A0. 1895 Vrijdag 7 Juni. N°. 8804, KENNISGEVING. KENNISGEVING. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER. J. ODÉ. Builen La, ii dsche Berichten. iBOKNEMENTSPRHS, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50, 0.10. BCRËiG: SOTKriSTRAAT IO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels ratt inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. -0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of liindcr kunnen veroorzaken. Burgemeester un wethouders yam Schiedam, Grzien het verzoek van dc- DIRECTIE der STEARINE-KAARSEN'FABRIEK Apollo", om vergunning tot uitbreiding van die fabriek aan den Buitenhavemveg no, G, kadaster sectie L no. 1621, door plaatsing daarin van een stoomketel met een verwar- mingsoppervlalc \an J00 M', ter vervanging van dien van kleiner afmeting. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 (staatsblad n°. 95); Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op ©onderdag den üOsien Juni a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen liet toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen voor het tijd stip liiei boven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den Gden Juni 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op art. 8 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95) Geven kennis aan de ingezetenen dat op lieden aan de firma VAN DEVENTER Co. en hare rechtvetkrijgenden, vergunning verleend is tot uitbreiding barer glas- blazcrf) aan den Buiienhnvenweg no. 122, kadaster sectie L no. 1631. •Schiedam, den Gden Juni 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd, VE RSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. f B A N K 11 IJ K. De president der republiek bezocht Dinsdag Bergerac en Libourne. Ribot keerde van Périgueux weer naar Parijs terugde minis ters Trarieux enLebon vergezellen Faure thans. De Kamercommissie, belast met het onder zoek der aanvraag tot het openen eenei' straf vervolging tegen Calvinhac, socialistisch lid der Kamer, ter zake van de verkiezings knoeierijen te Toulouse, heeft met 7 tegen 2 stemmen besloten haar rapporteur p te dragen tot weigering van het verzoek te concludeeren. De regeering heeft aan de kanonneerboot Etoile, die zich in de Roode zee bevindt, bevel gegeven zich dadelijk naar Djeddah te begeven, ter zake van den op den secretaris van het Frwsche consulaat, Dorville, gepleegden aan slag. De kruiser Cosmao vertrekt van Toulon met hetzelfde doel. In de Temps komt de Fransche hoogleeraar Aiglave terug op het voorstel door hem als Kamerlid in 1886 gedaan om den alkohol- verkoop aan den staat te trekken, een regie dus als van tabak en lucifers Hij ziet daarin het eenig middel om tot belastingverlaging te komen. De staat zou aan de branders niet minder betalen dan zij nu voor hun spiritus ontvangen, en ook de verkoop in het klein zou niet duurder worden wèl de fijne likeuren en tevens zou men altijd onver- valschte jenever afleveren, die wel dronken kan maken maar niet vergiftigen. De staat zou renter 800 millioen meer aan accijns kunnen ontvangen dan thans en alleen de plaatselijke accijnzen en de belasting op de ugeionde dranken" en bovendien de hoofdsom der grondbelasting op ongebouwde eigendom men kunnen afschaffen, en de heffing op de spoorkaartjes bij sneltreinen. Het stelsel van jenever-regie bestaat reeds in Zwitserland en sedert kort in Rusland het zal ook in Oosten rijk en Hongarije worden ingevoei J en Duitsch- land heeft een stelsel dat in enkele weken in regie kan worden veranderd. Die regie is het eenig middel, zegt de heer Aiglave, om het misbruik van sterken drank allengs te tempe ren, minder schadelijk te maken en tevens voor de schatkist een bate te verschaffen, die opheffing van andere belastingen moge'yk maakt. D 1 I 8 C II I A IS fi. In tegenwoordigheid van den keizer en de keizerin werd Dinsdag te Pasewallc een ge- denkteeken ter eere van keizer Frederik onthuld. Bij de parademarsch der troepen voerde de keizerin zelve haar regiment kurassiers aan. Naar de Jüfordd. Allg. Zeitung verneemt, heeft de czaar keizer "Wilhelm bij eigenhandig schrijven kennis gegeven van de komst van grootvorst Alexis tot bijwoning der feesten te Kiel en hem' daarin tevens zijn hartelijken dank betuigd voor de diplomatieke diensten, welke Duisehland ten aanzien van den Chi- neeseh-Japanschen oorlog bewezen heeft. De keizer van Oostenrijk zal in de eerste week van September de groote manoeuvres der troepen te Stettin en de vlootoefeningen bij Swinemunde bijwonen. Volgens de Nordd. Allg. Zeitung heeft de gezant te 's-Gravenhage graaf Rantzau ver zocht ter beschikking te worden gesteld, teneinde zich met zijne vrouw te kunnen ves tigen te Friedriehsruh in de nabijheid van zijn schoonvader vorst Bismarck. B E L G I E. Nadat de Borchgrave in de Kamerzitting van Dinsdag nogmaals tegen het wetsont werp op de invoerrechten was opgekomen en verklaard had, dat zijn Brusselsche collega's zich niet met het ontwerp konden vereenigen, is men tot de conclusie gekomen, dat het algemeene debat gesloten inoest worden. De christelijk-deinocraat De Guehtenaere verklaarde dat by en zijn geestverwanten tegen de rechten op boter, margarine, meel en mout zullen stemmen, en de Antwerpsche afgevaardigde Koelt deelde mee dat hij, hoe wel vóór afschaffing van de vuur-en baken geiden, tegen liet ontwerp zal stemmen als invoerrechten op levensmiddelen de koopprys zijn. De algemeene bei aat dagingen werden eindelijk gesloten. BÜSIASI). De Beilijnsche hoogleeraar prof. Levden, ji'.a keizer Alexander 111 in zijne ziekte be handeld heeft, is naar den Kaukasus vertrok ken, om zijne zorgen te wijden aan den groot vorst-troonopvolger George, die aan eene longziekte lijdt. Te Petersburg wordt geweldige opschud ding veroorzaakt door het plotseling verdwij nen van den heer Lerche, chef van de poli tieke afdeeling van het departement van politie, die sedert eenige dagen wordt vermist. O O S T E K It IJ K-II OS SA BIJ E. De keizer is Dinsdagochtend te Gratz aan gekomen tot inwijding van het nieuw univer siteitsgebouw en de opening van het provin ciaal museum. De ontvangst was buitenge woon hartelijk. Z W I T 8 E E L A N D. De zomerzitting van de Bondsvergadering is Dinsdag geopend. Tot voorzitter van den Nationalen Raad werd voor 1895—'90 ge kozen de liberaal Bachmann uit Turgau, tot ondervoorzitter de radicaal Stockmar, van Berntot voorzitter van den Raad van State werd benoemd de radicaal Jordan-Martin, uit Waadtland. SPANJE. De Kamer heeft Maandag met een meerder heid van 78 stemmen een votum van afkeu ring tegen de regeering aangenomen. Ondanks dit échec zal de regeering niet aftreden, daar zy, zonder over eene meerderheid te beschik ken, het bewind heeft aanvaard op de be- l»fte van Sagasta, dat de oppositie haar zou helpen om de begrooting te doen aannemen. Niettemin kan het nog op een crisis uitioo- pen, daar de republikeinen besloten zijn alle pogingen in het werk te stellen om het ka binet omver te werpen. De toestand van generaal Primo de Rivera, markies van Estella, kapitein-generaal van Madrid, is nog altijd gevaarlijk. Evenwel hoopt men hem in het leven te behouden. De koningin-regentes gaf, zoodia zij den moordaanslag vernam, order een garden party, die den volgenden dag in het koninklijk park zou gehouden worden, af te commandeeren. Clavijo, de officier die den moordaanslag pleegde, is door den krijgsraad ter dood ver oordeeld en zal heden gefusilleerd worden. Te Cadïx zijn 10 eskadrons van 150 man naar Cuba ingescheept. Bovendien zijn 350 man recruten en meer dau 100 officieren daarheen vertrokken. Voor den herst zullen geen verstel kingen meer vertrekken, doch na afloop van den regentijd zullen nog 25,000 man naar het eiland gezonden worden. De opstandelingen verklaren dat het ge rucht van den dood van genei aal Marti, hun voornaamsten aanvoerder, ongegrond is. X R K IJ E, Naar uit Ivonstantinopel aan de Standard wordt gemeld, is er een breedvoerig antwoord van de Porte, in het Turksch, ingekomen op de nota van de drie mogend lieden. De inhoud wordt geheimgehouden, maar \an welinge lichte zijde wordt veizekerd dat het antwoord gelijkstaat met een weigering van de voor naamste punten, namelijk de benoeming van een oppercommissaris over Armenië en de aanstelling van een gemengde commissie. De Porte zou enkel aanbieden, de hervormingen in Armenië in te voeren die veioidend worden door den ouden Codex Arislarchi, en voorts een algemeene amnestie af te kondigen. Men verwacht dat de drie mogendheden de nota van de Porte eenvoudig zullen terug zenden, en eischen dat hun hervormingsplan nen binnen een korten termijn onvoorwaarde lijk worden aangenomen. Mocht de Porte blijven weigeren, dan zou desnoods gewapende tusschenkomst volgen. Zelfs de Turken ver- oordeelen scherp de houding van den sultan in deze aangelegenheid. De Britsche gezant te Ivonstantinopel, sir Philip Currie, heeft bij de Porte protest aau- geteekend tegen het gevangennemen van een Engelsch journalist, die zich in de nabijheid van Van onder de Armeniërs bevond. De gezant kreeg ten antwoord, dat liet bij de Turksche regeering onbekend was, dat zich onder de Armeniërs een Engelsehman be vond, want dat alle gearresteerden, die te Van werden gevangengezet, gekleed waren in Kurdische kleeding. Volgens beweren der Turksche autoriteiten is Williams een Armeniër, die eenigen tijd in Engeland heeft doorgebracht en zich nu voor een dagbladcorrespondent uitgaf, toen hij ge arresteerd werd wegens het stoken van onrust. Hij zou inderdaad ook reeds een poging gedaan hebben om geweren binnen te smokkelen. De sultan heeft den sherif van Mekka en den vnli van Hedjaz bevolen naar Djeddah te gaan om een onderzoek in te stellen naar den moordaanslag, op de Euiopeesche consuls

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1