A0, 1895. Woensdag 29 Mei. N°. 8797. 1ST egenenveertigste .Taargau». Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bnitenl au dsche Berichten. UITGEVER? J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal franco par post, door het geheeie Rijk Afjonderlpe nommers t i.85. 2.50. - 0.10. BDBGAP 8TKAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip aan eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DÜIÏSCHIASD. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft Zaterdag het ontwerp, waarbij aan de regeering een crediet van 5 milüoen mark wordt toegestaan voor den bouw van arbei derswoningen, bij tweede lezing goedgekeurd, nadat daaruit de bepaling was geschrapt dat bouwpremiën kunnen worden uitgekeerd. De commissie uit den Rijksdag voor het ontwerp tot wijziging van het wetboek van strafvordering, heeft een belangrijk besluit genomen. Thans schrijft dat wetboek voor, dat de voorzitter der rechtbank, na afloop van het getuigenverhoor en van de pleidooien, den gezworenen over liet rechlspunt een toe lichting geeft, zonder echter zich over het ai of niet bewezen zijn der aanklacht uit te laten. Op het voetspoor van buitenlandsche wet gevingen op de jury, wil de regeering den voorzitter opdragen aan de gezworenen ook een overzicht te geven van het verhandelde. Zoo was het vroeger ook in Pruisen. En als groDd voor die aanvulling wordt aangevoerd, dat de gezworenen vaak door de tegenstrij dige argumenten van openbaar ministerie en verdelger in verwarring worden gebracht, en daarom nog een onpartijdige uiteenzetting der zaak onmisbaar is. De meerderheid dei- commissie stemde hiermede echter niet in. Zij betwijfelde of de voorzitter ooit volkomen onpartijdig zou kunnen zijn in zijn resumé en meende dat reeds nu vaak bij de uiteenzet ting van het rechtspunt die onpartijdigheid te wenschen laat en dat de gezworenen onder den invloed er van ooideelen. Er werd dan ook ten slotte besloten, »;«et alleen het voor stel der regeering af te keuren, maar bij het bestaande artikel nog deze zinsnede te voegen, dat de voordracht van den voorzitter geen zinspelingen mag bevatten op zijn persoonlijk gevoelen omtrent de schuld of onschuld. De Bondsraad heeft het ontwerp tot invoe ring eener beursbelasting van de agenda genomen. De kanaalrechten in het Noord-Oostzee- kanaal, zijn voor stoomschepen vastgesteld op 7'/s pfennig per ton tot 600 ton en voor iedere ton daarboven 5 pfennig; zeilschepen betalen bovendien een tonnegeld van 5 pfen nig per ton, zoodat men betwijfelt of, nu Kopenhagen eene vrijhaven is geworden, veel zeilschepen van den korteren weg door het nieuwe kanaal zullen gebruik maken. Graaf Ferdinand zur LippeBieslerfetd Weissenfehl heeft den Bondsraad doen weten, dat hij van verder verzet tegen het regent schap van prins Adolf van Schaumburg-Lippe afeiet. Hij handhaaft echter zijn verzoek aan <te« Bondsraad om te bewerken, dat bij eene rjjkswet aan het rijksgerechtshof worde opge dragen, de geschillen over de troonsopvolging van het vorstendom Lippe te behandelen en le beslissen. F R A N K R IJ K. In de Kamerzitting van Zaterdag heeft Denis de regeering geïnterpelleerd over het jodenvraagstuk, waarbij hij op heftige en be ledigende wijze tegen de joden uitvoer. d'Hugues sprak in denzelfden geest. De Ka mer werd er ongeduldig onder; er kwam geroep om sluiting. Rouanet, socialist, ver klaarde dat al de ellende voortspruit uit het kapitaal, dat internationaal is. Trarieux trad ut eene weerlegging, waarop Rouanet eene motie van orde indiende om de regeering te verzoeken een einde te maken aan de frau- duleuse praktijken van de rijke bankiers. Op voorstel van Naquet besloot de Kamer met 3G3 tegen 162 stemmen de behandeling van die motie uit te stellen tot Maandag. Bij de Kamer is een wetsvoorstel inge diend, waarvan de strekking is, vreemdelin gen, die in Frankrijk wonen en van de op brengst van hun arbeid leven, een belasting van 2 fr. per maand op te leggen. In de Kamerzitting van gisteren verklaar den zich tegen de eenvoudige orde van den dag, welke door de regeering verlangd was als besluit der antisemitische interpellaties van Denis en D'Hugues, nog 206 stemmen. Het cijfer der voorstemmers was 299. Levgues verving bij de beraadslaging Ribot, die onge steld is geworden. De premier kon echter heden nog door de begrootingscommissie worden gehoord. Vrij wel ais weerklank op zijn verklaiingen heeft de commissie een motie aangenomen, de regeering verzoekende voor ieder ministerie nieuwe voorstellen in te die nen, niet zooveel bezuinigingen als maar eenigszins mogelijk is. Ribot heeft voor dezen arbeid zijn medewerking toegezegd, maar resultaten van beteekenis stelde hij er zich niet van voor. Een telegram van den gouverneur van Fransch Guyana, gedateerd 20 Mei, meldt aan de regeering het volgende. Een Fiansch- man, Trajarie genaamd, die sinds lang ge vestigd was in het betwiste gebied tus-chen Engeiscb en Fransch Guyana, werd gevangen genomen en geplunderd door eenige Biazili- aansche avontui iers. De gouverneur zond daarop een adviesjacht met een compagnie infanterie. De kapitein begaf zich als par lementair naar den aanvoerder der avon turiers en eischte de inviijheidsteiling van Trajane. Terstond begonnen de aanvoer der en de overige avonturiers op de Frarischen te schietendit was het sein tot een hevig gevecht. Het dorp der aanvallers werd ver woest en van hen zeiven werden meer dan 60 gedood en velen gewond; de Fianschen hadden 5 dooden, onder wie de kapitein, en een twintigtal gewonden. B i! t UI E. De Afoniieur bel je bevat de koninklijke besluiten betreffende de wijziging in het kabinet. Burlel, buitenlandsche zaken Schol- laert, binnenlandschezakenNijssens, arbeids- aangelegenheden. Dus liet ministerie heeft een kleine meta morphose ondergaan. De meest con-ei vaiieve clericaal is weggegaan en twee aan elkaar geheel tegenoveigestelde elementen zijn in zijn plaats gekomen. Tegelijkertijd iieeft men van deze gebeurtenissen gebruik gemaakt om nog even een nieuw ministerie te scheppen. Het departement van landbouw, industrie enz. (ons departement van waterstaat, handel en nijverheid voor een gedeelte) is gesplitst in twee andere een departement van land bouw, gezondheidsdienst en openbare werken en een van nijverheid, arbeid en mijnen. Aan het hoofd van dit nieuwe arbeidsdepar- tement zal de bekende Nyssens, de voorstan der van het proportioneele stelsel en van den vrijhandel, de groote medestander van Beer- naert, komen te staan. Eu tegelijkertijd wordt in het kabinet opgenomen de heer Schollaert, voorstander van het absolute-meerderlieids- stelsel, protectionist en groot vriend van Woeste. Er is dus in deze crisis een balan- ceer-politiek gevolgd, die de Inddpendance aanleiding geeft te vragen of de heer Nijssens de omvervverper van dit kabinet zal worden, dan ot zijn krachtige persoonlijk beid in dit kabinet zal worden opgelost. Qui vïvra verra De nieuvv-benoemde gouverneur van Duitsch Oost-Afrika, Von Wi-smann, is te Brussel aangekomen, is daar door een hof rij tuig afgehaald en heeft daarop bij den koning gedejeuneeid. De viaag ligt voor de hand, wat hij daar komt doen Zouden er nieuwe Afrikaanse be verrassingen voorbereid worden ENGELAND. Koningin Victoria heeft, ter gelegenheid van haar 76<-ten verjaardag, van haren klein zoon, keizer Wilhelm, diens portret door Arthur Cope ten geschenke ontvangen. De koningin heeft generaal Roberts tot veldmaarschalk bevorderd. In liet Lagei huis werd Zaterdag door den liberalen afgevaardigde sir J. Pease de vol gende motie voorgesteld »Het Huis is van meening, dat liet systeem om ten bate van de schatkist geld te trekken uit liet Indische opium, moreel niet te ver- cA'Jigpn is, en dringt er bij de Indische regee ring op aan, geen vergunning meer te geven voor het verbouwen van papaver en liet ver- koopen van opium in Brit<-ch Indië, behalve om in de behoefte voor medische doeleinden te voorzien, en tevens het vervoer van Malvva- opium over Britsch gebied te doen ophouden." Deze motie werd door de regeering bestre den en met '176 tegen 59 stemmen verworpen. Bij tweede lezing heeft liet Huis een wets voorstel aangenomen, waarvan het doel is aan kinderen op de lagere scholen van platte landsdistricten, behalve het gewone, nog zooveel technisch onderwijs te verschaffen, als hun bij den aibeid op het land te pas kan komen. Men wil de eerste beginselen van land- en tuinbouw onderwijzen en door middel van schooltuinen en musea het onder wijs zoo practiscli maken, dat het ook voor kindeien aantrekkelijk wordt. De voorgestelde vernieuwde heffing van een extra recht van G stuivers per vat bier werd goedgekeurd, na verwerping van een amendement om van dat recht vrij ie stellen liet bier, gebrouwen van eigengebouwde liop of mout. Het Lagerhuis heeft gisteren bij derde lezing de begrootmg aangenomen. Gardner zeide gisteren in het Lagerhuis dat er monsters genomen zullen worden van de boter die in de havens wordt ingevoerd. Hij staat bij den verkoop van levensmiddelen in het algemeen en speciaal bij de kwestie van margarine en ricluige aanduiding daarvan langdurig stil. De Pinkstervacantie van het Huis zal duren van 31 Mei tot 9 Juni. Het Hoogerlmis neemt vacantia van 30 Mei tot 9 Juni. Te Croydon is in plaats van Herbert, thans lord Pembroke, voor het Lageihuis gekozen de conservatief Ritchie. In de verhouding van de partijen brengt de keuze geen verandering. Een groot aantal kooplieden en bankiers te Londen hebben aan den kanselier der schat kist, sir William Harcourt, een adres gezon den, waarin zij met nadruk aandringen op handhaving van het sedert 1816 in het rijk bestaand eenvoudig muntstelsel. ZWEDEN en NOOR IV E G E N. Het Noorsche Storthing heeft met alge- meene stemmen een voorstel aangenomen om de behandeling der zaak van den heer Engel hart te verdagen. In het Noorsche Storthing heeft de staats minister Stang in antwooul op eene inter pellatie van den radicalen afgevaardigde Engelhart verklaard dat de koning vrij is in de keuze zijner ministers en dat de tegen woordige regeering voor liet oogenbiik niets anders kan doen dan afwachten of de meer derheid van liet Storthing stappen zal doen om tot eene verstandhouding met de kroon te geraken. De regeeiing heeft geen andere vvenseh dan af te neden, wanneer de oplos sing der moeilijkheden daaidoor kan worden bevorderd. ITALIË. Uit geheel Italië ontvangen berichten be helzen, dat de verkiezingen voor de Kamer overal rustig zijn afgeloopen. De offieieele uitslag is dat gekozen zijn 326 ministerieelen, 102 van de oppositie, 31 radicalen, 14 socialisten, 35 herstemmingen moeten plaats hebben, waarvan er geacht vvoiden 19 ten gunste van de regeering te zullen zijn, 7 van de oppositie, 6 van de tadicalen en 3 van de socialisten. Alle ministers en onder-secretarissen van staat zijn gekozen op den na. Cri«pi is 9 maal gekozen, waarvan 6 maal op Sicilië. Verder generaal Baratieri (de ovei winnaar der Der wisjen), mai kies di Rudmi, Menotti Garibaldi, Bonglii, Zanardelli. lmbsiani. Luzzaiti, Gio- litti, Cavallotti, de Felice (te Catana). SPANJE. De Kamer heeft met 17Ö tegen 27 stem men het door Sagasta gedane vuoistel aan genomen, om een motie, waai bij de houding der regeering ten opzichte van de gemeente raad-vei kiezingen te Madrid werd afgekeurd, niet in behandeling te nemen. Men zegt dat de groote boeren en de industrieeien van liet Cubaansche district Santo Spirito aan Campos hebben doen vreten dat zij hem 400 paarden voor een regiment cavalerie wilden leveren en dat Garcia, het hoofd van den vorigen opstand zou hebben aangeboden het regiment te cornrnandeeren PORTUGAL. Blijkens een bij de regeering ontvangen telegram uit Lorenfo Maiquez van 24 dezer, is de expeditie tegen de oproerige Kaffers langs de Incomati geëindigd. Men had op een ernstigen tegenstand getekend, maar bij de nadering der troepen sloegen de muiters op de vlucht. Er bestaat geen vrees dat met de hulp van Gungunhana de opstand zal hervat worden; bij wijze van voorzoig zijn de posten Maivqueen en Incanhine door tioepen bezet. De expeditie, bestaande uit afdeelingen genie, een detachement artillerie, twee compagnieën infanterie, een 100-tal Angola's en een 10Ó0-taI inlandsche hulptroepen, heeft geen verliezen geleden; de krijgstucht werd voortdurend ge handhaafd. De gouverneur te Delagoabaai deelt officieel mee dat de opstand van de Kaffers onder drukt is. De helft van de Portugee-cbe troe pen is naar Lorenco Mai quez tei uggekeerd. AMERIKA. Volgens een telegram uit Colon aan de Standard, doet de Fransche maatschappij pogingen om het Panama-kanaal aan een Amerikaansch syndicaat te verkoopen.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1