A 1895 Zondag 9 en (VSaandag 10 Juni, N°. 8806 Eer si e Blad egenenvee .Jaargang. Verschijnt dagelijks, ui UITGEVER: ezonderd Dinsdag, T. ODÉ. a»TRAAT 7 O. Binnenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per pose, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. 2.50. - 0.10. BUBBAC: BOTE gewone regels rn^t Advertentieprijs: van 110 inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 8 Juni 1895. Een oude kwestie is een nieuwe phase jngetreden'tis de oude, de Oostersche, die vaooveel malen reeds ons werelddeel heeft be roerd. Door Engeland, Rusland en Frankrijk waren aan de regeering van Turkije eenige ■eischen gesteld, die. ten doel hadden aan de mishandelingen, waaraan de Armeni sche onderdanen van den sultan blootstaan, een einde te maken en aan dat gedeelte van "Turkije een geregeld bestuur te verschaffen. De' meest mogelijke eenstemmigheid moet omtrent dit punt tusschen de mogendheden bestaan, en is dit zoo, dan mag Zijn Turksche Majesteit zich voor gewaarschuwd houden. V'elnu dan, de mogendheden stelden in vollen ernst voor, dat Armenië een soort van grond wet, een zelfbestuur zou hebben. Een parle ment dus ook in het verschieten wie weet welke fraaiigheden op den koop toe. Nu wijst het Handelsblad op het volgende oordeel uit een Engelsch blad, de Daily Graphic sin Egypte, waar wij, Engelsehen, de her vormingen zelve hebben toegepast, is liet ons nog niet gelukt iets lot stand te brengen, half zoo rechtvaardig en liefelijk als de grondwet, met welke men den sultan ver zoekt Armenië te begunstigen." Practisch zijn dus, volgens Engelschen zelf, de mogend heden juist niet geweest, toen ze b| don Grooten Heer aanklopten, en deze heeft eerst, naar Turksche zeden, uitstel verzocht, vóór hij tot een beslissing kwam. Immers de Baïramfeesten waren pas be gonnen dan vast de Tui k overdag om 's nachts de schade weder in te halen, en dan is er voor het denken over diepzinnige vraagstukken geen tijd beschikbaar. Doch daarmede zijn de heeren gezanten der drie mogendheden niet te paaien geweest, zij verlangden antwoord, ook al was het midden in de Baïramfeesten. En nu is dat antwoord gekomen, en aanvan kelijk heeft men beweerd, dat het kortaf weigerend was, terwijl een nader bericht zegt, dat de voorstellen van de groote mogend heden wel niet worden aangenomen, doch dat de regeering van den sultan wel geneigd zou zijn tot hervormingen niet alleen in Armenië, maar over geheel het grondgebied van het rijk, een antwoord in het kort, waarover men met elkander lang kan redeneeren, en dat - tot een hoogst gewenscht uitstel leidt. Als de Turken hervormingen toezeggen, heeft men alle reden om te glimlachen. 17 jaar is het thans geleden, dat Rusland voor het laatst oorlog voerde met Turkije't was toen in 1 deg tijd der gruwelen, door Turken op Bul garen gepleegd. Het Handehblad brengt dien tijd in herinnering en zegt: dWat heeft Engeland gedaan aan het einde van den laat- «ten oorlog tusschen Turkije en Rusland Toen heeft Engeland Rusland belet voor de Christen-onderdanen van den sultan te zor gen toen heeft het met een oorlog ge dreigd, zoo de czaar Armenië losmaakte van Turksch beheer. En nu vereenigt dalzelfde Engeland zich met Rusland en dreigt Turkije met een oor log, indien het niet doet, wat Rusland nu evenals in 1870 eischte, maar door Engeland verhinderd werd. Niets is veranderd be halve Engeland. Iedereen wist, toen het trac- taat van San Stelano gesloten werd, dat niets gewijzigd zou worden in het beheer door de Turksche regeering van Armenië, Mace donië enz. 1 Ieder weet dat Engelands j toezicht" waarvoor het Cyprus kreeg, volstrekt van nul en geene waarde was. Maar dat toezicht werd beloofd om aan Rusland de viucht der overwinning te ontrooven. Deze taal is hard en waar, en even waar is het, dat Rusland op dit oogenblik in vrij wat gunstiger toestand tegenover Turkije staat dan Engeland. Daar komt nog iets hij De onderdanen van Haar Britsche Majesteit, die den Mohammedaanschen godsdienst belij den, overtreffen hen, die Christenen zijn, verre in aanlal. Is het nu wel verstandig van Engeland, met kracht en gezamenlijk met Rus land en Frankrijk tegen Turkije op te treden Men verlieze de dweepzucht der Mohamme danen niet uit het oog. De laatste dagen brachten tijdingen uit een der broeinesten van Mohammedaansch fanatisme, die de aan dacht verdienen. Een Turksch officier, nog wel in uniform, heeft, de brutaliteit aan boord van een Europeesche boot te komen, en er verscheidene personen te wondende opgewondenheid van dezen persoon was zoo groot, dat men er slechts met moeite in slaagde hem gevangen te nemen en aan boord van een Fransch oorlogsschip te brengen. Ziedaar, wat de Engeische regeering, .met het oog op haar talrijke Mohammedaansche onderdanen, wel niet uit het oog mag verliezen. Voorloopig kan Rusland met den loop der zaken tevreden zijn. SCHIEDAM, 8 Jnni 1895. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, op Dinsdag 14 Juni 4895, des namiddags ten 4% ure. Agenda 4. Beëediging van de nieuwbenoemde raads leden, de heeren mr. W. H. Jansen en H. Dienske. 2. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 3. Ingekomen stukken. 4. Benoeming van een lid in de commissie voor de plaatsel. belastingen; idem van een h<1 in de commissie voor het pakhuis »de Nederlanden". 5. Ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijviug op de gemeentebegrooting voor 1894. G. Adiessen van de firma gebrs. Van der Schalk en H. de Goeij om gedeeltelijke ont heffing van plaatsel. dir. belasting over 4895. 7. Qntwerp-instructièn voor den kassier en den boekhouder der drinkwaterleiding. 8. Voorstellen van de raadsleden, de heeren Eizevier Dom en Van Eipecum met betrek king tot en tot wijziging van de pensioen- verordening voor de gemeente-ambtenaren met praeadvies van buigemeester en wet houders. 9. Adressen van A. Cool Mz. c. s. en A. Dsahneijer c. s. om verbetering van den toe stand van het water in de binnengrachten of voor het geval daartegen vooreerst be zwaar mocht bestaan verlaging van het tarief der drinkwaterleiding; en praeadvies d^rcn van burgemeester en wethouders. 10. Adres van de afdeehng Schiedam van den sNederl. Brood-, Koek- en Banketbak- kersbond", om verlaging van den prijs van het gas; met praeadvies van burgemeester en wethouders. 41. Adres van de korenmeters-wegersom de toelage welke de oud-commissaris uit hun pensioenfonds geniet, op de helft te vermin deren; met praeadvies van burgemeester en wethouders, alsmede voorstel van de raads leden, de heeren Van Westendorp, Schuur man en De Groot met betrekking tot ge noemd pensioenfonds. En verdere voorstellen en mededeelingen. Door burgemeester en wethouders is het verhoogen van den Fratikelandschen dijk vanaf den Vlaardingschen dijk tot het Spui- kanaal toegewezen aan den minsten insein ver, den heer A. Lodder te Oud-Beierland. Gisteravond ongeveer halfnegen hebben cenige jongens op de Raam eene baldadigheid bedreven, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Zij hebben n.l. in een aldaar lig gend ledig moutwijn vat. een brandenden lucifer geworpen, tengevolge waarvan dat vat, door de daarin aanwezige spiritus- dampen, met een hevigen knal uit elkander is gesprongen, echter zonder ongelukken te ver oorzaken. De duigen, die vlam hadden gevat, wierp men ia 't water. Blijkens een bericht uit Igls hebben HH. MM. de Koninginnen dezer dagen een uit stapje gedaan naar de Achensee. HH. MM. reden van Igls naar Jen bach en spoorden van daar naar genoemd meer, waar een feestelijk versierde stoomboot gereedlag voor een tocht op het meer, die door heerlijk weder begun stigd werd. Twee bestuurders van den Achen- see-spoorweg waren te Jenbach aanwezig om den Koninklijken trein te begeleiden. (D.) Bij kon. besluit zijn benoemd in den raad van Indië tot vice-president, het lid W. O. Gallois tot lid, de heer G. A. Scherer, van het binnenlandsch bestuur. directeur Naar de Locomotief meldt, zullen zeven van de op Lombok op deu vijand veroverde bronzen kanonnen naar Nederland worden verzonden. Deze zending geschiedt ingevolge een op dracht van den minister van koloniën. Uit deze kanonnen, die te zamen 350 Kg wegen, zal het eereteelcen worden vervaardigd, be stemd om te worden uitgereikt aan hen, die aan de Lombok-expeditie hebben deelgeno men. Nog dertig op den vijand veroverde kanonnen en kanonnetjes blijven in liet arse naal liggen. Reeds is beslist dat deze verdeeld zullen worden tusschen het museum te Bata via en de musea in Nederland. De algemeene vergadering der «Maatsch. tot Nut van 't Algemeen" heeft ook aange nomen een voorstel van het hoofdbestuur, om aan dit bestuur op te dragen, uit te lokken, aan te moedigen en te steunen bemoeiingen van departementen en anderen, in de onder scheiden deelen van het land, ter bestrijding van de werkloosheid en hare nade'den sliet hoofdbestuur op te dragen, daarvoor, zoo noodig, ook de geldelijke medewerking van anderen in le roepen svoor deze bemoeiingen der maatschappij op de begrooting 489596 uit te trekken een bedrag van f2000." Overeenkomstig het voorstel van het hoofd bestuur werd besloten op de jaarlijksche be grooting der maatschappij ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen onder de bepalin gen gelijk deze in de «Reglementen en Voorwaarden" zijn opgenomen a. voor het steunen van departementen in zake onderwijs f 5000 b. idem in zake volksvermaken en volks voorlezingen f500; c. idem voor het aankocpen van boeken voor de volksbibliotheken der departementen f4500. Verworpen werd het voorstel om ter bezui niging (de kosten eener jaarvergadering be dragen f 5000) die vergaderingen om de 2 jaar te houden. De jaarlijksche vergaderingen blijven dus gehandhaafd. In de Donderdag gehouden vereenigde ver gadering van dijkgraaf, hoogheemraden en hoofdingelanden van Delfland is de rekening over 1894 goedgekeurd in ontvang tot f258,033, m uitgaaf tot f 196.069, sluitende met een saldo van f61.964. Ter vervulling der vacature van hoogheem- raad, ontstaan door de aftreding volgens rooster van den heer J. J, Duynstee op 1

Schiedamsche Courant | 1895 | | pagina 1