,A°. 1895. Zondag 2 en Maandag 3 Juni. IN0. 8801 Eerste Blad. KENNISGEVING. JAARMARKT of KERMIS. ©genenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgeverT jT odé. Bimienlandsche Bericlitcn. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk AfiondeiUjke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. BUREAU: BOTEIT RAAT B O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mit inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Berge meester en wethouders van Schiedam doen te weten Dat, indien bijzondere omstandigheden dit •niet beletten, de Jaarmarkt of Kermis"" ■aldaar zal aanvangen op MAASDAG den Ssten JULI e.k. dat de loting tot regeling der plaatsen voor hen, die zich overeenkomstig art. 47 der ven ordening \an 529 Juli 1881 afgekondigd den ISden Augustus d. a. v., binnen den va^estelden tijd hebben aangemeld en wier .toelating door burgemeester en wethouders Juin worden vergund, zal geschieden ten overstaan van den daartoe aangewezen ge meente-ambtenaar, in tegenwoordigheid der aanvragers, wanneer die zich daartoe aan melden, aan het kantoor bij de buitensluis aan de Hoo fdstraat, op Vrijdag, den 28sten Juni a. s., des voormiddags ten ÏO oreof zooveel later op dien dag, als voor sommige calegoriëri zal worden noodig geacht dat met het opzetten der kramen, spellen, tenten enz. kan worden aangevangen op Woensdag, den Sden Juli e.k., terwijl de plaat sen. na dien tijd alléén worden bewaard voor hen, die het m a r k t g e 1 d vóór of op den lsten Juli e.k., uiterlijk des namiddags ten twee ure zullen hebben voldaan dat de kramen, spellen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd uiter lijk op Woensdag, den 17den Juli 1S95. Schiedam, den lsten Juni 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. Schiedam, 1 Juni 1895. Italië heeft weder een parlement, en een parlement, dat aan de regeering, eigenlijk aan den eersten minister Crispi een belang rijke meerderheid zal verschaffen. Als alles ten minste goed gaat I 't Is in Italië als in Spanje: de regeering beheerscht er de ver kiezingen; ze neemt desnoods dwangmaat regelen, en zoo verkrijgt zij dan haar wensch Kostelijke dingen, waaraan dan kostelijke regeeringen als die van Servië, b.v. een voor beeld neemt, die by verkiezingen insgelijks tot de brutaalste maatregelen overgaat en voor geen geweld terugdeinst, om haar doel te bereiken. Geheel onvermengd zal de vreugde van den Italiaanschen staatsman evenwel niet zijn. Immers, al is hij zelf op verscheidene plaatsen als afgevaardigde gekozen; hij vindt in de Kamer zijn geduchten tegenstender Giolotti tegenover zich, en niettegenstaande alle regee- ringsmaatregelen de socialisten in grooter aantal dan vroeger, maar toch hij heeft zijn meerderheid, 't Is nu de vraag, op welke wijze regeering en Kamer haar taak zullen opvatten. Een van de gewichtigste punten, de financiën eischt dringend voorziening, hoewel aan ver mindering van lasten niet te denken zal zijn, voor de groote sommen, ten dienste van leger en vloot uitgegeven, worden ingekrompen, waarop vooi loopig nog wel geen uitzicht be staat. Dan is het verder niet onmogelijk, dat er van tijd tot tijd heftige tooneelen zullen plaats hebben. De heer Crispi heeft geen, om een zacht woord te gebruiken, onberispelijk verle den achter zich. Aan de oneerlijke praktijken van den laatsten tijd in zake de banken was hij niet geheel vreemd de onthullingen van Giolitti hebben nog al meer aangaande den eersten minister geleerd, dat hem, in min of meer verbloemde termen wel eens naar liet hoofd zal worden geworpenmaar, dit is- ook waar, de minister heeft een harde huid en een stalen voorhoofd, dit is bij verschillende gelegenheden gebleken. Bovendien vergete men niet, dat er zoo van die opvattingen om trent menschen en dingen zijn, welke in het eene land gelden en toegejuicht wordeu, ter wijl ze in het andere met afschuw worden verworpen. Een Duilsch blad herinnert bij gelegen heid van deze verkiezingen aan een woord van den staatsman, die wel het meest tot de eenheid van Italië heeft bijgedragen, van graaf Cavour. Deze moet eens gezegd hebben »wij zouden schurken zijn, indien we voor ons zeiven hadden gedaan, wat we deden in 's lands belang. Een openhaitig woord, maar dat teekent. De Duitsche Rijksdag heeft zijn taak voor- loopig volbracht en zijn leden zijn naar huis vertrokken. Met hot gewone ïHoch" op dan keizer gingen de heeren uiteen, nadat ze uit den mond van den voorzitter, den heer Von Buol, bovendien de aangename invitatie had den vernomen »tot weerziens, te Kiel Het Handelsblad bevat een particuliere cor respondentie uit Berlijn over de opening van het Noord-Oostzee-kanaal, welke plechtigheid den 20sten dezer maand te Kiel zal plaats hebben. De correspondent zegt, dat de opening van een kanaal, dat twee zeeën verbindt, juist een kolfje is naar de hand van keizer "Wilhelm II, wiens voorliefde voor schitterende voorstellingen sterk ontwikkeld is. Meer dan de opsomming van de feestelijkheden is wel het feit belangrijk, dat aan de oproeping van het pers-comité 260 journalisten van alle Europeesche Staten behalve Turkije Noord- en Zuid-Amerika en Australië gevolg hebben gegeven. Uit Duitschland hebben zich i40, uit het buitenland 420 journalisten aan gemeld, en daar er voor 100 slechts plaats is, moeten meer dan 150 teleurgesteld worden. Van acht groote Nederlandsche bladen, die zich hebben aangemeld, zullen volgens den correspon dent, vijf of zes een uitnoodiging ontvangen. Wanneer men nu verder leest, dat op 20 Juni, de openingsdag van het kanaal, de verslaggevers Je gasten der regeering zijn, die voor hen een schip heeft gehuurd en voor hun lichamelijk welzijn zorg draagt, dan kan men niet anders dan zich verblijden over het goede voorbeeld, dat de Duitsche regeering bjj deze gelegen heid geeft. De feestmaaltijd op 20 Juni zal in een daartoe opzettol'ijk getimmerd gebouw worden gehouden, dat de kleinigheid van 270000 mask zal kosten. Duizend personen zullen aan dezen disch plaats nemendaaronder alle Duit=che vorstende maaltjjd zal 100 mark of 60 gulden per couvert kosten. Dat kan een Lucullische maaltijd woideni Van iederen buitenlandschen staat zal een journalist, en vr c Duitschland zullen er acht aan de kei zerlijke tafel aanzitten. Eigenaardig is liet slot van het artikel. Wilhelm II, schrijft de correspondent, kan niet wachten. Uij heeft ook de opening van het kanaal twee of drie maanden vroeger gesteld dan de technici gewensclit hadden. Een deel van den oever bij Gronthal is nog niet genoeg bevestigd. Men vreest daar voor instortingen. De minister Von Bötticher heeft evenwel in den Rijksdag reeds beproefd deze vrees te doen verdwijnen en de afgevaardig den, die aan boord van de groote Transat lantische stoomers van den Noordduitschen Lloyrl en de Hamburgsch-Arnerikaansche Pakketvaartmaatschappij in het gevolg van den keizer door het kanaal zullen varen, zeg gen thans reeds lachend, dat een korte onvrij willige gevangenschap bij een goede verpleging volstrekt niet schrikwekkend is. Een moeilijkheid leveren ook de groote everzeesche booten op. Zij zijn goed bestuur baar, wanneer ze met volle kracht stoomen, maar slecht of in het geheel niet bestuurbaar, wanneer haar snelheid slechts vijf of zes knoo- pen bedraagt, gelijk in het kanaal is voorge schreven." Voor de feestvierenden hopen we, dat ze in eigenlijken en figuurlijken zin onbewolkte dagen mogen genieten. Er is een republiek meer in de wereld: de republiek Formosa, het grondgebied, dat volgens het vredestractaat tusschen China en Japan aan laatstgenoemd rijk moet worden afgestaan. Een republiek, bewoond door, hoe lazen we ook, door welke bevolking? In 't noorden wonen de Chineesche immigranten, de Pei-po-wans, de Hakkas, afstammelingen der eerste Chineezen in 't zuiden leven onaf hankelijke, dolende stammen. De mannen der wilde stammen, de Bontans, der Conscous en der Kon-arts loopen nagenoeg geheel naakt de stammen, die in aanraking komen met de Chineeschen, dragen een lange jas, \an binnen en van buiten versierd. Ziedaar de nieuwbakken republikeinen; het fraaist van de historie is, dat er wordt gemompeld, dat Frankrijk, om den Russischen vriend te believen, de hand in deze republi- keinsche beweging op Formosa heeft. Dit zou nu eens een echt brokje slechte politiek zijn. SCHIEDAM, 1 Juni 1895. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen dat alhier eene nieuwe combinatie tot uitoefening der zeevisscherij is tot stand gekomen, welke den naam zal dragen van zeevisscherij sDe Hoop". Reeds zijn twee loggers aangekocht, welke over 10 dagen ter haririgvisscherij zullen vertrekken. In eene eerlang te houden vergadering zal een directeur worden benoemd tot zoo lang wordt liet beheer gevoerd door de heeren S. A. Maas en A. O. A. Nolet, geassisteerd door den heer J. W. J. van Harwegen den Breems, die echter verklaard heeft zich voor eene definitieve keuze van directeur niet beschikbaar te stellen. De schepen zullen op Schiedam varen. Dat alle granen uit het buitenland voor Schiedam bestemd nog niet onmiddellijk alhier aangebracht worden, moge daaruit blijken, dat gedurende de maanden Januari, Februari, Maart, April en Mei van Rotterdam per lichters alhier zijn aangevoerd ruim 9800 last graan. Hendrik van Zwol, sigarenmaker op de fabriek van den heer Louis L. van Emden alhier, werd heden door zijn patroon op de sigarenmakerij in tegenwoordigheid van de circa vijftig in die afdeeling werkende per sonen een zilveren remontoir-horloge met daarbij passenden ketting geschonken, voor zijne getrouwe plichtsbetrachting gedurende de meer dan 12i/a jaren, dat hij op de fabriek werkzaam was, met een kort woord tot op wekking van den patroon aan de overige werklieden, om hem daarin als voorbeeld te nemen. Hedennamiddag te ongeveer 5'/s uur is de 7-jarige B. Scholten al spelende in het Klein "Watertje gevallen, de knaap begon reeds te zinken, toen W. van der Heijden, meester knecht in de branderij van de firma Wen- neker Cornp., het gevaar bemerkende te water sprong en hem spoedig op het droge bracht. Uit Den Haag wordt gemeld, dat aan gaande het juiste tijdstip voor de reis der Koninginnen naar Drente en Overijsel nog

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1