Binnciilaiidsclie Berichten. grammen weer ingevoerd te hebbenalthans de Times van gisteren behelst een telegram uit Kobe van den 18n dezer, waarin de cor respondent seint, dat het sluiten van den vrede hoegenaamd geen geestdriit bij het volk heeft gewekt, niettegenstaande in het keizerlijk manifest do redenen zijn uiteengezet waarom het schiereiland Liaotong is opgegeven. Alle politieke partijen in Japan veroordeelen het beleid van de regeering in deze zaak. Vijftig, zestig kranten in den lande, waaronder voor name Tokiosche bladen, zijn op bevel van de regeering geschorst, en toch duren de heftige beoordeelingen in de pers voort. De ministers worden beschuldigd, den keizer misleid te hebben. Hun wordt aangeraden, naar China te gaan om de staatmanskunst te ieeren. Hoe zouden die ministers het kunnen wagen de zegevierende legers te ontmoetten, om de soldaten te vertellen dat de offers, die ze ge bracht hebben, vergeefsch zijn geweest? Graaf Mutsu en eenige ministers zullen waarschijnlijk aftreden. SCHIEDAM, 31 Md 1805. De uitslag der herstemmingen voor de Prov. Staten is geweest, dat in de provincie Zuid- Holland de liberale meerderheid is versterkt tengevolge van de vervanging van 1 ultramon- taansch en 1 anti-revolutionnair lid te Schie dam door 2 liberale. De verkiezing van 2 ultramontanen te 's-Gravenhage kwam ten nadeele van de con servatieven. De liberalen wonnen 2 plaatsen te Schiedam en '1 te Middelharnis. De ultramontanen verlo ren 1 zetel te Schiedam en 1 te Leiderdorp, i doch wonnen 1 zetel te Zoetermeer en 2 te i 's-Gravenhage. j De anti-revolutionnairen wonnen I zetel te Leiderdorp, maar verloren er 1 te Schiedam, 1 te Middelharnis en 1 te Zoetermeer. Eindelijk verloren de conservatieven 2 plaat sen te 's-Gravenhage. De samenstelling der Staten is thans aldus 56 liberalen, 13 anti-revolutionnairen, 8 ultra montanen en 3 conservatieven, terwijl ze vóór de verkiezingen was 53 liberalen, 15 anti- i revolutionnairen, 7 ultramontanen en 5 con- I servatieven. I Te Kolijnsplaat is tot gemeente-geneesheer benoemd de heer A. Aaltsz te Schiedam, met ingang van 15 Juni a.s. 'De Stct. no. 126 bevat de statuten van de kiesvereeniging sSchiedam" te Schiedam, erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Stil. no. 32). Tn het jaar 1895 kunnen ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder- landscii Indië worden gesteld: a. om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst, acht en twin tig personen die geslaagd zijn iu het groot- ambtenaars-examen voor den Indisciien dienst; b. om in rechterlijke betrekkingen daar te lande le worden geplaatst, negen personen die geslaagd zijn in het examen bedoeld bij artikel 92, 2de lid, der wet op het hooger onderwijs. (Stel.) Als commandant van de schepen, welke naar de luist van Marokko zullen gezonden worden, wordt genoemd de kapitein ter zee Quispel, laatstelijk commandant der zee macht voor Lombok en thans op de terugreis. De heer W. M. van Haarst, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice- consul te Kopenhagen, is in die hoedanigheid door de Deensche regeering erkend. De commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. C. Foek, bracht heden een bezoek aan de gemeenten Vlaardinger-Anibacht en Ketel en Spaland. Naar het Vaderland verneemt, is het rap port van den Raad van State over de kieswet thans verzonden, en wordt het lijvige stuk thans door de Regentes ter beantwoording in handen gesteld van den minister van bin- nenlandsche zaken. Wij vernemen, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland voornemens zijn, in navol ging van het rijk, in de bestekken der aan besteding van provinciale werken eene voor waarde op te nemen omtrent een maximum werktijd. De vraag of ook een minimumloon zal worden voorgeschreven, is voorshands blijven rusten. (N. JR. Ct.) Ischi, de tegenwoordige verblijfplaats onzer Koninginnen, is een badplaats in het Oosten- rijksche Salzkammergut, welke2500 inwoners telt en iederen zomer het vereenigingspunt is van den Oostenrijkschen, Boheemschen en Hongaarschen adel. De omstreken zijn rijk aan natuurschoon. Het Salzkammergut toch, ook wel Oosten- rijksch Zwitserland geheeten, is een dei- prachtigste bergstreken van Europa. Het wordt in zijn geheele lengte door de rivier de Traun doorsneden, die met de menigte boven elkaar liggende bergmeren en de steile bergtoppen, die alles insluiten, duizenderlei prachtige gezichten oplevert. Onder de meren munten die van Gmünden, ook Traunsee genaamd, en van Hollstadt uit. De Traun zelf biedt een waterval aan, die wel eenige gelijkenis bezit met den beroemden waterval van den Rijn bij Laufen, in Zwitserland. De hoogste bergtoppen zijn de Grosze Priel, welke 2800, en de Dachstein of Thorstein, die 2400 M hoog is. Het fraaiste overzicht over den ganschen omtrek heeft men op den Schafberg, die 1800 M hoog is. De inwoners van het Salzkammergut een kroondomein van den Oostenrijkschen keizer zijn ongeveer '18000 in getal en vinden de hoofdbron van hun bestaan in het uitgraven der zoutmijnen, welke jaar lijks gemiddeld 800,000 centenaars zout opleveren. Een schaduwzijde van die streek is, dat het er door de opeenhooping der wolkjen tegen de hooge bergen nogal vaak regent. In het Lagerhuis heeft sir Edw. Grey gis teren verklaard dat de overeenkomst tusschen Nederland en Groot-Brittannië om de zaak der Costa Rica Packet aan scheidsrechterlijke uitspraak te onderwerpen, geteekend is en de ratificatiën uitgewisseld zullen worden zoodra de Nederlandsche Staten-Generaal aan die overeenkomst hunne goedkeuring hebben gehecht. Yolgens de Opinion werd er tusschen het Bel gisch en het Nederlandseh gouvernement een nieuw tarief voor het transport van steenko len bewerkt, dat den Belgischen steenkoolhan- del ten goede zou komen. Nu schijnt het, dat de onderhandelingen, van de zijde van Holland, zijn afgebroken, omdat volgens het wetsontwerp de margarine en andere Hol- landsche producten rnet rechten dreigen ge slagen te worden. (UIL v. Antw.) De directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft bij dagorder bepaald, dat wanneer machinisten en stokers dienst doen op een extra trein, bestemd tot vervoer van vorstelijke personen, ongeacht of deze incognito reizen, aan die beambten eene gratificatie zal worden toege kend ten bedrage van fl.50 voor de machi nisten en f 1 voor de stokers. Door den directeur-generaal der staatsspoor wegen is voor de Vereeniging ter beharti ging der belangen van jonge meisjes in Ne derland eene gunstige beslissing genomen. De heer Cluysenaer heeft n.l. aan deze corporatie, die zich steeds bezighoudt om door het ver strekken van inlichtingen enz. te voorkomen, dat vrouwelijk dienstpersoneel bij vertrek naar groote steden door houders of houderes sen van verdachte huizen van den trein wor den afgehaald en verleid, vergunning verleend om in de dames-coupé's derde klasse van alle personentreinen gratis kaarten te plaatsen, waarop de aandacht op de Tehuizen voor Vrouwen wordt gevestigd. Deze kaarten zijn thans gereed; in het Nederlandseh, Fransch en Duitsch worden de reizigers op deze hui zen attent gemaakt, terwijl de adressen wor den opgegeven van de Tehuizen te Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Dordrecht, 's-Hage, Groningen, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Middelburg, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht eri Zwolle. Van deze kaarten zullen 600 exemplaren in de treinen op alle lijnen worden opgehangen. In de algemeene vergadering der vereeni ging is de beschikking van den directeur- generaal met groote ingenomenheid ontvan gen. (P. Z>. O.) Uit Enschede meldt men ons, dat het be richt in de Zw. Ct., betreffende eene gift van f3000 door een ingezetene, niet juist is. Onze berichtgever zegt»Te Enschede is in deze nog niets gedaan, doch zal wel komen." (W. z>. d. D.) Heil-serum. Prof. dr. C. H. H. Spronck, directeur van het Pathologisch Instituut aan de Universiteit te Utrecht, en dr. A. W. H. Wirtz, directeur van de veeartsenijschool aldaar, zijn gereed gekomen met de bereiding van anlitoxisch- of anti-diphtheritisch serum, hetwelk zij over drie maanden in voldoende hoeveelheid zul len hebben bereid. Het voornemen bestaat, alsdan in 40 ge meenten van ons land depots te vestigen, onder toezicht van den burgemeester, om het serum voor on- en minvermogenden koste loos verkrijgbaar te .stellen. De hoofdprijs in de voorwerpen-loterij der wereld-tentoonstelling voor hotel- en reis- wezen te Amsterdam is een gouden zuil ter waarde van flOO.OOO. Het Ilblad was in de gelegenheid het model van dezen prijs in zwaar verguld koper uitgevoerd, te bezichti gen in het magazijn der firma P. van San ten Nzn., te Amsterdam, en moet erkennen dat het voorwerp, zooals het daar slaat, zoo wel het comité als ontwerper en de firma als uitvoerster alle eer aandoet. Het voorwerp is vervaardigd in zuiver Griekschen stijl en getuigt van kunstkennis en goeden smaak. Elke lijn is zuiver uitge voerd en kan zeker de critiek vau vakmannen op dit gebied glansrijk doorstaan. Op den voorkant van het voetstuk is aan gebracht het portret van II. M. Koningin Wiihelmina, op den achterkant het wapen der stad Amsterdam, door de keizerskroon gedekt. De gelukkige winner van den hoofdprijs kan dezen zuil ontvangen in goud, ter waarde van f 100,000, of die som in contanten. Sedert 14 Mei j.l. wordt te Amsterdam vermist een aangeteekende brief, verzonden van 's-Gravenhage door het departement van koloniën aan het adres van de heeren Merrem en La Porte te Amsterdam, inhoudende een wissel groot f 12.900, getrokken door de Sacksische Maschinfabrik aan eigen order, ge accepteerd op 13 Mei j.i. door den minister van koloniën op 20 dagen zicht, en een wissel groot f 6240, getrokken door Van der Zijp en Charlier te Cüln Deutz aan order van Merrem en La Porte, geaccepteerd op 13 Mei door den minister voornoemd,eveneens op 20 dagen zicht. Ter vooi koming van disconteering op val- sche handteekening worden de handelshuizen hierop attent gemaakt. Een ongelukkig voorval heeft gisteren nogal rumoer teweeggebracht op de tentoonstelling te Amsterdam. Eenige Fransche exposanten kwamen met hun dames aan den ingang in de Van-Baerlestraat die, zooals bekendis gemaakt, voorloopig was gesloten voor ieder- i een. Niettemin wilden de Franschen toch doordringen en raakten handgemeen met de bewakers. Toen deze laatsten het te kwaad kregen, kwamen eenige werklieden van het terrein hen te hulp en dezen schijnen niet alleen de Fransche heerei., maar ook de dames vrij ruw te hebben aangepakt. De Franschen dienden hun beklag in, en het gevolg was, dat alle Fransche exposanten hun étalages sloten. Het uitvoerend comité heeft een der werk lieden, die zich werkelijk onnoodig ruw be toonde, gestraft. {Illl) Een brutale inbraak heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag plaats gevonden in perceel 19, Verlengde Vondelstraal, Nieuwer- Amstel, eene villa aan het einde der straat, aan den achterkant toegang gevende tot het Vondelpark en bewoond door den heer Bern, J. M. de Bont. i De bewoner en zijn gezin bevonden zich tij delijk te Baarn en de vrouw des huizes was Maandag nog over geweest en had alles in de beste orde bevonden, doch toen men Dinsdag weder in het huis kwam, vond men daar eene verwoesting, die genoeg deed blijken dat onge- noode gasten in het huis waren geweest. De De Nieuwer-Amstelsche politie, terstond ge waarschuwd, stelde onder leiding van haren commissaris, een onderzoek in. Eenmaal binnen, hebben de dieven danig huisgehouden. Zij hebben een bijl uit het turfhok gehaald en daarmede o. a. een antieke kast de heer De Bont bezit een rijke verzameling oudheden deerlijk gehavend en ook ander meubilair beschadigd. Een aantal kasten in de eetkamer en op de boven gelegen verdieping zijn opengebroken, ook de schrijftafel van den heer des huizes is met geweld geforceerd. Er worden verschei dene voorwerpen van waarde gemist, doch wat is tot heden niet op te geven. Dat een en ander den dieven nogal moeite heeft gegeven, blijkt wel daaruit, dat op ver schillende plaatsen, ook reeds aan de achter deur, bloedsporen zijn gevonden, waaruit be sloten mag worden dat zij zich hebben ver wond. De politie is druk in de weer om de dieven op het spoor te komen. De heer De Bont was door verzekering tegen schade van inbraak en diefstal gedekt. Zondag j.l. is te Winkel door den rijksveld wachter een hond doodgeschoten, welke, naar men vermoedt, aan hondsdolheid lijdende was,' de hond heeft zekeren Holienberg van Kol- horn door een beet in den bovenarm vrij ernstig verwond en nog bovendien twee honden gebeten. Een onderzoek, op verzoek van den plaatsvervangend-districtsveearts, den heer 6, Muijs, ingesteld door den heer Hengeveldt, districtsveearts te Haarlem, heeft er toe geleid, dat het cadaver van het beest, tot nader onder zoek, opgezonden is aan den directeur der rijks veeartsenijschool te Utrecht. De honden, welke gebeten zijn, zijn afgemaakt, en voorbereidende I maatregelen genomen om zoo noodig den man ter verpleging naar de inrichting-Pasteur te Parijs te zenden. De inspecteur der krankzinnigengestichten in ons land heeft het nieuwe gebouw voor idioten-verpleging, te Wagenborgen (Gron.), bezocht en goedgekeurd. In Juli zal deze inrichting, waarin 50 idioten verpleegd kunnen worden, onder leiding van den heer Magendans, geopend worden. In een herberg te Seharsterbrug (Fr.) ontstond Dinsdagavond twist tusschen twee welgezeten veehouders. Men werd handge meen, en een hunner, A. K. aldaar, kreeg bloedende wonden aan hoofd en hals, vrij zeker met een mes of ander scherp voorwerp toe gebracht. Als vermoedelijke dader werd W, de B., een rijke boer, Woensdag door den rijksveldwachter aangehouden en in zijn eigen i fraai rijtuig naar den rechter-commissaristó

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2