jV3. 1895. Woensdag 5 Juni. IN0. 8802, egenenveertig'ste ,X aargans Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. JBnitcnlaiitlsclie Berichten. Biimenlandsclie Berichten. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal franco par post, door het geheele Rijk Afionderlijke nommers t 1.85. 2.50. - 0.10. B SI K A t' BIST 55 STKAAT TO. Advertentieprijs van 110 gewone legeis in. t inbegrip van eene Courant. f 1,10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. I SUE It IJ K. In de Kamerzitting van Zaterdag had een langdurige beraadslaging plaats over de inter pellatie van Rouanet, aangaande de Zuider spoorwegmaatschappij. Jaurès en Jules Roche namen de regeering duchtig onder handen, onder toejuiching van de uiterste linkerzijde. Zij hadden het er vooral over dat leden van de Kamer geen deel moesten nemen aan een syndicaat. Jules Roche verdedigde zich met kracht tegen de lasteringen tegen hem gericht. Ribot keurde de vei kiai ing van Roche goed, maar verzette zich tegen de orde van den dag die Jauiès had ingediend, daar zij een afkeu ring behelsde. De orde van den dag door Jaurès vooigesteld werd daarop met 290 tegen 127 stemmen verworpen. Vervolgens werd de voorrang toegekend aan een orde van den dag van Goblet, die echter door de regeering eveneens geweigerd werd. Ook die orde tan den dag weid verwor pen, met 234 tegen 22^ stemmen. De Ka mer vereenigde zicli ten slotte in twee stem mingen, met 4G0 tegen 18 stemmen met de orde van den dag van Sauzet, die door de regeering was aangenomen, met een aanvul lende motie van Habeit. De minister-president Ribot heeft voor de begrootingscommissie verklaard, dat hij be zuinigingen tot een bedrag van 12,344,500 fr. heeft aangebracht. Alle ministeries, behalve die van justitie, van buitenlandsche zaken en van handel, hebben tot dit resultaat meegewetkt. D I T S C II 1 A S B. Den lin Juni a.s. wordt in het gansche rijk eene beroepstelling gehouden. Eigen aardig is wel de officieele verzekering op de vragenlijsten, det deze telling alleen geschiedt in het belang eener vertrouwbare statistiek en hoegenaamd niet in velband staat met nieuwe belastingplannen. De aanvoersters der sociaal-democratische vrouwenbeweging te Berlijn, zes in getal, zijn, wegens inbreuk op de wet rakende het recht van vereeniging, lot geldboeten van 30 tot 50 mark veroordeeld, terwijl ook de ontbinding der vrouwen-agitatie-commissie is gelast. ES GELAND. Het Lagerhuis is Vrijdag uiteengegaan tot 10 Juni. Met het oog op de aanranding van consu laire ambtenaren van Engeland, Frankrijk en Rusland door eene bende Bedoeïnen nabij 'Djeddah, in Arabië, heeft de regeering gelast dat drie oorlogsschepen van het Middelland- sche-zee-eskader zich derwaarts zullen be- .geven, om voldoening en bestraffing der schuldigen te eisehen. ZWEDEN en NOORWEGEN. De gouverneur van Upsala, Ludvig Douglas, ia benoemd tot minister van buitenlandsche zaken in Zweden, in plaats van Lewenhaupt, die afgetreden is. RUSLAND. De regeering heeft aan het comité voor de vrijwillige vloot een krediet van 3,750,000 roebel toegestaan voor den bouw van drie nieuwe snelvarende booten, hoofdzakelijk be stemd voor het goederenvervoer naar Wiadi- wosLok. De politie te Kiew heeft de hand gelegd op een bende valsche munters, die op groote schaal valsche banknoten van 10 roebels ver vaardigde en in omloop bracht. ITALIË. Van de 57 herstemmingen ter vei kiezing van leden voor de Kamer van afgevaardigden zijn er 53 bekend. Gekozen zijn 29 minis- terïeelen, 12 candidaten der oppositie, 9 radicalen en 3 socialisten. Te Milaan z^jn de republikeinen Zavattari eu Andreis en de radi caal Öristorio gekozen. Di Riduni is zeer te\reden over de verkie zingen in haar geheel is de oppositie even steik gebleven. Cavalotti, de leider der uiterste linkerzijde, is niet minder tevreden. Ras Aloula moet op weg zijn naar Tigré en denkt daar in de eerste dagen dezer maand waarschijnlijk aan te Komen. De Italiaansche opperbevelhebber, generaal Baratieii neemt maatregelen om Adoua of Adigraf tegen zijn aanvallen te kunnen veidedigen. SPANJE. De Impartial ontving een telegram uit Havanna, volgens hetwelk de aanvoerder der iusurgenten Plancho Carillo naar Spanje is ingescheept. Tegelijkertijd komt het bericht dat de regeeringstroepen alweer een kleine overwinning op Cuba behaald hebben. BUL G A R IJ E. Uit Sofia verneemt de Times dat de Mace- doniërs de gebeurtenissen te Konstantinopel met angst gadeslaan. In weerwil van de waakzaamheid der Bulgaarsche regeering maken vele avonturiers zich gereed om Macedonië binnen te rukken. De grenstroepen worden door de Porte dagelijks versterkt. T U R K IJ E. Naar de Standard uit Konstantinopel ver neemt, begaven de tolken van de gezantschap pen van de drie mogendheden zich, toen de Woensdag verliep zonder dat de Turksche regeering antwoordde op de nota betreffende Armenië, naar de Porte met een gemeenschap pelijk vertoog. Daarin werd protest aangetee- kend tegen de gebleken kwade trouw, en de Porte gewaarschuwd, geen crisis uit te lokken, daar de drie mogendheden zouden staan op onvoorwaardelijk aannemen van de nota. Te gelijker tijd seindede Engelsclie gezant aan den consul-generaal Besirvet en vroegWan neer komt de Engelsche vloot Dat werkte bevredigend de Porte beloofde, bescheid te zullen zenden. AIEIIA. Sir Hercules Robertson is Donderdag j.l. in Kaapstad aangekomen en heeft het bestuur der Kaapkolonie van sir Henry Loch overgenomen. De ontvangst van den nieuwen gouverneur is schitterend geweest. De stad was prachtig versierd met laggen en eere- boogen, de zaken stonden stil en de geheele bevolking nam hartelijk deel aan de sblyde ineomsle". Slechts éen wanklank viel in deze harmonie op te mei ken. Dat was de motie van den heer Douglas in het Huis van vertegenwoordigeis. Toen daar het vooistel gedaan werd om geen zitting te houden op den dag der aankomst van den gouverneur, verzette zich die afge vaardigde daartegen op zulk een onhebbelijke wijze en velde hij zulk een oordeel over de keuze der kroon, dat de voorzitter hem het woord ontnemen moest. Zelfs de leider der oppositie meende, dat liet thans niet de tijd was, om zulke denkbeelden uit te spreken, en hij hoopte dat de geheele kolonie zou deel nemen aan de haitelijke ontvangst van sir Hercules. Zonder stemming weid de motie van den heer Douglas door het Iluis verworpen. De Transvaalsche regeering heeft de amnes tie afgekondigd voor alle misdadige vluchte lingen van Swaziland die na 21 Februari de vlucht hebben genomen. De Yolksiaad van Oranje-Vrij staat beeft in tweede lezing bet ontwerp tot invoering van leei plicht aangenomen. Duizend man Portugeesche troepen kwa men in Delagoa-baai aanzij zijn bestemd voor Inhambane. Volgens bericht uit Tanger zou Marokko, de hoofdstad, bijna in handen van opstande lingen zyn gevallen. De stam van Rjatnna lieeft haar aangetast op een oogenblik dat zij slechts zwak verdedigd kon worden. De toe stand zou zoo hopeloos zijn geweest, dat de sherif, e,.i bloedverwant van den sultan, de stad verliet om over den vrede te onderhan delen. Doch hij zou mishandeld zijn! Maar op het laatst zou er oneenigheid onder de aanvallers zijn ontstaan. CHINA. Het Central News meldt dat de regeering zich tot de inlandsche Shansi-bankiers en de rijke kooplieden te Hong-Kong, in Amerika en de andere nederzettingen heeft gewend met voorstellen, welke ten doel hebben een nieuwe Europeesche leening te vermijden, die wellicht een finaneieele crisis zou veroor zaken, door de vermindering der waarde van het zilver. Uit Hongkong verneemt de Times dat president Tang op Formosa beschikt over 100,000 man die welgewapend zijn. Ook zou hij veel munitie hebben. De Chineezen be reiden zich voor op de verdediging, maar bij het volk moet niet veel geestdrift zijn en het moet vaststaan dat de Chineesehe regee ring de republiek improviseerde. SCHIEDAM, 1 Juni 18!>5. Ter gelegenheid van zijn zilveren huwe lijksfeest werd den heer M. L. Uoiinerlage Grete door Schiedams mannenkoor sOrpheus'*, welks president hij is, gisteren een eigen aardige verrassing bereid. Nadat de jubilaris met zijne echtgenoote en familieleden door een deputatie uit de feestcommissie in open rijtuigen van hunne woning waren afgehaald, werden zij in de zaal van Musis Sacrum op gewacht door genoemd zangerkoor, dat het zilveren echtpaar bij liet binnentreden een Welkomstlied" toezong. Zoodra de laatste tonen verstomd waren, namen de jubilarissen plaats op de met groen omgeven zetels en werd hun bij monde van den heer J. van Rhïjn Gz. een hartelijk woord van geluk* wensch toegesproken, in aansluiting waaraan de zangers een ^Feestzang" aanhieven. Nadat vervolgens de rondgang ter felicita tie had plaats gehad, nam de leer Ilonner- lage Grete het woord tot betuiging zijner erkentelijkheid voor de hulde, hein door sOipheus" bewezen, inzonderheid voor het fiaaie geschenk hem door de feestcommissie vereerd, waarin hij een welsprekend bewijs zag van de waardeering en camaraderie tus- schen de leden en hun president. Dit geschenk, een harp van bloemen, prijkte in het midden der zaal en trok aller aandacht. Na nog eenige oogeublikken in gezellig samenzijn te hebben doorgebracht, werd den jubilarissen en hunne familie op dezelfde wijze als zij waren gekomen, uitgeleide gedaan. De vorige week deden zich in een drietal huisgezinnen alhier gevallen van roodvonk voor. Gedurende de Pinksterdagen werden aan het station alhier in drie richtingen 3891 plaatskaarten afgegeven. Den lsten Pinksterdag liepen 84 gewone en 17 extra treinen. Den 2den Pinksterdag liepen 84 gewone en 24 extra treinen. Totaal 209. Het vorige jaar werden gedurende de beide Pinksterdagen afgegeven 2776 plaatskaarten, alzoo dit jaar 1115 meer, toen was evenwel de derde richting, Schiedam—Hoek-van- Holland, niet in de opgave begrepen. Gisteren herdacht G. van Zellem den dag, waarop hij 25 jaar als onderknecht werkzaam was bij de distillateursfirma Thomas Ileyli- gers Zn. Uit erkentelijkheid voor zijne ge trouwe diensten vereerden zijne patroons hem een stoflelijk geschenk.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1