A0. 1895. Zaterdag 8 Juni. N°. 8805. N egenenyeertigjste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, ÜITGEYEItV J. ODÉ. Buitcnlainlsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal JVaitcu per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. BÜSBAE: BOÏF"ilTBlAX 7 O. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels mtt inbegrip van eene Courant. f 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. I) U I T S C II L A r D. Volgens het Kleine Journal te Berlijn ver wacht keizer Wilhelm weder een vermeer dering van zijn gezin. De heer Van Hammerstein zal, ondanks de tegen hem ingebrachte beschuldigingen en tegen den zin der eigenaars, voorloopig hoofdredacteur van de Kreuzzcilg, blijven. Naar het heet is hij in het bezit van tal van brieven van geestverwanten, waarin hoogst beleedigende uitdrukkingen voorkomen ten aanzien van regeeringspersonen, welke hij dreigt openbaar te maken wanneer by wordt ontslagen. Te Andelsburg is in tegenwoordigheid van deputaties van al'e Duitsche hoogescholen de eerste steen gelegd voor het standbeeld van Bismarck als student. De metselaars te Leipzig hebben gewei gerd het voorstel der patroons aan te nemen on blijven een loon van 45 pfennigen per uur «ischen, zoodat de werkslaking voortduurt. De werklieden wier patroons de verlangde loonsverhooging hebben toegestaan, zullen van hun loon 50 pfenn. daags in het werk stakingsfonds storten. De sociaal-democratische partij in Saksen heeft besloten, in alle (27) districten, waar afgevaardigden voor den Landdag gekozen moeten worden, candidaten te stellen. Daaren boven zal geen hunner partijgenooten in twee districten te gelijk een candidatuur aan nemen, zoodat geen herstemming wegens dubbele verkiezing noodig zal zijn. F B 1 N I S IJ K. President Faure is van zijn reis te Parijs teruggekeerd. De Daily News dringt er op aan dat Felix Faure Engeland zal bezoeken. Het blad be looft den president een warm onthaal. Uit Tananarivo, de hoofdstad van Mada gascar, verneemt de Times dat de Franschen tot nog toe slechts schermutselingen hebben doorstaan, en vooralsnog niet vooruitkomen. Er heersclit in de hoofdstad algemeene ver ontwaardiging over de geheime plakkaten op de kerkdeuren, waarin het volk wordt aan gespoord de koningin en den premier-gemaal te dooden. Het internationale mynwerkerscongres, te Parijs vergaderd, heeft eene afwijzende be slissing genomen ten aanzien van het voorstel om loonsvermeerdering en prijsverhooging der steenkolen te bevorderen door het be noemen eener internationale commissie die tot taak zou hebben, de productie in elk land te regelen en een overproductie te voorkomen. of stemden de Franschen en de Belgen de Duitsehers en Engelschen stemden tegen. Het congres ving vervolgens de beraadsla gingen over den achtuurswerkdag aan. Nadat het congres met 870,000 tegen 90,000stemmen het voorstel had aangenomen, den achtuurswerkdag vast te stellen voor de ploegen die in de mijnen werken, werd ook het van Fransche zijde gedane voorstel goed gekeurd om deze regeling uit te strekken tot de werklieden aan de oppervlakte, lt L 6 I F. Bij de artikelsgewijze behandeling van het wetsontwerp op de invoerrechten in de Kamer zitting van gisteren werd het voorstel van den Antwerpschen afgevaardigde Coremans, strekkende om artikel 1 (afschaffing \an de bakengelden) los te maken van het overige (invoerrechten), met 87 tegen 50 stemmen verworpen. Art. 1 werd daarop met-"<f!gemeene stemmen aangenomen de bepalingen treden in werking op 1 Jan. '1890. Bij art. 2 ver klaarde de minister De Burlet dat de regee ring niet dulden zal dat eenige bepaling aan het wetsontwerp o-.ttrokken wordtzoo men hel ontwerp niet aannam, zou de regeering hebben na te gaan welke maatregelen de toestand medebrengt. De regeering is, naar de InilJper.dance meent te weten, tot eenstemmigheid geko men ten aanzien der voorloopige regeling, die de verdaging van het debat over de annexatie van den Kongostaat noodig maakt. Aan de wetgevende macht zou een krediet van 5./., milhoen gevraagd worden tot rege ling der zaak Brown-de Tiége, en een krediet van 21/, millioen als subsidie aan den Vrij staat, buiten de jaavlijksehe bijdrage in 1890 goedgekeurd. De Korigo-spoorwegmaatschappij zou gemachtigd worden tot een leening van 5 millioen. ENGELAND. Gladstone moet nog zijn kamer houden, maar gaat goed vooruit. Men hoopt dat hij den 12n dezer reeds te Gravesend scheep kan gaan, om een zeetochtje in de Oostzee te doen en bij de opening van het Noord- Oostzeekanaal tegenwoordig te zijn. De sultan van Johore, een der Indische vorsten op de Engelsche bezittingen, die sedert geruimen tijd in Europa en liet laatst te Londen vertoefde, is daar Woensdagochtend overleden. OOSTENRJJ K-U 0 S G A It IJ E. Het ontwerp-kieswet der Oostenrijksche regeering is thans openbaargemaakt. Het aantal vertegenwoordigers wordt daarbij met 47 vermeerderd, of van 353 gebracht op 400. 34 der nieuwe afgevaaidigden worden aan gewezen door de beneden 5 florijnen aarige- slagenen in de directe belastingen, wier getal wordt geschat op 1,200,000dertien door de werklieden die twee jaren hebben bijge dragen tot een ziekenfonds. De beide nieuwe groepen van kiezers oefenen hun stemrecht door middel van kiescolleges Wahlmanner volgens het stelsel der zoogenaamde getrapte verkiezing. Alleen de anti-semieten, die met deze wet winnen, zijn er mede ingenomen. Alles wat liberaal is en in dezen afdoende hervorming wenscht, acht de aangeboden stemrecht-uit breiding ten eenemaie onvoldoende en alzoo ondoeltrellend, terwijl de conservatieven tegen elke uitbreiding zijn. Veel kans dat het ont wei p wet wordt, bestaat er dan ook niet. Iri de gemeenschappelijke begrooting voor 1896 worden de biuto uitgaven geraamd op 156,291,463 fl., waarvan 71,722,764 voor Cisleithanie en 30,730,332 voor Hongarije de gewone militaire uitgaven op 122,213,042, de buitengewone op 14,389,639 florijnen. Bij de buitengewone ooi Iogsbegrootirig vraagt de minister een auppletoir krediet van 9,772,300 11. ter voltooiing der bewapening met repeteergeweren van dit bedrag zou 1,800,000 op den dienst 1896 gebracht wor den. De begrooting van Bosnië-IIerzegowina levert een overschot op van 45,291 florijnen. Ia de begrooting wordt geconstateerd dat Ka ontvangsten der douanen 12,073,291 fl. ra eer bedragen hebben dan geraamd was de dienst 1893 wijst een overschot aan van 9,119,526 fl. Piins Lobkonitz is tot voorzitter, Zalewsky tot ondervoorzitter der delegation gekozen. De voorzitter bracht een warme hulde aan Kal- noky, die den vrede wist te bewaren, en drukte zijn volkomen vertrouwen uit in Goluehowsky. Ten slotte bracht hij drie vivats uit op den keizer; de vergadering stemde daaimede in. I T A 1 I E. De regeering heeft de invrijheidstelling gelast van den tot afgevaardigde gekozen socialist Salsi, die te Port'Ercole in bet tucht huis zat. Te Magenta, waar het standbeeld van Mac- Mabon onthuld werd, heeft men veel over de verbroedering tusschen Frankrijk en Italië gesproken. De Fransche deputatie heeft een krans op het monument neergelegd. De dokters hebben op Luigi Ferrari de tracheotomie toegepast; zijn toestand blijft gevaarlijk. De poiitie te Rimini heeft een man in hechtenis genomen die stond bij thet groepje waar het schot op den afgevaardigde vandaan is gekomen. De moordenaar is nog niet ge vat, maar men heeft zijn identiteit kunnen vaststellen. SPANJE. Martinez Campos heeft bericht ontvangen van de aanstaande landing van eenige rebel- lenhoofden op Cuba. In ouderscheidene pro vinciën merkt men teekenen van woeling op, en men vreest dat de opgewondenheid zich zal uitbreiden. Campos heeft 6 bataljons aan gevraagd. De regeering besloot er onmiddel lijk 40 heen te zenden. Tengevolge der van generaal Campos ont vangen berichten, heeft de minister van kolo niën eene langdurige conferentie gehad met Sagasta en den president der budget-commis sie voor Cuba. De regeering zal aan de Kamer een ontwerp voor nieuwe kredieten ten be hoeve van Cuba indienen. Het schijnt vast te staan dat een generaal naar Cuba gezonden woidt om maarschalk Campos terzijde te staan. De kredietaanvrage die de regeering gisteren bij de Kamer zou indienen, bedraagt 15 millioen pesetas. Reeds Woensdagmorgen is kapitein Clavijo, de dader van den moordaanslag op den kapi tein-generaal van Madrid, ter dood gebracht. Des nachts om 2 uur vveul hem medegedeeld dat de regeeering het vonnis van den krijgs raad had bekrachtigd. Hij bleef zeer kalm en verklaarde dat zijn daad het gevolg was geweest van de voortdurende tegenwerking welke hij in zijn militaire loopbaan van den generaal ondervond. Hij was dikwijls op het punt geweest van zich zolf van kant te maken, doch had eindelijk tot de daad besloten waar van hij de volle verantwoordelijkheid op zich nam en de gevolgen zeer goed onder de oogen had gehad. Hij schreef een afscheidsbrief aan zijne verloofde, en ontving nog bezoek van twee zijner neven, tegenover wie hij de hoop uitdrukte, dat de kapitein-generaal van zijne wonden zou herstellen. De terechtstelling had buiten de stad plaats. B'j het eerste salvo van het executie-peleton viel de kapitein, door drie kogels in het hoofd getroffen daar hij nog leefde, werd hem door een soldaat het genadeschot gegeven. Ver volgens defileerden de troepen voorbij het lijk van den ongelukkigen officier. S E B T 1 E. De regeering heeft thans bekendgemaakt dat zij al hare verplichtingen jegens hare schuldeischers ten volle zal nakomen. Zij zal trachten tot dat doel eene overeenkomst te sluiten met de Liinderbank te Weenen. Volgens de Po lil. Corresp. keert de ex- koningin Nathalie in het begin der volgende maaud van Belgrado naar Biarritz terug, zoodat Milan dan het veld weer vrij heeft. T K K IJ E. Naar de Standard uit Konstantinopel ver neemt, zijn deaanhoudende berichten dat het geheele Turksche ministerie r:a het Beiram- feest zal aftreden vermoedelijk juist. Dan zal tevens de beslissing van de groote mogend heden betreflende de nota van de Porte wor den genomen. Op bevel van den Franschen gezant blij ven de twee Turken, onder anderen een officier van het leger die Zondag een aanval op d« bemanning van een Fransche mailboot heb ben gedaan, gevankelijk op de Fransche kanonneerboot Pétral. AS1EU1KA. De zilverparty in het zuiden en westen der Vereenigde Staten is geducht aan het aftakelen. De partij is nog het sterkst in Missouri, den staat waarin de senator Bland woont

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1