A0. 1895. Donderdag 16 Mei. N°. 8789 Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT G E VE IlY'J. ODÉ. BCUISAIlt BOTGB8TBÜAT ff O. Buitenlaiidsclit B ddiïschiisd. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per posi, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.8b. - 2.50. 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mtt inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De keizer nam Maandag het ontslag aan van admiraal-commandant Goltz en plaatste dezen a la suite by de marine. Admiraal Knorr is tot admiraal-commandant benoemd. Naar verzekerd wordt, zal de keizer in den loop van Juli, vergezeld van een groot eskader en een schitterend gevolg, een bezoek brengen aan Stockholm. Op zijn terugreis zal de kei zer vermoedelijk Kopenhagen aandoen, waar hij het Russische keizerlijke paar dan zal ont moeten. De Rijksdag heeft in zijne zitting van Maan dag het ontwerp, rakende de zorg voor wedu wen en weezen van militairen en matrozen beneden den rang van officier, bij eerste lezing goedgekeurd. Maandag is bij den Rijksdag eene noodwet ingediend in zake de suikerbelasting. De commissie uit den Lubeckschen Senaat heeft besloten, het plan tot invoering eener staatsloterij voor dit jaar nog te laten rusten, en het tekort op de begrooting te dekken door eene verhooging der inkomsten-belasting. Vorst Bismatck ontving Maandag eene depu tatie van ongeveer 100 dames uit Silezië, die hem een tapijt, eene kast en het ontwerp eener Bismaick-stichting kwamen aanbieden. De grijze staatsman, die bijzonder goed gestemd was, bedankte voor die hulde en zeide verder: Silezië heeft zich steeds door zijne vaderlands lievende gezindheid onderscheiden. Wanneer de vrouwen voor eene zaak gewonnen zijn, be hoeft men voor de mannen niet bang meer te zijnwanneer de verkiezingen meer onder den invloed der vrouwen stonden, zouden zij zeker nationaler en beter uitvallen. De vorst be sloot met een hoch op de Duilsche vrouwen en begaf zich daarna onder de dames, die hem bloemruikers aanboden. Eenige dames werden door Von Bismarck aan tafel genoodigd. F It A N K It IJ K. Het feestmaal der royalisten, dat op 1 Mei had moeten gehouden worden, maar toen werd uitgesteld wegens het ongeval, aan den hertog van Orleans overkomen, heeft Zondag n het hotel Continental te Parijs plaats gehad. Er namen 500 personen aan deel Rochejaquelein, Ramel, Buffet, d'Audiffret- Pasquier, Bernis en anderen voerden het woord ter eere van Philips VIII, de restau ratie en de koningsgezinde jongelingschap." Prins Victor Napoleon zal zich voortaan direct met het propaganda-comité in verbin ding stellen en niet meer Paul de Cassagnac, die den prins te royalistisch was, als tus- schenpersoon gebruiken. Ook de Hollandsche letterkundige en anar chist Alexander Cohen zal, gebruik makend van het annestie-besluit, naar Parijs terug- keeren. Slechts éen der veroordeelden van het iproces der dertig", Paul Reelus, houdt zich nog schuil. B E L G 1 B. De Fransche afgevaardigde Victor Dejeante zou Zondag te Luik komen spreken in een bijeenkomst van socialisten. De politie heeft hem echter dadelijk na zijn aankomst weer over de grenzen gezonden. In de Kamer heeft Demblon een inter pellatie ingediend over het terugsturen van den socialist Dejeante. Hij verzocht de Kamer de behandeling van de interpellatie op Don derdag te stellen, maar begon al met een lieftigen aanval. Op raad \an Woeste stelde" minister Begerem zich dadelijk ter beschik king, maar Demblon zei nog eenige inlichtin gen te moeten inwinnen, en noemde deze manier om hem te dwingen op staanden voet te spreken slaag". Toen hij weigerde dat woord in te trekken, werd hij tot de orde geroepen, en het incident was afgeloopen. Te Thuin moet voor de Kamer herstem ming plaats hebben tusschen den socialist Lekeu en den clericaal Bailiv. Waarschijnlijk zal eerstgenoemde de zege behalen. De In dépendance meent té kunnen voor-" spellen dat liet regeeringsvooistel omtrent de invoerrechten op levensmiddelen zal ver worpen worden met 78 tegen 74 stemmen. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde sir Edward Grey gisteren, nog niet te kunnen zeggen wanneer hij aan het Huis den inhoud zal kunnen mededeelen van de voorwaarde no pens de hervormingen in het bewind van de Armenische provinciën, welke de Porte aan de gezanten van Engeland, Frankrijk en Rus land heeft voorgesteld. Het Lagerhuis heeft op een voorstel van Harcourt, dat door Balfour werd ondersteund, een commissie benoemd tot onderzoek van de vraag of lord Wolmer pair is gewordon door dien hij de erfgenaam van graaf Selborne is. De vraag werd met 330 tegen 143 stemmen bevestigend beantwoord. Bij de verkiezing voor het parlement te Walworth, in het district Londen, is geko zen de conservatief Bailey, met 2676 stem men, 571 meer dan zijn liberale tegenstander. De uitslag is een aanwinst voor de conser vatieven. Het bestuur der admiraliteit heeft aan de rijkswerven te Chatham, Devonport en Ports mouth opdracht gezonden, terstond aan te vangen met den bouw van 4 kruisers. Nabij Chatham is heden onder leiding van lord Charles Beresford de nieuwe torpedoboot- vernieler Dragon beproefd. Het schip, dat 63 meter lang en 7 breed is en machines bezit van 4500 paardenkracht, liep niet minder dan 30 knoopen. R S L A N D. De Novoje Wremya meldt dat de Rijks raad in voltallige zitting met algemeene stem men heeft goedgekeurd het wetsontwerp, houdende maatregelen, volgens welke voort aan in Rusland zaken kunnen worden afge sloten, betaalbaar in goud, volgens de redactie van het vereenigd Rijksraad-departement. Uit Petersburg wordt gemeld dat de over eenkomst betreffende het syndicaat van Rus sische petroleummannen gisteren is geteekend. OOSTENRIJ K-1I O N G A R IJ E. De Oostenrijksche Delegation zijn tegen 6 J«ai a. s. te Weenen bijeengeroepen. In de gisteren gehouden zitting van het Hongaarsche Huis van Magnaten nam de vorst-primaat, graaf Vaszary, het voor den nuntius op. Met 117 tegen 116 stemmen besloot het Huis over te gaan tot de artikelsgewijze be handeling van het wetsontwerp op de vrijheid van godsdienstoefening, dat door het Huis van afgevaardigden aan de magnaten terug is gezonden. Uit Buda-Pest wordt gemeld dat de pause lijke nuntius te Weenen, Agliardi, is terug geroepen. SPANJE. De regeering moet nu een nota hebben gezonden aan die van Frankrijk, Rusland en Engeland, waarin zij betuigt in te stemmen met het verzet van de drie mogendheden tegen het bezetten van het schiereiland Liao- tong door Japan, maar tevens protest aan- teekent legeti de bezetting van Formosa en de Visschers-eilanden. Volgens een officieel telegram uit Cuba heeft majoor Condines bij Barocoa de rebel len op de vlucht gejaagd. De vijand leed zware verliezen, de Spanjaarden hadden éen gewonde. B U M E N 1 E. De Senaat heeft drie millioen francs toe gestaan voor de bewapening der forten en de organisatie van den generalen staf. SERVIE. Naar de Temps uit Belgrado verneemt, is Popovitch benoemd tot minister van financiën. AMERIKA. Het opperste gerechtshof der Vereenigde Staten heeft, zijne zittingen verdaagd tot 20 Mei en zal dan waarschijnlijk uitspraak doen over de inkomstenbelasting. In regeerings- kringen is men van meening, dat het hof de geheele belasting ongrondwettig zal verklaren. In dat geval zal de schatkist een bate van 15 millioen dollar moeten missen, hetgeen het geheele tekort voor het loopende fiscale jaar op 50 millioen dollar zal brengen. De werklieden der staalfabrieken te Chicago hebben voor het meerendeel den arbeid hervat. Verscheidene ijzer- en staalfabrieken in West-Pennsylvanië en elders hebben de arbeidsloonen met 10 tot 25 pCt. verhoogd. Ook van de werkstakingen der mijnwerkers in Ohio en Virginië verwacht men spoedig het einde. Het grensgeschil tusschen de Zuidameri- kaansche republieken Bolivia en Chili is eindelijk uit den weg geruimd. Chili heeft aan Bolivia eene strook grond met eene zee haven bij liet eiland Mexillones afgestaan, in ruil waarvoor aan Chili belangrijke handels- voorrechten zyn toegestaan. In Ecuador breidt de opstand zich steeds uit. De opstandelingen hebben zich meester gemaakt van Quarantes, waardoor zij de ge meenschap tusschen de hoofdstad Quito en Guayaquil hebben afgesneden. Berichten uit Newfoundland melden, dat de regeering van Canada weinig geneigd is op het voorstel tot samensmelting in te gaan, met het oog op nieuwe moeilijkheden, welke gerezen zijn. De secretaris van Newfoundland is terstond naar Ottawa vertrokken, in de hoop die nog uit den weg te ruimen, maar het is niet waarschynlyk dat dit hem zal gelukken. In dat geval zou de eenige op lossing zijn dat Newfoundland tot eene kroon kolonie wordt gemaakt, waardoor het zijne zelfregeering zou verliezen. AFRIKA. De Times verneemt uit Pietoria Er dreigt een groote oorlog tegen inboorlingen, 400 mijten benoorden Johannesburg, waar Magato, het opperhoofd der Zoutpansbergsehe Kaffer stammen in opstand is. Zij hebben de Trans- vaalsche staatscommissie weggezonden. De Kaffers, die zich in de bergvestingen samen trekken, zijn meerendeels met nieu wervvetsche geweren, welke zij uit de Poi tugee«;che be zittingen bekomen, gewapend. Generaal Jou- bert trekt eene krijgsmacht bijeen, om dadelyk een veldtocht te openen, die zes maanden duren zal. Zijne troepen zullen bestaan uit 8000 blanken en 12,000 inland «che bondge- nooten, onder welke vermoedelijk 5000 Swazi's, die zich als vrijwilligers hebben aangemeld gedeeltelijk worden zij bezoldigd. CHINA. Volgens een bericht uit Petersburg is de Chineesche regeering de drie mogendheden, die haar liet schiereiland Liaotorig hebben laten houden, zeer erkentelijk. JAPAN. Volgens berichten uit Tokio behelst de staatscourant een keizerlijk besluit,, door den premier gecontrasigneerd, waarin gezegd wordt, dat Japan, den vrede begeerend, be sloten heeft het schiereiland Liaotong aan China terug te geven de keizer is overtuigd, dat de drie groote mogendheden, die hem daartoe den raad gaven, even vredelievend gezind zijn. Wij wenschen, heet het verder, geen nieuwe verwikkelingen uit te lokken, verwikkelingen, die groote moeilijkheden zou den veroorzaken, aan het Japansche volk eene werkelijke ramp zouden berokkenen en Japans vreedzame ontwikkeling zou tegenhouden. China heeft berouw getoond over de breuk in zijne vroegere vriendschap met Japan, het-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1