Zaterdag 1 Juni. A". 1895. N°. 8800. KENNISGEVING. ff eg-eue n veert gste Jaargang-, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: Jj ODÉ. Bnitenl au dsclie Berichten. ur /^onnëmëntsprijs, per kwartaal ftauo per pose, door het geheele Rijk A&onderhjke nommers t 1.85. 2.50. 0.10. RVBËiCi y Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken diankentot beteugeling van openbare dronkenschap, {staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen de volgende verzoekschrif ten zijn ingekomen, om vergunning tot ver koop van sterken drank in het klein lo. van L. RIETKERK, voor het huis aan den Singel, no. 195. 2o. van C. J. VERLINDE, voor het huis aan de Hoofdstraat no. 33. S c li i e d a mden 30sten Mei 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. DUITSCHLAND. Uit Karlsruhe wordt aan het Berliner Tagellait gemeld dat de voorzitter van den Rpsdag, Von Buol, niet tot president van het Hooggerechtshof in Freiburg benoemd is. Hiermede vervalt dus de vraag: of Spahn tot voorzitter van den Rijksdag gekozen zou worden. De uitslag der verkiezing van een lid van den Rijksdag in het district Aschaffenburg- Miltenbeig is als volgt: de candidaat van het •centrum, Gerstenberger, is gekozen, met 10,512 stemmen. Deckelmann (volkspartij) kreeg 3500 stemmenOpilicius (sociaal democraat) 1576, en Schulz (nat.-lib.) 1123 stemmen. De centrumpartij is, bij de vorige verkiezing vergeleken, met ongeveer 2000 stemmen vooruit gegaan; de volkspartij met 800 stemmen. Te Leipzig hebben 1200 metselaars het werk gestaakt; zij verlangen een loon van 45 pfennigen (27 cents) per uur. a 1 N X E IJ I. De Kamer heeft gisteren ondanks de po gingen door de uiterste linkerzijde aangewend, met 268 tegen 235 stemmen het verzoek van Goblet tot eene interpellatie over de corres pondentie tusschen Poincarré en den aarts bisschop van Kamerijk ten opzichte van het droit d'accroissement, uitgesteld tot na de behandeling van het drankvoorstel. De minister van buitenlandsche zaken zal beden in den Senaat op de interpellatie van Beaumanoir over het deelnemen van Frank rijk aan de feesten te Kiel, antwoorden dat dit is eene daad van internationale hoffelijk heid, die van geen invloed zal zijn op de buitenlandsche politiek van Frankrijk, welke blijft wat zij geweest is. Het gezamenlijk bedrag der op de begrooting aangebrachte bezuinigingen is fr. 13,000,000. In Senegal moet een dorp verwoest en de inwoners als slaven verkocht zijn. De regeei ing zal in den Senaat over deze zaak geïnterpel leerd worden. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft gisteren sir William Harcourt, toegevende dat de regeering op hartelijke wijze samenwerkt met Rusland en Frankrijk, er bijgevoegdhet is niet onze politiek, ons te vereenigen met eenige groep van mogendheden in Europa, of elders, maar op vriendschappelijken voet te blijven met alle mogendheden. De minister voor Ierland, John Morley, heeft Woensdag in eene redevoering te New castle herhaald dat de regeering, hoezeer in het Lagerhuis in den laatsten tijd in de knel geraakt, zou volharden zoo lang zij daar nog eene meeiderheid vindt. En sir E. Grey, bij het jaarlijksche feestmaal van de Earner van koophandel te Londen een loost op de regee ring beantwoordende, verklaarde niets te ge- looven van de praatjes, volgens welke de regeering van plan zijn zou in het midden van Juli liet parlement te ontbinden. Grey zeide voorts dat de Europeesche mogendheden al hun best doen om in bet oosten iedere wrijving te voorkomen welke den vrede in gevaar zou kunnen brengen. De kooplieden en bankiers te Londen, die een verzoekschrift aan den kanselier der schat kist hebben gezonden ten gunste der handha ving van den gouden standaard, kwamen Dinsdagavond opnieuw bijeen om 's ministers antwoord te vernemen. Sir William Harcourt herinnert er aan dat de Brusselsche confe rentie van 1892 niet tot eene internationale verstandhouding heeft geleid de handel en het krediet van Engeland zouden door elke wijziging van het tegenwoordig muntstelsel schade lijden. De regeering zal daarom, naar het voorbeeld harer voorgangers, bij alle besprekingen het enkelvoudig muntstelsel met het goud als grondslag, steunen. RUSLAND. De regeering zal een vertegenwoordiger zenden naar het te Parijs te houden inter nationale congres voor de algemeene invoering van dezelfde eenheid voor maten en gewichten. O O S T E N E IJ K-H O N G A R IJ E. In antwoord op eene desbetreffende inter pellatie in de Oostenrijksche Kamer, weigerde de minister Windischguitz ophelderingen te geven over het ontslag van den heer Kalnoky en de benoeming van den heer Goluchowsky, welke handelingen, zooals hij zeide, tot de prerogatieven der Kroon behooren. De lieer Lueger is, bij derde stemming, met 70 stemmen tot eerste-burgemeeeter van Weenen benoemd. De gemeenteraad van Weenen is ontbonden. Er is een commissaris aangesteld om voor- loopig de gemeentezaken gaande te houden totdat de nieuwe verkiezingen hebben plaats gehad. Het te Hermannstadt gehouden congres der Grieksch-Oostersche kerk heeft besloten de nieuwe kerkelijke wetten met alle wettige middelen te bestrijden. Slechts kerkelijke huwelijken zullen worden erkend en de geloo- vigen zullen worden verplicht keikelijk te trouwen, wanneer zij een geldig huwelijk willen sluiten. SPANJE. In overleg met den gewezen minister-pre sident heeft de regeering besloten zich te verklaren tegen het voorstel der afgevaardig den uit de wijnbouwdistricten, waarbij af schaffing der belasting op wijn wordt gevraagd. Eveneenszal de regeering zich veiklaren tegen de voorgestelde belastingen op de inkomsten en op de coupons van de buitenlandsche schuld. De Spaansche bank heeft voor Cuba een nieuw krediet geopend van 50 millioen peseta's, gewaarborgd door Cubaansche schat kistbiljetten van -1890. S E R T 1 E. Tie rrgeeringspartij behaalde in alle kies districten een steike meei derheid bij de ver kiezingen voor den Skupchtina. De binneulandscbe toestand wordt steeds ongunstiger. In den laatsten tijd hebben zich verscheidene nieuwe benden van Ileiduks gevormd, die vooial het district Uziza door hunne rooftochten onveilig maken. Voor de overheid hebben die lieden niet het minste ontzagin den loop der vorige week werden nog vijf burgemeesteis door hen vermoord. GRIEKENLAND. Bij de opening der Kamer werd door den minister van financiën medegedeeld dat de ontvangsten van 4 Jan. tot 1 April bijna 5lA millioen drachmen boven de raming hebben opgebracht, hoofdzakelijk tengevolge van ver meerderde opbrengst der invoerrechten. AMERIKA. Cleveland heeft het overlijden van den heer Gresham bekendgemaakt in eene proclamatie, waarin hij zegt, dat zijne landgenoolen in Gresham verloren hebben een bekwaam amb tenaar, een vaderlandlievend bewaker van hunne rechten en belangen, een mannelijk en eerlijk Amerikaan en een edelmoedig en be minnelijk mensch. Greshams lijk zal naar Chicago worden overgebrachtpresident Cleveland en alle ministers zullen het vergezellen en de ter aardebestelling bijwonen. Als opvolger van den overleden minister van buitenlandsche zaken der Noordameri- kaansche Unie, den heer Gresham, hoort men noemen den heer Bayard, gezant te Londen, die de portefeuille al eens vroeger onder Clevelands eerste presidentschap heeft waar genomen. De republikeinsche conventie van Ohio heeft, na herhaalde stemmingen, generaal Asa Bushnell als haar candidaat voor het gouverneurschap van den staat gekozen. In eene te Denver gehouden vergadering van den bond der republikeinen in Colorado is aan de gedelegeerden naar de in Juni te Cleveland te houden conventie van den natio- nalen bond opgedragen al het mogelijke te doen om de zaak van bet zilver te bevorde ren. Maar eene resolutie, strekkend om zirh van dien nationalen bond af te scheiden, tenzij deze in zijn programma opnam dat de vrije zilver-aanmunting naar de waardeverhouding van 1 tot 16 moet worden ingevoerd, werd verworpen nadat verscheiden sprekers ver klaard hadden wèl voorstanders van die vrije aanmunting te zijn, maar toch allereerst leden van de republikeinsche partij. De democratische partij in Texas is over het muntvraagstuk verdeeld de voorstanders van den gouden standaard schijnen er even sterk te zijn als die van de vrije zilveraan munting. Ciisp, de gewezen voorzitter van het Huis van afgevaardigden en de aangewezen aan voerder van de democratische minderheid in het nieuwe Huis, heeft, teneinde misverstand te voorkomen, openbaargemaakt dat hij altijd is geweest en is gebleven een voorstander van de onbelemmerde zil vei aanmunting in de Vereenigde Staten naar de waardever houding van 1 tot 6. A Z I E. Uit Djedda wordt van gisteren gemeld De Engelsche consul en vice-consul, de waarnemende Russische consul en de secre taris van het Fransche consulaat zijn gisteren buiten de stad aangevallen door Bedouinen. De Engelsche vice-consul werd gedood en de Russische en Fransche vertegenwoordigers ernstig gekwetst. CHINA. Naar de Times uit Shanghai vau 29 dezer verneemt, zijn de Japanners te Taipeifu op Formosa geland en hebben aan de overheid hun voornemen te kennen gegeven om bezit van liet eiland te nemen. Men verwacht vijandelijkheden. Taipeifu is een groote stad in het noorden van Formosa, op elf mijlen afstand van de monding der Tamsuizij heeft eene haven en is de residentie van den Chineeschen gouver neur, die zich thans tot president der republiek Formosa heeft uitgeroepen. De Standard beweert uit vertrouwbare bron te vernemen dat China uit eigen bewe ging aangeboden heeft aan Rusland de provin ciën Pamir en Kashgar, aan Duitschland en Frankrijk de Chineesche eilanden af te staan, als een bewijs van erkentelijkheid voor de door deze mogendheden bewezen diensten. JAPAN. De regeering schijnt de censuur op tele f,

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1