Bij Icon. besl. is, met ingang van 1 Juni e.k., benoemd tot adjunct-rijkcommissaris bij de Mij. tot Expl. van Staatsspoorwegen en bij de H. IJ. Spoorwegmij., mr. W. Th. C. van Doorn, advocaat en procureur te 's-Graveribage. De Koninginnen In liet zuiden. Gisterochtend stond een van de kou klap pertandende, niet zoo talrijk als Woensdag opgekomen menigte te 's-Hertogenbosch de komst der Koninginnen af te wachten. De trein kwam te 10.44 aan. Op het .perron waren weder dezelfde autoriteiten aanwezig. BH. MM. (gehuld in lange gesloten gris perle regenmantels) inspecteerden de als eerewncht opgestelde infanterie en stegen vervolgens in de gereedstaande gesloten rijtuigen. Ondanks het alleronaangenaamste weder werd het rijtuig, waarin de Vorstinnen plaats namen, halverwege geopend. De stoet reed van het station in draf de Vischmarkt en de Markt over, en de Hint- hamerstraat door langs de gestichten aan St. Joseph en St. Anthonius gewijd, het Oude- Mannen- en Vrouwenhuis en Arme-Mannen- en Jongpiisgestieht en het Arme-Vrouwen en Mei.-jesgesticht, aan welk laatste gesticht aan Ilfl. MM. door de oudste vrouwtjes en jongste kinderen bouquetten werden aange boden. Vervolgens ging de tocht over de Zuid- Willemsvaart naar de buitenbuurt het Hint- hamereinde, die op typische wijze versierd is; voor de linizea stonden n.l. een menigte sparreboompjes. Buiten stond bijna geen mensch, zoodat de kap van het rijtuig der Koninginnen opgezet en ook de rijtuigen van het gevolg (een steek van een der heeren woei af) gesloten werden. In het tot Rosmalen behoorende gehucht Hint ham rukte de eerewacht van den Bosch in. De gemeenteraad met den burgemeester van Rosmalen wacht te de Vorstinnen op, evenals de harmonie «i'Union" van Rosmalen en Nuland en de schoolkinderen van Hintham, die een lied zongen. Hierna was het dorpje Berlicum aan de beurt, waar den Vorstinnen bloemen werden aangeboden. Vervolgens de gemeente den Dungen, waar de kinderen van openbare en bijzondere school een lied zongen. Aan de benrt kwam hiernaSt.-Michielsgestel, waar niet minder dan '200 seminaristen, 300 jongens van de Ruwenherg. 170 meisjes en 150 jongens van de lagere scholen bijeen stonden en een lied zongen, door prof. Diepen van het Seminarie gedicht. De Harmonie uit St. Oedenrode luis terde de feestelijkheid op. Een jongen van de Ruwenherg en liet dochtertje van dokter Im mens boden bouquetten aan. Het instituut voor doofstommen op Nieuw- Uerlaar werd hierna bezocht. Het geslicht telt thans 140 leerlingen, jongens en meisjes. De eerwaardige directeur de kanonik C. J. A, Termindt word door den commissaris der Koningin aan Fill. MM. voorgesteld. Daarna geleidde deze de Vorstinnen door de fiaai versierde inrichting, die door I1H. MM. met de grootste belangstelling in oogenschouw genomen werd. Ten slotte werd ook aan Vucht een be zoek gebracht, waar een macht van menschen op de been was. Op de grens der gemeente begroet door den burgemeester! ontvingen H(1MM. bou quetten van de plaatselijke afdeelirig der »Ned. Msuitsch. voor Tuinbouw en Plantkunde". Op de buitenplaats Reeburg (vroeger het eigendom van de familie Van Rijekevorsel, maar na dier; aangekocht door Willem II en thans nan jhr. Van der Does de Wdiebois, den burge meester van Den Bosch toebehoorende) rustten de Koninginnen uit. Er werd hier gedejeu neerd. Het dejeuner bestond uit 28 couverts. De plaatselijke «Fanfare Kunst en Vriend schap" speelde het «Wilhelmus" en tal van vroolijke stukjes. Na bet dejeuner in Reeburg begaf de Koningin-Regentes zich naar het bekende krankzinnigengesticht «Voorburg". De Regen tes gaf hare ingenomenheid met het gesticht te kennen, en reed toen, met baronesse Van Ilardenbroek in een rijtuig, weer naar Ree burg terug, waar Koningin Wilhelmina werd afgehaald. Omstreeks halfvier waren BH. MM. in het gouvernementsgebouw terug en te kwart over vieren begon de darnesreceptie, welke ongeveer een uur duurde. Om halfzeven werden de hooge bezoeksters ten stadiiuize verwacht, dat voor deze bijzon dere gelegenheid buitengewoon opgeknapt-en versierd was, dank zij de krachtige samen werking van ingenieurs, opzichters, behan gers en bloemisten. Bij het binnentreden werden HH. MM. bouquetten aangeboden door dochtertjes van het raadslid Dobbe en van den gemeentesecretaris Pels. In de feestzaal, welke de Vorstinnen kort daarop binnentraden, stond de maaltijd aan gericht, waaraan 68 dames en heeren genno- digd waren, onder wie de commissaris der Koningin, de burgemeester, de gouverneur van Antwerpen, de leden van Gedeputeerde Staten met den griffier, de leden van den gemeenteraad met den secretaris, leden van Eerste en Tweede Kamer enz. Door den burgemeester werd de volgende toespraak gehouden «Mevrouwen, dankbaar maak ik gebruik van hot verlof, mij door Uwe Majesteit, Mevrouw do Koningin-Regentes gegeven, om eontge oogen- blikkors het woord *e voeren bij deze feestelijke bijeenkomst. Ik ben 'U' zeker van de gevoelens weer te geven, die 0, gansche burgerij van 's-llertogenbosch bezielen, wanneer ik Uwe Majesteiten den warmsten dank beting voor de eer van Haar bezoek aan do oude hoofdstad van Naord-Brabant. Toen de mr.re van dat bezoek tot ons kwam, ging eene trilling van vreugde door liet hart der burgerij, in het vooruitzicht van de komst onzer geliefde Koningin en 11. D. hooggeachte Moeder. Wel werd rite vreugde eenigszins overschaduwd door eene licht ver klaarbare teleurstelling, nu wij niet het voorrecht zouden hebben Uwe Majesteiten binnen onze gemeente te herbergen, maar deze teleurstelling werd opgewogen door de eikennmg van de inoeiié', die Uwe Majesteiten Zieb lieten welgevallen, om ons het bezo"k te brengen, niettegenstaande de omstandigheden van het oogenblik Uwe Majes teiten verhinderden Haren intrek te nemen btmien onze veste 's-Bertogenbosch stelt de eer van het bezoek Uwer Majesteiten op den hoogsten prijs. Aan bet hnotd der Noordbiantscho ge meenten hoopt de stad aan Uwe Majesteiten de overtuiging te geven, dat de gehechtheid aan de Dynastie van Oranje-Nassati hier geen ijdele klank is. Noord Brabant heelt zeer oude betrek kingen met, bet Huis van Nassau. Reels vóór dat de groose Oranje-vorsten hun •■clutterend optreden aanvingen in dn geschiedenis, was het geslacht van Nassau in de provincie geen vreemde, en waren zijne belangen door aanzienlijke be zittingen met die van deze gewesten verbonden. In het hehlcntiypjlMtPzer varlerlnndsche historie btachten de eischet) van staat- en krijgskunde mede,dat de ioI van Staats-Brabant zeer bescheiden moest zijn; maar toch nartel-de zich biei een ge hechtheid nan het Huis van Oranje, die de vincht was van hel ridderlijk beleid der leden van het voistenhuis en die zich iri later tijden nooit heeft vei lonchei d. Het was dan ook Noord-Bi ahants trouw, die deze provincie heeft behouden voor het Koninkrijk der Oranjes, toen voor ruim 60 jaren de scheiding plaats bad tusschen de Noor delijke en Zuidelijke Nederlanden. Die trntivv kenmerkte steeds de hoofdstad, en wij gemigen daarvan, omringd door de volledige heeldenrij onzer Oranjevorsten, nu de vertegenwoordigers der burgelij van 's-Hertogenboscli het voorrecht hebben onze jonge Koningin te begioeten in het raadhuis der gemeente. Moge het zwaar be- pioefde Stamhuis in haar opbloeien tot een nieuwen kraciitigen Oranjestam. U. Mevrouwde Koningin-Regentes, treden alle hm ten te gemoet met warme ei kentelijkheid voor de wijze, waarop door Uwo Majesteit de zending wordt vervuld om onze jonge Koningin op te leiden tot de taak, die Haar vvaeht, als erfgename van Hare doorluchto Vaderen. Wanneer straks de ure slaat, dat Uwe Majesteiten weder zullen schei den van Noord-Brabants bnoldslad, dan moge dat zijn met de vaste overtuiging, dar bier e«n bevolking leeft, die. van geslacht tut geslacht hou en trouw aan Oranje, steeds een hechte steun zal zijn van den troon, die Koningin Wilhelmina wacht. God geve dat te midden der stormen, die de wereldgeschiedenis voor en na te aanschouwen geeft, deze troon onwrikbaar moge blijven staan tot heil van 't lieve Vader land. Ik noodig u allen, deelgenooten aan deze feestelijke ontvangst, uit met mij in te stemmen in een hartelijk gemeendLeve onze Koningin Wilhelmina! Leve onze Koningin-Regentes!" Geestdriftige instemming. De Regentes antwoordde: «Mijne Heeren. De woorden Ons toegesproken waardeer Ik ten hoogste en Ik dank U allen dat Ge hebt willam instemmen met de toespraak waarmede de Burgemeester Ons zooeven hulde bracht in Uwen naam en in dien van de geheele bevolking van 's-Hertogenbosch. Ik gevoel behoefte U te verzekeren dat de Koningin en Ik van Ons bezoek aan dezo gemeente lang de herinneiing zullen bewaren. Gaarne zouden Wij ook des nachts in Uwe stad zijn verbleven dat dit voor het oogenblik niet konde was een teleur stelling niet slechts voor U maar evenzeer voor Ons, een teleurstelling echter die, wat de Ko ningin en Mij betreft, ruimschoots werd vergoed door de schitterende ontvangst die Ons ten deel viel. Indien nten Ons te 's-llertogenbosch heeft willen toonen dat aan Onze ontvangst niets mocht ontbreken, dan voorzeker, Ik erken hpt dankbaar, is men daarin geheel geslaagd. Als Wij straks Uwe stad verlaten, zal het zijn met de overtuiging dat de band tusschen Oranje en Nederland hier zoo vast als ooit te zanten hecht, en dat wat ook in de toekomst ons Vaderland en de Dynastie moge wachten, de oude liefdeen trouw aan het Huis van Oranje nooit zal ontbreken, lk wensch U geluk, Mijnheer da burgemeester, met den geest uwer bevolking, en Ik geef u de oprechte verzekering, dat de Koningin en Ik de beste wenschen vormen voor Uwo stad en hare bewoners. Moge, dit hopen Wij van harte, de toekomst van Noord-Brabant en van 's-Herlo- genbosch eene in alle opzichten gezegende en gelukkige zijn." Omstreeks halfnegen was het diner geëin digd. De jonge Koningin ging het eerst weg. Vlug kwam zij buiten in Haar wit satijnen kleedje met een sortie omgeslagen, bloots hoofds, en met eert dame van het gevolg ging Hare Majesteit in een gesloten rijtuig, met twee paarden bespannen, zóo vlug dat het publiek pas zag dat het juichen moest, toen 't het escorte van marechaussees zag meerij den. In drat ging het naar het Gouvernements gebouw. De Regentes volgde omstreeks een half uur later, ook met een hofdame in een gesioteu rijtuig. Om kwart over negenen reden de Vorstin nen opnieuw uit, in open rijtuig, door de eerewacht omstuwd. Het ging door de ver lichte straten naar het station. Op het terrein daarvóór werd een schitterend vuurwerk ontstoken, dat wonder boven wonder voor treffelijk slaagde. Want met het weer is het mis gebleven. Aldoor maar regenen, regenen, en een wind Dat het vuurwerk niet mislukte, was dus een verrassing. Het hoofd nummer hiervan was het wapen van Neder land in kleuren, geflankeerd doordegekroonde initialen der Koninginnen. Daar straalden vuurpijlen voorbij, diagonalen vormend langs de pikzwarte lucht, daarachter gloeide het bengaalsch vuur, en fonteinen van vonken sprongen knetterend in de hoogte. Yeel menschen waren er heen gekomen, en hun ovaties golden zoowel de Vorstinnen als het spel van het vuur. Op liet perron werd de eerewacht nog eens geïnspecteerd, en toen namen Hare Majestei ten hartelijk afscheid van den commissaris der Koningin, den burgemeester en hun echtgenooten, en van de verdere autoriteiten die daar stonden opgesteld. Nog eens klonk een luid hoera, en langzaam zag men de geliefde Koninginnen in de duisternis ver dwijnen, langen tijd wuivend voor het portier van den trein. Gisteren heeft aan het departement van buiteulandsche zaken te 's-Hage de ondertee- kening piaats gehad: lo. van een overeenkomst tusschen Neder land en Groot-Britlannië in zake de grens regeling tusschen de Nederiandsche en Brit- sche bezittingen op Nieuw-Guinea; 2o, van een overeenkomst tusschen Neder land en Groot-Britfannië, strekkende om het geschil in zake de Cost a Rica Packet" aan een scheidsrechterlijke uitspraak te onder^ werpen 3o. van een verdrag tusschen Nederland' en Pruisen, omtrent de verbetering en het onderhoud van de Beneden-Niers en van het Geldernsehe Nierskanaal. De minister van marine heeft bepaald, dat in den vervolge bij aanbestedingen van ka toenen zeildoek voor de marine als eisch zal worden gesteld dat het doek vervaardigd moet worden in Nederiandsche fabrieken. Een der Engelsche bladen deelt nog eenigg bijzonderheden mede over het bezoek der Koninginnen aan Londen. Op de jonge Koningin maakte koningin Victoria een diepen indruk. De geschiedenis van hare troonsbestijging op jeugdigen leef tijd bezat voor Koningin Wilhelmina groote aantrekkelijkheid. Tusschen beide Vorstinnen wordt reeds sinds twee jaar briefwisseling gevoerd. De jonge Koningin was verrukt over het staatsie kleed van koningin Victoria. Zij werd ook spoedig goede vrienden met de prinses van Wales, die steeds zeer groote aantrekkings kracht op de jeugd oefent. Koningin Wilhel mina ziet er nauwelijks zoo oud uit als ze is, waartoe bijdraagt de wijze waarop Zij het haar draagt en Hare korte jurken. Koningin Wilhelmina toont veel zelfbe dwang en onthield nauwkeurig de namen van het groot aantal vorstelijke personen en autoriteiten, waarmede Zij tijdens Haar ver blijf kennis maakte. De Regentes draagt zorg, dat Hare Dochter niet te spoedig de kinderschoenen uittrekt en na oen dag, waarop zij veel gezien heeft, gaat Koningin vroegtijdig naar bed. Uit Rome sehr'yft men aan het Handslsllad dat, volgens bericht in de Itaüaansche bladen, baron Du Tour van Bellinchave, bij de opening der wereldtentoonstelling alhier, den commis saris der Italiaaneche afdeeling meegedeeld heeft, dat HH. MM. de Koninginnen plan hadden eerlang Italië te bezoeken. Vijfhonderd Belgische en Fransche studen ten, die j 1. Maandag een bezoek aan Middel burg brachten, hebben een telegram met hulde betuiging gezonden aan onze Koninginnen. Op 1 Januari j.l. was in ons land, naar ramiiie, aanwezig: aan zilvergeld en pasmunt f141,600,000 (tegen 160 mïllioen in 1885; aan goudgeld f47,600,000 (tegen 71,5 millioen in 1885); aan bankbiljetten f210,000,000. De directeur-generaal der staatsspoorwe gen heeft aan de Vereeniging ter beharti ging der belangen van jonge meisjes" een grooten dienst bewezen. Het is bekend, dat vele meisjes vooral uit naburige rijken arge loos over de grenzen worden gelokt en alzoo- in verkeerde buizen gebracht, of zij, die in ons land eene betrekking hebben, door ver keerde leiders op slechte paden worden ge bracht. Daartegen te waken, is het doel der vereeniging, welke van den directeur-gene raal verlof heeft ontvangen in alle waggons- der derde klasse door het aanplakken van biljetten kosteloos te mogen propageeren voor hare «Te Huizen". Wegens vermeende onregelmatigheid is te Gouda proces-verbaal tegen den uitslag der verkiezing voor de Prov. Staten opgemaakt. l oon cn arbeidsduur, In eene te Alkmaar gehouden vergade- dering der timmerlieden-vereeniging «Ver betering door Eendracht" heeft de heer mr, A. P. de Lange, lid der Tweede Kamer, eene rede gehouden over «Loon en Ar beidsduur". De spreker betoogde de noodzakelijkheid van bet bestaan der vakvereenigingen, daar vele der sociale moeilijkheden niet anders dan door hare medewerking kunnen worden opgelost. Misbruik van macht door den sterkere kan alleen worden-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2