Binnenlaiidsclic Berichten. tegen te houden. Deze pleegden echter geen gewelddadigheden, maar riepen slechts tegen de coalitie en voor het algemeen stemrecht. I T A I I E. De Romeinsche correspondent van de Daily Chronicle verzekert dat de oppositie markies Di Rudini eandidaat zal stellen voor den presidentszcte! der Kamer. Bij die stem ming zou stellig uitkomen, wie voor- en wie tegenstanders van de regeering zijn. Bianchen zou reeds vroeger verklaard hebben het voor zitterschap niet opnieuw te willen aanvaarden. De Ilalia deelt mede dat de Italiaansche minister van justitie een kopie van hetcassatie- arrest in de zaak van Giolitti heeft opge vraagd. Be Dirilto weet er aan toe te voegen dat de minister van plan is der Kamer dadelijk machtiging tot het instellen eener vervolging tegen Giolitti te vragen. Er zullen verscheidene nieuwe senatoren benoemd worden. SPANJE. De koningin-regentes heeft een hoffelijk bewijs van hoogachting van een harer onder danen mogen ontvangen. Don Alexandra Soter heeft zijn fortuin van verscheidene millioenen aan haar gelegateerd. De Spaansche kruiser Isla-Lukson is te Cadix met een deel van de Marokkaansche ooi logssclmtting aangekomen. BUI G A R IJ E. De parlementaire commissie van onderzoek moet besloten hebben, een aanklacht tegen Stamboulofl' in te dienen. Naar men zegt zal de zaak beslist worden voordat vorst Ferdinand terugkomt. T U B K IJ E. Uit Konstantinopel wordt van gisteren gemeld Volgens een bericht uit Mush zijn de afge vaardigden van de drie mogendheden iu de commissie van onderzoek door de Turksche politie zwaar beleedigd. Gendarmes drongen hun woning binnen en trachtten een hunner bedienden in hechtenis te nemen, waarbij zij vuige belcedigingen uitstieten. Met moeite werden de gendarmes door de kawwasen (Mohammedaansche eerewachl) van deafge- vnaidigden verdreven. EGYPTE. Uit Alexandria wordt van gisteren gemeld Naar aanleiding van den aanval op de con suls van Engeland, Frankrijk en Rusland, te Djedtlnh gepleegd, gaan drie oorlogsschepen, behoorende tot het Middellandsche-zee-eskader van Engeland naar die plaats. AMERIKA. In het stedelijk bestuur van Chicago zijn bedriegerijen op groote schaal aan het licht gekomen. Op de betaallijsten der gemeente kwamen reeds langen tijd gestorven lieden als arbeiders voor en hunne handteekeningen werden op de mandaten nagemaakt. Op deze wijze moet de staat voor ten minste een millioeti dollars bedrogen zijn. Debs, de leider van de groote spoorweg werkstaking in de Vereenigde Staten, was in hooger beroep gekomen van het vonnis, waar bij bij tot 6 maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens belemmering van het spoorwegverkeer. Het opperste gerechtshof heeft zijn hooger beroep verworpen, zoodat Debs, die tegen borgstelling op vrije voeten was gelaten, zal moeten zitten. De opstand in Ecuador zal vermoedelijk den val der regeering tengevolge hebben. Donderdag werd weer een hevig gevecht geleverd te Babahayo, waarin aan beide zijden zware verliezen werden geleden. CHIN A. Volgens bericht uit Hongkong van gisteren zjjn de vijandelijkheden op Formosa begonnen. De Japanners bombardeeren Keelung. Volgens bericht uit Shanghai, gisteren te Londen ontvangen, zijn de Japanners Don derdag op het Palmeiland, benoorden Kee lung aan de noordkust van Formosa, nabij Tamsui geland. De Chineezen verzetten zich krachtig, maar des ondanks behaalden de Ja panners voordeelen. De strijd duurt voort. Uit Hongkong verneemt de Times, dat uit zuidelijk China een verzoekschrift aan den keizer is gezonden, waarin wordt gevraagd om constilutioneele hervormingen, met vrij heid van spreken en drukpers, om wegzen ding van onpopulaire staatsambtenaren, om afschaffing van den staart en om invoering van "Wesiersche instellingen. J A 1' A N. De Mikado keerde Donderdag van Hiros hima, waar hij maanden heeft doorgebracht, in plechtigen optocht naar de hoofdstad terug. De inwoners hadden de huizen en straten versierdhet was voor den keizer een ware zegetocht. Reuter seint dat ook .Tokohama in feestdos is ter eere van deze gebeurtenis. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 31 Mei. Met 31 tegen 30 stemmen is de eerst volgende vergadering bepaald op a.s. Woens dag, voormiddags 11 uur, ter behandeling van de interpellatie-Smidt betreffende den zeeroof bij Marokko. De voorzitter wenschte a.s. Dinsdag te halftwee te vergaderen. Aan de orde was heden de motie van den heer Tydeman betreffende de exploitatie van het telefoonverkeer, als tak van staatsdienst. Spreker wilde, dat de staat zich met dit ver keersmiddel zal belasten, evenals met de post en telegrafie, natuurlijk wettelijk geregeld. Met de bestaande wijze van exploitatie toch zijn wij niet op den goeden weg, zoodat ver betering noodzakelijk is. De motie vraagt alleen een uitspraak over de vraag of de telefonie als middel van verkeer een staatsbelang is, door den staat in handen te houden. Daarbij stelt hij zich op het standpunt, dat de wet op de telegrafische gemeenschap niet toepasselijk is op de telefoon, hoewel de op volgende regeeringen steeds het tegendeal meenden, maar niettegenstaande de gemeenten vrjjlieten in de regeling der telefonische ge meenschap. Spreker wil door staatsexploitatie de tele fonie aan de gemeentelijke regie onttrekken, en denkt over de bestaande regeling niet zoo gunstig als Electron, de schrijver eener bro chure. De voordeelen voor den staat toch zijn gering en een intercommunaal net bestaat eigenlijk niet, daar nog vele provinciën zijn buitengesloten. Spreker bestreed vooral het monopolie der Rell-telefoonmaatschappij en hare hooge eischen voor intercommunale verbinding, die de ontwikkeling van het verkeer belet, en wees op de gunstige resultaten van staats exploitatie in verschillende landen, waarbij wij verre achterstaan. Met het oog op den ongunstigen toestand van het telefoonwezen hier te lande bepleitte spreker op verschillende gronden de staats exploitatie, onder weerlegging van de daar tegen aangevoerde bezwaien, daarbij als voor deelen vooral noemende een minimum-prijs en een maximum-gebruik. Staatsexploitatie van de telefoon zou ook compenseeren den achteruitgang van het dure telegrafisch verkeer en geen inbreuk maken op bet beheer der gemeenten, geheel verschil lend als deze zaak is van de exploitatie eener locale gasfabriek of waterleiding door eene gemeente. Spreker ontveinsde zich het bezwaar der kosten geenszins, maar meende dat onze finan ciën wel toelaten een eigen telefoondienst in te richten. De regeering sla de hand aan den ploeg. De heer Hesselink van Suchtelen vereenigde zich geheel met de motie en bestreed de wei gering van den minister tot staatsuitbreiding van het telefoonnet, welke z. i. alleen in staat is om de behoefte te bevredigen en Nederland niet achter te doen staan bij andere landen. Dat daardoor de staatszorg zal worden uit gebreid, is geen overwegend bezwaar. De minister van waterstaat houdt vol dat wettelijke regeling op dit oogenblik niet drin gend noodig is en de wijze van exploitatie gunstig is, terwijl nader eene regeling kan geschieden als de termijn der gemeentelijke concession is afgeloopen. Voor de intercom munale lijnen is een termijn van opzegging van 6 maanden vastgesteld. De minister acht den bestaander. toestand niet onvoldoende, maar vatbaar voor her vorming bij het eindigen der gemeentelijke concessies. De intercommunale gesprekken zijn, behalve tusschen groote plaatsen, niet zoo veelvuldig en de aanleg van intercommu nale lijnen is zeer kostbaar. De regeering is vrij, bij het eindigen der concessie, hoe de zaak te regelen. De heer Farncombe Sanders betoogt de noodzakelijkheid van staatsexploitatie, mits de telefonie zich zelve bedruipe, daar bij toene ming der abonné's de kosten ontzettend veel toenemen. Hij is dus voor de motie, mits de staat er niet bijlegge. De beer Plate is tegen de motie, omdat hjj geen uitsluitende staatsexploitatie wenscht, maar gemeentelijke exploitatie voor commu nale en staatsbeheer van intercommunale lijnen. De heer Bastert meent dat de motie moet vragen wettelijke regeling van den telefoon dienst, maar niet van staatsexploitatie. Woensdag a.s. te 11 uur voortzetting, na afloop der interpellatie-Smidt. SCHIEDAM, 1 Juni 1895. Met het oog op den tijd van aangifte voor liet reservekader, 12 Juni e. k. plaatsen we onderstaand schrijven, ons door den hoofdoffi cier voor het reservekader toegezonden. Wenken betreffende de opleiding en den dienst bij bet Reservekader. Bij dezen wordt de aandacht van belangheb benden gevestigd op de navolgende bijzonderheden, betreffende de opleiding en don dienst bij het Reservekader. Herhaaldelijk komt het voor, dat jongelieden, die zich aanmelden voor eene verbintenis bij het Reservekader, moeilijkheden ondervinden wegens ongeoefendheid in den wapenhandel. In den regel had men dat kunnen voorkomen. Zoodra toch in eene gemeente, ook waar geen garnizoen is, 5 of meer jongelieden wenscben zich voor te bereiden voor het Reservekader is het mogelijk, dat zij kosteloos onderricht ontvan gen in den wapenhandel. Het verzoek daartoe moet worden ingediend bij den hoofdofficier voor het Reservekader. Het belang van ieder, die zich bij het Reserve kader wenscht te verbinden, eischt, dat hij tijdig d. w. z. voor hij wordt ingeschreven voor dc militie, in het bezit is van een der bewijzen B of D, die eene verbintenis mogelijk maken. In Januari 1896 worden zij ingeschreven, die in 1877 geboren zijn, dus dit jaar den leeftijd van 18 jaar bereiken. Het bewijs B wordt uitgereikt aan hen, die aan het toelatingsexamen hebben voldaan. Dit jaar moeten belanghebbenden, om tot dat examen te worden toegelaten, zich vóór 12 Juni hebben aangemeld bij den hoofdofficier voor het Reserve kader. Het bezit van bewijs B of D. verplicht tot niets het maakt slechts te allen tijde het sluiten eener verbintenis mogelijk. Sommige leerlingen der Hoogere Burgerscho len en' Gymnasia, die vermoedelijk de school zullen verlaten, daar het niet te voorzien is, dat zij de 3e klasse met goeden uitslag ten einde zullen brengen of de 4e klasse zullen berei ken, kunnen niettemin naet kans van slagen aan het. toelatings-examen voor het Reservekader deelnemen, indien zij achterlijk zijn in enkele vakken, bij dat examen niet vereischt. Het is zeer aan te bevelen tijdig een dei bewijzen B of D te verwer«en, teneinde zich bij het Reservekader te hunnen verbinden, zoodra de omstandigheden dat wenschelijk maken. Die verbintenis toch kan vrijstelling verze- keren van den militiedienst niot alleen aan hem, die haar sloot, maar bovendien aan éen, soms zelfs aan twee zijner broeders. Verder opent de dienst bij het Reservekader verschiliendeandere belangrijke voordeelen, niet slechts van financieelen, maar ook van anderen aard. Bij het verlaten van de school kan het zeer nuttig zijn eenigen tijd in het leger te dienen, niet het minst in het belang der lichamelijke- ontwikkeling. Gedurende den diensttijd in het leger heeft de vrijwilliger bij het Reservekader bovendien in den rogel de meeste avonden te zijner beschikking. Hij kan die in het belang zijner studie benutten. Sommigen deden dat reeds met goed gevolg. De dienst bij het Reservekader kan ook aanbeveling verdienen voor hen, die neiging gevoelen voor de militaiie loopbaan, doch be zwaren hebben tegen eene dienstvei bintenis, die zich minstens over 6, soms zelfs over 8 jaren uitstrekt. Zij kunnen beginnen met den dienst bij het Reservekader en daartoe ver zoeken b.v. twee, drie tot acht maanden, en ook langer, onafgebroken onder de wapenen te blijven. Op die wijze bekomen zij in elk geval vrijstelling van militiedienst. Indien de militaire loopbaan hen blijft aantrekken, kunnen- zij in het leger hun weg voortzetten naar den officiersrang. Doch ai geschiedt dat niet, dan nog kunnen zij in den graad van vaandrig, op eene bezol diging van f900 per jaar, eenigen tijd ifi het leger dienen. Dit laatste kan b.v, bun te stade komen, die, in het bezit van een diploma of titel, nog uitzien naar eene maatschappelijke betrekking. Voorts geniet de reserve-onder officier eene jaarlijksche toelage van f 50. de vaandrig eene van f200, ook dan, wanneer elk van hen geen werkelijken dienst in het leger verricht. Aan de vrijwilligers bij het Reservekader wordt reeds hier en daar de voorkeur toege kend, waar, door een vergelijkend examen1 naar eene betrekking wordt gedongen. Dat kan o. a. blijken uit art. 2 van het program ma der voorwaarden, verbonden aan de toe lating tot het examen voor- en aan de benoe ming tot surnumerair bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen." Dat artikel luidt ïYoor eene benoeming tot surnumerair ge nieten de voorkeur de bij het examen geslaagde, of op grond van art. 5 van het examen vrijge stelde candidaten, voorzien van een bewijs dat zij bij het Reservekader gedienden daarbij eert graad verkregen hebben." Ten slotte zij vermeld, dat de tijd, lot liet erlangen van een graad gevorderd, aanmeikelijk kan worden beperkt door goede militaire voor bereiding en veel dienstijver. Enkele adspiranten-vaandrigs werden in 3 weken, andere in 2 maanden tot reserve-korpo raal bevorderd. Gemiddeld volgde die bevordering na eenen diensttijd van pl. m. 6 weken. Nadere inlichtingen omtrent den dienst, de verdeeling van den diensttijd, de vooruitzichten en andere bijzonderheden kan men inwinnen bij den hoofdofficier voor het Reservekader te Utrecht. De Luitenant-Kolonel, Hoofdofficier voor het Reservekader, J. van Dam van Isselt. Het bewijs, bedoeld onder B wordt uit gereikt, nadat voldaan is aan de eischen van het toelatingsexamendat bedoeld onder J> verleent vrijstelling van dat examen. Calvinistische en UUramontaansche politiek- Het Centrum heeft gezegd, dat Roomschen en anti-revolutionnairen samenwerking moes ten zoeken of houden bij de provinciale stem bus, maar dat de Calvinisten vaak onvrien-

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 6