Biinicnlaiidsclio Berichten. De Argentijnsche regeering heeft besloten, dat voortaan de havengelden in gond betaald moeten worden. De Newfoundlandsche regeering schijnt er in geslaagd te zijn, te New-York eene leening te sluiten, althans de eerste minister heeft in de Kamer verklaard, dat de kolonie met 1 Juli a.s. al hare verplichtingen zal nakomen. CHINA. Uit Hongkong wordt van 25 dezer gemeld Op Formosa is de republiek uitgebroken. De vlag bestaat uit een gelen draak op een blauwen grond. Tot president is gekozen de gouverneur Tangcli ingsung. Deze heeft de buiteniandfche vertegenwoordigers van beide feiten verwittigd. Generaal Tang treedt op als president van de Formosaan^che republiek, waarvan de oprichting aan de mogendheden is beteekend. Generaal Kuhunkuk steunt het gemeenebest met zijn leger, dat manschappen, mondkost, en geldelijke hulp ontvangt van liet vasteland, waar plaatselijke opstanden voorkomen die dien op Formosa steunen. Een sterke bewe ging tegen de dynastie heerscht in zuidelijk China, maar de leiders van die beweging betreuren de uitroeping van de republiek op Formosa, als ontijdig en geschikt om bun plannen te verijdelen. De Formosanen willen de Japanners beletten te landen. De Japansche vloot is te Tamsu aangeko men, Men verwacht een gevecht. De Amerikaansche gezant te Peking beves tigt het bericht, dat op Formosa de republiek is uitgeroepen, De regeering der Vereenigde Staten beschouwt Formosa echter als toebe- hoorende aan Japan, en het is dus niet waar schijnlijk, dat zij de republiek zal erkennen. Van ve lip hi tiende zijden wordt bevestigd dat op het eiland Formosa de republiek is uitgeroepen. Men betwijfelt echter op de mogendheden haar zullen erkennen, «u dal eiland door China aan Japan is afgestaan. Den In April is ter gelegenheid van vorst Bismarcks verjaardag te Shanghai eene Duiisclie school geopend, welké zijn naam heeft gekregen. Op het oogenblik wordt die school, uit drie klassen bestaande, reeds door 10 jongens en 15 meisjes bezocht. SCHIEDAM, 28 Mei 1895. Bij de heden gehouden herstemming ter verkiezing van twee leden voordo Provinciale Staten in het hoofd kiesdistrict Schiedam zijn uit onderstaande gemeenten, door het geza menlijk aantal kiezers, ten getale van 1715, het volgend aantal stembiljetten ingeleverd Aantal Ingeleverde Kiezets. Stembiiefjes» Schiedam (1ste Afd.) 923 820 s (2de 313 290 Overschie 334 265 Ketel 145 129 -1715 W zoodat 211 kiezers van hun kiesrecht geen gebruik hebben gemaakt. Bij de eerste stemming werden 1246 stem men uitgebracht. In het jaar 1892 werden bij de her stemming 1551 van de 1777 stemmen uit gebracht. Zondag werd alhier de zesde aigemeene vergadering gehouden der afdueiingen van den Ned. R. K. Volksbond, onder leiding van het centraal bestuur. Aanwezig waren de afgevaardigden der af.leehngen Amsterdam, Haarlem, Leiden, Hoorn, Edam, 's-Graven- hnge, Delft, Schiedam, Rotterdam, Gouda, Dordrecht, Vlaai-dingen, Vlissingen, Heem stede en Helder. Te zamen ongeveer 90 afge vaardigden en eenige geestelijke adviseurs. Na een inleidend woord van den heer W, C. J. Passtoors, en eenige huishoudelijke •werkzaamheden, werd overgegaan tot behan deling der agenda. Allereerst werd behandeld het voorstel Dordrecht »De centrale raad besluite over te gaan tnt de oprichting van een algemeen onder steuningsfonds voor de leden van den Bond". Besloten wordt, deze zaak nader te behande len op het in September te houden vakcon gres van den Bond. Verschillende voorstellen van soortgelijke strekking kwamen tegelijk in behandeling, lo. Voorstei-Delft. om bij de regeering aan te dringen op afdoening of beantwoording van de in 1894 gedane verzoeken; '2°. Voorstel-'s-Gravenhage, om te verzoe ken bij de aanbestedingen rijks-en gemeente werken zoovee! mogelijk aan landgenooten en gemeentenaren te gunnen 3°. Voorstel-'s-Gravenhage, om aan de regeering te verzoeken spoedig over te gaan tot sticirting van arbeidsraden ofkarnersvan arbeid. 4°. Voorstel-Hoorn, om bij de regeering aan te dringen op wijziging in het uitbetalen der loonen aan particulieren, die in gevange nissen en rijkswerkinrichtingen arbeiden. Al deze voorstellen worden na korte dis cussie bij acclamatie aangenomen, terwijl bij het voorstel sub 2°. aan deit centralen raad wordt opgedragen, zich te wenden tot den bisschop van Haarlem, opdat ook bij het bouwen van kerken en kerkelijke gebouwen worde gelet op de belangen van ingezetenen der genreenten. Voorstel-IIelder Regeling der loonen op de rijkswet kpiaatsen, met het oog op de concurrentie, door de werklieden van ge noemde werkplaatsen der particuliere nijver heid aangedaan." Uit de toelichting bleek, dat men vooral het oog had op de lage loonen die, ondanks de vrij voldoende maxima, aan het overgrodte meerendeel ook der bekwame werklieden werden uitbetaald en bovendien op de slechte en sielseilooze regeling der bevordering. Ten slotte werd aan het centraal-bestuur opgedragen, zich persoonlijk te wenden tot den minister van marine, teneinde dezen breedvoerig de bestaande grieven kenbaar te maken. Daarna werd besloten de aigemeene ver gaderingen »zoo rroodig" tweemaal per jaar te houden, doch telkens gedurende een dag. In comité-generaal werden vervolgens eenige huishoudelijke voorstellen behandeld, n.l. be treffende het aanbieden van een huldeblijk aan den bisschop van Haarlem, beschermheer van den bond, bij diens aanstaand gouderr priester feest en voorts tot regeling van de ltnancieele verantwoordelijkheid der onderafdeelingen in de verschillende afdeelingen en tot regeling der verhouding tusschen de afdeelingsbesturen en die der onderafdeelingen. Bij de hervatting der vergadering werden tot bestuui sleden gekozen de heeren W. C. J. Passtoors, Jac. P. van Term, J. W.Smit, N. J. Appelman en C. J. Willeman, aftredende leden, en gekozen de heeren Van Rijswijk en Schou ten, wegens bedanken en overlijden resp. der heeren Scheerder en Kouwenhoven. Aan de orde was een voorstel-Amsterdam, de strekking hebbende, dat de locale comic's van Hulp in Nood, die de contribulie aan zuiveren voor de leden ingeval van werkloos heid of ongeval, voortaan ook in dergelijke omstandigheden de contributie betalen voor de leden der onderafdeelingen. Na eenige discussie verklaarde de voorzit ter, dat het bestuur meende niet bevoegd te zijn in deze eenigen invloed te oefenen, en werd wegens het vergevorderd uur ook geen beslissing genomen. Eenige voorstellen betreffende de stichting van een algemeen bondsorgaan bleven om dezelfde reden liggen. Als plaats voor de volgende bijeenkomst is 's-Giavenhage gekozen. Aan de firma G. J. Vincent Co. alhier is door de directie van den stoomkoremnolen süe West" de levering opgedragen van een nieuwe stoommachine, compound systeem van 70 paardenkracht. Genoemde firrna had het laagst ingeschreven van de vijf die daarvoor uitgenoodigd waren. Voor 2 jaar werd door haar ook een stoommachine geleverd aan de stoomkorenmoleri »De Draak", welke, naar wij vernemen, uitstekend voldoet. Zondagmorgen is in hare woning in de Lauronstraat dood op haar stoel gevonden, de alleen wonende 65-jarige wed. G. J. de Roo. 1 Ofschoon zij reeds eenigen tijd ongesteld was, had zij geweigerd in het ziekenhuis te wor den opgenomen. Bij H. NL Ilmer, winkelier in de Kreupel- straat, ontstond Zondagavond door het sprin gen van een petroleumlamp brand, welke door de vrouw des huizes geholpen door eenige buren in den aanvang werd gebluscht, zoodat de slangenwagen der politie, die was aange rukt, geen water behoefde te geven. De 10-jarige Abr. Kloos is gistermiddag in de Schie, nabij de Ooievaarsbrug gevallen, doch werd gelukkig gered door den molenaars knecht Stolk. De gewone audiëntie van den minister van binnenlamlsche zaken zal Zaterdag 1 Juni a.s. niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 25 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 5.396,686.49 en bij de betaalmeesters - 2,115,259.33 Te zameu 7,511,945.82 Men schrijft uit de residentie aan de Tele graaf In verband met een vroeger bericht ver neem ik van bevoegde zijde, dat, boewei de meerderheid van het ministerie vóór de be noeming van een staatscommissie is, in zake de werklied on pensi on eet ing door de regeering nog geen beslissing is genomen. Ook wat een der verlangens der onderwijzers betreft, de opneming in het rijksfonds, schijnt de regeering niet stil te zitten en moet aan het departement van binnenlamlsche zaken druk worden gearbeid aan het verzamelen van ge gevens, in hoeverre de opneming mogelijk is. Deze werkzaamheden staan echter niet met eenig plan of voornemen in verband. De correspondentiën tusschen de autori teiten in zake den zeeroof op de Anna wor den nog steeds voortgezet. De quaestie zal weldra in den ministerraad een onderwerp van beraadslaging uitmaken. Zooals wij Vrijdag reeds berichtten, heeft de raadkamer van liet gerechtshof te 's-Gra- venliage het verzet tegen de verwijzing naar de openbare terechtzitting van den heer J. A. van Ilaaften, burgemeester van Sliedrecht, gegrond verklaard, nadat het Openbaar Ministerie bij het gerechtshof in zijn requisitoir goedkeuring van de ver wijzing naar de openbare terecht zitting, dus handhaving van de be- schikking der arrondissements rechtbank te Dordt, had gevraagd. Met het oog op dit requisitoir en op het lijvige dossier en de uitvoerige instructie in deze zaak, had men nu mogen verwachten dat het hof uitvoerig zou motiveëren, waarop deze geheel onverwachte uitspraak be rustte. Zijn wij echter goed ingelicht, dan heeft het gerechtshof zijne uitspraak volstrekt niet gemotiveerd en slechts verklaard, dat de instructie geene voldoende aanwijzing van schuld heeft opgeleverd. En hiermede stappen we van deze treu rige zaak af. DordrCt.) In de gisteren te Amsterdam gehouden gewone aigemeene vergadering van aandeel houders der Jlollandsche IJzeren Spoorweg- Mij. zijn de balans en de winst- en verlies rekening over het boekjaar 1894 goedgekeurd. Het dividend is dienovereenkomstig vastge steld op 3 pet. of f30 per aandeel. De commissaris jhr. P. Hartsen en liet lid van den raad van administratie de lieer R. van Hasselt, werden als zoodanig herkozen. liet studentenweekblad Minerva vermeldt, dat prof. Van 't Iloff is benoemd tot directeur ▼an liet chemisch laboratorium te Parijs, en dat hij deze benoeming heeft aangenomen. De mailboot Salalcvan Rotterdam naar Batavia, is Zondag bij dikken mist op de oostkust van liet eiland Wight bij Bembridge aan den grond gevaren. Twee sleepbuotcn zijn ter assistentie gezonden; daar de zee kalm en het weer gunstig is, verwachtte men, dat het zou gelukken bij hoog water de boot vlot te krijgen. Dit is echter niet geschied en bij het vol gend hoog water zal nogmaals een poging worden gedaan. Volgens telegram van Lloyds is liet stoom schip Salalc niet vlot gekomen liet is dicht, doch moet lossen om afgebracht te worden. De passagiers zijn geland. Den 2n Juni vertrekt van Rotterdam per stoomschip Bromo naar Oost-lndië een deta chement aanvuilingstroepen ter sterkte van 3 onderofficieren en 49 minderen, onder bevel van den le luit. der inf. O.-I. leger L. de Roever en onder medegeleide van den le luit. der inf. O.-I leger VV. Fliers, die beiden van verlof terugkeeren. Voor het eerst in ruim 1 Vs jaar deden zich in de vorige week te Rotterdam geen gevallen van pokziekte voor. De gerechtelijke schouwing van het lijk van den op zijn bed doodgevonden smid K. te 's-Gravenhage beeft aangetoond dat geen grond bestaat öm aan misdaad te denken. Aan het Scheveningsche strand heerscht thans groote bedrijvigheid. Van den vuurtoren af tot aan het Ivurhaus en omgeving is alles in de weer. Tal van werklieden herstellen het dezen winter weg geslagen strandriool naar liet waterver^Sr- sciiingskanaalzandtreinen rijden af en aan naar en van het Ivurhaus voor de zaadstorting langs den afgeslagen duim-ug, waarop rails zijn gelegd andere treinen voeren van het station der Hollandsche stoomtram groote blokken steen en verder materiaal aan voer de aan te leggen hoofden Bij een en ander komt het gereedmaken der schuiten, die de schrobnetvisscherlj eindigen om op de haring- visscherij te gaan en het. victualiseeren van die bodems, terwijl daarbij nogde drukte komt van de aankomende en ter schrobnetvisscherij afgaande schuiten, met den vPch-afslag. Ein delijk de opstelling voor het Ivurhaus van de montagne russe, winkelgalerij en andere ge bouwtjes, waarvan een deel nog wacht op het herstel van het weggeslagen hooge duin gedeelte. Dit jaar zal als onderwerp van de maske rade te Leiden worden vertoond de intrede van Prins Maurits te Bergen-op-Zoom. De stoet zal vermoedelijk wel een bezoek aan Oud-Holland te Amsterdam brengen. De werkstaking der Amsterdamsehe meu belmakers is zoo goed als afgeloopen. Zeer vele gezinnen hebben zich weder tegen het oude loon bij hunne vroegere patroons aan geboden, en voor zooveel hunne plaatsen nog open waren,zijn zij opnieuw in dienst genomen. Gedurende de Pinksterdagen zal Amster dam bezocht worden door een gezelschap van 400 Engelschen, die gezamenlijk een boot tocht daarheen maken. Door Hr. Ms. Dolfijn is op Terschelling aangebracht een laadboom, afkomstig van het wrak bij Bornrif. Zekerheid bestaat er niet, doch vermoedelijk is dit wrak van de- Duitsche bark Brittania. Te Winschoten is Zaterdag gevankelijk binnengebracht en naar het huis van bewa ring overgebracht Eitje Iv., uit Nieuwe Schans, die verdacht wordt van diefstal. In het bijzijn van zijne bruid en wederzijdsche familie- werd Iv. gearresteerd, juist op het punt dat hij in het huwelijk zou treden. Donderdagmorgen ontstond er bij de muziek uitvoering van het üoornsche fanfarekorps, te Doorn, twist tusschen den 22-jarigen L. K,' Roodhuizen, aldaar, en den 17-jarigen Corn, van Doorn, te Maarn, wat ten gevolge had, dat, toen eerstgenoemde zich verwijderde, hij door Van Doorn, die hem achteropging, zoo danig met een mes in den rug werd gesto- ken, dat de dood bijna onmiddellijk volgde. De dader werd in hechtenis genomen. Vrijdagmorgen begaven zich desubs.-offieier van justitie, mr. E. A. Smidt, mr. ILMelvii baron van Lynden en m>-- F. HaverSchmidt Jr, van Utrecht'naar Doorn, om een onderzoek in loco in te stellen. liet lijk van den verslagene werd naar het academisch ziekenhuis, en de verdachte naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Zaterdagmorgen had in het stedelijk zieken huis te Utrecht de gerechtelijke schouwing van het lijk plaats. UtrDgM.) Iemand, die na het verlaten der apparte menten door HH. MM. de Koninginnen het hotel Keizer Ivarel te Nijmegen bezocht, ont dekte een aantal kleine snippertjes papier, op een waarvan hij een W geschreven vond. De overige snippertjes zotgvuidig verzame lende, kon hij daarmede den met eene duide lijke hand keurig geschreven naam sWilhel- mina" samenstellen. De bezitter van de liand- teekening onzer Koningin is voornemens deze als een herinnering aan Harer Majesteits verblijf te Nijmegen zorgvuldig te bewaren. Een liefhebber bood reeds fi()0 voor deze handteekening. Te Haaften, waar reeds sedert eenigen tijd af en toe gevallen van diphtheritis voorkwa men, is thans die ziekte epidemisch verklaard. Een gevolg daarvan is, dat de school, die zeker het broeinest der ziekte kan genoemd worden, voor eenigen tijd zal gesloten worden om haar te desinfecleeren. Als een staaltje der onduidelijkheid van sommige adressen van brieven, aan miliciens gericht, deelt de IV.-Br1. het volgende,mede: 6 de reziment, 2 de battelojons, 2 de konapi, klooster kaa zerne te bredaa. Op de achterzijde der enveloppe kon men bovendien nog de onderstaande intieme me- dedeeling lezen:

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2