1895. Donderdag 30 Mei. N°. 8798 KENNISGEVING. egenenveertigste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. o.io. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50, BCBËAO: BOTBHJTBAAÏ O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels niet inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam vestigt op uitnoodiging van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie de aandacht van belanghebbenden ep het navolgende beiichtaan zeevarenden Schietoefeningen van de forten bij den IlOEK-TAS-IlOhLASiB, tc IJ.ni'I1SK>' en op BE HAUSSE*». Volgens mededeeling van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, bestaat het voornemen, gedurende de daarbij aangegeven dagen, de schietoefeningen van het Korps Pantserfort- ai'tiilerie le houden ais volgt a. Op 19 Juni a.s. en volgende dagen voor het fort aan den Hoek-vtt.n-UoUa.nd, in Z.W. richting op een schijl geplaatst aan den Z.zijde van den Nieuwen tlotterdamschcn W'atvrweg. b. Op 2 Juli a.s. en volgende dagen voor het fort te IJmuidcn op een schijf, welke in zee gesleept wordt, binnen een sector van 00°, tus- •schen de peilingen fort IJmuiden N 43° O en rZ. 45°. c. Op 24 Juli a.s. en volgende dagen voor het Fort op de Harsscns, op een schijf, welke vooibij het fort wojdt gesleept, binnen een sec tor van 124° tusschen de peilingen fort op de Harsscns Z. 43° O en Z. 79° W, d. Op 31 Juli as. en volgende dagen voor bet lort op de Harsscns, op een schijf, welke voorbij het fort wordt gesleept binnen een sec tor van 43°, tosschen de peilingen fort op do Harsscns Z. 45° W. en Z. 90° W. Voorts op de schijven, geplaatst op den Zuid- walop de peiling: foi t op de Harsscns ongeveer Z. 45° O. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal van het betiohken fort een roode vlag waaien van min stens éen uur vó>r den aanvang der oefeningen tot het einde daarvan. Schiedam, 28 Mei 1895. De burgemeester voornoemd VERSTEEG. DUIISCHIAND. Zondag brachten omstreeks 3000 Sleeswijk- Holsteiners een huldigingsbezoek aan vorst Bismarck te Friedriehsrah, Op de tot hem gerichte toespraken antwoordde de oud kanselier, dat hij deze hulde beschouwt als gebracht aan zijne medewerkers. Door land verhuizing is hij Sleeswijk-Holsteïner gewor den en hij is daar trotsch op, want dit land is, naar zijne staatkundige herinneringen, het uitgangspunt der Duitsche ontwikkeling geweest. Toen hij voor het eerst met de groote politiek in aanraking kwam, hadden iwee vraagstukken het Duitsche gemoed in beweging gebracht: Sleeswijk-Ilolstein en de Duitsche vloot. De oplossing van beide vraag stukken is buitengewoon moeilijk geweestin het bijzonder de Europeesche groote mogend heden hadden aan Pruisen de door de annexatie van Sleeswijk-Ilolstein mogelijke ontwikke ling misgund en het daarmede onmiddellijk samenhangende vraagstuk der Duitsche marine was onoplosbaar, zoolang acht staten het Duitsche gezag ter zee met elkaar deelden. Wanneer Denemarken niet zoo agressief ware opgetreden en niet zulk eene verbittering en behandeling der Duitschers in Denemarken aad bestaan, zou wellicht slechts een persoon lijke unie zijn gesloten. Na gewezen te hebben op de noodzakelijkheid van vjagsehepen voor de defensie, wees hij op het onmisbare van kruisers ter bescherming van de koopvaardij vloot. De eerste voorwaarde voor Duitschlands zeemacht is geweest het bezit der hertog dommen De vorst besloot met den wensch, dat het »Up ewig ungedeelt" steeds van toepas sing moge zijn op Sleeswijk-Holsteins samen gaan met het Duitsche rijk, dat zijne uiterlijke uitdrukking daarin heeft gevonden, dat thans eene landgenoote Duitsche keizerin is, Op haar bracht de vorst daarom een hoch uit, waarmede alle aanwezigen luide instemden. Greis, de candidaat van het centrum, is te Keulen bij herstemming voor den Rijksdag herkozen. '12,249 stemmen werden op hem uitgebracht, 7G73 op zijn sociaal-democrati- schen tegenstander. Naar het zich laat aanzien, zal ook te Aschafïenburg een candidaat van het centrum gekozen worden. De Berlijnsche politie heeft eene huiszoe king gedaan bij den beheerder van het anar chistische ondersteuningsfonds, den sloten maker Kühler. De inteekenlijsten en kwitan ties werden in beslag genomen. B E l (H E, De minister-president De Burlet drukte gisteren in de Kamer zijn leedwezen uit over het terugtreden van den minister van buiten landsdie zaken, graaf De Mérode, dat veroor zaakt werd door een verschil van meening met zijn collega's over de Kongo-kvrestis, Wel was men het eens over het te bereiken doel in de Kongo-kvvestie, maar de ministers konden niet tot overeenstemming komen over de te gebruiken middelen. De minister zegt, dat het publiek met voldoening kennis heeft genomen van de stichting van een ministerie van arbeid. Hij voegt er bij dat de personen- wisseling in het kabinet in liet geheel geen verandering in dc te volgen politiek met zich brengt. De progressistische afgevaardigde Lorand sprak zijn verwondering er over uit, dat slechts éen minister uit het kabinet is getreden, terwijl toen alle het Kongo-wetsontwerp ge- teekend hadden. Deze afgevaardigde zegt, dat de ministers solidair hadden moeten zjjn, beklaagt zich over den tragen gang der vvet- gevings-machine en richt verder zijn aan vallen tegen het kabinet, waarin het Waal- sche element bijna geheel buitengesloten is. De Burlet spreekt dit tegen en beklaagt zich over de tnllooze interpellaties, die kost baren tijd doen verloren gaan. Het ontwerp tot overname van den Kongo-staat wordt niet in den iloofpot gedaan. De commissie van XNI heeft de regeering uitgenoodigd, voor- loopige maatregelen te nemen om zekere dringende schulden te kunnen voldoen. De regeering zal het rapport van de commissie afwachten, alvorens zich uitte laten over liet ontwerp tot overname van den Kongo-staat. Het incident is hiermede geëindigd, nadat de socialisten verklaard hadden, dat zij elk krediet ten behoeve van een koloniale poli tiek zouden weigeren. Het ministerie heeft aan de Kamer een krediet van 6,000,000 frs. gevraagd om de hypothecaire leening af te lossen door den Kongostaat opgenomen bij Antwerpsche kapi talisten. De Indépe.ndanco meldt dat majoor Wallis, na benoemd te zijn tot luitenant-kolonel, als gouverneur van den onafhankelijken staat naar den Kongo zal vertrekken. f It i S K 1! IJ K. Morgen aanvaardt de president der Fran se he republiek zijn reis naar de zuidwestelijke 'departementen. Met eenparigheid van stemmen heeft de betrekkelijke commissie uit de Kamer gisteren beslist, dat er geen redenen bestaan om den oud-minister Raynal in staat van beschuldi ging te stellen. Het besluit tot benoeming dezer commissie was genomen in de ver gadering van 14 Januari. De begrootingscommissie heeft den republi kein Georges Berry tot haren tapporteur ge- Lozen met 19 stemmen, tegen 12 uitgebracht op den tadicaal Doumer, ontwerpei' van een Wetsontwerp tot belasting van liet inkomen. De expeditie Foureau schijnt in de Alge- rijnsche Sahara een échec geleden te hebben. Zij is teruggekeerd. In de zitting van den aigemeenen raad der Seine las Cidy zijn rapport voor ovet de zaak- Cempuis. Conclusie een motie van afkeuring van het prefectorale besluit waarbij Robin als directeur van het opvoedingsgesticht werd afgezet. De rapporteur stelde, mede namens 7 com missieleden voor, een krediet van 4000 frs. toe te staan bij wijze van schadeloosstelling, 'marlijks en levenlang aan Robin uit te keeren. De oud-ministers Boutgeois en Barthou hebben te Rijssel redevoeringen gehouden, maar niet veel nieuws verteld. De laatste heeft de kerk en de socialisten aangevallen. ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft de financieele wets ontwerpen bij eerste lezing aangenomen. De onder-secretaris van buiienlandsche za ken, sir Edward Grey, deelde Maandag in het Lagerhuis mede, dat de Fransche regee ring de uitlevering van Hetz had gevraagd en ondanks de opmerkingen betrefiende den slechten gezondheidstoestand van den dokter, haar eisch heelt gehandhaafd. »In deze om standigheden, zeide spreker, moeten wij ons houden aan de verplichtingen, die het verdrag met Frankrijk ons oplegt, terwijl deze ver plichtingen tot dusver in overeenstemming waren gebracht met de grootst mogelijke égards ten opzichte van de gezondheid van Herz." Engeland heeft, met het oog op de houding van den negus van Abessynië tegenover Italië, den jnvoer van wapenon in het Sornali-gebied verboden. K S L A N D. Volgens de JNordd. Allg. Ztg. zal groot vorst Alexis, opperbevelhebber van de vloot en chef van het departement van marine, op bevel van den czaar de vlootrevue te Kiel bijwonen. Hij zal zich over land daarheen begeven. Rusland zal bovendien bij de revue door drie oorlogsschepen worden vertegen woordigd. O O S T E N R IJ K-H O N A II IJ E. Naar aan de Kblnische Ztg. geseind wordt, is de zitting der commissie voor de kieswet- hervorming in Oostenrijk, die op heden be paald was, tot na Pinksteren verdaagd. Ook van de openbaarmaking van het wetsontwerp zal dus vooreerst niets komen. De liberale club uit den gemeenteraad van Weenen heeft besloten, bij de verkiezing van een burgemeester blanco te stemmen; een schikking wordt hierdoor uitgesloten. ITALIË. Hoewel de uitslag der verkiezingen een overwinning voor de regeering«partij, voor Crispi gebracht heeft, schijnen toch de Ilali- aansche oppositie-bladen in dit resultaat een Pyrrhus-overwinning voor hes gouvernement te zien. Zoo wijst Don QuieJiotle er op, dat de radicalen in grooter getal in de Kamer komen, ert dat ook het aantal socialisten in de nieuwe Kamer grooter zal zijn. Aangaande den uitslag der verkiezingen komt de rectificatie dat Barbato, de socialist! driemaal, Crispi slechts zevenmaal gekozen is. Aan den stand van zaken vetandert dit natuurlijk niets. SPANJE. Enkele regimenten cavalerie zijn naar Cadix vertrokken, om daar naar Cuba te worden ingescheept. Een bataljon mariniers, dat voor de Philippijnen was bestemd, gaat thans naai de Antillen. De ministerraad zoekt middelen om de uit gaven van den veldtocht te dekken. i! 1 (J A E fJ E. Het vetzoek van den oud-minister-president Stambouloiï om een buitenhui (lach paspoort is opnieuw van de hand gewezen, tei wijl aan de politie-overheden aan de grenzen last is gegeven Stambouloff te verhinderen, het land te verlaten, S E K T 1 E. De gezant te Parijs, Miljutin Garasjanin, en de gezant te Weenen, Si mie, zijn tele grafisch naar Belgrado ontboden, waar de koning hen wil raadplegen over den toestand. In regeeririgskringen worden alle geruch ten betrefiende plannen tot verlaging der rente van de openbare sclinld beslist tegenge sproken, met de verzekering dat de regeering alle verplichtingen zal nakomen. Met verschil lende banken worden besprekingen gevoerd, om tot eene nieuwe overeenkomst te geraken. AMERIKA. Uit Washington komt het bericht van het plotseling overlijden van den heet' Gresham, minister van buitenlandsche zaken. Uit Buenos-Ayres wordt aan de Agenzia Stefani gemeld dat tusschen de Argentijnss sche regeering en de Italiaansche eene schik king getroffen is aangaande de schadeloos stelling voor de betrekkingen der in 1893, bij de revolutie in Satita Fé, vermoorde Italianen. Het bedrag der schadeloosstelling is op 5000 dollars bepaald. Tusschen Nicaragua en Honduras zouden een aanvallend en verdedigend verbond en een handelsverdrag gesloten zijn. A F li I K A. De Times verneemt uit Kaapstad van den 25n dezerliet overschot van de schatkist van Transvaal is met 500.000 p. st. vermin derd de regeering weiget t opheldering, maar de Star zegt reden te hebben om te gelooven, dat men het geld gebruikt tot aankoop van het Portugeesclie gedeelte van den spoorweg naar Delagoa-baai. Uit Tanger wordt gemeld dat de sultan van Marokko zal trachten, een schikking te treilen met den stam der Rahaman die tegen zijn gezag in opstand gekomen is. Muley-al- Ilamid heeft zich daartoe eer. flinke sotn gelds doen nazenden.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1