lang had dan ook deze handel zoogoed als opge houden. Vetmesterij en Schapen wei der ij. De zelfde drukkende bepalingen van Regeeringswege' die den Veehandel aan banden legden, deden zich, en in nog grootere mate, bij de Vetmesterij gevoe len, en zulks met niet het geringste gunstige resultaat. De vexatoire maatregelen, op onze veehouders toe gepast, hielden niet op, vóórdat de autoriteiten en deskundigen zelf de onhoudbaarheid hunner theorieën en hun flagranten strijd met de practijk en de werkelijkheid begonnen in te zien, en men, na duizenden schats zoo goed als te hebben ver spild, plotseling het gevolgde stelsel van „be strijding der ziekte" opgaf, en het Rijkstoezicht liet varen. Wel een bewijs, dat de autoriteiten over tuigd werden, dat ook de staatszorg te vèr kan gaan, en dat men altijd nog wel een weinig mag rekenen op de belangstellende zorg van den belang hebbende voor zijn eigendom, en dat hem die uit de hand te nemen, aan gegronde bedenkingen onder hevig' is. Wat de Sc/n/peK weider ij betreft, deze was ietwat minder ongunstig. Wel werden deze ook door ziekte: mond- en klainvzeer en besmettelijk rotkreupel, aange tast, maar de handel in dat vee werd niet verboden, en ook bestonden daarbij de zonderlinge bepalingen niet, dat het geïnterneerd moest blijven op eene besmette weide, en dus in onmiddellijk gevaar van besmetting. Volgens practische deskundigen ware het wensehelijk, dat, bij de wederverschijning van het mond- en klauwzeer onder het rundvee, dè thans gevolgde methode van „bestrijding" een bestrij ding alleen in uitzieken en doorzieken bestaande, zonder eenig geneesmiddel tegen de kwaal aan te wenden, een „baken in zee" zij. Gas- en Waterleiding. De productie van gas, als middel van verlichting en als werk kracht, is eenigszina verminderd door den invloed van het petroleum verbruik en de toepassing van verbeterde branders. De vermindering zou aanmer- kelijker geweest zijn. indien niet meerdere brande rijen bij hare nieuwere gistfabrikatie gaslicht ge bruikten. Electrische verlichting bestaat bier bijna niet. De waterleiding leverde zeer goede resultaten op en breidde haren werkkring in den loop van het jaar weder belangrijk uitzoodat er nu nog slechts weinig panden bestaan, die niet door haar van uit stekend drinkwater worden voorzien. Communicatiemiddelen. Het aantal com municatie-gelegenheden bleef ongeveer even groot als ten vorigen jare. De tramweg naar Rotterdam neemt in bloei toe, niettegenstaande het weinige comfort, dat de directie haren passagiers aan biedt. De lijn naar den Hoek van Holland geniet een toenemende druktehet binnenlandsehe scheep vaartvervoer verminderde niet. Eene aanmerkelijke uitbreiding der communi catiemiddelen zal wel niet spoedig mogelijk zijn. Alleen een tramweg-verbinding laat zich nog wachten met Delft, via üverschie, van welk zeer naburig dorp wij nog altijd, niettegenstaande vroegere opmetin- gën en plannen voor zulk een spoorbaan, zoogoed als geïsoleerd blijven. Telefoon. Het getal aansluitingen is weinig toegenomentoch wordt er, vooral voor intercom munaal verkeer, een toenemend gebruik van de Telefoon gemaakt. Het hooge tarief wordt nog steeds gehandhaafd. Het gevolg daarvan is. dat er reeds enkele aansluitin gen weggenomen zijn. Het geheele aantal er van bedraagt nu 54. Vi ss c her ij. De vóór slechts enkele jaren met zooveel énergie en moed aangevatte onderneming om* hier" ter stede eene maatschappij „Zee- visscherïj Schiedam" te vestigen, had inderdaad wel een beter lot verdiend dan dat, }t welk zij nu dreigt te ondergaan. Het vorige jaar toch, waren de resultaten zóó ongunstig, dat er, niet van uitbreiding van het materiaal, dat thans uit vier loggers en één stoom- sloep, (trawler) bestaat, maar van inkrimping der vloot sprake is. Arbeidende klasse. De algemeene toestand van deze volksklasse is nog betrekkelijk gunstig te noemen, al moet zij natuurlijk ook deelen in den algemeenen, ongunstigen stand van zaken. In het onderhoud van het bestaande vindt de gewone handwerkstand nog een, zij het dan ook verminderden werkkring. Besliste werkloosheid werd dan ook nog van weinig beteekenis gevonden: doch, met name het zakkendragersgilde en de cor poratie van nieters en wegers, zoowel van gra nen als van steenkolen, moesten, niettegenstaande de pogingen van de beschermheeren van het ge noemde gilde, ook ruimschoots de gevolgen van het voor allen onvoordeelige jaar 1S94 ondervinden. Dat St.-Antoniusgilde is nog een van de over blijfselen van voormalige, betere tijden, en strekt door de degelijke inrichting van zijne organisatie tot bewijs, dat stichtingen van dergelijken aard, mits ze zich naar de tegenwoordige eischen van den tijd voegen, in het belang van den werkman zijn. Het St.-Antoniusgilde bestaat uit 100 man zakkendragers. De corporatie graanmeters-wegers uit IS man; kolenmeters-wegers 14 man; met 12 noodmeters-wegers, respectievelijk 8 en 4. Winkelstand. De Scliiedamsche Winkelstand blijft zijne renommee niet alleen handhaven, maar ook uitbreiden. Nieuw opgerichte, en sierlijk inge richte, benevens welvoorziene magazijnen, of winkels, toonen, dat zij de concurrentie met de naburige groote steden niet behoeven te vreezen, mits zij dan ook in hun ondernemend streven, althans de begun stiging hunner stadgenooten ondervinden. En werkelijk begint de overtuiging van de billijkheid dier verwachting, bij ons publiek meer veld te winnen. HOOFDSTUK I. a. Ambachtsnijverheid. In het afgeloopen jaar werd vergunning ver leend tot: a. stichting van: 27 woningen, 1 broodbakkerij, 1 gistpakhuis en 1 lookhok, b. verbouw van: 5 woonhuizen, 6 winkelhuizen, 3 kantoren, 1 branderij tot woonhuis, 1 branderij tot kantoor, 1 koetshuis, 1 café, 1 werkplaats, 1 keuken. c. bijbouio van: 1 keuken. d. herbouiv van: 1 woonhuis en 1 pakhuis, 1 stoom- houtzagerij en kuiperij. e. slooping vangeene. In 1894 zijn door Burgemeester en Wethouders de volgende vergunningen verleend: a. tot oprichting van: 2 sigarendrogerijen, 2 koper en blikslagerijen, 2 gistpakkerijen met gaskraoht- machine, 2 smederijen, 1 fabriek ter bereiding van alcohol en albumme, 1 sodafabriek, 1" herstel plaats van koper-, zink- en blikwerk, l fabriek ter bereiding van melkproducten met stoomwerk tuig, 1 zouterij en rookerij van vleesch, 1 slach terij, 1 broodbakkerij, 1 stoombranderij. b. uitbreiding van: 15 branderijen, 1 koffiebranderij. 1 stearine-kaarsenfabriek „Apollo", 1 mouterij. c. plaatsing van1 grooteren stoomketel, om te die nen bij de bereiding van voedingsmiddelen. Door Gedeputeerde Staten: geene. b. Fabrieksnijverheid. Op 31 December bedroeg het aantal branderijen en stoombranderijen199, 1 ruwe-spiritusfabriek, 1 ruwe-spiritusfabriek en alcoholfabriek en 1 alcohol- fabriek. Er werden 432,071,53 hectoliters gedistilleerd ad 50 °l0 gefabriceerd, en uitgevoerd 46,864,86 hectoliters. De staking van werkzaamheden door de bran derijen schijnt haar laagste punt te hebben be reikt althans van totale staking of wel amotie was dit jaar bijna geen sprake, nu er in 't geheel reeds circa 70 zijn uit- of afgebroken. Er waren 50 mouterijen, die redelijk aan den gang worden gehouden, ofschoon de verzending van mout naar het buitenland zoo goed als geheel opge houden is, De Likeurstoker ij en beteekenden weinig, en leveren weinig meer af dan het plaatselijke verbruik. De Sfcoommolen „de Westvermaalde dit jaar 13,021.040 kilogr. graan tot meel. „De Cycloop2,445,288 kilogr. maïs, 2,957,874 kilogr. rogge en 2,862,307 kilogr. mout. „De Draak4,832,940 kilogr. rogge, 7,269,931 kilogr. maïs en 3,485,431 kilogr. mout. De molen van de Spiritusfabriek der firma Mel- chers vermaalde circa 8% millioen kilogr. graan. De Stoommolen Nederlandofschoon van de nieuwste werktuigen op dat gebied voorzien, en met hare producten van uitstekende kwaliteit, had nog niet zóóveel werk, als waarop een dergelijke, naar de nieuwste eischen des tijds ingerichte fabriek met recht mocht rekenen. De Bakkers- en Pelmolen werkte geregeld door en had weinig reden van klagen. De wijd en zijd gunstig bekende Stearine Kaarsenfabriek Apollo" werkte ook dit jaar weder met succèszoodat de directie over den loop der zaken gedurende 1894 tevreden kan zijn: het geheele jaar was er druk werk. Op 31 December had de fabriek 259 mannen en jongens, en 208 vrouwen en meisjes aan 't werk; dus- het voor Schiedam belangrijke totaal van 467 werk lieden, die evenwel voor een groot deel elders wonen. De Fabrieken van Oleïne en Loog werkten steeds gunstig, en schijnen door de afschaffing van accijns op zeepgeen verminderden afzet te hebben, hoewel zij, door de veranderde omstandig heden, den aard van hun werk eenigszins hebben moeten wijzigen. De Kurk e n s n ij d e r ij e n hadden een ge regeld, doch matig debiet. De Koperslager ij en hadden minder werk dan enkele jaren het geval wasdaar nu het inrichten der Branderijen tot vervaardiging van Weener- of Sehepgist, waarvoor hare diensten bijzon der vereischt werden, bijna niet meer plaats had. Ook in het jaar 1894 had de Grofsmederij, Fabriek van Stoom- en andere Werk tuigen en fijne Smeedwerken van G. J. Vincent Co. alhier voldoend werk. Gedurende een goed deel van het jaar was het zelfs zeer druk, ten gevolge van een flinke aanneming van kipwagens voor Koloniën, waardoor 150 werklieden aan de Fabriek hun brood verdienden. Verder werden, behalve ijzeren réservoirs, stoom ketels en machines, vele fijne smeedwerken vervaar digd, b.v. ijzeren hekken, uithangborden, toestellen voor electrische verlichting, vele fraaie lichtkronen en kandelibres voor kerken enz. De resultaten van de Inrichting tot her stel van stoom- en andere werktuigen van den heer Frans van Dijck, benevens zijne leveranciën van drijfriemen waren dit jaar slechts middelmatig te noemen en stonden achter bij die ten vorige jare, een gevolg van den over het algemeen slappen gang van zaken op dat gebied. Van enkele andere fabrieken, van dien aard kon geen opgave verkregen worden. De Glasblazerij en F1 e s s c h en fa briek van de firma Van Deventer werkte, door vermin derden uitvoer van Gedistilleerd niet zoo druk als vroegere jaren het geval was. De Fabriek van koper- lood- en z i n k- werken van den heer Kemp, tevens speciaal inge richt tot het slaan en schoonmaken van Norton- wellen, had dit jaar geregeld en druk werk. Ditzelfde kan ook van de Sodafabriek: firma Durey en Hammes gezegd worden. De onlangs opgerichte Cartonnagefa- briek „Neerlandia" werkt uitstekend en ziet haar debiet toenemen. De Stoomgrutterij van den heer G. M. Ham, keurig ingericht, werkte geregeld en had een uitgebreid debiet. De Bierbrouwerij, Ijsfabriek en Azijn mak er ij van de firma j. M. van der Schalk Co. bleven hare eervolle plaats onder de Nederlandsehe fabrieken van dien aard handhaven. Het jaar 1894 was voor de brouwerij, het min der gunstige weder in aanmerking genomen, zeer bevredigend. De Azijnmakerij werkte dit jaar geregeld, en de resultaten daarvan zijn niet ongunstig geweest De Fabriek van droge en natte G a s- meters van den heer Bryan werkt geregeld met 8 personen en houdt haren soliden naam met eere op. Zij werkt voornamelijk voor buitengemeenten. De Manden maker ij en verliezen door eene andere verpakking van gist, n.l. in kistjes, voort durend veel van haar terrein. Dit vroeger hier zoo- bloeiende en winstgevende vak is thans zeer in be teekenis verminderd. Ditzelfde is ook op de Zakkenmakerijen toepasselijk. Door het uitbreken of amoveeren van zooveel i randerijen is het terrein van hare werk zaamheden eveneens belangrijk ingekrompen. De Touwslager ij was dit jaar van geen be teekenis.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 8