SPORT. DE KIX DE11MO DE, DE DA31ESKLEEDIXG, Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Zondagavond is op den Rotterdamschen dijk nabij Schiedam door de politie aange houden zekere C. van Willigen, oud GOjaar, te Rotterdam woonachtig, betrapt op het plegen van misdrijf tegen de zeden jegens jeugdige meisjes. Deze persoon is voor 14 jaar voor een zelfde feit, ook onder deze gemeente gepleegd, veroordeeld. De gewone audiëntie van de ministers van financiën en oorlog zullen Donderdag 6 dezer niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de konink lijke bibliotheek te 's-Gravenhage van 10 tot en met 22 dezer voor liet publiek zal ge sloten zijn. Stct Uit 's-Gravenhage meldt men aan de If. B. Ct., dat de nieuwe kieswet heden bij het departement van binnenlandsche zaken van den Raad van State terugontvangen is. Men schrijft uit de residentie dd. 2 Juni aan de Tel. Nu ar aanleiding van de tegenspraak der If. B. Ct. omtrent het zenden eener expeditie naar de kust van Marokko, kan ik melden dat het besluit der regeering, benevens de aangewezen schepen teeds in den aanvang der vorige week aan het departement van marine bekend was. Officieel in den zin dat het besluit nog niet geteekend is is het besluit nog niet genomen, doch, zooals ik van welingelichte zijde verneem, zeker in beginsel." Wij kunnen intusscben verzekeren, dat het bericht ook in dezen vorm onjuist is. (N. B. Ct.) Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben bij de Provinciale Staten ingediend een voorstel tot heffing eener belasting op het gebruik van rijwielen op de openbare wegen en voetpaden biuneri de provincie. Blijkens bet ontwerp zal de belasting be dragen f5 per jaar. Niet belastingplichtig is het gebruik o. a. door militairen, als zoodanig naar de militaire voorschriften tot gebruik van een rijwiel aan gewezen; door ambtenaren krachlens hun in structie door kinderen beneden den leeftijd van 12 jaar, en door niet-ingezetenen der pro vincie, mits zij met langer dan 14 achtereen volgende dagen in de provincie verblijven. De volgende cijfers geven eenigszins een denkbeeld van het drukke verkeer te Rotter dam gedurende de beide Pinksterdagen. Aan het station D. P. kwamen globaal be rekend aan 17,000 reizigers of ongeveer 50 meer dan het voiige jaar. Door de stoombootreederij Fop Smit Sc Co. werden vervoerd 22519 personen. üo Rotterdamsche tramvvegmaatschappij vervoorde op beide dagen: in de stad 03,670 personen, met de stoomtram 12,144 personen en naar Overscliie 1201 personen. DeSebielaiuPche tramwegmaatschappij ver voerde 0390 peisonen mar Ilillegersberg. De omnibus naar Hillegersberg ruim 5200 personen. C-^7- R- Het bij Bembridge aan den grond geraakte stoomschip Salak, van Rotterdam bestemd naar Batavia, is den lsten Juni ten 5 u. 45 m. 's namiddags vlot gekomeu en naar South ampton vertrokken. Het stoomschip Salak is te Southampton in het dok onderzocht en keert met de nog in- hebbende lading naar Rotterdam terug. (N. B. Ct.) Onlangs werd gemeld dat een gewezen raadslid uit IJselmonde naar Amerika was vertrokken, in gezelschap van eens anders huisvrouw. Na eene afwezigheid van zeventig dagen zijn beiden thans onverwachts terug gekeerd en door de respectieve achtergelaten eclitgenooten weder in genade aangenomen. Zaterdagavond werd te Oudenhoorn de watermolen door den bliksem getroffen. Een bliksenn-traal doorboorde den buitenmuur, verniehie voor een gedeelte een venster, ver volgde zijn weg door den schoorsteenmuur en sloeg van daaruit boven in den molen, waar o. a. een zware eikenbalk is gespleten. Op eigenaardige wijze werd op een kamertje der bovenverdieping huisgehouden, bijv. een tafel op een 3-tal plaatsen eenigszins beschadigd, stukjes van een lucifen-potje en een asclibakje afgeslagen, een paar schoenen door hef ver trek gesmeten enz. De schoorsteen is van roet beviijd, dat zelfs tot op den vangstok werd gevonden. Gelukkig werd niemand van het talrijke gezin getroffen. Nadat den heer J. A. van Haaften bij mis sive van 28 Mei j.1door den commissaris der Koningin in Zuid-Holland, een maatn! verlof was verleend, kwam Zaterdag bij den raad der gemeente Sliedrecht een schrijven van den heer Van Haaf ten in, meldende dat hij tegen 1 Juli a.s. ontslag had aangevraagd. Met algemeene stemmen nam de gemeente raad de volgende motie aan: «De raad met diep leedwezen kennis ge- nomen hebbende van het feit, dat J. A. «van Haaften als burgemeester der gemeente nis teruggekeerd, «overwegende, dat ontslag van rechtsver volging niet beteekent vrijspraak van de ten »laste gelegde feiten, verklaart het als een geluk voor de ge- «meente te beschouwen, dat de burgemeester, die de achting en het vertrouwen derbur- «gerij mist, zijn ontslag heeft ingediend." Nog werd een voorstel aangenomen, waar bij burgemeester en wethouders gemachtigd werden een rechtsgeleerde te raadplegen om te zien of er ook nog gelden terug te krijgen zijn. Te Haarlem heeft zich Zaterdagavond in de Leidschestrant bij eene 40-jarige vrouw een geval van cholera asiatica voorgedaan. De vrouw is reeds overleden en het lijk is naar het observatielokaal op het kerkhof overgebracht. De officieele opening der Fransehe afdee- ling op de wereldtentoonstelling te Amster dam is bepaald op 8 dezer, des namiddags te 0 uur. Bij die gelegenheid zal een diner op de Prins Hendrik plaats hebben. Voorzitter is de heer Lourties. Uit "Vlijmen wordt aan de If. B. Ct. gemeld s Eene vreeselijke misdaad heeft hier plaats gehad. Zekere B. heeft op 25 passen afstand zijne vrouw niet een geweer doodgeschoten. De minlmul schijnt in dronkenschap te heb ben plaats gehad. De misdadiger is gear resteerd, doch ontkent zijne vrouw te hebben willen dooden. Den 4en Juni conjunctie van de planeten Vanus en Mars; laatstgenoemde, die nauwe lijks meer als eon ster van de eerste grootte glanst, is op 58' ten Z. van Venus te vinden. Venus begint reeds wat vroeger onder te gaan, maar tot het laatst van Augustus neemt «de herdersster" voortdurend in schitterende hel derheid toe. Ook op den 4eti Juni bereik.t Morcurius haar grootsten afstand van de zon zij staat dan bij zonsondergang op 15° boven den horizon, dus altijd nog vrij laag. Deze planeet bevindt zich dicht bij Jupiter en komt tweemaal met Jupiter in conjunctie; eerst den 8cn Juni, waarbij Mercurius 47'noorde lijk van de groolere planeet passeert; dan vergroot zich de afstand, maar weldra keert Mercurius in schijnbare beweging terug en gaat nu wat verder, 2i/3 graad zuidelijk, Jupiter voorbij. Neptunus staat, voor het bioote oog natuurlijk onzichtbaar, in de buurt. Als men nog in de middeleeuwen leefde, zouden wij, bij het samentreflen van zooveel planeten, wellicht bang zijn voor vreeselijke rampen, voor den ondergang der wereld zelfs. Maar nu zijn we zoo vei licht in dat op zicht. Maar zelfs in het voorjaar van 1881, toen er ook eenige planeten bij elkaar aan den avondhemel schitterden, doken er nog de wonderlijkste voorspellingen op; men herin nert zich misschien nog, dat de moord op czaar Alexander II er mee in verband ge bracht werd. (2V. B. Ct.) 's-Gravenhage. De voorzitter van de Eerste Kamer is dezer dagen uit het buiten land op zijn zomerverblijf in Overijsel terug gekeerd. De uitslag van de match tusschen de S. C. Sc F. C. Hermes" en de A. C. Sc F. C. «Volharding", den 2n Juni te Schiedam gehou den is, dat «Hormes" respectievelijk 80 en 63 punten maakte tegen «Volharding" 42 en 20, zoodat «Hermes" won met 81. Topscorer was de heer A. Dirkzwager met 59 runs- Zoowel in batten als in fielden toonde sHermes" zijne meerderheid. Zondag 9 Juni a.s. match tegen «Ajax" uit Leiden. Geïllustreerde Gids voor Moeders, Modistes en Huisnaaisters. Ouder Redactie van ALIDA VERHOOP. (Uitgevers: Nijgh &VanDitmarte Rotterdam.) INHOUD: Modekroniek. 11 gravures met beschrijving, voorstellende No. 1. Meisjesjmk voor den leeftijd van 5 0 jaar. No. 2, Jongenspak met buisje voor den leeftijd van 11 12 jaar, No. 3. Hemd op de schouders gesloten voor kinderen van 24 jaar.No. 4. Jurk van bengaal rood mousseline met witte werkjes voor meisjes van 1112 jaar. No. 5. Boezelaars voor meisjes van 1216 jaar. No. 6. Juik met vierkanten hals voor babies van 23 jaar. No. 7. Pantalon voor kinderen van 45 jaar. No. 8. Badcostuum voor meisjes 1012 jaar. No. 9. Pelerine voor mei-jes van 79 jaar. No. 10. Regenmantel voor meisjes van 7 9 jaar. No. 11. Broekje met rechte pijpen voor jongens van 46 jaar. Advertentiën. Practisclie handleiding bij het ver vaardigen van boven- en onder goed voor llantes. Onder Redactie van ALIDA YERROOP. (UitgeversN ijgh Sc Van Ditmar te Rotterdam.) INHOUD: 12 gravures met beschrijving, voorstellende No. 1Zomerhoeden voor jonge dames. No. 2. Reis- of regenmantel met losse pelerine. No. 3. Zomercostuum voor jonge meisjes, No. 4. Nieuwei wetsche rok voor smalle stoffen. No. 5. Badkaper voor dames. No. 6. Ge- kleede zomertnilctten. No. 7. Geborduurde heerenmuil. No. 8. Blouse als Figaro-jakje geknipt. No. 9. Zomermantel (Forsche ge stalte.) No, 10. Boiduurpatroon en omtrek der muil op plaat 7, in natuurlijke grootte. No. 11. Badcostuum met fantasie-galon gegar neerd. No. 12. Rok uit een voorbaan, twee zijbanen en een achterbaan bestaande. Cor respondentie. Door den grooton biand in de petroleum- bergplaatsen te Hamburg is een schade aangericht die op twee millioen mark begroot wordt. Het machinegebouw en de loodsen werden vernield, maar alle nabijgelegen fabrieken en woonhuizen zijn gespaard gebleven, dank zij het intijds op werpen van aarden wallen en gunstige wind richting. Het vuur woedt wel-is-waar in de tanks nog voort, maar neemt geen verdere uitbreiding aan, zoodat het gevaar als geweken beschouwd kan worden. Te Londen zijn ernstige tijdingen ontvangen over de ramp van het stoomschip der Pacific Mail Colima op de Mexicaansche kust. Het moet geen ongeluk zijn, maar een ontzettende misdaad uit wraakzucht, begaan door stouwers van San Francisco, die geschillen schijnen te hebben gehad met de Pacific Mail. Zij hebben de ladin" van het schip zoodanig gestouwd, dat het allengs topzwaar moest worden, terwijl gelijktijdig het stuurvermogen verloren moest gaan. Het gevolg was, heet het verder, dat de Colima langzamer hand overhelde en tijdens stoi machtig weer eindelijk kantelde, nadat de ketel gesprongen was. Volgens de overlevering kan de schipbreuk door geen andere gissing worden verklaard, daar de Colima niet op een blinde klip is gestooten. Zij zeggen dat het verlies van menschenlevens zeer is vermeerderd doordien de deklading, be- staande uit zaaghout, losraakte. De planken en stukken zaaghout slingerden langs het dek en wondden en doodden de passagiers en do reddende bemanning, zoodat deze haar liefdewerk niet kon voortzetten. Dezelfde stukken hout vervolgden bun verwoestend werk zelfs nadut het schip gekanteld was, en vermorzelden ettelijke zwem mers. Vrouwen noch kinderen ontkwamen, slechts- dertig mannen. Engelschen. Een onaangename tehuiskomst was dezer dagen den Brusselschen rentenier Penninck be reid. Toen hij met zijn familie van een bezoek aan Nizza terugkeerde, bleek hem, dat in zijn afwezigheid zijn woning geplunderd was. Kr is voor een waarde van 80,000 fr. ontvreemd. De electrische trams te Brooklijn hebben reeds 110 personen gedood. Nadere berichten uit Brest-Litowsk welke stad, die, zooals wij onlangs mededeelden, bijna geheel door brand werd verwoest geven een denkbeeld welk een ramp haar beeft getroflen,- Bijna gebeele stadswijken waren in een vlammen zee herschapen en de gloed werd door den hevigen wind hoe langer hoe meer aangewakkerd. Eindelijk, toen de wind na eenige dagen ging liggen, kon men er aan gaan denken, den brand te bepeiken en eerst in den avond van den 21n Mei was het vuur bedwongen. Bijna 25.000' personen hebben alles verloren en zijn zonder krood. Tot den 19n Mei had men reeds 40 lijken gevonden, doch onder de rookende puinhooperr liggen nog verscheidene verkoolde lichamen, die men niet kan verwijderen, en een zeer groot aantal kinderen wordt vermist. Het aantal slacht offers van den brand wordt op meer dan lOff geschat. Het binnenste gedeelte der stad slechts is geheel onbeschadigd gebleven. De handelaars en winkeliers, die geen schade leden, trachten nu da ongelukkigen af te zetten en bevoordelen zich op eene schandelijke manier. Bakkerijen, die gespaard bleven, worden door de hongerige- menigte bestormdzwart brood, dat vroeger door bijna niemand word gegeten en bijna geon waarde had, wordt thans thans tegen een halven gulden per pond verkocht. Kleine kamertjes in de logementen, die vroeger 50 cents per dag kostten, kosten nu 6 a 8 gulden en de huurprijzen der woningen zijn tot het viervoudige van vroeger gestegen. Verscheidene personen, die de algemeens verwarring door brandstichting nog trachtten te vergrooten, werden in hechtenis genomen. Uit Ottawa wordt gemeld dat op de snelstroo- mingen der St.-Laurens-rivier een groot houtvlot is uiteengeslagen, waarbij alle opvarenden, ten getale van 33 man, zijn omgekomen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Spaarndam. Ds laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 5 dezer, des voormiddags ten 9 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Do directeur van hel postkantoor te Rotter dam deelt mede, dat tengevolge van bet stran den van het ss. Salak der Rotterdamsche Lloyd op Bembridge-Ledge (eiland Wight) de verzending der Nederlandsche mail via Marseille op 4 dezer niet zal plaats vinden.

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2