij de uitdeeüng der onderscheidingen is de voordracht geheel gevolgdalleen hebben een paar fuseliers, die voor eene eervolle vermelding waren voorgedragen, de Militaire Willemsorde gekregen. Aan de JT.-fl. werd den llden uit Makosser geseind: Heden is de gouverneur met de iReiger" naar Boni vertrokken om de kroning van den nieuwen vorst bij te wonen. Door den heer J. P. K. Hermans is eene overeenkomst gesloten tot het doen van mijnbouw- kundige onderzoekingen met de rijksgrooten van Tamiang, Mond- en klauwzeer is bijna algemeen bij bet in de omstreken van Batavia aanwezige vee geconstateerd, en wel in vrij hevige mate. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Amsterdam. De laatste buslichting aan liet postkantoor te Rot terdam is bepaald op 15 dozer, des namiddags ten 2.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vernield te worden. De senaat der universiteit van Cambridge heeft besloten den staatsraad en oud-hoogleeraar, ror. T. M. C. Asser, het eere-doctoraat in de rechten te verleenen. Aan de scholen met den bijbel was op 1 Janu ari j.l. een tekort van 160 onderwijzers, terwijl het getal kweekeiingen toen 878 bedroeg. Het laat zich dus voorzien, dat het tegenwoordig tekort aan onderwijskiachten weldra voor over vloed zal plaats maken. Dr John Brown, professor in de bacteriologie te New-York, is op 35-jarigen leeftijd gestorven, naar men zegt, tengevolge van het bij ongeluk inademen van lucht, met tuberkelbacillen bezwan gerd. Brown was de ontdekker van den leprabacil. Te Alkmaar is opgericht eene afdeeling der »Vereeniging tot opvoeding van half verwoeste, verwaarloosde en verlaten kinderen in het huis gezin". Circa 30 leden en begunstigers traden reeds toe. Door den heer H. van Heek Hz. te Enschede is ter gelegenheid van een huiselijk feest aan de vereeniging «Ziekenzorg" aldaar een gift van f5000 toegezonden. Door den Hoogen Raad werd gisteren, over eenkomstig de conclusie van het openbaar ministerie, niet-ontvankelijk verklaard het beroep in cassatie van den gewezen gemeente ontvanger te Schiedam W, Bellers, tegen zijne veroordeeling tot 1 jaar en 5 maanden gevangenisstraf wegens valschheid in ge schrifte. Twee Haassleden. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg ingekomen 125 schepen, waarvan 7 zeilschepen hiervan waren bestemd voor Rotterdam121 schepen. t Schiedam 4 i> KRALINGSCHE VEER.Gisterochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 85 zalmen, die voor f4.15 tot 1.35 per Vs kilo werden ver kocht. Nog werden aangebracht 1115 elften, die f0.90 tot 1.60 per stuk opbrachten. De vorige week werden alhier ter markt aange voerd en verkocht 1468 zalmen, 5877 elften en 2 steuren.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5