1 r. A°, 1895. Zondag 2 en Maandag 3 Juni. N°. 8801. Tweede Blad. ir iST egenenveertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buiten land s cïie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. i'i ÏWt{ Abonnementsprijs, per kwartaal ttcaeo par pose, door het geheele Rijk Afionderiijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BOKEAC: BOïERif RAAT 7 O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. f B i S KRIJK. De president der republiek is Woensdag middag om twee uurnaar het Zuidwesten van Frankrijk vertrokken. In den Senaat hield de markies de l'Angle- Beaumanoir gisteren zijn interpellatie betref fende Frankrijk's buitenlandsche politiek. De verantwoordelijkheid van hetgeen ophanden is, kent hij toe aan den minister-president. Hij haalt artikelen uit Berlijnsche bladen aan, waarin gesproken wordt van een verzoening tusschen Frankrijk en Duitschland. Hij vraagt zich af of die droom werkelijkheid gaat wots ■den. Zal het Fransehe eskader op zijn plaats zijn te Kiel? Hij spreekt de hoop uit dat Frankrijk, opnieuw koningsgezind geworden, eenmaal als van gelijke tot gelijke zal kunnen handelen met den Duitschen souverein. Hij zinspeelt op de Elzassers en Lotharingers, die wel moeten denken, dat zij vergeten zijn. De markies protesteeit voorts tegen de zwakheid der buitenlandsche politiek met betrekking tot Japan. Wij moeten die politiek van abnegatie laten varen, welke ons de vijandschap van Japan op den hals gehaald heeft en ons in Europa bondgenootschappen bezorgt, waarin wij ous niet mogen begeven. In zijn antwoord verklaarde de minister Hanotaux dat Frankrijk's buitenlandsche poli tiek geen enkele wijziging heeft ondergaan zij heeft de strekking niet, welke men haar toedicht. Ook neemt hij de verwijten, welke men de regeering maakt, niet aanmea heeft hetzelfde vroeger meermalen aan onze voor gangers tegengeworpen. Ik verklaar zoo sprak de minister dat onze politiek in de jongste omstandigheden, waarop gedoeld is, getrouw is gebleven aan de algemeene rich ting, welke volkomen aangewezen en gesanc tioneerd is door de instemming van het par lement en -'an het land. Wat de politiek ten opzichte van Japan aangaat, zei de Hanotaux dat Frankrijk daarbij geleid werd door het belang dat het heeft bij de verzekering van China's onafhankelijk heid. Op dat punt, gelijk op andere, zijn de belangen van Rusland en Frankrijk dezelfde en zij vonden zich gebonden evenzeer door de tusschen hen beiden gevestigde betrekkingen als dopr den wil hunner regeeringen. Ook traden Frankrijk en Rusland gezamenlijk in Armenië op, In speciale gevallen immers kunnen mogendheden vreedzame resultaten trachten te bereiken zonfer hun nationale belangen uit het oog te verliezen. 2e deelneming aan de leesten van Kiel duidt niet op het kiezen van een nieuwe positie en kan geen ander karakter dragen dan dat van een antwoord op een internatio nale beleefdheid. Dat antwoord zal niets ver anderen in de gevoelens van Frankrijk, dat onverwinlijk getrouw blijft aan zijn herinne ringen en vol vertrouwen op zijn toekomst. De rede vond luide toejuiching. Het »revisionistisch-soeialistisch republi- keinsch comité" van het 14de arrondissement te Parijs hield Donderdagavond een bijeenkomst, onder voorzitterschap van den afgevaardigde Michelin, om te protesteeren tegen het zen den der Fransehe marine naar Kiel. De Ka merleden Castelin en Roche voelden heftig het «voord en de vergadering eindigde met een motie strekkende om »het Duitsche minis terie dat ons regeert aan de openbare min achting prijs le geven." De commissaris-generaal voor de Parijsche wereldtentoonstelling van 1900, de heer Picard, heeft nu zijn plan uitgewerkt en aan het hoofdcomité voorgelegd. De uilgaven wor den door den lieer Picard op 100 millioen fr. geraamd; n.l. 73 millioen voorde gebouwen, '12 millioen voor de exploitatie, 8 miliioen voor het personeel, drukwerken, politie en brandweer en 7 millioen voor de reserve. DUITSCIILAND. Voor rekening des keizers is op het kerkhof te Eckernförde een door hem ontworpen ge- denkteeken geplaatst ter eere van de 37 Prui sische soldaten, die in 1864 in het gevecht bij Missunde, in Sleeswijk-Holstein, gesneu veld zijn. Aan de feestelijke opening van het Noord- Oostzeekanaal zullen, blijkens de tot dusver ingekomen olficieele mededeeiingen, de vol gende buitenlandsche schepen deelnemen Engeland 4 torenschepen2 gepantserde kruisers, 1 kruiser 3e klas, 2 torpedojagers en admiraliteitsjachtFrankrijk 1 vlagsehip, 1 gepantserde kruiser en i torpedokruiser; Portugal 1 gepantserde korvetRumenië 1 pantserdekschip en 1 sehroefstoomschip Zweden en Noorwegen 2 pantserschepenen 3 kanonneerbooten 1 e klasVereenigde Staten 1 gepantserde en 3 andere kruisers, waar onder de Columbia met een vaartsnelheid van 22 kilometersItalië het kon. jacht Sa- voia met den hertog van Genua aan boord, 4 vlagschepen le klasse, 2 kruisers en 2 tor pedokruisers Rusland 1 vlagsehip, 1 gepant serde kruiser en 1 dito kanonneerbootOos- tenryk-Hongarije 3 pantserdekkruisers en 1 torpedovaartuig Spanje 1 pantserschip en 2 kruisersDenemarken 2 kruisers en 4 tor pedobooten Nederland 2 kruisers, de Atjeh en de Alkmaar. Van deze 52 schepen zijn de machtigste de 4 Engelsche torenschepen, elk met 14,150 ton waterverplaatsing, 8.4 meter diepgang en eene gemiddelde bemanning van 25 officieren en 711 manschappen. De Pruisische minister van landbouw heeft zich bereid verklaard aan pachters van domei nen, die aanzienlijke aanplantingen van vrucht- boomen wenschen uit te voeren, een onder steuning te geven uit de kas der domeinen. ENGELAND. In bel kiesdistrict West-Edinburg is voor het Lagerhuis gekozen de li bei ale unionist Mc. Iver, tegen den liberaal Murray. De eerste had 3783, de tweede 3075 stemmen. De verhouding van de partijen blijft dezelfde, daar de voorganger van Mc. Iver, lord Wol- mer, thans lord Selborne, ook liberaal unio nist was. De regeering heeft de noodzakelijkheid er kend van het tot stand brengen van een spoor wegverbinding tusschen Mombassa aan de Oostkust van Afrika en het Viotoria-meer. De Britsche vloot te Alexandria zal. inge volge ontvangen orders, lieden naar Iley- rout vertrekken, wegens onlusten in het dis trict Beyrout. Naar uit Simla wordt medegedeeld, heeft de Engelsch-Indi&che regeering advies uitge bracht voor blijvende bezetting van Chitral en aanleg van een weg daarheen. t W E I)EN on fiOOltïïEGE N. In Zweden heerscht, naar aanleiding van |:ot conflict met Noorwegen, een zeer oorlogs zuchtige geest. Van militaire zijde wordt er ijverig voor gewerkt, dat de Zvveedsche vloot door aanbouw van nieuwe schepen op een sterkte van 15 pantsvrsehepen eu 70 torpedo- booten zal gebracht worden, hetgeen niet min der dan 50 miliioen kronen zou kosten. Dit bedrag zou gevonden worden door een in 30 jaar aüosbare binnenlandsche leening. Verder wordt ernstig bet denkbeeld overwogen, een reserve-v loot van 150 schepen van allerlei soort en gi mtte aan te schaffen, deels door het aanbou..en van snelvarende handels- stoomers, die in staat zouden zijn, geschut te dragen en bij het uitbreken van deu oorlog ter beschikking van den staat zouden gesteld worden, deels door verandering van bestaande booten. Met de verwezenlijking van dit plan zou 20 millioen kronen gemoeid zijn. Ten slotte wordt door den correspondent der Trft. Ztg., die dit meldt, nog gewezen op het feit, dat tegen den zomer een troepenmacht van 20,000 man in de nabijheid van Hallberg wordt bijeengetrokken, naar het heet voor het houden van veldmanoeuvres. De kroon prins is benoemd tot bevelhebber van de eene helft dezer troepen, en generaal Ericson zal de andere helft commandeeren. Uit Chrisliania wordt van gisteren gemeld Heden zullen vijf' leden der linkerzijde, drie leden der rechterzijde en twee gematig den bij liet Storthing een motie indienen, waarin, onder vasthouden aan de soevereini teit van Noorwegen in alle kwesties, die niet de Unie betreffen, gevraagd wordt dat er zoo spoedig mogelijk tusschen Zweden en Noor wegen onderhandelingen geopend worden, onder een met het Storthing samenwerkend ministerie, om het consulaatwezen en het vraagstuk in zake het ministerie.van buiten landsche zaken te regelen. Bij die onderhandelingen zal worden voor opgesteld ue vraag of Noorwegen gemeen schappelijk met Zweden, dan wel een afzon derlijk minister van buitenlandsche zaken zal hebben. Te oordeelen naar de onderteeke- ningen heeft dit voorste! reeds de meerder heid mogelijk wordt het met algemeene stemmen aangenomen. Waarschijnlijk zal deze motie in liet midden der volgende week in behandeling worden genomen. RUSLAND. Naar de Times uit Odessa verneemt, heeft de regeering vier millioen roebei op de be grooting uitgetrokken voor de eerste volks telling, die in den volgenden hei fst zal worden gehouden en die reeds drie jaar is voorbereid. Vier professors in de theologie te Warschau zijn veroordeeld tot deportatie naar Siberië en 20Poolsche seminaristen tot vei plaatsing naar centraal Rusland wegens deelneming aan nationaal-politieke woelingen. O O S T E N R IJ K-II O N G A 1'. IJ E. Volgens de eenparige verzekering van de Poolsche bladen zal de Rijksi and, wegens den onlioud baren toestand, reeds na het sluiten van de zitting van de delegatiën worden ont bonden, en zuilen de nieuwe verkiezingen in den herfst plaats hebben. Toen Woensdag bij de vierde stemming voor een nieuwen burgemeester van Weenen, dr. Lueger niet weer gekozen werd, uitte het gepeupel voor het raadhuis op weerzinwek kende wijze zijn teleurstelling.Weg met de jodenweg met de jodendienaarsklonk liet, en de liberale laadsleden werden uitge scholden en gestompt. Een van hen, de af- gevaatdigde Noske, werd van het raadhuis naar het parlementsgebouw door een hui lende, scheldende menigte begeleid en kreeg verscheiden schoppen, terwijl een liberale journalist die met hem liep, met een stok op het hs-ofd werd geslagen, zoodat hij bloedde. De politie deed er weinig aan. De liberale afgevaardigde Rust heeft Don derdag tegen 'teind van de vergadeiing van liet Huis den minister van binnenlandsche zaken, Von Bacquehem, gevraagd hoe de regeering het plichtverzuim rechtvaardigt van de politie, die niet intijds heeft gezorgd voor hel beletten van samenscholen, eu welke maatregelen zij denkt te nemen om voor de toekomst zulke hoogst bedenkelijke uilspat tingen te verhinderen. De gemeenteraad van Weeuen is, zooals men gezien heeft, ondertussehen ontbonden. Te Weenen is Donderdagavond in de groole zaal van het raadhuis een socialistische ver gadering gehouden, gevolgd door een reus achtige manifestatie in de voornaamste straten der stad. Duizenden manifestanten schoolden samen voor het gebouw der Jockey Club, voor het ministerie van oorlog en voor het parlementsgebouw. De pjlitie deed vergeef- sche pogingen om de schaar van menschea tri, nu

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 5