A0. 1895. Donderdag 23 Mei. N°, 8794 Tweede Blad ISTegenenveertig-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeverTT odé. Biiinenlantlselie Berichten. Gemengde Berichten. Goumi Abonnementsprijs, per kwartaal J'raneo per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTERITKAAT 7 0. Advertentieprijs: van 110 gewone regels nut inbegrip van eene Courant. 1.10 Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Arbeidswet. Omtrent de wetsontwerpen tot wijziging van de arbeidswet zijn in de afdeelingen ver schillende bedenkingen gerezen voornamelijk legen de aanstelling van adjuncts en het uitsluitend technisch karakter der inspectiën. Na mondeling overleg met de commissie van rapporteurs bleef de minister vasthouden aan de benoeming van adjuncts, aan het hoofd zakelijk technisch karakter der inspectie en aan de samensmelting van het toezicht op stoomtoestellen der arbeidsinspectie. Art. 1 is ruimer geredigeerd om vrijheid te geven om hoofdinspecteur en vrouwelijke inspecteurs eventueel te benoemen. SCHIEDAM, 22 Mei 1805. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën, gelet op het koninklijk besluit van 8 December 1870 Staatsblad no. 194), brengen ter kennis van belanghebbenden, dat afwijking van de verbodsbepalingen, ver vat in het aangehaald koninklijk besluit, wordt toegestaan ten aanzien van den invoer uit Duitschland en België van rundvee en scha pen, bestemd voor de slachtbank, daaronder begrepen de exportslachterijen, op de volgende voorwaarden lo. dat aan het grensstation worde over gelegd eene ambtelijke verklaring van de overheid van de plaats van herkomst, binnen de laatste 8 dagen afgegeven, ten bewijze: a. dat het vee, waarvan de leeftijd en het signalement te vermelden zijn, gedurende de laatste 20 dagen aldaar verblijf heeft gehou den, en l. dat aldaar, benevens binnen een afstand van 10 KM, in de laatste 120 dagen geen besmettelijke longziekte en in de laatste 20 dagen geene veepest, geen mond- en klauw zeer en geen schaapspokken zijn voorgekomen; 2o. dat het vee, bij aankomst aan het grens station, door den districtsveearts of een zijner plaatsvervangers zij gekeurd en gezond be vonden, ten bewijze waarvan door hem, die het onderzoek heeft verricht, eene aanteeke- ning op de bovenbedoelde verklaring is te stellen. 3o. dat het vervoer van hel vee van het grensstation naar de plaats van bestemming geschiede per spoor zonder overlading, in af zonderlijke gesloten en verzegelde wagens; 4o. dat het vee op de plaats van bestem ming onder politietoezicht zoowel ontladen als vervoerd worde naar de slachtsplaats, alwaar het van ander vee afgezonderd is te houden en binnen 24 uren, mede onder politie toezicht, moet worden geslacht, alles onver minderd zoodanige voorzorgen van bijzonderen aard, als ter wering van besmetting wegens plaatselijke omstandigheden door Elarer Ma- jesteits commissarissen in de onderscheidene piovinciën bovendien mochten worden voor geschreven. (Stct.) Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Ilr. Ms. pantserdekschip Koningin WilJielmina der Nederlanden, onder bevel van den kaplitein ter zee W, J. Derx, den 20sten dezer van Batavia vertrokken naar Delagoa-baaiteneinde de Nederlandsche regeering te vertegenwoordigen bij de plech tige opening van den spoorweg Pretoria-- Delagoa-baai, op I Juli. Kieswet-tcenscheti. Voor kiesdwang gaat de Maasb. voort te ijveren, Nii reeds. Immers, deze eisch staat op zichzelf, onafhankelijk van den inhoud der wet, »De a.s. wet zal weinig kiezers geven of veel, dat is het geheim der toekomst, maar of er veel of weinig zijn, een andere vraag is of zij zullen gaan stemmen. En nog eens: nü reeds, zoolang de geesten kalm zijn en niemand tot hartstocht kan gebracht worden door een kieswet, welke er nog niet is; thans kan men rijpelijk eene kwestie beoordeelen, welke van de kieswet op zich zelve geheel ona hankelijk is." Overigens vraagt de Maasb., of het niet sin hooge mate teekent, dat dr. Schaepmau, die vroeger voor den kiesdwang niets voelde, er zich thans voor gewonnen heeft verklaard? Ook hem hebben de ervaring en daardoor het nadenken geleerd." Intusschen spreekt hot Centrum zelf aldus: iMen verdrinke het voorstel niet in een zee van bijkomende zaken en rnake zijn aan neming niet onmogelijk door het vooropzetten van denkbeelden, die wellicht op zichzelf zeer goed zijn, maar nog te veel op strijdvragen gelijken, om thans reeds te kunnen worden verwezenlijkt. De eenige eisch, die thans geldt en voor welker inwilliging alle partijen zich hebben verklaard, is ruime uitbreiding van het kiesrecht. Daartoe moet het komen, en om dit doel te bereiken is noodig, dat men het abstracte late rusten, om zich te bepa len tot het concrete". Een ander kath. blad, de Noordbrab., be tuigt volle sympathie voor den kiesdwang, maar vindt toch het alternatief van de Maasb. Wil Van Houten geen kiesdwang, dan willen wij van v. H. geen kieswet", wel wat kras gezegd. Mocht kiesdwang sons eenig redmid del z(jn, dan is het tijd genoeg dien eisch te stellen", meent het blad. De Haagsche briefschr. van de Zaanl. Ct. zou het van rar. v. Houten, die sedert lang de pleitbezorger van liet vrouwen-kiesrecht is geweest, inconsequent, beginselloos, politiek immoreel achten, indien hij geene poging in deze richting waagde. Achter de grondwet zich verschuilen gaat niet. Het zou volst:ekt geen bezwaar hebben om, tegelijk met eene nieuwe kieswet, eene grondwetswijziging van zóó partleelen aard in te voeren. Maar de Arnh. Ct. zegt daarvan, dat er te veel tijd mee zoek zou gaan. sAls het nu zoo zeker was, dat de dingen beter zouden gaan als de vrouwen medestemmen, dan was er voor zulk eene nieuwe stagnatie iets te zeggen, maar, al wordt dit beweerd door de dames, 't is nog verre van zeker". Openbare scholen voor vachterlijkeJeinderen. De Arnhemsche Cvurant heeft een paar artikelen gewijd aan bovengenoemd onder werp. Het blad heeft allerminst de bedoeling, om de pogingen gering te schatten, die aan gewend kunnen worden om de misdeelden aan verstandelijke vermogens nog tot eene zekere hoogte van ontwikkeling op te leiden; het blad meent echter, dat dit zondor twijfel prijselijk en aanbevelenswaardig werk be hoort tot het gebied der particulieren liefda digheid, niet tot den werkkring var: den staat. Het ondersteunen en voorthelpen van de intellectueel zwakken acht de Arnh .Ct. geen taak van staatszorg; dit slaat vast, dat elk op- en intreden van den staat moet zijn gemo tiveerd door een blijkbaar algemeen staats belang. Handhaving van orde en veiligheid, bevordering van een algemeen hoog peil van beschaving en ontwikkeling, ondersteuning van zwakken opdat zij zich zelf leeren hel pen, zijn motieven van dien aard. Doch het blad kan deze niet aanwezig zien in het geval van de »achterlijke" schoolleerlingen, die nu eenmaal ongelukkig genoeg van hunne vroeg ste jeugd af veroordeeld zijn om te hooren tot de maatschappelijke non-valeurs. Ze zijn alleen op de been te houden door de kunst middelen der particuliere liefdadigheid, dat deze zich dan hunne belangen geheel aan- trekke, opdat de staat niet belast worde met aanzienlijke, improductieve kosten, waarmede geen ernstig staatsbelang te dienen is. Met afloopen Tan de Anna. Het Engelsche blad Fairplay geeft in zijn jongste nummer een vei haal van het gebeurde met de Anna, en gaat dan voort als volgt: Met het oog op de vele zeilschepen, die tot op den huidigen dag voorbij de Moorsche kust moeten varen, zou 't wellicht raadzaam zijn, indien al de Europeesche regeeringen, bij tiet uitklaren van de schepen, gedrukte instructies uitreikten, waarbij de gezagvoerders gewaarschuwd werden om die kusten niet te dicht te naderen. De gezagvoerders en officieren van zulke schepen kunnen zeer zelden weten wat er op eenige plaats tusschen Oran in de Middellandsche Zee en Kaap Juhy aan der: Atlantischen Oceaan gebeurt. Op of dicht bij deze laatste plaats werd zeer onlangs een Spaansche kustvaarder buit gemaakt, de lading gestolen en de bemanning gevangengenmno», opgesloten, op een schandelijke wijze behandeld en op rantsoen gehouden. »De geldelijke schadevergoeding, door Spanje geeischt, kan Nedeiland in dit geval moeiehjk bevredigen, en de stappen, die door dit land genomen zullen worden, zullen niet alleen voor Nederland zelf van groot belang zijn, maar zullen met levendige belangstelling gevolgd worden door andere zeevarende natiën. Jn gewone omstandig heden zou men zich op den sultan moeten beroepen, doch dit zou evenveel nut stichten als psalmen te zingen voor een dood paard, want do woelige stammen van die kust bekommeren zich even weinig om zijne bovelen als om de golfjes van de Zuiderzee. De terechtstelling te eischen van een half dozijn belhamels, zelfs al werd die ten uitvoer gebracht, zou toch niet van blijvenden invloed zijn opeen volk met zulk een rooflust en zulk een sleclit geheugen. Wan neer men een wilden stam aanvalt, die aan geene regeeiing, welke ook, gehoorzaamheid betoont, is 't de gewoonte hunne goederen en woningen te vernietigen, en zonder twijfel kan Nederland dit ook wel doen, want er zijn verschillende plaatsen in de nabijheid van de plaats, waar de aanval gepleegd werd, en waarschijnlijk ook nog andere binnen het bereik van geschut. Zulk een optieden, met goed gevolg ten uitvoer gebracht, kan misschien handelsvaartuigen, die deze kust bevaren of nabij het land ankeren, voor misschien tien jaren vrijwaron, doch indien geen geheele verandering van regeering plaats vindt, kunnen na dien tijd meer gewelddadigheden verwacht worden, want ofschoon het volk eeuwenlang in de nabijheid der beschaving geleefd heeft, ver beert 't nog altijd bijna in denzelfden achterlijken toestand als waarin de kuststammen van Etrurié verkeerden in de dagen der Hunnen, toen de zeerooverij als een eervolle betrekking werd erkend en alleen slaven handenarbeid vei richten. Vol hoogmoed, aanmatiging, luiheid en een ingewoitelden haat jegens alle Christen-honden, zouden deze stoute zeeroovers tot betere dingen gebracht kunnen worden, indien zij maar onder betere leiding stonden maar zoo als de zaken nu staan, leven zij onder eene regeering, die meer verdorvenheid en onmacht aan den dag legt dan ooit voorkwam. «Hoe dit zij, deze euveldaad op de Anna heeft Nederland nu een gelegenheid gegeven, waarvan 't gretig gebruik dient te maken, en liara naburen zullen vol belangstelling een oogje houden op de wijze, waarop zij de zaak gaat behandelen, 't Is een dure plicht de bestraffing zoo ernstig te doen zijn, uut de lust tot verdere aanvallen verdwijnt en de goedkeuring van andere natiën verkregen wordt. Onder de puinhoopan van de afgebrande stad Brest-Litofsky (Rusland) worden nog steeds lijken vandaan gehaald. Maandag waren er al vijftig gevonden. In de stad heerscht groote ellende. Nauwelijks een dorde van huizen is gespaard ge- bloven. De stoffelijke scha le bedraagt eenige millioenen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5