Binnenlandsclie Berichten. toch is zij niet geslaagd in hare poging om een democratische conferentie te beieggen, teneinde de democratie van dien staat ge legenheid te geven zich over de zilverkwesti uit te spreken. De bladen in het zuiden gaan over naar de voorstanders van het goud, en ofschoon de bimetalüsten het tegendeel be weren, staat hun zaak zwakker dan sinds jaren het geval was. Het is een feit, dat bijna niemand hen steunt behalve de candidaten voor het presidentschap, die de stemmen van de zilvennannen hopen te winnen, door zich voor internationaal bimetaliisme te verklaren, wel wetende dat zij dit gerust kunnen doen, omdat de kansen voor een internationale overeenkomst thans slechter staan dan ooit. Ken telegram, gisteren te New-York uit Guayaquil ontvangen, bevestigt dat de stad in handen van de opstandelingen is, en dat de provinciën Matiabi en Esmeraldas door de radicalen zijn bezet. Naar luid van bericht uit Ottawa aan de Times heeft het Lagerhuis een voorstel om aan de vrouwen stemrecht toe te kennen verworpen. AFRIKA. Volgens bericht uit Kaapstad aan de Times heeft sir Cecil Rhodes in liet Lagerhuis een motie aangekondigd, waarin hij de inlijving van Britsch Bechuanenland bij de Kaapkolonie aanbeveelt. Uit Bloemfontein wordt gemeld De Volksraad heeft na een heftig debat met algemeene stemmen een motie aange nomen, waarin de annexatie van Tongaland wordt betreurd, en de hoop wordt uitge sproken, dat de Britsche regeering dien maat regel zal te niet doen. CHINA. Een Amerikaan Foster de adviseur der Chineesche regeering, en Li-Ching-Fang zijn van Formosa te Shanghai teiuggekeerd. Foster deelde mede, dat de formeele overgave van het eiland aao de Japanners op 2 Juni had plaats gehad te Kelung, nadat de betreflende documenten waren uitgewisseld met admiraal Kabahama, die tol gouverneur van het eiland is benoemd. Foster is van plan met de eerste stoomgelegenheid naar de Vereenigde Staten terug te keeren. Naar aan de Times uit Hongkong gemeld wordt, heeft de Britsche kruiser Rainbow be vel ontvangen, zich naar Formosa te begeven. TWEEDE KAMER DER STATEN-G ENER AAL. Zitting van 6 Juni, Ingekomen zijn wetsontwerpen houdende regeling betrekkelijk de gerechtskosten in strafzaken en tot bekrachtiging van verkoop van een strookje spoorweggrond aan het Stationsplein van den Staatsspoorweg alhier aan A. J. M. Mulder te VGra-enhage. Bij de vooitgezelto behandeling van de gunstige conclusie der commissie in zake de vergemakkelijking der afbetaling van de huwelijk-premie van gepensionneerde Indische officieren, kwam de heer Van Gennep op tegen het berokkenen van schade aan belanghebben den ter wille van een voordeel aan de schat kist, die toch in geen geval benadeeld wordt door niet-betaling van de huwelijkspremie, die later van de uitkeering wordt afgetrok ken. Spreker zag in de toezegging tot weg neming der bezwaten eene erkenning van het •ede recht der adressanten. De gedane uit spraak was niet billijk en dat moest de Kamer uitspreken zonder te bepalen, hoe de regee ring verder heeft te handelen. Daarentegen bestreed de heer De Savornin Lobman de conclusie, op grond dat de gep. officieren niet voldaan hebben aan de hun opgelegde verplichtingen, zoodat hun z. i. door de regeering, die de nakoming wenscht, geen onrecht is aangedaan. De heer Rutgers van Rozenburg hield een nader betoog over de ongegrondheid der grie ven van adressanten. De minister van koloniën vroeg verwerping der conclusie, indien zij meer verlangde dan oen onderzoek naar de mogelijkheid om aan de bezwaren van reclamanten te gemoet te komen, waartoe hij zich reeds bereid ver klaarde. De jongste regeling kon hij onmoge lijk intrekken. Nadat de heer Van Gennep bij zijn gevoelen had volhard, werd de conclusie der commissie tot erkenning der billijkheid van de reclames verworpen met 47 tegen 24 stemmen, en be paalde de Kamer zich tot een eenvoudige dankbetuiging aan den minister. Besloten werd Dinsdag 18 Juni in de afdee- lingen verschillende ontwerpen te onderzoeken, o. a, de overeenkomsten met Engeland. Voorts had de meerderheid der clericale sectie beslo ten dan tevens te behandelen in de sectiën de ontwerpen personeele belasting en zegelwet. De heer Veegeus kwam daartegen op en stelde voor, die onderwerpen van de agenda der sectiën te schrappen, omdat, zoolang de kieswet niet is ingediend, men het verband met het personeel niet kent, terwijl ook de successie-herziening onbekend is. De heer Van Delden bestreed het uitstel. Het personeel is eene financieele wet, die op zich zelve kan onderzocht worden, maar natuurlijk niet openbaar behandeld voordat de kieswet er is. De heer Heemskerk vereenigde zich met het gevoelen van den heer Veegens en noemde het besluit der clericale sectie een dwangmiddel, om de oppositie te tarten. De heer Mutsaers protesteerde daartegen. Het personeel moet zuiver uit een financieel oogpunt beschouwd worden. De heer Pijnappel achtte de belastingwet geheel op zich zeiven staande. Geen politieke doeleinden mogen daarbij gelden. De heer Farncombe Sanders is tegen bet on derzoek zoolang de successiewet niet is inge diend. De heerBeelaerts van Blokland wilde uitstel van het onderzoek totdat de successiewet er fè. De heer Schnepman is voor het onderzoek, daar, als de kieswet half Juli inkomt, en in begin September onderzocht wordt, de af- deelingea onvoldoende zullen bezocht worden. De heer Bahlmann is voor spoedig onder zoek, om spoedig den onbillijken druk weg te nemen door de bed rij fs- en vermogensbe lasting. Reeds 1 Januari kan het nieuwe personeel werken. De lieer Goeman Borgesius wijst er op, dat de regeering zelve het verband heeft gelegd tusschen kieswet en personeel. Het voorstel-Veegens wordt verworpen met 47 tegen 34 stemmen, zoodat het personeel wèl zal worden onderzocht. Voor het openbaar debat werd aan de orde gesteld de veiligheidswet, arbeidswet, mariue- geweren en tal van andere zaken. Daarna werd aangevangen het debat over de wijziging der pensionneering van officieren van de landmacht. De heeren Van Alphen en Schaepman achtten het een groot bezwaar dat de Kamer leden-officieren ook ter verkrijging van hon geren rang actief zullen moeten dienen. De heer Guyot achtte uitzondering voor de Kamerleden onverdedigbaar. De heer Heemskerk opperde het bezwaar van ongrondwettigheid tegen liet ontwerp. De heer De Ras bestreed het, als niet weg nemende bestaande bezwaren. De heer Staalman eveneens. Morgen voortzetting. Locadlspoorweg SchoonhovenGouda. Over het wetsontwerp tot bekrachtiging van de overeenkomst met de Expl. Maat schappij en met de Krimpenerwaard-spoor- wegmaatschappij, betreffende den locaalspoor- weg SchoonhovenGouda, is door de comm. v. rapp. uit de Tweede Kamer eindverslag uitgebracht, zoodat die voordracht thans voor openbare behandeling gereed is. Grensregeling Nieuw- Guinea. De regeering heeft ter goedkeuring inge diend de overeenkomst, den 16en Mei 1895 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Groot- Rrittannië en Ierland gesloten, tot regeling van de grens tusschen het Nederlandsch en het Britsch gebied op Nieuw-Guinea. Volgens art. 1 dier overeenkomst zal de ontworpen grens tusschen het Nederlandsche en het Britsche gedeelte van Nieuw-Guinea aanvangen ter zuidkust van dat eiland, in het midden van de monding der onlangs ontdekte Bensbach-rivier, welke monding gelegen is op ongeveer 141° 1' 47" 9 0. L. (meridiaan van Greenwich). Volgens art. 2 vormt de meridiaan die door het midden van bovenvermelde monding loopt, de grens noordwaarts tot aan het punt van snijding met de Fly-rivier, en volgens artikel 3 maakt de nThahveg" dezer rivier vervolgens de grens uit tot aan den J41en graad O. L., die verder de grens blijft vormen tot aan bet punt, waar het Nederlandsch, het Britsch en het Duitsch gebied elkander ont moeten (artikel 4). Door die grensregeling zal van weerszijden eenig gebied worden overgedragen. Verstrekkingen marine. Een wetsontwerp is ingediend tot beschik baarstelling van een bedrag van f 58,525.04, ontvangen wegens verstrekkingen van mate rieel, arbeidsloonen en het verleenen van hulp en bijstand aan particulieren. Het bedrag is meerendeels afkomstig van verstrekkingen, ten behave van den Indischen dienst gedaan, Indische sidkerwet. De indertijd door den heer Bahlmann in de Tweede Kamer aanhangig gemaakte motie is nader aldus gewijzigd »De Kamer van oordeel, dat in 't belang der inlandsche bevolking verschillende bepa lingen van de wet van 21 Juli 1870 weder opnieuw dienen te worden vastgesteld, en vooral de verhuur van grond door inlanders aan niet-inlanders hij de wet dient te worden geregeld, gaat over tot de orde van den dag." W etsvoorstel-Lohman. De heer Vermeulen heeft als arnend. op het wetsvoorstel van den heer De Savornin Lohman, tot wijziging van art. 54bis dei- schoolwet, voorgesteld in de 2e al. van art. 2 1 op de woordensen Ons blijkt dat het, ondanks het aanbieden van eene behooilijke jaarwedde, niet bij machte is geweest", te laten volgen i>met behoud van het karakter der school." SCHIEDAM, 7 Juni 1895. Gisteravond te 10 uur is schipper Van Wijngaarden, varende door de Varkenssluis, tengevolge van liet uitschieten van zijn vaar- stok te water geraakt, doch onmiddellijk gered door zijn knecht, zonder eenig letsel bekomen te hebben. Hedenmorgen te S'A uur werd door een lantaarnopsteker brand ontdekt in de soda- fabriek aan de Tuinlaan. Bij onderzoek bleek dat eenige zakken die op een rookkanaal te drogen hadden gehangen, vlam hadden gevat. Door de politie en eenige burgers werd de brand met emmers water geblusclit. Hedenmorgen te 101/3 uur is de stadswerk man Pistool- door de ongelijkheid der straat op het Broersveld gevallen en met het hoofd tegen een lantaarnpaal aangekomen, tenge volge waarvan een bloedende wonde ont stond. Door een paar personen werdPistoor naar zijn woning vervoerd en verbonden door dr. Elzevier Dom. Hedenmorgen te 11 uur is brand ontstaan op het dak van de buiten werking gestelde branderij van den heer J. Maltha Jr., aan den Noordvestsingel. Door een slang aan de waterleiding te bevestigen in de daarnevens gelegen branderij, mochten eenige burgers er in slagen den brand te blusschen. Een- hoek van het dak is uitgebrand. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat zal Zaterdag 8 dezer niet plaats hebben. Bij kon. besluit zijn benoemd tot gedele geerden van Nederland bij de in dit jaar te Parijs te houden internationale conferentie tot vaststelling der grondslagen van wettelijke voorschriften ter bescherming van voor den landbouw nuttige vogelsH. F. Bultman, te- Haarlemmermeer, voorzitter der vereeniging sliet Nederlandsch Landbouw-comité", en dr. J. RitzemaBos, Ieeraar aan de rijkslandbouw school te Wageningen. De commissie van rapporteurs der Eerste Kamer voor het samenstellen van een leid draad tot onderzoek van het wetsvoorstel- Hartogh, zal Woensdag 12 dezer bijeenkomen. De heer mr. Tak van Poortvliet, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is wegens ongesteldheid verhinderd de zittingen bij te wonen. Tot leden van den raad van beroep, be doeld bij de wet inhoudende nadere bepalin gen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen, zijn benoemd de navolgende heeren S. P. van Eeghen, koopman te Amsterdam J. Hudig, cargadoor te Rotterdam, G. Mes dag Jacz., agent der Nederlandsche Bank te- GroningenA. Muller, directeur der Oost- afrikaansche compagnie te Rotterdammr. P. J. Portielje, eerste directeur der Ilolland- sche sociëteit van levensverzekering te Am sterdam, en J. H. Schuylenburg, oud-inspec teur, chef van administratie der in- en uit voerrechten en accijnzen in Ned. Iudië, te 's-Gravenhage. Vanwege de besturen van: den nNeder- landschen Roomsch-katholieken Volksbond", de »St. Josephs-Gezellen-Vereeniging" en het Nederlandsch werkliedenverbond sPatrirno- nium" te Amsterdam is aan de Tweede Kamer een adres gericht om de wensche- lijkheid te betoogen, dat inrichtingen van werklieden-vereenigingen, wier statuten de Koninklijke goedkeuring bezitten, vrijdom van personeele belasting zullen genieten voor de perceelen, waarin zij vergaderen, onderwijs verstrekken en welke zij voor gezellig verkeer en uitspanning gebruiken. Zij hebben zoo wordt gezegd die lokalen noodig voor het onderwijs, enz., maar het in stand houden er van wordt zoogoed als onmogelijk gemaakt, omdat deze inrichtingen in de personeele be lasting vallen, als zij »gebezigd worden tot uitspanning of gezellig verkeer", en ze kunnen niet bestaan, zoo daarin tevens geen gele genheid bestaat tot uitspanning en gezellig verkeer. Bij het regiment grenadiers en jagers zul len de miliciens, der lichting 1894, den 15den Juli naar hunne haardsteden worden terug gezonden en in het genot van groot verlof worden gesteld. Voor het in aanbouw zijnde gesticht voor ongeneeslijken, aan de Oost-Maaslaan te Rot terdam, door tusschenkomst van de heeren Van 'tSant en Van der Hoeven, heeft iemand die onbekend wenscht te blijven, f3000 ge schonken. Zekere P., te Rotterdam, die gedurende een paar jaar verkeering heeft gehad met een meisje, kocht Dinsdagavond een revolver, laadde het wapen en begaf zich op weg naar de woning van zijn vroegere beminde om baar te spreken. Twee familieleden van het meisje hadden echter gezien dat hij het wapen laaddezij spoedden zich naar de woning van

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 2