Letteren, Kunst en Wetenschap, niets is bepaald dan alleen, dat die vermoede lijk zal geschieden in de eerste helft van Sept. a. s. Het Tiroler Tagllatt schrijft over de aan komst van de Koninginnen in Igsl, dat aan het station eene groot menigte stond om de Vorstinnen te begroeten en dat Koningin "Wilhelmina door haar lief uiterlijk dealge- meene aandacht trok. In 6 rijtuigen werd naar Igls gereden, van welks huizen gevlagd werd, en dit wel met de Oostenrijksche en Belgische kleuren. Op het hotel Iglerhof prijkt echter de Nederlandsche driekleur, evenals op de school van het dorp. De voor de liooge gasten bestemde kamers zijn zeer net ingericht, en de Koninginnen zijn gelukkig, dat zij het zoo goed met het weer getroffen hebben. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 4 dezer niet plaats hebben. Dit jaar zullen geen studenten in de ge neeskunde aan de Nederlandsche universi teiten worden aangenomen, om opgeleid te worden tot officier van gezondheid 2de klasse bij de kon. Nederl. zeemacht. Gedurende de maand Mei kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 519 schepen, metende 402,462 netto reg. ton, waarvan 35 zeilschepen, met. 20,381 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 508 schepen, metende 395.727 netto reg. ton, waarvan 33 zeilschepen, met. 20.023 reg. ton. In Mei 1894 kwamen den Nieuwen Water weg binnen 462 schepen, metende 333,778 netto reg. ton, waarvan 39 zeilschepen, met. 14,102 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 446 schepen, metende 325,852 netto reg. ton, waarvan 34 zeil schepen, metende 13,087 netto reg. ton. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Mei j.l. 587,387 reizigers met een opbrengst vau f45,844,21, tegen 59i.loG reizigers meteen opbrengst van f 47,033,47 Vs- in Mei 1894. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1895 heeft bedragen 2,373.352 reizigers meteen ontvangst van f189,306,89'/2, tegen 2,495.701 reizigers met een ontvangst van f 198,816,50 over datzelfde tijdvak in 1894gevende dit jaar een achteruitgang van •122,349 reizigers en een achteruitgang van f 9,500.GOV-! in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden beliepen f 107,984,24, terwijl die over datzelfde tijdvak van„.1894 f 97,425,90 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1895 beliep f 297,291,13 terwijl die over datzelfde tijdperk in 1894 f296,242,40 beliep. Nederland en Transvaal Het jaarveislag over 1S94 van den Neder landsche» consul-generaal in de Zuidafri- kaansche republiek, den heer H. C. Bergsma, heeft het licht gezien. Waarschijnlijk is dit het laatste verslag van de hand des heereu Bergsma, die onlangs door den heer Domela Nieuwenhuis te Pretoria is opgevolgd. Het volgende is aan de mededeelingen van den consul ontleend: HandelUit statistieke opgaven blijkt, dat de waarde van ingevoerde goederen 5,371,701 p. st. zou bedragen, waarop aan rechten voor het jaar 1893 is ontvangen 692,831 p. st., tegen 3,498,801 p. st. en 441,436 over 1892. Op het aandeel, waarvoor Holland direct in dit bedrag betrokken is, valt niet te roemen, daar bijna de gansche handel in handen is van Engelscbe en Duitsche huizen; indirect even wel vindt Nederland hier een gereede markt voor vele van zijne producten, zooals boter en kaas, sigaren en tabak, sterke dranken, likeu ren, enz., die door de vreemde huizen worden geïmporteerd, voor een groot deel door hun agenten in Londen en elders, en die dan voor bovengenoemde artikelen in Holland hun relatiën hebben. Dat de invoer aanzienlijk is, wijzen de cijfers aan op den staat van ingevoerde arti kelen, waarop boter voorkomt voor .een be drag van 61,829 p. st., kaas voor 16404 p. st., tabak en sigaren voor 49,590 p. st. sterke dranken en likeuren voor 112,723. De directe spoorwegverbinding tusschen Kaapstad, Port-Elisabeth en East London met Pretoria, die '1 Januari tot stand kwam, is voor den handel een hoog te waardeeren feit; de onzekerheid van ontvangst der uit Europa bestelde goederen, die het onvermijdelijk ge volg was van het vervoer per ossenwagen, is thans opgeheven. Men kan nu op een paar dagen na bereke nen, wanueer de goederen hier verwacht kunnen worden, en door de wekelijksche scheepsgelegenheden zorgen, dat men «tesds van liet noodige voorzien blijft, in stede van, zooals vroeger meermalen het geval was, dat artikelen, zooals koffie, suiker en rijst waren uitverkocht, zooals het heette, reden waarom de pryzen met 25 of 50 pCt. werden ver hoogd. Door goedkooper vervoer, door sneller omzet en door besparing van renten zijn de prijzen der goederen allengs gedaald, hetgeen vooral merkbaar is by de afdeeling bouw materialen, zoodat het bouwen van woon huizen en winkels zeer is toegenomen, vooral te Johannesburg, thans eene stad van ruim 50 duizend inwoners. Landverhuizing: Deze heeft gedurende het afgeloopen jaar weinig beteekend. Wel komen velen uit Nederland hierheen, maar hun be slemming is voor het meerendeel de Neder- landsch Zuidafrikaansche spoorwegmaat schappij, die zoowel voor aanleg als exploitatie hare werkkrachten uit Holland betrekt. Van deze personen, nu tijdelijk hier, zullen vermoedelijk velen blijven, aangetrokken door het heerlijke klimaat, vrijer manier van leven, als anderszins; zij versterken daardoor het Hollandsch element en vormen de kern van een werkenden stand, waaraan hier groote behoefte is. Donderdag zijn met het stoomschip Bromo, van de »Rotterdamsche Lloyd", te Rotterdam gerepatrieerd 17 militairen, die op Lombok aan de krijgsverrichtingen hebben deelge nomen. Zij werden bij hunne aankomst, even als hunne voorgangers, feestelijk met muziek ontvangen en door den garnizoens-comman- dant, luit.-kolonel J. B. Verhey, hartelijk wel kom geheeteri, waarna de kapitein-comman dant H. J. J. Bos, als gedelegeerde van sliet Roode Kruis", hun een gift in geld over handigde. Ouder hen bevond zich de fuselier IJ. C. Dirks, die op Lombok de Militaire Willems orde verwierf, de fuselier J. B. Maroten, die tengevolge van een schot door het linker onderbeen op krukken rondspringt, en de fuselier F. L. Nij pels, die tengevolge van een schot een stijven arm behield. Allen waren ten zeerste voldaan over de hartelijke ontvangst. De Nieuwe Veemarkt te Rotterdam was Donderdagnacht het tooneel van een waren veldslag. Een aantal huzaren, die daar geko men waren om een transport uit Engeland gekomen paarden, voor de cavalerie bestemd, over te brengen en op de markt in logementen gehuisvest waren, kreeg twist en werd hand gemeen, waarbij er duchtig op losgeslagen en gesneden werd. Een hunner werd daarbij zwaar verwond. Met de sabel in de vuist konden een zestal agenten, geholpen door den wachtmeester en eenige goedgezinde huzaren, de vechtenden niet dan met moeite uiteendrijven en een hunner, die de grootste belhamel was, onder een hevig verzet over brengen naar het bureau in de Meermans straat, vanwaar hij is overgeleverd aan de militaire autoriteit. De verwonde werd in hetzelfde bureau verbonden. (Ned.) Uit bet Westland Welk een gejubel heersebte in de zomer maanden van '94 allerwegen in het Westland! Het ging van mond tot mond»De Engelsch- man trekt," En de eerzame Westlander zag wellicht de dagen van Olim weer terugkeeren, toen de Londensche markt maar altijd meer Westiandsche aardappelen vroeg, toen er geen geld, maar goud en nog eens goud werd verdiend. Kortstondig evenwel was de vreugde. Daar kwamen al spoedig weer berichten van ïfraudes". En hoewel misschien slechts zeer enkelen den Engelschman wilden bedotten door hun loof voor aardappelen te sturen, in ruil voor 'de Engelsche sponden", het ver trouwen was alweer naar de maan. En nu zijn we zoo ongeveer de zomersche maanden van '95 ingetreden. Nog eenige dagen en er komen voor het rooien der aardappelen weer handen te kort. Mocht de Westlander toch eindelijk door schade en schande wijs worden Toen Londen het Westiandsche loof niet meer wilde, werd de uienteelt ter hand geno men, en nu sinds enkele jaren heeft de hyacin- tenhandel wat vertier gebracht. Evenwel, slechts enkelen voeren er wel bij. Ook in die negotie is al vrijwel de klad gekomen. Wat nu Daar is o. i. slechts éen middel ter genezing der malaiseterugkeeren tot eerlijkheid en goede trouw. Die zijn in den handel nog steeds gewild. Moor landbouw onderwijs in den meest uitgebreiden zin wedt goed zorg gedragen. Vergissen wij ons niet, dan geeft de heer Marlet, uit Delft, te Ilon- selersdijk, een cursus ia landbouwonderwijs voor openbare en bijzondere onderwijzers. Zoo'n cursus kan uitstekend werken. De daar opgedane kennis zullen de onderwijzers in het Westland straks benutten bij hun onderwijs aan de jeugd. Altemaal prachtige dingen dus Maar boven alles staat op de eerste, de twee de en de derde plaatsWees eerlijk in den handel en gedenk dat eeu ferme dosis goede trouw te uwen opzichte meer kan uitwerken dan de meest uitgebreide kennis der hulpmest- stofïen en dier aankleve. (A7. X>, Cl.) De vechtpartij op het tentoonstellingster rein te Amsterdam was volgens het IJilad het gevolg van een misverstand. Eenige Fransche exposanten meenden dat de ingang aan de Van Baerlestraat, waardoor zij enkele werklieden hadden zien binnengaan, ook voor hen openstondover en weer vielen woorden en daar men elkander natuurlijk niet best verstond weldra klappen, waar bij beide partijen zich niet onbetuigd lieten. Gelukkig is het geschil thans uit de wereld geholpen en het uitvoerend comité zal een dienstorder uitvaardigen om de beambten tot wat meer gematigdheid aan te sporen. De Fransche uitstallingen zullen heden dan ook weer geopend zijn. Te Zaandam is een huwelijk voltrokken tusschen twee doofstomme lieden. In plaats van het officieel voorlezen van de artikelen moest het bruidspaar die zeiven lezen, waarna hun schriftelijk werd medegedeeld, dat zij in den echt waren verbonden. V. D. G, te Wijmbritseradeel, die zijn bruid met een scherp werktuig wonden aan deu hals toebracht, is wegens krankzinnigheid naar het gesticht te Franeker vervoerd. De gearresteerde wethouder W. de B. te Scharren (Fr.), die Woensdagmiddag op last van den rechter-commissaris te Heerenveen in preventieve hechtenis gesteld werd, wegens verwonding van zijn zwager, is uit die hechtenis ontslagen. Een geneesheer legde omtrent den aard der verwonding eene geruststellende verklaring af. Rotterdam. Bij zijn aankomst aan het station D. P. werd generaal Vetter ontvan gen door den burgemeester, den kolonel commandant en verdere officieren derschut terij, leden van den raad enz. Op het perron van de genoemde wachtkamer was de stafmuziek der schutterij opgesteld, die het »Wien Neêrlandsch t bloed" deed hooren. Door de dochter van den majoor Van Alphen en door mevrouw Lamers werden bouquette» aangeboden. In de wachtkamer Ie klasse hield de burgemeester een toespraak, waarin hij gewaagde van de groote sympathie voor den edelen krijger, die zijn manschappen op het kritieke oogcnblik wist te bezielen tot het be halen van de overwinning. Ook de heereu Schoonebeek en Reise spraken hartelijke wel komstwoorden namens de vereeniging nJe Main tiendral" en de oud-strijders. Luide hoera's en bravo's bevestigden deze toespra ken, waarna de generaal zijn dank be tuigde voor de hulde, hem hier betoond. De enthuastische menigte gaf voortdurend uiting aan haar gevoel door bravo's en het zwaaien met hoeden en petten. Ook aan het station Beurs was de belang stelling groot en ook daar werd generaal Vetter een bouquet aangeboden, terwijl hij zich met enkele militairen onderhield. Groningen. De Kamer van koophandel en fabrieken heeft eene missive van de Kamer te Schiedam, inhoudende het verzoek om ondersteuning van een door haar bij den mi nister van financiën ingediend adres inzake de herziening van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen, slechts voor ken nisgeving aangenomen, omdat zij de behande ling van deze zaak niet tot hare werkzaam heden achtte te behooren. Rozemlaal. Generaal Vetter is heden te 11.8 bij aankomst uit Brussel met, geest drift ontvangen. Da beide koninklijke har monie-gezelschappen dezer gemeente, met den burgemeester aan het hoofd, hadden zich aan het station opgesteld en speelden het Wien Neêrlandsch bloed". De generaal was door deze hulde zeer getroffen en dankte den burgemeester voor zyn hartelijken wel komstgroet. Per salon rijtuig van het Hollandsche spoor werd de reis te 11.28 naar Rotterdam voort gezet. Prof. dr. Tb. W. Engeltnann te Utrecht is benoemd tot correspondeerend lid van de K.K. akademie van wetenschappen te Weenen. Te Praag moet een »Lucas Cranach" zijn ontdekt. Het stuk stelt Christus en de Sama- ritaansche vrouw voor. De Duitsche familie Stein bezit een schat van brieven van Goethe. Er is gevaar dat die schat voor Duitschiand verloren zal gaan. Duitsche steden willen dit gevaar bezweren en den scbat voor het museum te Weimar koopen. Er is at 35,000 mark bijeen; eergisteren besloot de stad Frankfort dat ze ook zou meedoen. De üeichsanzeiger bevat een besluit van den keizer van Duitschiand, waarbij aan dr. Van 't HofT, hoogleeraat' in de physica aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, de buiten- landsche ridderorde jpour le mérite" voor wetenschap en kunst wordt toegekend. De stad Parijs zal een jaarlijkschen prijs vatt 10.000 fres. instellen voor het beste dramatisch werk in proza, of in verzen, geschreven door een Franscbman. Het bekroonde stuk zal voor reke ning der stad worden opgevoerd. Het aantal schilderessen neemt in Frankrijk in den laatsten tijd verbazend toe. In het uSalon" van 1875 stelden 312 hare werken ten toon, on in dat van dit jaar niet minder dan 751, Het aantal schilderijen van dames is in nog veel grooter mate toegenomen. Er zijn in dit jaar in het Salon" tweemaal zooveel als- verleden jaar.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2