A". 1895 Woensdag 22 Mei. N°. 8793 Eerste Blad. KENNISGEVING. 1ST ©generiTeertigst© sT aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BuitenlawdschePêrichteii. Biunenlaiidsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pobc, door het geheele Rijk èJionderlijke nornmers t 1.85. 2,50. 0.10. 7 O. 8I1UEAV: B O T IS •-.'«TR4AT Advertentieprijs: van 110 gewona regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burcemeester vau Schiedam, brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen <lat het kohier van de belasting op bediijfs- en andere inkomsten no. 7, dezer gemeente, over het dienstjaar -1891/95, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 17den Mei 1895 executoir verklaard, op heden aan -Jen ont vanger der directe belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts woidt bij dezen herinnerd, dat eenieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voei te voldoenalsmede dat heden de termijn van lit toeltn ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20sten Mei 1895. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. F R A N K R IJ K. De Kamer ging Zaterdag ten opzichte van de interpellatie over de gebeurtenissen op Corsica over tot de orde van den dag en stelde de behandeling van een interpellatie van De Ramel over de arrestatiën te Bordeaux uit tot over een maand met 343 tegen 149 stemmen. In de Kamer had de socialist Gerault-Richard gisteren het woord voor het indienen van het voorstel tot afschaffing van de verschillende wetten tegen de anarchisten. De urgentie werd met groote meerderheid van stemmen geweigerd. Daarop interpelleerde Fernand Rabier de regeering over manoeuvres der elericalen in het leger. Na een lange beraadslaging, waarbij inzon derheid de voorzitter van den ministerraad en de minister van oorlog tusschen beide kwa men, werd de, door de regeering geweigerde, motie, om eenvoudig over te gaan tot de orde van den dag, verworpen met 510 tegen 63 stemmen. Een motie waarbij de verklaringen der regeering goedgekeurd worden en vertrou wen in hare flinkheid tot handhaving van 'de gewetensvrijheid uitgesproken wordt, is aan genomen met 335 tegen 218 stemman. Een katholieke afgevaardigde moet naar Rome zijn gegaan om dert paus te verzoeken, zich althans onzijdig te houden in de kwestie over de droits d'accroissement. De paus en kardinaal Rampolla hebben echter geweigerd hun verzoenende houding tegenover den staat te veranderen. Toch is het niet onmogelijk dat de paus zich later over deze zaak zal uitspreken. De luitenant-kolonel Monteil, wiens expe ditie in Midden-Afrika mislukt is, isteBor- daux aangekomen en loopt nog op krukken. Hij beweert te vroeg te zijn teruggeroepen Had men hem in Afrika gelaten, dan zou hij de onderhandelingen met Saraory tot een goed resultaat hebben kunnen brengen. De Franschen hebben het in Tonkin nog maar steeds te kwaad met Chineesche ban dieten. Zoo zijn nu weer drie of vier man uit het escorte van een Fransch officier, die met een Cbineeschen kolonel de grens zou afbake nen, door piraten gedood En ook elders in Tonkin worden voort- durend Fianschen vermoord. DUITS CHLAND. De Rijksdag heeft gisteren bij eerste en in tweede lezing het wetsontwerp aange nomen tegen den slavenhandel. Er zijn nog verscheidene amendementen ingebracht, waar door de straffen nog worden verscherpt. Verder is een voorstel-Grüber aangenomen betreffende de indiening van een wetsontwerp dat het verbieden van de slavernij in huis zal voorbereiden. Het ontwerp-nood wet op de suikerbelasting, betreffende de verlenging met twee jaren van de bestaande premiën op suikeruitvoer, is bij tweede lezing met 191 tegen 45 stemmen aangenomen. Het ontwerp tot wijziging der beursbelas- ting zal heden bij dn Rijksdag worden inge diend en nog vóór de sluiting der tegenwoor dige zitting worden behandeld. Het Pruisische Huis van afgevaardigden verwierp Zaterdag een door het Centrum ingediend voorstel, om het in 1875 uit de grondwet gelichte artikel betreffende de chris telijke kerken te herstellen. Alleen de Polen ondersteunden dit voorstel; de overige partijen bestreden het met enkele woorden, en ver zetten zich tegen de door het Centrum ver langde uitvoeriger beraadslagingen. In het hertogdom Saksen-Coburg-Gotha hebben de debatten in het Engelsche Lagei- huis over het jaargeld dat de hertog uit de Britsche schatkist geniet, groote verontwaar diging gewekt. Wanneer de hertog zich niet kan gewennen aan den Duitschen eenvoud en het Engelsche jaargeld ontberen, dan achten velen het beter dat hij eenvoudig naar zijn vaderland terugkeert. Ook zijn velen ontstemd dat de hertogin, die een Russische groot vorstin is, hare leveranciers betaalt met aan wijzingen, in het Fransch gesteld. BE1HE. In de commissie voor het wetsontwerp tot annexatie van den Congo-staat heeft het lid De Lantsheere voorgeételd voorloopige finan cieels maatregelen in het belang van den Congo-staat te nemen. Bij vreesde, dat anders deze staat niet meer zou bestaan als de com missie een besluit zal genomen hebben. Ook de heer Woeste meent dat de Kamer eenige geldmiddelen zal moeten voteeren, alvorens de Congo-kwestie definitief in behandeling te nemen. Met het oog op deze belangrijke voor stellen, die van zoo'n haastige belangstelling voor de Cougo-onderneming getuigen ver daagt de commissie hare beraadslagingen. In deze vergadering werd het antwoord van de regeering op eenige vragen omtrent de Congo-kwestie meegedeeld. De antwoorden zijn over het algemeen van zeer weinig belang. Er wordt o. a. betoogd, dat het onmogelijk zou zijn den Congo-staat te internationaliseeren en dat het toch beneden de waardigheid van den Belgischen koning zou zijn als vertegen woordiger van een internationaal comité op te treden. MoraalBelgië doet dus het best met zijn millioenen de private schatkist van den koning te hulp te komenhet aannemen van die hulp zal dan niet beneden de waardigheid van den koning zijn. Te Thuin had Zondag de herstemming plaats voor de Kamer, ter vervanging van den afgetreden gematigd-liberalen afgevaar digde Anspach-Puissant. Gekozen werd de katholieke caudidaat Bailly, met 22,188 stemmen, waaronder die der gematigde libe ralen. De socialistische candidaat Lekeu kreeg 22,183 stemmen. RUSLAND. De groolvorst-tioonopvolger is, tot "verder herstel van gezondheid, naar Abbas Toeman, in den Kaukasus, vertrokken, waar zijne moe dor hem zal komen bezoeken. De reis van den czaar en zijne gemalin naar Moskou zal vermoedelijk worden uitgesteld, daar de geneesheeren aan de keizerin rust hebben aaubevolen, met betoog op hare aan staande bevalling. OOSTENRIJ K-U OSOARWE. Aangaande den nieuwen rijks-minister van buitenlandsehe zaken, graaf Agenor Golu- cbowsky, woidt gemeld dat hij een Pool is van geboorte zijn vader was stadhouder van Galicié, en hij zelf was eeuigen tijd gezant bij het Rumeensche hof. Hij is in 1849 ge boren, in 1885 gehuwd met prinses Anna Murat, en bezit een groot fortuin. Hij wordt in vele opzichten als een dubbelganger van graaf Kalnoky beschouwd. Ilij is een warm voorstander van het drievoudig verbond, een voorzichtig politicus en een geschikt diplo maat van den besten vorm. Evenals de burgemeesters zijn ook de overige leden van het dagelijksch bestuur van Weenen «.l-otreden en door antisemieten vervangen. De liberalen, die niet bereid waien tot eene schikking met hunne tegenstandeis, stemden blanco. Toch heeft deze verkiezing reeds aan getoond dat de antisemieten onderling ver deeld zijn. Met belangstelling ziet men daarom de verkiezing van een eersten burgemeester te gemoet. In de gisteren gehouden zitting van het Hongaarsche Huis van afgevaardigden ver klaarde de president van den ministerraad, in antwoord op eene hem gedane vraag, dat het aftreden van Kalnoky te persoonlijke redenen heeft dan dat er hier eenige ver klaring van gegeven kon worden. Op eene andere vraag antwoordde Banffy dat de Hongaarsche regeering bij de benoe ming van Golucliowski hare meeningen heeft doen kennen, en dat deze ingang hebben mogen vinden. I B K IJ E. Naar luid van bericht aan de Daily News uit Konstantinopei eischen de mogendheden, behalve de plannen tot hervormingen in het bestuur in Armenië, schadevergoeding voor de Armenische slachtoffers, herstel van de voorrechten van de Armenische Kerk, kwijt- schelding van straf voor alle staatkundige gevangenen, benoeming van een commissie opzettelijk belast met het bevrijden van on schuldig of lichtvaardig gekerkerden en het vervolgen van schuldige ambtenaren en beambten. üe Standard verneemt uit Konstantinopei dat de eischen van de groote mogendheden het karakter dragen van een ultimatum. CHISi. Naar het heet, heeft een Amerikaansch syndicaat aan de regeering aangeboden de oorlogsschatting voor te schieten in rui! voor «oncessiën tot het aanleggen van spoorwegen door het Hemelsche rijk, maar verzetten Frankrijk, Rusland en Duïtschland zich tegen dat denkbeeld, welks verwezenlijking den Europeeschesi handel ernstig zou benadeeleu. -Meeleer zijn zij bereid het sluiten eener lee ning op de Europeesche beurzen te steunen, maar een beletsel daarvoor schijnt te zijn dat China geen voldoende waarborgen kan stellen, aangezien de invoerrechten ontoereikend zijn om de renten dier leening te dekken en China bovendien niet geneigd is, die onder Euro peesche controle te stellen, uit vrees voor ongeregeldheden. Berichten uit Hongkong melden dat op het eiland Formosa een staat van volslagen regee- ringloosheid lieerscht. Een der inlandschè hooiden heeft zich tot koning van Noord-For- mosa doen uitroepen en wordt door eenige duizenden goed gewapende soldaten gesteund. De Chineesche generaals zijn onmachtig de orde te handhaven vergeefs hebben zij reeds een aantal muiters doen onthoofden. Elders is er sprake van eene beweging om het eiland tot eene zelfstandige republiek te verklaren. Japan zal dus heel wat te iL">n hebben, ai- vorens het zich in het rustig bejt van For mosa gesteld heeft. Dat men voor het oogen- blilï te doen heeft met kuiperijen van de een of andere Europeesche mogendheid, die met leede oogen het rijke eiland in handen van Japan ziet overgaan, ligt voor de hand. Een deel der Japansche keizerlijke garde zal naar Tamsui, op Formosa, worden gezonden, tot vestiging van het Japansche gezag. Naar de Times uit Tientsin verneemt, heeft de regeei ing den zoon van den onderkoning benoemd tot keizerlijk commissaris voor de overdracht van Formosa aan Japan. Nog verneemt de Times uit Tientsin, dat in het noorden van Pefjili een vreeselijke hongersnood heerscl.it, het ergst in Kai-ping. JAPAN. Giaaf Komatsu, de opperbevelhebber der troepen, is uit Port Arthur naar Japan ver trokken. Van de vijf division op Liao-Tong zullen er twee (de tweedeen vierde) voorloopig op het schiereiland blijven als bezettingleger. Eene brigade van de tweede divisie zal te Wei-Hai-Wei in garnizoen komen de eerste, derde en vijfde divisie zullen binneukort naar het vaderland terugkeeren. SCHIEDAM, 21 Mei 1895. Vergadering van dep. gemeenteraad op Dins dag 21 Mei 1895 des namiddags ten Wt ure. Voorzitter de burgemeester, de heerH. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 19 leden, afwezig de heer Knappert, er bestaat eene vacature. Na vaststelling der notulen der vergade ring van 7 Mei j.l. kwamen de volgende stukken in, welke reeds voor de leden ter inzage hadden gelegen Van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missive ten geleide hunner beschikking op het adres van J. Wenneker alhier, in zake zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inko men, dienst 1894/5; idem, missive ten ge leide van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 1 Mei j.l. no. 8, en uit den daarbij behoorenden staat, houdende goedkeuring van het mede daarbij gevoegde raadsbesluit van 5 Februari j 1., tot wijziging van art. 26 der verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen, van 26 April 4892; idem, missive daarbij terugzen dende het door hen goedgekeurde kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1895, allen aangenomen voor kennisgeving; van burg. en weth., missive daatbij ten

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1